O zdradzieckiej konferencji w Abbeville 12 września 1939 r., która przyczyniła się do klęski Polski w wojnie obronnej [WIDEO]

PODPISANIE WOJSKOWEJ UMOWY POLSKO-BRYTYJSKIEJ. OD LEWEJ SIEDZĄ: MINISTER EDUARD HALIFAX, AMBASADOR EDWARD RACZYŃSKI, GEN. WŁADYSŁAW SIKORSKI, PREMIER WINSTON CHURCHILL, MINISTER AUGUST ZALESKI, MINISTER CLEMET ATTLEE, GREENWOOD. PIERWSZY Z LEWEJ W RZĘDZIE STOJĄCYCH ANTHONY EDEN / Fot. niezlomni.com
19

Podczas konferencji w Abbeville w północnej Francji 12 września 1939 roku rozstrzygnęły się losy klęski Polski w wojnie obronnej. Jest to wydarzenie stosunkowo mało znane w Polsce, a posiadało decydujące znaczenie dotyczące przebiegu walk we wrześniu 1939 roku, jak i przebiegu całej II wojny światowej. Wielka Brytania i Francja zdecydowały tam o niepodejmowaniu ofensywy lądowej przeciw niemieckiej III Rzeszy, łamiąc tym samym zobowiązania sojusznicze wobec Polski. Samotna, opuszczona i zdradzona Polska nie była w stanie sama obronić się przed agresją Niemiec, a potem od 17 września jeszcze i Sowietów. Decyzje konferencji w Abbeville o nieatakowaniu Niemiec na lądzie stały się przyczynami klęski Polski w 1939 roku, a później i klęski Francji, Holandii i Belgii w 1940 r. Co ciekawe w 1944 roku Abbeville zostało wyzwolone przez Polaków: 1 dywizję pancerną pod dowództwem generała St. Maczka.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także:

Tułaczka i zbrodnie zgotowane przez Ukraińców. Wspomnienia Anny Brojak – Świadka Rzezi Wołyńskiej [WIDEO]

Roman Dmowski a mniejszości i plan odbudowy państwa polskiego. Wykład prof. Krzysztofa Kawalca [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. zdzichol mówi

  Taaa… no ale kto miałby poruszyć ten temat, jeśli nie istnieje polska polityka historyczna? Aha, przypomnę, polska polityka historyczna była jedna z przedwyborczych obietnic PiSu w 2015 r. Tak zresztą jak polonizacja mediów. Skończyło się na polonizacji myszów* przez Żydosława Ka.

 2. Zbigniew mówi

  Teza i cicho siedza jak mowa o ich ofiarach tej zdrady.

 3. z-k mówi

  Kogo to będzie wkrótce obchodziło jeśli „polskie” (Dobrej Zmiany) ministerstwo edukacji zatwierdziło co bardziej pikantne fragmenty antypolskich „dzieł” Tomasza Grossa jako czytanki dla dzieci w podręcznikach do języka polskiego

 4. wilk mówi

  Czy ktos przy zdrowym rozomie,wierzy ze jesli jutro Rosia napadla by na Polske,to NATO by nas bronilo?

 5. JMK mówi

  Jakoś dziwnie zapomina się o tym , że 01.09.1939 południe Polski zaatakowały obok Niemców także wojska słowackie. Dlaczego ? W imię czego taka niepamięć? Słowacy wstydzę się ale wymazać tego faktu nie da się.

 6. dsa mówi

  #JMK
  ..no i milczy „historia oświatowa” MEN także o napaści na północy, czyli WMG na II RP…

 7. Bronka mówi

  Anglosasi bardzo lubią prowadzić wojny, szczególnie nie swoimi rękami.
  I o dziwo zawsze się takie durnie znają. ☹️

 8. Bronka mówi

  #Dsa
  Dziękuję za odpowiedź – przeczytałam, odniosę się po gruntownym przemyśleniu.
  Pozdrawiam. 🙂
  P. S.
  Czy przeczytał Pan „wywody” katolickiego dziecka na temat Wieczerzy Pańskiej?
  Polecam, takiego debilizmu dawno nie czytałam, pośmieje się Pan. 😉🙂

 9. Bronka mówi

  #Dsa
  Mam pewną wątpliwość, czy prorocy Starego Testamentu zapowiadali przyjście Mesjasza, czy człowieka, który stanie się Mesjaszem, w zależności od okoliczności lub wyboru?
  Pozdrawiam.

 10. wojtek mówi

  Wideo powtarza mity o zdradzie Polski w w Abbeville. W rzeczywistości nie podjęto tam żadnych decyzji o zmianie strategii Zachodu. O ograniczonej formie działań zbrojnych w przypadku wojny Polska informowana była w maju 1939 r. Władze sanacyjne „zapomniały” powiedzieć o tym społeczeństwu i żołnierzom. Być może historia potoczyłaby się inaczej. Trzeba też pamiętać, że 23 sierpnia zawarto pakt Ribbentrop–Mołotow.

