Likwidacja polskiego hutnictwa. Związkowcy apelują do premiera i zapowiadają protesty

wielki piec w Hucie Sendzimira/fot. Wikipedia
7

W ramach unijnej polityki klimatycznej likwidowane są kolejne gałęzie przemysłu. Wyrok na polskie górnictwo został już podpisany. Teraz likwidowana jest branża hutnicza. Jak informują związkowcy z WZZ „Sierpień 80”, koncern ArcelorMittal Poland podjął decyzję o wygaszeniu części produkcyjnej Huty Sendzimira w Krakowie. W piśmie skierowanym do prezesa zarządu Sanjay’a Samaddara poinformowano o ogłoszeniu Pogotowia Protestacyjno-Strajkowego we wszystkich oddziałach ArcelorMittal Poland i w spółkach zależnych.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Przewodniczący „Sierpnia 80”, Bogusław Ziętek, wystosował też w imieniu związku list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym przypomina, że już w 2019 roku hutnicy ostrzegali, iż koncern będzie dążył do likwidacji wielkiego pieca i stalowni. – Nie wzbudziło to wówczas, niestety, nawet najmniejszego zainteresowania z Pana strony (…) Rządy innych państw wykazują większą troskę o zakłady i miejsca pracy na swoim terytorium – pisze Ziętek

W liście znalazło się jednoznaczne ostrzeżenie przed unijną polityką klimatyczną, która została nazwana „nowotworem złośliwym”, a której podporządkował się rząd RP. – Ostrzegaliśmy, że dewastatorska polityka klimatyczna doprowadzi do brutalnego niszczenia polskiego przemysłu. Wzywaliśmy do bezkompromisowego przeciwstawienia się jej. Tak się niestety nie stało. Kolejne zakłady pod naporem unijnej polityki kończą swój żywot, a rząd milczy – pisze Ziętek.

– Nie zrobiliście też niczego w kontekście importu stali do Polski, a import ten oznacza wprost: koniec hutnictwa w Polsce! Bo koniec produkcji w Hucie Sendzimira w Krakowie to tylko preludium. Mittal rakiem będzie wycofywał się z Polski. Wielkie inwestycje w naszym kraju, o których zapewnia firma, można śmiało między bajki włożyć. Nikt nie będzie łożył na haracz zwany prawami do emisji CO2 – czytamy w liście.

Ziętek pisze, że chociaż przy epidemicznych ograniczeniach zgromadzeń publicznych do 10 osób, teraz nie dojdzie do spektakularnych i masowych protestów, to wściekłość będzie jednak narastać i eksploduje z opóźnieniem. Może za 3 lata, gdy będą kolejne wybory. Może dużo wcześniej.

Wielki piec w Hucie Sendzimira został wygaszony w listopadzie 2019 roku. Władze koncernu zapewniały wtedy, że jest to działanie czasowe. Piec miał zostać uruchomiony w pierwszym kwartale 2020 roku, ale do tego nie doszło. Jak we wrześniu 2020 tłumaczył dyrektor generalny Marc De Pauw, plany uruchomienia pieca pokrzyżowała pandemia. – Decyzję o uruchomieniu instalacji podejmiemy, kiedy produkcja w Krakowie będzie opłacalna, a o opłacalności w tej chwili niestety nie możemy mówić – wyjaśnił w oświadczeniu przesłanym PAP.

System EU ETS – europejski system handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla – wspomniany przez „Sierpień 80”, powoduje dodatkowe koszty, których nasi konkurenci spoza Europy nie muszą ponosić, a to przekłada się na wysoki import stali, która na rynkach UE jest sprzedawana po nieuczciwych cenach – wyjaśnił De Pauw. – Dodatkowo w Polsce mamy do czynienia z wysokimi cenami energii elektrycznej, które jeszcze wzrosną po tym, jak w przyszłym roku wejdzie w życie rynek mocy – to kolejny koszt, który negatywnie wpłynie na naszą pozycję konkurencyjną – dodał.

Mój komentarz: O tym, że unijna polityka klimatyczna doprowadzi Polskę do katastrofy gospodarczej, piszę od lat. Nie trzeba nadzwyczajnej przenikliwości, żeby zrozumieć, iż coraz droższe opłaty za emisję CO2 wywindują ceny prądu i wykończą każdy przemysł. To jest oczywiste, że produkcja będzie uciekać z Europy, bo nie po to prowadzi się biznes, żeby do niego dopłacać. Rząd PO-PSL wepchnął Polskę na tę klimatyczną równię pochyłą, a rząd PiS  brnie w to szaleństwo. Opowieści premiera Morawieckiego o sukcesie negocjacyjnym, jakim rzekomo ma być tzw. własne tempo dochodzenia do neutralności klimatycznej, można włożyć między bajki. Pisałam o tym w grudniu 2019 roku w felietonie pt. „Klimatyczna egzekucja na raty”. Morawiecki jest mistrzem w mydleniu oczu. Ale czego innego spodziewać się po doradcy Donalda Tuska?

