Minister prezydencki: „Trudno oczekiwać, że Ukraina wymaże ze swojej historii UPA”

Uroczystości we Lwowie z okazji 114. urodzin Stepana Bandery / Fot. Facebook
29

Jeszcze kilka miesięcy temu „fajnopolactwo” próbowało przekonywać, że oto w dobie wojny rosyjsko-ukraińskiej kult UPA i Bandery za Bugiem upadnie na dobre, a w miejsce ludobójców wskoczą „heroje” z wyspy węży i Azowstalu. W tym celu miały pomóc umizgi ze strony polskiego rządu, zamiatanie prawdy o ludobójstwie pod dywan, darmowe bilety kolejowe i autobusowe, usługi medyczne, mieszkania, pożywienie i dodatki socjalne. Konsekwentnie tłumaczyliśmy, że są to złudne oczekiwania, a kult UPA i Bandery zamiast maleć, będzie konsekwentnie wzrastać. I mieliśmy rację, czego dowodem są noworoczne uroczystości i wpisy Ukraińców z okazji 114. urodzin Stepana Bandery oraz regularne nadawanie imion Szuchewycza i Bandery kolejnym ulicom na Ukrainie.

W dyskusji na temat upamiętnienia Bandery przez Ukraińców (PRZECZYTAJ), głos w sprawie zabrał Jakub Kumoch, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W rozmowie z RMF FM został zapytany o to, czy prezydentowi Dudzie nie przeszkadza kult ukraińskiego nacjonalisty Stepana Bandery, przywódcy organizacji OUN odpowiedzialnej za ludobójstwo Polaków. 1 stycznia, z okazji 114. rocznicy urodzin, Banderę upamiętniły m.in. ukraiński parlament czy władze Lwowa, a na oficjalnym Facebookowym profilu Rady Najwyższej Ukrainy pojawiło się zdjęcie głównodowodzącego sił zbrojnych Ukrainy gen. Załużnego na tle portretu Bandery.

Polskie ofiary ukraińskiego ludobójstwa
Polskie ofiary ukraińskiego ludobójstwa

– Oczywiście, że kult Stepana Bandery nie jest czymś, na co reagujemy entuzjastycznie czy co uważamy za rzecz pozytywną. Natomiast o tym, w jaki sposób prezydent rozmawiał na ten temat w ostatnich rozmowach z Wołodymyrem Zełeńskim, nie wiem – powiedział Kumoch.

Przyznał jednak, że sprawy historyczne polsko-ukraińskie powinny być oparte na prawdzie. Nie możemy zamiatać spraw pod dywan i jestem przekonany, że zamiatać nie będziemy – zapewnił minister.

Kumoch dodał, że nie można oczekiwać od Ukraińców potępienia Bandery oraz innych liderów UPA, którzy dla naszych wschodnich sąsiadów są narodowymi bohaterami. Realistycznie patrząc, trudno jest sobie wyobrazić, aby Ukraina była w stanie zrezygnować ze swojego punktu widzenia na walkę o niepodległe państwo. Trudno oczekiwać, żeby UPA jako coś, co jest kojarzone przede wszystkim z walką przeciwko Rosjanom i Niemcom, została w jakiś sposób z ukraińskiej historii wymazana – przekonywał.

Kumoch przyznał także, że na pewno dla Polaków „nie jest przyjemne” nawiązywanie przez Ukrainę do tradycji UPA.

Natomiast nie zgodzę się do końca z przesłaniem, że Ukraina buduje na tym swoją tożsamość, uważam że przeciwnie, to budowanie będzie bardzo mocno ograniczone w najbliższych dziesięcioleciach, bo pojawiają się bohaterowie tej wojny wyzwoleńczej i oni przyćmią UPA – powiedział.

Zamiast zdecydowanych deklaracji potępiających kult ludobójców na Ukrainie mamy jedynie ministerialny bełkot potwierdzający, że polska władza nie ma zamiaru nic zrobić z gloryfikacją tych, którzy są odpowiedzialni za bestialskie wymordowanie nawet 150 tysięcy Polaków na Wołyniu, Zamojszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce Wschodniej, a my to mamy akceptować. Hańba!