 11. Tadeusz mówi

  Na długo przed konferencją w Abbeville zapadła ta zdradziecka decyzja. Otóż. W dniu wypowiedzenia Niemcom wojny w Wielkiej Brytanii został utworzony Gabinet Wojenny. Jego odpowiednikiem we Francji był Komitet Wojenny. Głównodowodzący francuskiej armii Maurice Gramelin kwaterę swojego sztabu ulokował w podparyskim zamku w Vincennes. 4 września przybył do niego szef brytyjskiego Imperialnego Sztabu Wojennego gen. William Edmund Ironside. Obaj dowódcy mieli ustalić plan dalszego działania, w tym dyskutowali o powołaniu wspólnego organu koordynującego działania obu sztabów. Efektem spotkania była zgoda obu dowódców co do nie podejmowania większych działań ofensywnych przeciwko Niemcom. Rozważano jedynie ostrzał niemieckiej Linii Zygfryda, ale w bliżej nieokreślonym terminie. Uczestnicy byli jednak zgodni, że Polska nie ma szans w wojnie z Niemcami, toteż nie należy podejmować działań mogących osłabić siły francusko-brytyjskie.

 12. Tadeusz mówi

  Coś nie do końca tak . Zobowiązania Francji zgodnie z podpisanym protokołem :
  (…) W wypadku agresji niemieckiej przeciwko Polsce lub w wypadku zagrożenia żywotnych interesów Polski w Gdańsku, co wywołałoby zbrojną akcję Polski, Francuskie Siły Zbrojne rozpoczną automatycznie działania w sposób następujący:
  1. Francja podejmie natychmiast działania powietrzne zgodnie z uprzednio ustalonym planem.
  2. Gdy tylko część sił francuskich będzie gotowa (około trzeciego dnia I +), Francja stopniowo przystąpi do działań ofensywnych o ograniczonych celach.
  3. Gdy tylko zaznaczy się główny wysiłek niemiecki przeciw Polsce, Francja głównymi siłami rozpocznie działania ofensywne przeciwko Niemcom (poczynając od piętnastego dnia I +).
  Zatem Francja zobowiązywała się do podjęcia natychmiastowych działań powietrznych przeciwko Niemcom. W momencie wybuchu II wojny światowej całość francuskiego lotnictwo miała przewagę nad lotnictwem niemieckim.
  Natomiast w tajnym protokole układu polsko angielskiego Wlk. Brytania zobowiązywała się do:
  Artykuł 1.
  W razie gdyby jedna ze stron umawiających się znalazła się w działaniach wojennych w stosunku do jednego z mocarstw europejskich na skutek agresji tego ostatniego przeciwko tejże stronie umawiającej się, druga strona umawiająca się udzieli bezzwłocznie stronie umawiającej się znajdującej się w działaniach wojennych wszelkiej pomocy i poparcia będących w jej mocy.
  Artykuł 5.
  Bez uszczerbku dla sformułowanych powyżej zobowiązań umawiających się stron udzielenia sobie natychmiast wzajemnie pomocy i poparcia w chwili rozpoczęcia działań wojennych, umawiające się strony będą, wymieniać pełne i szybkie informacje na temat każdego wydarzenia, które by mogło zagrażać ich niezawisłości, a w szczególności na temat każdego wydarzenia mogącego grozić zastosowaniem powyższych zobowiązań.
  Takie to były układy . Tzw. Zachód zawsze miał nas Polaków w pogardzie.

 13. Emilian58 mówi

  Druga wojna światowa była planowana wkrótce po pierwszej. To jakby była dalsza część resetu. Wielkiego resetu, który zaczął się już w XIX wieku. A nam wyznaczono rolę podobną do tej,którą dzisiaj pełni banderland. Gdy w 1938 roku brytole udzielili zażydzonej sanacji bezwarunkowej gwarancji to prawie natychmiast zaczęło się mordowanie Niemców. I tych miejscowych z polskim obywatelstwem i będących przejazdem. Nie oszczędzono też dzieci i młodzież. Niemcy zgłaszali to do Ligi Narodów ale nie było odzewu. No i wymordowaliśmy około 60 tysięcy Niemców w kilka miesięcy! A Rydz-Śmigły oficjalnie mówił że „My chcemy wojny”! A potem ci co chcieli wojny nawiali przez Zaleszczyki! A Polacy ginęli nie za swoje interesy. I nie piszę o tym dlatego że chce usprawiedliwić zbrodnie niemieckie bo te są aż nadto oczywiste. Piszę dlatego bo mało kto o tym wie i dlatego żeby sobie uzmysłowić że my też potrafimy być i nikczemni i bezgranicznie durni. Piszę to na podstawie książki War Germany. Książkę tę pisał Amerykanin na podstawie dokumentów z kilku krajów. Pamiętajmy również że historię zawsze piszą zwycięzcy.

 14. W K mówi

  Wtedy każdy kombinował. Stalin też nie napadł na Polskę w czasie, który ustalił z Hitlerem. O tym też się rzadko mówi. Niestety politycy w Polsce byli głupsi od reszty i kombinowali gorzej od innych.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.