Źródło informacji i cytatów: Twitter, PAP

Przeczytaj:

Katarzyna TS: Klimatyczna egzekucja na raty

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. zyd z konfederacji mówi

  Likwiduje polskie hutnictwo hindus,wlasciciel. i co ma panstwo do tego,ze zamyka swoja wlasnosc?
  co Bosak z Mikke beda strzelac do wlascicieli?
  dobrze robi,niech zamyka huty. biskup orszulik sie do grabiezy mienia Polakow przyczynil w Magdalence,pijac z kiszczakiem.

  1. Arkadiusz mówi

   W 2004 ktoś tą hutę sprywatyzował bo przynosiła straty, ktoś inny w 2007 ją sprzedał hindusowi bo dalej przynosiła straty. Wtedy nagle od 2009 zaczęła przynosić zyski. A gdy w 2019 indyjskie huty zaczęły mieć problemy z płynnością finansową to co mógł zrobić hindus? Wybrał do likwidacji tą na której mu najmniej zależało. I teraz najlepsze: przez 10 lat hindus czerpał zyski z huty na której najmniej mu zależało. No bo przecież nie było żadnej możliwości żeby państwo polskie zarabiało na niej przez 10 lat dokładnie w ten sam sposób jak hindus.

 2. Arkadiusz mówi

  I tak oto szesnastoletnia smarkula wespół z mediami zamknęli cały przemysł i rolnictwo w Polsce. No ale przynajmniej powietrze będzie czyściutkie, zwierzątka nie będą cierpieć, a powietrze będzie czyściutkie…
  …no chyba jednak nie.
  Moim zdaniem Polska nie ujedzie długo na małych i średnich przedsiębiorstwach. Wystarczy wypuścić wirusa i wszystkie firemki się natychmiast zamykają.
  A nikt nie powiedział że to jest ostatni wirus którego wypuścili.
  „Kiedyś dzieciom kazano zdobywać wiedzę bez dyskusji z nimi o ich przyszłości, dzisiaj zachęca się dzieci do dyskusji przy braku elementarnej wiedzy… „wspaniała” przyszłość przed nami”.

 3. Kresowiak mówi

  Hutnicy siedzą na czterech literach i myślą, że Morawicki coś dla nich zrobi? Już górnicy zrobieni w jajo, rolnicy, rybacy i przedsiębiorcy. Jak ludziska nie będą protestować, to premier koszerna miska ryżu nawet nie zauważy ich ze swej loży chabad lubawicz.

 4. anonim mówi

  Szkopy realizuja z całą brutalnoscią projekt Mittel Europa- Czyli likwidacja konkurencyjnego przemysłu i budowania zaplecza taniej niewolniczej siły roboczej i zaplecza surowcowego. Niedawno w ich czołowym pismie pojawił sie szkalujacy Naród Polski artykuł – Polaka kraj sprzątaczek i pokojówek. Pisiorowy rząd milczy jak grób w tej sprawie. Załużmy że tej samej prasie ukazuje sie tytuł – izrael kraj zbrodniarzy wojennych i hoch staplerów wyłudzajacych pieniadze poprzez szantaż religii holokaustu. Jaka byłaby reakcja żydów?

  1. Andaluzja mówi

   Aż strach pomyśleć. cale zło które prześladuje Polskę to Walesa,klecha Orszulik, Szechter, konstytucja towarzysza magistra Kwaśniewskiego. Przyjęta zwykłą większością a nie konstytucyjna.

 5. Rebih mówi

  Naciski Unii zmierzają do zniszczenia nie tylko polskiego przemysłu, ale całego przemysłu Europy, choć naciski nie są rozłożone równomiernie. Ja odczytuję to jako część szerszych działań wymierzonych w cywilizacje białych. Komuniści od zawsze twierdzili, że Bogactwo ludzi Zachodu pochodzi z tego, co zrabowali biednym ludziom Zachodu. Gdy i ci biedni stali się bogatymi, wtedy teorię nieco zmodyfikowano wskazując, że Zachód jest bogaty, bo zabrał samochody, samoloty, domy, autostrady i dobrobyt Murzynom, Hindusom i Indianom, a teraz sprawiedliwość dziejowa (a jakże i ona tu się pojawia) wymaga, żeby białych uczynić biednymi, a dzikich bogatymi. To pierwsze na pewno się uda, to drugie na pewno tylko częściowo. Nienawiść do białych ma oczywiście podłoże nie tylko ideologiczne, ale również rasowo-religijne co już bezpośrednio wiąże się z naszym wspaniałym Premierem.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.