Pobierz i subskrybuj aplikację wPrawoTv i obejrzyj kilkadziesiąt wywiadów ze Świadkami ukraińskiego ludobójstwa na Polakach.

Źródło cytatów: RMF FM

Przeczytaj także:

Ukraińcy plują Polakom w twarz! Ukraińska piosenkarka nagrała utwór wychwalający Banderę

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. ewa mówi

  To ci bezradność ministra i odpowiedzialność za Polskę!!!!!!!!!!!!

 2. Mateusz mówi

  Polskie władze nie reagują entuzjastycznie na neonazistowskie obchody ludobujców we Lwowie, jak zareagują na analogiczne pochody w Berlinie-fanatyków III Rzeszy? Niech Ukraina przestanie udawać demokrację, skoro mentalnie tkwi w latach czterdziestych ubiegłego wieku!

 3. W K mówi

  Nie oczekuję, że Ukraina wymaże kogokolwiek ze swojej parszywej historii. Oczekuję, że Polska i jej urzędnicy wymażą Ukrainę i Ukraińców z Polski. Stosunki Polski z neonazistowskim krajem są nieakceptowalne.

 4. Jacek mówi

  Zerwać stosunki dyplomatyczne, pozamykać przejścia graniczne. Taka powinna być polityka PL

 5. Dumny Polak mówi

  Tym bardziej jakakolwiek pomoc, WK, jesliby nawet chodzilo o ludzkie zycie!
  Oni wciaz maja otwarte drzwi, aby ze swoimi odwiecznymi BRACMI, moc sie dyplomatycznie dogadac!
  Jesli nie maja na to ochoty, a zamiast tego wciaz prowokuja i morduja, bedac samym kompletnie plajte, tez nikt im tego nie zabroni!
  Ale tylko idiota przylozy ku temu reke, aby poswiecac temu swoj ciezko wypracowany pieniadz, a ponadto samemu klasc glowe pod topor, dotychczasowego partnera gospodarczego.

  musimy nauczyc sie granicy, gdzie dawno juz koncza, sie ludzkie regoly, a zaczynaja demoniczne, mordercze i niszczace caly swiat.
  Miejmy odwage na nowo podjac wysilek i samemu dostrzecac, co sie wokol nas i z nami, wyprawia!
  Ratujmy nasza jedyna, sponiewierana POLSKE!!!

 6. cccpsucks mówi

  innymi słowy: śmieci z nierządu popierają spuściznę nazistów i hitlera. takie K mamy u władzy

 7. Buran mówi

  My już mamy rękę w nocniku, tylko jeszcze się nie obudziliśmy!
  A przebudzenie będzie bolesne, już UPAińcy o to się postarają

 8. demokryta mówi

  Już od dawna wiadomo, że Polską żądzą nie Polacy a oni zawsze znajdą powód, by nam dołożyć jak nie antysemityzmem, to cowidem, czy ukrainizacją. My im na to pozwalamy…

 9. ana mówi

  oni się pi prostu ukrojcow boją, muszą im skużycć bo tak im rozkazał biden a ponadto w grę wchodzi szantaż ze strony ua w tle afera pidkarpacka i inne

 10. Maksio mówi

  A czy w Polsce będzie lepiej po tym jak Ukraińcy zburzą pomniki Bandery? Na pewno byłoby lepiej gdyby PiS przestał śnić sny o potędze Centralnego Portu Komunikacyjnego. Według raportu NIK do 2020 roku na konto spółki CPK dla zarządu wpłynęło 100 mln złotych… Zamiast zająć się koleją, bo to najfajniejszy środek komunikacji. Dziś nawet kolejowy rozkład jazdy to chińszczyzna, ciężko się wyznać czy dzis ten pociag pojedzie czy nie 😄 A niech sobie Ukraińcy czczą Banderę, nic nam do tego. Choć ja osobiscie uważam, że większym gierojem od Stiepana był Bohdan Chmielnicki, choć zdrajca….

