P. Krzemiński: Kto wywołał rewolucję bolszewicką?

Część plakatu antybolszewickiego z 1919 roku / fot. historia.org.pl
7

Mikołaj II Romanow był z pewnością słabym carem. Swoją polityką doprowadził do niepotrzebnej wojny z Japonią, w której przegrał zarówno na lądzie jak i na morzu. Osłabiona konfliktem i całkowicie nieprzygotowana Rosja przystąpiła do I wojny światowej. Mikołaj II pomimo sprzeciwu generałów objął naczelne przywództwo.

Car był nieczuły na los poddanych o czym świadczy chociażby tragedia na Chodynce 17 maja 18981. Nie zasłużył jednak na swój straszliwy los. 25 października 1917 roku w Rosji rozpętały się najbardziej katastrofalne dla jej historii wydarzenia. Na ile była to zawierucha wywołana wewnętrznymi procesami, a w jakim stopniu chaos wywołany ingerencją z zewnątrz?

Władimir Iljicz Lenin życzył Rosji klęski w wojnie światowej2. Nie zależało mu zatem, jak twierdzą niektórzy na zwycięstwie rosyjskiego imperializmu i rusyfikacji reszty świata, tylko na trymfie własnej ideologii, która zgodnie z jego życzeniem miała opanować glob. Nie należy zatem utożsamiać bolszewizmu z rosyjskością jako taką.

Jak zauważyła Grażyna Morawska:

Lenin przystąpił do pertraktacji z Ambasadą Niemiecką w Bernie za pośrednictwem Fritza Plattena, wpływowego członka szwajcarskiej socjaldemokracji. Przyjmując niemiecką ofertę, dyktował rządowi Niemiec warunki. Zażądał wyjazdu wszystkich emigrantów, bez różnicy zapatrywań na wojnę, oraz gwarancji, aby emigranci rosyjscy nie byli postawieni w stan oskarżenia za kolaborację z nieprzyjacielem. Pociąg, którym mieli wracać do Rosji, miał być uznany za eksterytorialny, bez prawa włączenia w jego skład jakiegokolwiek dodatkowego wagonu z kimkolwiek bez zgody Plattena oraz zaniechania granicznych kontroli paszportów i bagaży. Platten 19 marca (1 kwietnia) przekazał warunki Lenina Ambasadzie Niemieckiej w Bernie. Zostały przyjęte 21 marca ( 3 kwietnia)3.

O wspieraniu rewolucji bolszewickiej przez Żydów zamieszkujących Polskę przeczytacie w książce Jacka Międlara "Polska w cieniu żydostwa" [sklep-wprawo.pl]
O wspieraniu rewolucji bolszewickiej przez Żydów zamieszkujących Polskę przeczytacie w książce Jacka Międlara “Polska w cieniu żydostwa” [sklep-wprawo.pl]

Konserwatywne Prusy wysłały zatem Lenina do Rosji, w celu jej osłabienia i przypieczętowania wewnętrznego rozkładu i niepokojów. Są one współodpowiedzialne za czerwony terror, a także za inwazję wojsk bolszewickich na Polskę. Znanym faktem historycznym jest także wspieranie Lenina przez amerykańskich bankierów żydowskiego pochodzenia. Wielka Brytania natomiast dokonała całkowicie nieudanej inwazji na Rosję w celu powstrzymania rewolucjonistów4. W żadnym wypadku nie uczyniono tego charytatywnie, po prostu Anglia nie chciała, żeby Rosja opuściła sojusz i wycofała się z wojny. Swoją nieudolną ingerencją jeszcze bardziej namieszała w pogrążonym wojną domową kraju.

Przytoczone powyżej fakty są zastanawiające w kontekście oskarżania wyłącznie Rosji o wszystkie nieszczęścia związane z komunizmem. Można odnieść wrażenie, że niektórzy krytycy komunizmu upatrują w nim wyłącznie rosyjskiej specyfiki i nie uderzają oni w samą ideologię, a właśnie w Rosję. Bolszewizm jednak nie miał nic wspólnego z ciągłością tradycji rosyjskiej, a wręcz przeciwnie. Jest rzeczą oczywistą, że po kilkudziesięciu latach trwania ZSRR odcisnął on trwałe piętno na rosyjskiej duszy i usunięcie go będzie wymagać dziesiątek lat reform i zmian w mentalności. Zachód, który usilnie modli się o nawrócenie Rosji, powinien oprócz tego uderzyć się w pierś i uznać własne winy. Chcę tutaj zwrócić się do polskiego historyka Andrzeja Nowaka, który o Rosji napisał monumentalne objętościowo i puste w treści książki.

1Zaintersowanych odsyłam do pozycji Jewgenija Anisimova Historia Rosji: od Ruryka do Putina, Warszawa 2017, str. 271-272.

2Roger Bartlett, Historia Rosji, Warszawa 2010, s. 212.

3Grażyna Małgorzata Morawska, Skrywana historia rewolucji rosyjskiej: Prawdy i mity, Warszawa 2018, str 172.

4Zainteresowanych tym tematem, a także losami dynastii Romanowów odsyłam do pozycji Simon Sebag Montefiore, Romanowowie 1613-1918, Ożarów Mazowiecki 2020-2022.

Przeczytaj także:

P. Krzemiński: RATUJMY POKÓJ!

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Dawid mówi

  Bardzo ciekawe.Ludzie zarażeni rusofobią potrzebują takiej wiedzy.

 2. Michał mówi

  W książce Henry Ford “M-narodowyt ..yd podaje procentowo skład rządu ZSRR utworzonego przez Ojcien Lenina był niemieckim ..dem, w jego rządzie ZSRR było ich 85.6%

 3. Antychazar mówi

  Rewolucję bolszewicką wywołało chazarskie żydostwo. Wszystkie wojny i rewolucje na świecie z setkami milionów ofiar, to tego bydła robota.

 4. BP mówi

  Przyznaję rację Antychazarowi, Jest coraz więcej dowodów na to.

 5. BP mówi

  Antychazarze proszę nie obrażaj bydełka, bo to pożyteczne stworzenia. To szatańskie twory ukierunkowane za zabicie każdego co nie złoży pokłonu szatanowi, który mieni się bogiem. ( niestety składają pokłon nieświadomie lub są gwałtem zmuszani – wg mnie to przyjęcie eliksiru; NIKT się nie zastanowił, że to sataniści to zlecili i podpisali cyrograf na swoje dusze; najbardziej boli mnie to, że to sam Franciszek to zlecił!!!!! ; jak można idąc za Chrystusem popierać zabójstwo, okaleczanie ludzi i zabijanie nienarodzonych dzieci, bo z ich komórek powstawał eliksir)

 6. Wladca mówi

  Rewolucja w Rosji byla z gory przygotowanym Elementem rewolucji swiatowej ,ktora trwa do dzisiaj.Zatrutymi jej owocami jest haslo wolnosc rownosc braterstwo i Jego pochodne :Liberalism i demokracja (nie w sensie greckim ).
  Car byl ofiara tych dzialan,a Jego okrutna Smierc i Jego calej rodziny tylko potwierdza te teze.
  Remedium na to jest aktualnie nie proste i wymaga duzo ofiar i pracy.Jednym z elementow skutecznego oporu jest ROZANIEC!

 7. Remi mówi

  O czym nie mówią historycy?NIkola Nikolov….. Na I wojnie światowej “ONI”:zarobili 100mld USD zginęło 19 mln ludzi w Europie, na tzw. sovieckiej ……..

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.