Morawiecki na szczycie klimatycznym: „Naszym narodowym celem powinno być odejście od paliw kopalnych” [WIDEO]

Mateusz Morawiecki/ fot. Twitter
35

W dniach 21-23 kwietnia 2021 odbył się wirtualny szczyt klimatyczny zainicjowany przez prezydenta USA Joe Bidena. Oto najnowsze wieści z frontu walki o klimat, które będą szokujące dla wszystkich tych, którzy uwierzyli, że Prawo i Sprawiedliwość nie pozwoli zniszczyć polskiego górnictwa i będzie rozwijać nowoczesną energetykę węglową, aby zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne. Nic z tych rzeczy! PiS jest likwidatorem polskiego górnictwa i grabarzem polskiej energetyki węglowej.

ZOBACZ: Górnicy zgodzili się na zamknięcie wszystkich kopalni. Podpisano porozumienie z rządem

Postaw mi kawę na buycoffee.to

ZOBACZ: Likwidacja polskiego hutnictwa. Związkowcy apelują do premiera i zapowiadają protesty

Naszym narodowym celem powinno być odejście od tych paliw kopalnych, zwłaszcza tych, które powodują znaczący ubytek w finansach publicznych kieszeniach polskich gospodarstw domowych i przedsiębiorców – ogłosił premier Mateusz Morawiecki podczas szczytu klimatycznego.

Paliwa kopalne to węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny. I od tego mamy odejść. – Polska jest wielkim importerem ropy naftowej i gazu ziemnego. Na paliwa kopalne wydajemy, w zależności od cen giełdowych, od 50 do 70 miliardów złotych rocznie – oświadczył Morawiecki. – Proszę sobie wyobrazić, o ile bogatsza i czystsza byłaby Polska, gdybyśmy mogli te środki wydać  gdzie indziej – na sport, infrastrukturę, kulturę, edukację czy cyfryzację. Efekty budżetowe będą imponujące. Będziemy mieli wówczas ogromną poprawę bilansu handlowego oraz bilansu rachunku bieżącego, a w ślad za tym – poprawę naszej pozycji walutowej netto – stwierdził.

Czyli ma być tak: energetyka bez węgla, transport bez ropy, benzyny i gazu. Co w zamian? Atom i OZE. Jeśli chodzi o elektrownię atomową, to dotychczas nie udało się nawet wybrać jej lokalizacji. A zważywszy na fakt, że atom jest na celowniku zielonych ideologów, liczenie na taką elektrownię w Polsce jest naiwnością. Zakładając, że jednak powstanie, to kiedy? Minister klimatu Michał Kurtyka zapowiedział, że pierwszy reaktor zacznie działać w 2033 roku, czyli za 12 lat. Oczywiście o ile nie zablokują tego Niemcy, którzy w styczniu 2021 roku złożyli w Komitecie Espoo zawiadomienie w sprawie możliwości wystąpienia oddziaływania tej inwestycji na ich kraj. Konwencja Espoo to umowa międzynarodowa, która zobowiązuje państwa do przeprowadzenia oceny oddziaływania różnych projektów na środowisko naturalne sąsiednich krajów.

Niemiecka analiza wykonana na zlecenie Zielonych wykazała, że w przypadku katastrofy w polskiej elektrowni atomowej nad Bałtykiem Niemcy mogłyby zostać skażone radioaktywnie nawet bardziej niż sama Polska. Zależy to od pogody, jaka panowałaby w momencie katastrofy. W najgorszym przypadku trzeba by ewakuować na ponad rok nawet 1,8 milionów mieszkańców Niemiec. Wnioski? Niemcy będą blokować budowę elektrowni atomowej w Polsce.

Co zatem zostaje? Zostają odnawialne źródła energii, gównie wiatraki i fotowoltaika.  Drogie, mało wydajne, niestabilne, grożące blackoutami. Jeśli OZE nie ma lokalnego wsparcia w postaci węgla, gazu lub atomu, to po prostu nie ma prądu i trzeba go importować. I tak właśnie wygląda perspektywa Polski. To, w co pakuje nas PiS, to brak suwerenności energetycznej i prąd jako dobro luksusowe. A premier Morawiecki opowiada, że to dla naszego dobra i nasz narodowy cel, na który dostaniemy górę pieniędzy i będziemy żyli długo i szczęśliwie. Baju, baju, chłop śliwy rwie, a ino ich dwie.