 11. Hammurabi mówi

  Jak to mówią: „jaki wół, taka skóra, jaka mać, taka córa”.
  Trudno oczekiwać, żeby potomkowie zbrodniarzy mieli jakieś inne wzorce jak te których mimo straszliwej przeszłości się trzymają. Bo i czegóż się mają trzymać, co pielęgnować i rozwijać? Kozacką przeszłość? Przeszłość ludzi wyjętych spod prawa, którzy uciekając przed stryczkiem osiedlali się na Dzikich Polach, pograniczu (na skraju lub jak kto woli „u kraja” Rzeczpospolitej) przez nikogo w pełni nie kontrolowanym?
  Oni hańby UPA się nie wyrzekną, bo cóż im pozostanie? Podgalanie głów na osełedec i bajanie o Hetmańszczyźnie, co określiłoby właściwe granice ich państwa jako Ukrainy Naddnieprzańskiej?
  Polska stanęła w szerokim rozkroku, bo z jednej strony degradacja sił rosyjskich jest dla Polski zjawiskiem pożądanym, jednak cena jaką już za to zapłaciliśmy i jaką przyjdzie nam jeszcze zapłacić może się okazać pyrrusowym zwycięstwem.

 12. Error 404 mówi

  Za czasów ZSRR banderyzm i kult „herojów” był na Ukrainie z oczywistych względów zakazany, natomiast żywy w diasporze ukraińskiej na tzw. Zachodzie, głównie w USA i Kanadzie i co ważne – wspierany przez CIA, jako ideologiczny fundament dla ukraińskiej czerni, która miała być w swoim czasie wykorzystana jako narzędzie (m.in. mięso armatnie) przeciw ZSRR, a później Rosji. I właśnie te czasy nadeszły. Nieprzypadkowo zorganizowany przez Victorię Nulland i CIA przewrót 2014 r. zaczął się od Majdanu przepełnionego banderowską symboliką. Nieprzypadkowo banderyzm z zachodniej Ukrainy rozlał się na całą Ukrainę. Polińscy szabesgnoje „słudzy Ukrainy” mogą jedynie pokiwać palcem w bucie i co najwyżej wyrazić „brak entuzjazmu”.

 13. Ewa-Maria mówi

  Maksiu tak dla przypomnienia.
  ,, Będziemy dążyć wszelkimi środkami i sposobami do odbudowania ukraińskiego charakteru- Chełmszczyzna i Zalesie. Ukraina nigdy z tych ziem nie zrezygnuje i w odpowiednim czasie o nie się upomni. Jeżeli Polacy będą się upierać to Ukraina względem nich bez najmniejszego wahania użyje siły zbrojnej,, Uchwała OUN z 1990r
  Ja się obawiam aby ,, bracia Ukraińcy,, nie urządzili nam drugiego Wołynia. To naród mściwy, nieprzewidywalny w swoich poczynaniach. Pokazali nie raz swoje prawdziwe bandyckie oblicze. Polecam Maksiowi film jak to Azow wymordował swoich rodaków , którzy poukrywali się w Domu Związkowym .
  Zdjęcia są drastyczne bardzo. Miało to miejsce w 2014r.

 14. anonim mówi

  Trudno oczekiwac że ,,polski” rząd przestanie byc slugami ukrainy.

 15. verizanus mówi

  To wyraźnie pokazuje kogo DOPUŚCILIŚMY do władzy nad sobą. Prawdziwe KONSEKWENCJE tego dopuszczenia dopiero będą…;)

 16. memento mówi

  Ponad 100 lat temu Roman Dmowski wypowiedział się o polskich elitach politycznych, że bardziej nienawidzą Rosji niż kochają Polskę. Czyżby było to określenie ponadczasowe?

