Nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej: „Wybory na Białorusi powinny zostać powtórzone”

nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej ws. Białorusi/ fot. Twitter
14

W środę (19.08.2020) odbył się nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej w sprawie Białorusi. O zwołanie szczytu zaapelował 10 sierpnia premier Mateusz Morawiecki. Przywódcy państw unijnych uznali, że wybory na Białorusi powinny zostać powtórzone.

Podczas konferencji prasowej w KPRM premier Morawiecki poinformował, że na wniosek Polski uzgodniono zaangażowanie ponadnarodowych ciał, takich OBWE, żeby wspierać proces demokratyzacji poprzez nadzór nad przygotowaniem do kolejnych wyborów.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Bardzo mocno popieramy sankcje wobec osób, które brały bezpośredni udział w pacyfikacji manifestacji oraz obywateli, którzy wyrażali swój sprzeciw. Nie chcemy natomiast, żeby Białoruś jako społeczeństwo ucierpiało w wyniku tych działań sankcyjnych – oświadczył Morawiecki. – Na zakończenie szczytu poprosiłem o dopisanie dodatkowego punktu o wsparcie wolnych mediów i organizacji wspierających proces demokratyzacji na Białorusi – poinformował.

Premier powiedział też, że na zwołanym przez niego spotkaniu Grupy V4 uzgodniono, iż trzeba przygotować pozytywny plan gospodarczy dla Białorusi, która jest od lat mocno zależna od gospodarki rosyjskiej.

– Nie ulega wątpliwości, że te wielkie protesty jakich Białoruś nigdy wcześniej nie uświadczyła są ważnym krokiem w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, bo naród chce prawdziwej demokracji i praworządności. W mojej rozmowie ze Swietłaną Cichanouską zgodziliśmy się, że to właściwa droga dla Białorusi. Ale bądźmy świadomi, że to pierwszy krok na tej drodze do pełnej demokratyzacji Białorusi – oświadczył premier.

Źródło informacji: Twitter/Kancelaria Prezydenta

Zobacz też:

PE wzywa do powtórzenia wyborów na Białorusi. Łukaszenka: „Nie będzie wyborów”. Cichanouska deklaruje gotowość do objęcia przywództwa

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Zdzislaw mówi

  Spontaniczne demonstracje przeciwko Łukaszence mogłyby się skończyć … gdyby straszny dyktator sprywatyzował potaż. Potaż? Służy do nawozów.
  Już. Prawdziwe bogactwo dla kraju, które jest wydobywane w kopalni Soligorsk; Wystarczy powiedzieć, jak podkreśla nasz ICE, że „w 2018 r. eksport potasu na Białoruś wyniósł 2,7 mld dol., co oznacza wzrost o 20% w porównaniu z rokiem poprzednim. Eksport potasu wyniósł 2 mld USD w okresie styczeń-sierpień 2019 r., Zwiększając się o 18,6% rok do roku. Ministerstwo Finansów przewiduje, że eksport potażu przyniesie 1,4 mld rubli (ok. 670 mln USD) dochodów budżetowych w 2020 r. ”.
  Wszystko jest w porządku, z wyjątkiem jednego szczegółu: „operator kopalni jest producentem państwowym”, narzekał Wall Street Journal od 2015 roku, a to jest „dziką kartę” w rękach Białorusi, która „zakłóca rynek towarowy o wartości 20 miliardów dolarów”. .
  Twój kronikarz nic nie wiedział o potażu, nawet nie wyobrażał sobie, że stawką są nie miliony, ale miliardy dolarów na ten surowiec. Ale teraz musi wierzyć w wiarygodną sumę 150 miliardów dolarów, które firma zapowiada jako warta.

  1. Ikss67 mówi

   Proces demokratyzacji czy syjonizacji? W sumie jeśli chodzi o radę europejską, sory, radę żydowską, to zacne grono mędrców Syjonu, z morawietzkim lizidupą z polskiej koloni, facetem w krótkich spodenkach, któremu mazy się zaistnieć pośród tej satanistycznej syjo agendy.

 2. Polski patriota mówi

  Qurwy żydo-chazarskie zniszczą nam świat jak ich nie zlikwidujemy całkowicie. Trzeba nowego Światosława i zacząć walkę z chazarią. Co te żydowskie szmaty z Hujni Zaropiałej chcą od Białorusi? Unia to hańba, to świnie chazarskie. Dość dość dość !!!

  1. Jaca mówi

   Popieram. Precz z sodomskim wynaturzonym eurokołchozem !!!

 3. anonim mówi

  Tak tak światowe parchy mają chili w d..e na myśl że nie kontrolują Białorusi, jej kapitału przedsiębiorstw, ludzi i kultury. Ten światowy nowotwór społeczno-ekonomiczny nie może znieść, że są jeszcze zdrowe państwa ze zdrową tkanką społeczną.

 4. anonim mówi

  Chcą dla Białorusi przygotować ,,plan gospodarczy”, czyli wykreować białoruskiego balcerowicza, lewandowskiego i podobnych grabarzy majątku narodowego. Panie Łukaszenka wycelować wszystkie działa w celu ochrony państwa przed grabierzą lichwiarskiej międzynarodówki.

  1. Jaca mówi

   Prawda, szczera prawda też tak myślę. Taki zdrajca jak Lewandowski i Balcerowicz dawno powinni być postawieni przed Trybunałem Stanu. Kiedyś w dawnej Polsce by tak było ale dzisiaj oni wszyscy czują się bezkarni, łącznie z politykami. Jak śmie ten Mateuszek kłamczuszek mówić o jakichś wolnych mediach, przecież w głównym nurcie czy to w TV czy w Radiu takowych nie ma.

 5. Leszek mówi

  Oj biada nam wszystkim biada!!!!! Módlmy się.

 6. Buran mówi

  Scenariusz jak na Ukrainie z jej Majdanem. Tam mają teraz „DOBROBYT” . Rozhuśtać sytuację polityczną i nastroje społeczne mirażem dobrobytu i deszczu złota jaki napłynie z Zachodu, a następnie przejąć władzę i rozdrapać co się tylko da wśród okrzyków o wolności i demokracji. A wybory – wiadomo – tylko wtedy są prawidłowe kiedy to MY wygrywamy i dlatego należy je powtarzać aż do skutku. Białoruś już od dawna stoi kością w gardle szakalom, bo już są prawie w ogródku a nie mogą przywitać się z tłustą gąską.
  Polska to niech się raczej zajmie swoimi problemami bo ma ich multum.

 7. MACIEJ mówi

  NIESAMOWITE RZECZY. Od kiedy to Białoruś jest w Unii Europejskiej, żeby to ją poucząć o demokracji?? Szczyt bezczelności. Niebywałe.

 8. Karol mówi

  Co ma Unia jewrejska do Białorusi? Jakim prawem wypowiada się co inne państwa mają albo nie mają zrobić. Bezczelność w takim wymiarze znana tylko u Żydów (w połączeniu z kłamstwem jako „hucpa”) i komuchów.

 9. rebih mówi

  Wybory trzeba powtarzać tak długa, aż wygra „demokrata”.

 10. ROMAN mówi

  kiedyś, Merkel i Sarkozy, Merkozy, w Bukareszcie, zgodzili się na wkroczenie armii czerwonej do Gruzji, teraz eurokołchoz otwiera drogę armii czerwonej na Białoruś… strategiczny sukces…

 11. Robert B. mówi

  Wybory w Niemczech i we Francji powinny zostać powtórzone!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.