Łukaszenka zapowiada sankcje wobec Polski i Litwy. Putin deklaruje gotowość do militarnego wsparcia Białorusi

Aleksander Łukaszenka/ fot. screen
9

W piątek (28.08.2020) prezydent Aleksander Łukaszenka zapowiedział wprowadzenie sankcji wobec Polski i Litwy w postaci blokady tranzytowej. To odpowiedź na ingerencję obu tych państw w wewnętrzne sprawy Białorusi. Polska była inicjatorem zwołania nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej, podczas którego ustalono, że wybory na Białorusi mają być powtórzone. Kandydatka białoruskiej opozycji w wyborach prezydenckich, Swiatłana Cichanouska, rezyduje na Litwie, skąd apeluje o przekazanie władzy powołanej przez nią Radzie Koordynacyjnej i rozpisanie nowych wyborów.

ZOBACZ: Białoruś: Sąd Najwyższy oddalił skargę Cichanouskiej ws. wyniku wyborów. Przedstawiciele opozycji skazani na 10 dni aresztu

Postaw mi kawę na buycoffee.to

– (Polacy i Litwini) wysyłali przez nas do Chin i Rosji, to teraz będą latać lub handlować przez Bałtyk i Morze Czarne z Rosją, itd. – oświadczył Łukaszenka. – A w sprawie produkcji, na którą Rosja wprowadziła embargo, niech nawet nie marzą – dodał.

Wyjaśniając dlaczego zarządził przemieszczenie wojsk i manewry pod Grodnem Łukaszenka wskazał, że powodem był przylot amerykańskich samolotów F-16 z Niemiec do Polski, co ma stanowić potencjalne zagrożenie dla Białorusi.

– 15-20 minut lotu od naszego terytorium. Dla mnie jako głównodowodzącego to pytanie: 18 samolotów, nie wiadomo, w co są uzbrojone. Może to broń jądrowa. Zakładam najgorszy wariant, dlatego musiałem zareagować – powiedział Łukaszenka. – Po co zaczęli w tym czasie rozmieszczać jednostki NATO przy naszych granicach? Przy samej granicy manewry. Co miałem robić? Też rozmieściłem tam wojska, pół armii postawiłem w gotowości bojowej  – wyjaśnił.

Do Polski przyleciały F-16 stacjonujące w Spangdahlem w Niemczech. Oficer prasowy 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, kpt. Michał Kolad poinformował, że polsko-amerykańskie ćwiczenia zaczęły się w poniedziałek (24.08.2020) i mają potrwać do połowy września. Polscy i amerykańscy lotnicy wykonują wspólnie operacje powietrzne na terenie całego kraju.

W czwartek (27.08.2020) prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział w wywiadzie telewizyjnym, że na wniosek Łukaszenki stworzył „rezerwę” gotową do interwencji na Białorusi.

– Aleksandr Grigoriewicz poprosił, bym sformował określoną rezerwę z pracowników organów ochrony prawa i ja to zrobiłem. Ale umówiliśmy się, że rezerwa nie będzie wykorzystana, dopóki sytuacja nie będzie wymykać się spod kontroli i dopóki ekstremistyczne, co chcę podkreślić, elementy, zasłaniając się hasłami politycznymi, nie przekroczą określonej granicy i nie pójdą na rozbój. Nie zaczną podpalać samochodów, banków, nie spróbują przejąć budynków administracyjnych i tak dalej – powiedział Putin.

Jednocześnie podkreślił, że liczy na pokojowe rozwiązanie problemu. – Zakładamy, że wszystkim uczestnikom tego procesu wystarczy rozsądku, by znaleźć wyjście spokojnie i bez skrajności – oświadczył Putin.

Na wypowiedź prezydenta Rosji zareagował premier Mateusz Morawiecki pisząc na Twitterze: – Polski rząd wzywa Rosję do natychmiastowego wycofania się z planów militarnej interwencji na Białorusi pod fałszywą wymówką „przywracania kontroli” – to wrogi akt naruszający prawo międzynarodowe i prawa człowieka przynależne narodowi białoruskiemu, który powinien sam decydować o swoim losie.

Źródło informacji: PAP, rmf24.pl, Twitter

Zobacz też:

„Zagrożenie wojenne dla Europy Środkowej i świata”. Konfederacja po spotkaniu u premiera ws. Białorusi [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. YWANDA mówi

  Niepo-wodzenie dla Mora nie wie ce tj. ice(BRiTish)=lod=snieg. Przydzie czas na bieg Wazow w 2021 na nartach do Mora co wie C, to ostatnie CCCC i CH gwardii Szwajcarskiej Watykanu ! Brawo Prezydencie Lukaszenko Panu powiezlo bo Pan wie skad przyszlo zlo: od zlo-ta wazniejszego od ludzi, dusz.. Biada CCCPolin ! Dala-szar-kulla !

 2. Buran mówi

  Polskich spraw nie potrafią dopilnować, a tu proszę. Wypisz, wymaluj, Papkin.”Mądry w radzie, dzielny w boju, Dusza wojny, wróg pokoju”. Już widzę jak się Putin zastrachał.

 3. Sybilla mówi

  I tak kończy się wojenka harcownika morawieckiego, przegrywa z dyrektorem kołchozu, a mierzy się ze specami z Moskwy

 4. Jaca mówi

  Do czego doprowadzacie wy zdrajcy i marionetki z Wiejskiej? Rozkazują wam szczekać to szczekacie, nieważne jakie to będzie miało skutki dla interesów Polski co? A jak w razie „W” to wezmiecie dupy w troki i uciekniecie z kraju jak szczury, zostawiając biednych i niewinnych ludzi na pastwę losu, tak? Wasza zdradziecka polityka nie ma nic z wspólnego z korzyściami dla Polski. Wasza dyplomacja to dno. WY SZKODNIKI !!!

  1. Marju73 mówi

   Jaca, nie podniecaj się tak, bo w galoty popuścisz z wrażenia, ruski trollu.

 5. Tadzu mówi

  No to Terminal paliwowy Małaszewicze iss dupa. Kto zna temat to wie o co chodzi…

 6. anonim mówi

  Bardzo dobrze zrobil Lukaszenka dla syjonistycznych pacholkow nazywanych,, polskim rzadem”.Szkopy i zabojady milcza bo nie chca robic sobie wrogow liczac na wspolprace gopodarcza, tak samo jak Rosja, buduja NORD STREAM a ,, judeochrzescijanie z polin” ujadaja na Risje bo tak im rozkazuje szlachta jerozolimska.

  1. Marju73 mówi

   Że wstydu się nawet nie podpisałeś, pożyteczny anonimowy idioto.

  2. anonim mówi

   A ty kim jesteś wypranym z rozumu pożytecznym idiotą GW, TVN, a może tzw. gazety polskiej, którą zarządza plugawy propagandzista wagi superciężkiej sakiewicz. Rozumiesz choć trochę geopolitykę i to co się nazywa interesem narodowym? Otóż w naszym intreresie nie jest robić sobie wrogów u sąsiadów, bo takie są reguły polityki wielowektorowej, a zajmować stanowisko tylko wtedy, kiedy jakieś państwo narusza nasze interesy. Łukaszenka nie krytykował Polski, kiedy naród wybierał dudę na prezydenta.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.