 17. Maksio mówi

  Ewa-Maria: Ukraińców się nie boję, ponieważ ich znam. Jeden z nich, młody człowiek, który nie chce iść na wojnę, remontował mi łazienke. Nikt za te pieniądze nie wyszpachlowałby mi ścian, położył regipsów, pomalował. Jeśli ludzi traktuje się z szacunkiem, oni oddają to samo. O polityce nigdy nie rozmawialiśmy, bo po co się kłócić? Jeśli Ukraina kiedyś wejdzie do Unii, to ich roszczenia do Zalesia czy Przemyśla stracą ważność. Jeśli Ukraińcy mordują Ukraińców, jak piszesz u pułku Azow, to co nam do tego? Niech się mordują, ich sprawa. Ty prawdopodobnie piszesz o tym co się stało w Odessie w 2014. Zamieszki na ulicach sprowokowali tam separatyści czyli zdrajcy. Chcieli oderwania i przyłączenia do Rosji, więc zasługiwali na śmierć. Na pewno palili się aż miło było popatrzeć. 🙂

 18. W K mówi

  @Maksio POLEXIT albo likwidacja Polski, jako państwa. Dlatego lepszy POLEXIT, żeby nie trzeba było zabijać urzędników i ich pomagierów służących okupantom.

 19. verizanus mówi

  @ Maksio Komu miło na pewne rzeczy patrzeć temu miło (pewnego typu ludzie tak mają, co zresztą widać po ich ogólnych poglądach). Czym innym jest podejście pojedyńczego człowieka a czym innym ideologia państwowa, która nakręca masy. W 1939 r. na wiosnę też mógł ktoś w Gdańsku powiedzieć, że jakiś Niemiec fajnie mu wyremontował łazienkę, a że SS poturbowały jakichś zdrajców Rzeszy, to może i dobrze im tak ;).

 20. z-k mówi

  Eeeee! Co sensownego o ukrainie może nam powiedzieć urzędnik od mychajłowego wnuczka ????

 21. Ewa mówi

  Uściski wnuka Mychajły z …….. pokazują tą kulturę i poddaństwo???

 22. Igor mówi

  Uściski wnuka Mychajły z …….. pokazują tą kulturę i poddaństwo???

 23. Radek Wicherek mówi

  Maksio: Zamieszek nie sprowokowali „zdrajcy”, tylko przebrani, zamaskowani prowokatorzy ze służb ukraińskich, najprawdopodobniej na zlecenie Andrija Parubija, sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, który został zatrudniony specjalnie w celu pacyfikacji protestujących za wszelką cenę. Całą sytuację rozegrano tak, by na separatystów napuścić charkowskich kiboli i uzbrojone bojówki banderowsko-nazistowskie.

 24. Ewa-Maria mówi

  Maksio w mojej miejscowości przez parę lat pracowali Ukraińcy. Gdy wybuchł konflikt na Ukrainie już ich nie ma. Zauważyłam że oprócz własnego nosa niczego nie dostrzegasz. Ja natomiast Ukraińców boję się ponieważ dali się poznać do czego zdolni są. Faktycznie napisałam o sytuacji jaka miała miejsce w Odessie . Ja bym tych ludzi zdrajcami nie nazwała. To naród rosyjskojęzyczny i ma prawo do kogo chce należeć. Nie chcą do Ukrainy i należy to uszanować. Maksio wydaje mi się że nie widziałeś tych drastycznych zdjęć, zobacz. Nawet nie oszczędzili ciężarnej kobiety. Jestem zszokowana Twoją obojętnością na to bandyckie zło.

 25. jazmig mówi

  No to niech Polska przestanie finansować banderowską Ukrainę.

 26. Andrzej nie D. mówi

  Ten kult zbudowali anglosasi – przed 2014 rokiem był to margines. Warto pamiętac kto finansował nazistowskie organizacje na Ukrainie i szczuł do wojny

 27. Irmina mówi

  Dla Maksia priorytetem jest łazienka,którą mu tanio wyremontował Ukrainiec.Przyjdzie czas,że za friko wyremontuje ciebie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.