Sekunduje mu w tym prezydent Andrzej Duda, który na szczycie klimatycznym zadeklarował, że Polska zmniejszy udział węgla w miksie energetycznym z 70% do 11%. I to już do 2040 roku. – Wczoraj doszło w Polsce do zawarcia porozumienia pomiędzy społecznością górników a przedstawicielami rządu, dotyczącego wyłączenia węgla z produkcji energii elektrycznej do 2049 roku – radośnie poinformował prezydent. Jednocześnie stwierdził, że jego działanie jest „ukierunkowane na to, aby zapewnić naszemu krajowi suwerenność energetyczną”.

– Polska będzie budować zrównoważony i niskoemisyjny miks energetyczny w oparciu o energię jądrową oraz odnawialną, a także gaz – stwierdził prezydent. Czyli tak – mamy węgiel, ale z niego rezygnujemy. Nie mamy elektrowni atomowej i nie wiadomo, czy w ogóle kiedyś powstanie. Nie mamy gazu, więc musimy go importować. Niewydajne i niestabilne OZE to konieczność importu prądu. I to jest – według prezydenta Dudy – suwerenność energetyczna. Nie wiadomo, czy śmiać się, czy płakać.

Dla tych, którzy mają mocne nerwy i są jeszcze w stanie słuchać opowieści Mateusza Morawieckiego – jego wystąpienie na szczycie klimatycznym.

Źródło cytatów: Kancelaria Premiera, Kancelaria Prezydenta, dw.com

Zobacz też:

Katarzyna TS: Klimatyczna egzekucja na raty

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Stanislaw mówi

  Morawiecki, twoja chazarska rodzina jest w rozsypce.korporacja Amertka sie rozwala , nastepna Kanada a potem Polska .A w korporacji nie bedzie miejsca dla ciebie ,Zapamietaj to!!!

  1. verizanus mówi

   Już on się urządzi. Gorzej z nami 😉

  2. Halina mówi

   Ale zapomniały adriany ,że bogactwa dal Polsce jak żadnemu państwu na świecie STWORCA ! Zdrajcy naszego Pana i Króla Jezusa Chrystusa posr….., kiedy ON przyjdzie w Chwale! Jak na razie mają szeroki zjazd do czeluści piekielnych, chyba, że się zdążą nawrócić. Jeśli BÓG z nami, adriany przegrały.

  3. verizanus mówi

   Tylko czy rzeczywiście naród polski z Bogiem?? Jakoś nie widać by w narodzie nie było rozwodów nadużywania alkoholu i innych jawnych grzechów ciężkich….w tym problem

  4. Boguslaw mówi

   No, nie wiem!
   Takich skurwysynow nie sposob bedzie nigdzie ukryc!
   Za swoja kolejna zdrade interesow i utrate suwerennosci, Polski, nalezy sie tylko jedno: obciac parchaty, pasozydowski, leb!
   Nawet 80 pojazdow zomo mu nie pomoze!
   Wyla,duje, wspolnie ze swoimi parszywymi, zwyrodnialczymi, zdradzieckimi wspolbracmi, w czasie tych 3 dni ciemnosci, prosto w pokoiku u camego lucyfera!
   Kazdy z nas, jesli zechce, bedzie mogl przyjsc i splunac mu w jego parszywy, krzywy, zdradziecki, zydowski ryj!

  5. Matka mówi

   Doszedłeś chociaż, onanizując się tą wizją, chory zboku?

  6. AntyPO✡PiS mówi

   A ty Mamusiek, żydowski trollu udający kobietę w necie nie możesz się onanizować, bo masz obrzezanego 👃 penisa. 🤣 I pewnie dlatego, parchaty lewacki zboku masz taką obsesję na punkcie penisów. Podziękuj swojemu rabinowi z synagogi, który ciebie obrzezał. LMAO

  7. PPP mówi

   coś tam ostatnio pierdziałaś o rozdeptywaniu. dawaj ustawkę to zobaczymy jaki z ciebie bohaterek, tępy hermafrodyto szmatka

 2. verizanus mówi

  Najbardziej racjonalnie byłoby chyba korzystać z zasobów które Polska ma, czyli przede wszystkim z węgla kamiennego i brunatnego i może też ze źródeł odnawialnych (zwłaszcza wiatraczki przydomowe). Na to nie pozwolą nam państwa poważne. Z ich punktu widzenia to zrozumiałe. Po co im silna Polska? jakby nasi rządzący NAPRAWDĘ troszczyli się o to żebyśmy mieli tanią energię to już dawno ukaraliby tych co podpisali kontrakt na bardzo drogi gaz (ku przestrodze tych, którzy w innym wypadku zrobią to samo, no chyba że sami też o tym marzą), zmniejszyli akcyzę na paliwa itp. 😉

