Lidia Staroń kandydatem na RPO. “Jestem rzecznikiem ludzi od 20 lat. Moją partią są ludzie”. Przez 10 lat była członkiem Platformy Obywatelskiej

Lidia Staroń/ fot. screen
0

Jestem rzecznikiem ludzie od 20 lat, tylko nie byłam nigdy formalnym; nie jestem w żadnej partii, działam dla ludzi i moją partią są ludzie – tak o kandydowaniu na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich mówiła dziś (27.05.2021) senator niezależna, wszak kojarzona z partią rządzącą, Lidia Staroń. Jej kandydaturę na RPO ma zgłosić PiS.

To Ryszard Terlecki poinformował opinię publiczną, że PiS zgłosi kandydaturę Lidii Staroń na urząd RPO. Ona sama potwierdziła swoją gotowość.
Musiałam podjąć decyzję, więc decyzję podjęłam – wskazywała Staroń. – Rozmawiałam ze wszystkimi o wszystkim, także o prawie, o ustawach, mam poparcie, jeśli chodzi o notariuszy, spółdzielnie – mówiła podkreślając, że zawsze będzie politykiem niezależnym.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Aktualnie Lidia Staroń jest jedynym kandydatem na urząd RPO. Wcześniej Porozumienie Gowina przedstawiło kandydaturę prof. Marka Konopczyńskiego, który wczoraj poinformował, że z powodu braku poparcia partii rządzącej rezygnuje z kandydowania. Dziś o godzinie 16 upływa termin zgłaszania kandydatów na urząd RPO.

Przypomnijmy, że 15.04.2021 Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjny przepis pozwalający Rzecznikowi Praw Obywatelskich działać po zakończeniu kadencji do czasu objęcia stanowiska przez jego następcę. Oznacza to, że trzy miesiące po opublikowaniu wyroku w Dzienniku Ustaw Adam Bodnar musi odejść ze stanowiska, na które został wybrany 24 lipca 2015. Konstytucja stanowi, że Rzecznik Praw Obywatelskich jest powoływany przez Sejm za zgodą Senatu na 5 lat. Kadencja Bodnara upłynęła 9 września 2020 roku. Parlament już czterokrotnie i bezskutecznie próbował wybrać RPO.

Lidia Staroń jest przewodniczącą Koła Senatorów Niezależnych. W latach 2005-2015 była posłem na Sejm, zaś w latach 2015-2016 i od 2019 jest senatorem. W 1994 ukończyła studia na Wydziale Budownictwa Lądowego Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Jest przedsiębiorcą. W 2005 roku wstąpiła do Platformy Obywatelskiej, z której wystąpił w 2015 roku. Po odejściu z PO pozostała politykiem bezpartyjnym

Źródło cytatów i informacji: PAP

Przeczytaj także:

Jacek Międlar uniewinniony! Sąd oddalił zarzut pochwalania zamachu terrorystycznego w Nowej Zelandii [WIDEO]

Gdzie wtedy był Bodnar?! RPO w obronie zwyrodnialca, z nienawiścią do patriotów!

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.