  1. Jacenty mówi

   Ale jak ukarzą i kogo, skoro sami podpisali umowy na najdroższy gaz na świecie, bo sprowadzany w wersji płynnej zza oceanu? Przecież to oni właśnie najgłośniej szczekają na Rosję, która ma ogromne zasoby energetyczne i przy odpowiedzialnej polityce mogłaby być dla nas gwarancją ich dostaw. Dokładnie tak samo jak dla Niemców, którzy kierują się swoim interesem a nie słuchają debilnych wymysłów żydowsko-amerykańskiej propagandy.

  2. Boguslaw mówi

   I ostatnio buduja kolosalne najnowsze, wysoko efektywne elektrownie na WEGIEL BRUNATNY I CZARNY!
   Byc moze, z przejetych ostatnio od Polski zloz!?

 3. Hammurabi mówi

  Nie wiem kim lub czym trzeba być, żeby podejmować takie decyzje. Wychodzi na to, że będziemy zdychali z pragnienia stojąc już nie po pas a po szyję w wodzie. Czyżby kolejny etap „wielkiego ucisku”? Przypomina mi się stara reklama „Elemisa” – uśmiechnięty gostek zawzięcie pedałuje napedzając dynamo. Po chwili odmarza telewizor i widać na ekranie słoneczną plażę…

 4. AntyPO✡PiS mówi

  Głosujcie Ślązacy dalej na lewacki 🔯PiSrael! LOL

  1. Boguslaw mówi

   Wybacz im, przed nami jest bardzo dla nas wszystkich wazna, wspolna, PRZYSZLOSC!
   Nie ma problemu, jesli sie uzna swoje bledy i ich sie juz wiecej nie zrobi!

 5. Halina mówi

  Ale zapomniały adriany ,że bogactwa dal Polsce jak żadnemu państwu na świecie STWORCA ! Zdrajcy naszego Pana i Króla Jezusa Chrystusa posr….., kiedy ON przyjdzie w Chwale! Jak na razie mają szeroki zjazd do czeluści piekielnych, chyba, że się zdążą nawrócić. Jeśli BÓG z nami, adriany przegrały.

 6. A Po Kilku Latach Szczepień mówi

  goje w ‚polsce’ popadną w totalny debilizm taki jak u Amis i sami będą się rzucać w ogień! Bo to będzie ich interes narodowy, SŁUŻYĆ WIERNIE PARCHOM!

  I na stos, NA STOS!

 7. Andrzej mówi

  Jak Kaczyński zrobił go premierem wiedziałem, że nie będzie dobrze.
  Niestety rzeczywistość przerosła moje wyobrażenia. Czy kiedyś doczekamy się rządu reprezentującego
  polskie interesy ? To smutne.

 8. Repatriant mówi

  a benzyna zapierd… galopem do 6 za l.

 9. (po)ruta mówi

  Ale kawał parchatego, skurwysyna pasożyda !!!
  Totalnie chce zniszczyć narodowe bogactwo, jakim jest nasze czarne złoto !
  Dosłownie ten skurwysyn chce zgasić Polskę !!!

 10. Hammurabi mówi

  Żeby tylko!
  KGHM w 2020 roku wyprodukował 1352 tony srebra, 700 000 ton miedzi i 3,2 tony złota.
  Pomijam złoto, bo to „tylko” 700 000 000 zł.
  Jednak to, że nasze srebro sprzedawane jest w postaci granulatu i sztabek (gąsek) to skandal lub jak kto woli kolejny, czysty przykład sabotażu ekonomicznego.

  1. Zbigniew mówi

   Morawiecki nie jest Polakiem.

  2. LOL mówi

   jest k.u.r.w.ą, to fakt

  3. Miedziany drut w OBI jest chiński. mówi

   Węgiel w 'polsce’ jest ruski. Prąd kupowany od niemców jest z węgla … polskiego. Szwedzkie wiatraczki splajtowały więc Moraver stawia wiatraczki, jemu będą się kręcić.

   I wszystko to doskonale działa, nawet pod long downem*! Bezrobocie najmniejsze a PKB największy. I tylko 120 tysięcy trupów! Jezus przy Moraverze to nieudolny chłoptaś.

 11. ROMAN mówi

  polskie służby nigdy by się nie zgodziły na coś takiego…

 12. Szarik mówi

  Premier Morawiecki jest za malutki, tak samo malutki jak prezydent Duda, żeby prowadzić niezależną politykę międzynarodową. Nie ma jednak co rozdzierać szat, prawdopodobnie ludzkość będzie korzystać z paliw kopalnych aż do wykorzystania zasobów. A co gdyby nagle klimat się oziębił? To jest teoretycznie możliwe. Bardziej martwi mnie TVP Info i red. Rachoń, który wciska ludziom farmazony. Miesiąc temu zrobił program o zakupie przez Orlen gazet regionalnych. Według niego, Niemcy się zaniepokoili tym zakupem 😁 Gdyby nie fakt, że z roku na rok wartość papierowych tytułów spada, i że sprzedali za dużo więcej niż kupili.

 13. Flex mówi

  „Na paliwa kopalne wydajemy, w zależności od cen giełdowych, od 50 do 70 miliardów złotych rocznie”. To ile w takim razie będziemy wypompowywać rocznie polskiego kapitału na import: urządzeń do OZE i ich serwisowanie; zakupy LNG i gazu rosyjskiego rewersem z Niemiec dla energetyki i celów grzewczych; rdzeni uranowych do elektrowni atomowej, jej serwisowanie i odbiór oraz składowanie odpadów promieniotwórczych. Wreszcie na interwencyjny import energii elektrycznej dla pokrycia niedoborów mocy w krajowym systemie energetycznym w czasie, gdy z przyczyn pogodowych (taki sorry mamy klimat przejściowy) Wiatraki będzie można wykorzystać jako wentylatory, a zachmurzenie czy zapylenie zmniejszy wydajność i tak wykorzystywanej tylko w dzień fotovoltaniki jeszcze o kilkadziesiąt %. Nie byłbym też takim optymistą w stabilności dostaw hamerykańskiego LNG. Administracja Bidena z przyczyn naturalnych będzie bardzo podatna na presję ekologów, którzy od początku wyją o zgubnych skutkach eksploatacji łupków dla środowiska. Podkręcanie tej presji i ograniczenie wydobycia będzie w interesie tak Rosji jak i całego OPEC. Zupełnie jak u nas wygaszanie kopalń w interesie Niemiec, Rosji i USA. Co do importu ropy naftowej znaczna jej część jest surowcem do produkcji tworzyw sztucznych, nie tylko paliw silnikowych. Wystarczy przyjrzeć się asortymentowi produkcji płockiej Petrochemii. Nie da się więc tego importu wyeliminować. Co do zużycia gazu ziemnego(metanu) zdajmy sobie sprawę, jak duża jego część jest surowcem do produkcji nawozów azotowych. W produkcji saletry amonowej gaz ziemny stanowi ok. 50% kosztów produkcji. A zużycie tych nawozów będzie stale rosnąć. Ciągłe zabieranie ziemi rolnej pod zabudowę mieszkalną i przemysłową wymusi intensyfikację wykorzystania tej pozostałej w użytkowaniu – nawożenie, GMO itd. Tak więc to czym „nasze” władze pragną się wkupić w łaski Bidena i pokazać gorliwszymi od pozostałej bandy czworga, to droga „wykrwawiania” gospodarki z kapitału i coraz większego uzależnienia od widzimisię oraz interesu zagranicznej finansjery rolującej ciągle rosnący dług. Jeśli dodamy do tego niezbilansowane offsetem zakupy i serwisowanie uzbrojenia oraz oczywiście pokątnie regulowane 447, to ja widzę „czarną dziurę”, która pochłonie bez widocznych efektów całe KPO. No może poza takim, że 50% tych środków przeżre i wys… dzieląca je i rozdęta administracja centralna i samorządowa. Po wygaszeniu kopalń regiony żyjące z wydobycia węgla popadną w ruinę szybciej, niż za Balcerowicza wsie poPGRowskie. Jak mają się niby przekwalifikować górnicy, ich małżonkowie i rodziny oraz wszyscy, których biznesy funkcjonują, dzięki zarabianym i wydawanym przez górnicze rodziny oraz kopalnie pieniądzom? Gdy część kraju zamienimy z pompy kapitału w jego odkurzacz, kto ten kapitał wypracuje by utrzymać w jako takiej kondycji cały ten region? Morawiecki i reszta PISowskiej wierchuszki przypomina mi cowboya na rodeo. Rozpaczliwe próby utrzymania się za wszelką cenę w siodle. Ta cena nie gra roli, bo zapłacimy ją my, wytwarzający PKB i płacący podatki, a nie oni, bezmyślnie je trwoniący i mający nas w d.! Dla nich ważne jest tylko wasalne udowadnianie seniorowi oddania i całkowitej lojalności. Bo jak uważają to dzięki niemu, a nie wyborcom mogą żerować na tym polskim lennie!

  1. Iwona mówi

   Dobra analiza. Niestety tak jest i będzie.

 14. Rebih mówi

  Morawiecki i Kaczyński do tej pory przykrywali swoje kolejne zobowiązania wobec obcych ośrodków na niszczenie polskiej gospodarki tradycyjnym komunistycznym „wicie-rozumicie, to sukces, że posłusznie wykonujemy ich rozkazy”. Ta mantra przestała działać, wiec postanowili dokonać zwrotu w narracji i niszczenie gospodarki przedstawić wprost jako „narodowy cel”. Jestem pewien, że go osiągną i odniosą kolejny sukces.

 15. grimm mówi

  „Naszym narodowym celem powinno być odejście od tych paliw kopalnych, zwłaszcza tych, które powodują znaczący ubytek w finansach publicznych kieszeniach polskich gospodarstw domowych i przedsiębiorców” – nalezy to rozumieć jako: Naszym żydowskim celem jest odejście od tych paliw kopalnych, by spowodować znaczący ubytek w finansach publicznych kieszeniach polskich gospodarstw domowych i przedsiębiorców . Morawitzi to wrób Polski nr 1!

 16. Ewa-Maria mówi

  Woltaika i wiatraki 'zdały’ egzamin tej zimy w USA. Obrazki pokazywały telewizje. Ludzie w zimnych pomieszczeniach, grubo poubierani.Urządzenia ,które miały dawać im bezpieczeństwo, ciepło,pozamarzały .Pokazało to 'ocieplenie’ klimatu w całej okazałości.Morawiecki to sługus żydowski i wszelkiej maści korporacji.Zdrajca po stokroć zdrajca.Mam nadzieję i pragnę, aby ten człowiek odpowiedział za dewastację Polski, za całokształt swoich poczynań. Od początku zauważyłam w nim coś nie tak.Te jego oczy wiele mówiły o nim jako o fałszywcu.W niczym nie odbiega od swoich braci w wierze. Bardzo zbulwersowana
  byłam, gdy odsunęli od władzy p.Szydło. Według mnie to było najgorsze posunięcie PiSu. Uważałam Beatę Szydło jako dobrego premiera.Pokładam nadzieję w tych co szykują nową Norymbergię i doczekam czasu kiedy przed nim staną ci wszyscy, którzy przyczynili się do obecnego stanu rzeczy.

  1. Iwona mówi

   Mało tego. Amerykańcy pozamarzali! dosłownie, w siedząc fotelach. Zamarzło w swoich domach co najmniej setka Amerykanów (USA) z powodu braku prądu i ogrzewania tej zimy. A Morawieckiemu źle z oczu patrzy, to prawda.

 17. Wojciech mówi

  Ty zdradziecki Pinokio będziesz gnił za zniszczenie największego bogactwa kraju, ty skur.

 18. W K mówi

  Musiałoby zależeć ludziom w Polsce żyjącym z paliw kopalnych. Może im zależy, zobaczymy.

 19. Sławek mówi

  Praw fizyki nie zmieni się na takich zjazdach elektr atomowa jest 15 razy droższa o cenie uranu niema tematu i jest na 90 lat ocieplenie klimatu nic nie znaczy w ochłodzeniu mamy głodowanie 19 wiek skandynawia można poczytać ostatnie 3 lata w europie jest spadek temperatury przy temperaturze 17 wieku ludność się sama ograniczy do 3 000 000 000

  1. Zbigniew mówi

   Jak zniknie GolfStrom, to Europa nie oziebi sie lecz bedzie znowu w epoce lodowcowej, bedziemy wracac do Afryki (przynajmniej genetyczni Polacy a reszta to nie wiem gdzie).

   USA ten prad ciepla i Chiny maja gdzies a Australia nawet nie wie co to jest.

   Cale szczescie, ze nowoczesnosc, konkurencyjnosc polega na umiejetnosci korzystania z Zielonego Wodoru – prawda, ze kosmos?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.