Oświadczenie premiera Morawieckiego ws. postanowienia TSUE nakazującego wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni Turów

premier Mateusz Morawiecki/ fot. Facebook
10

W piątek (21.05.2021) premier Mateusz Morawiecki wydał oświadczenie w sprawie postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE nakazującego wstrzymanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

ZOBACZ: TSUE nakazuje Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni Turów. Elektrownia zostanie zamknięta?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Morawiecki określił decyzję TSUE jako „bezprecedensową” oraz „sprzeczną z podstawowymi zasadami funkcjonowania UE”. Zapewnił, że „polski rząd nie podejmie żadnych działań, które mogłyby godzić w bezpieczeństwo energetyczne Polski”.

Pełna treść oświadczenia:

Żadne decyzje Trybunału Sprawiedliwości UE nie mogą naruszać obszarów związanych z podstawowym bezpieczeństwem krajów członkowskich.  Bezpieczeństwo energetyczne należy właśnie do tego obszaru.

Z kopalnią Turów jest powiązane nawet 4-7% produkcji energii elektrycznej Polski. Od jej stabilnego działania zależy możliwość funkcjonowania polskich domów, szkół, szpitali i przedsiębiorstw. Jej stabilne działanie ma wpływ na bezpieczeństwo, zdrowie i życie milionów obywateli Polski. Zależy od niej normalne życie obywateli naszego kraju.

Dzisiejsza decyzja TSUE jest bezprecedensowa i sprzeczna z podstawowymi zasadami funkcjonowania UE. Podjęte działania są nieproporcjonalne.

Decydowanie w ramach tzw. środków tymczasowych o natychmiastowym zamknięciu niezwykle skomplikowanego mechanizmu energetycznego jest w istocie próbą rozstrzygnięcia sporu.

Trzeba wyraźnie podkreślić, że na ten moment TSUE nie rozstrzygnęło zasadniczego sporu. Dzisiejsza decyzja ingeruje jednak w sposób nieodwracalny w jego istotę.

Polski rząd nie podejmie żadnych działań, które mogłyby godzić w bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Prezes Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki

Źródło informacji: gov.pl

Zobacz też:

UWAGA! Rządowy projekt ustawy przywraca możliwość stawiania wiatraków 500 metrów od domów

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Hammurabi mówi

  Treść dobra.
  Tylko czy za nią pójdą czyny?
  Oby tylko nie było to przysłowiowe „nie oddamy nawet guzika”.

 2. Mścisław mówi

  Ten parch, jako szpicel służb niemieckich, żydowskich, unijnych, podpisał wszystkie zobowiązania. Właśnie pali się kopalnia Bełchatów, Morawicki uśmiechnięty otwiera muzeum żydowskiej solidarności walczącej. Tfu za takim beznadziejnym nierządem frajerów pisowskich!

 3. abcdefg mówi

  Talmudysta otwiera ryja tylko po to żeby łżeć.

 4. Rebih mówi

  „Polski rząd nie podejmie żadnych działań, które mogłyby godzić w bezpieczeństwo energetyczne Polski.” Zatem wstrzymają wydobycie węgla w kopalni Turoszów bez szkodzenia bezpieczeństwu energetycznemu Polski. Jak to zrobią? Zapewne na drodze zbliżonej do kreatywnej księgowości. Np. wyliczą, że udało im się zwiększyć moc pozostałych elektrowni i wyłączenie Turoszowa nie zagraża niczemu. Być może realne jest zaopatrzenie elektrowni w paliwo z innych źródeł, ale wątpię by PiS miał ochotę robić jakiś wysiłek w tym kierunku. Z pewnością będą preferowali rozwiązanie papierowo-kreatywne.

 5. MAREK mówi

  Totalitarny program zjednoczonej lewicy jest realizowany w UE, a reszta to kłamstwo i zbrodnia :
  Nad gmachem Parlamentu Europejskiego w Strasburgu widnieje nazwisko człowieka, który dziś uznawany jest za ojca Unii Europejskiej, głównego jej projektodawcę. Jest nim Altiero Spinelli (1907–1986)- włoski komunista, autor powstałego w 1941 roku „Manifestu z Ventotene”.

  Oto niektóre cytaty programowe „Manifestu z Ventotene” .
  Ten program systematycznie realizują lewaccy biurokraci z UE, TSUE itp. wraz z KAPO zarządzającymi obozami zrzeszonymi w UE :

  „ NIEPRZYDATNI STARZY ZOSTANĄ WYELIMINOWANI , a wśród młodych trzeba obudzić nową energię.”

  „Ze stale rosnącej grupy sympatyków partia powinna wciągać do współpracy tylko tych, którzy EUROPEJSKĄ REWOLUCJĘ uczynili głównym celem swojego życia, którzy z dnia na dzień świadomie wypełniają swoje zadanie i dbają o interes ruchu”

  „Nasz ruch wyznacza linie kierunkowe nowego porządku, narzucając jeszcze nieuformowanym masom pierwszą społeczną dyscyplinę. Nowe państwo powstanie dzięki DYKTATURZE REWOLUCYJNEJ PARTII i dla NOWEJ , prawdziwej demokracji.”

  „WŁASNOŚĆ PRYWATNA musi być – w zależności od sytuacji – ZNIESIONA, OGRANICZONA , skorygowana albo rozszerzona i to nie według jakichś dogmatycznych zasad.”

  „Chodzi o STWORZENIE PAŃSTWA FEDERALNEGO , które stoi na własnych nogach i dysponuje EUROPEJSKĄ ARMIĄ zamiast armiami narodowymi. Trzeba ostatecznie SKOŃCZYĆ Z GOSPODARCZĄ SAMOWYSTARCZALNOŚCIĄ ”

  „Adekwatność i realizacja każdego pojedynczego punktu programowego musi być badana pod względem jego zgodności z BEZDYSKUSYJNYM WARUNKIEM EUROPEJSKIEJ JEDNOŚCI .”

  Jaki jest refren międzynarodówki :
  „Bój to jest nasz ostatni,
  KRWAWY skończy się trud
  Gdy związek nasz bratni
  Ogarnie ludzki ród”
  Kiedy wreszcie niewolnicy lewackiej propagandy i terroru, zrozumieją że nie warto stać po stronie lewackich tyranów i zbrodniarzy .

 6. Flex mówi

  PISowska polityka zagraniczna bazująca na wasaliźmie, podwieszaniu się i wazelinie poniosła jak widać sromotną klęskę. Bidaki zostały jak bezradna prostytutka którą zostawił alfons i musi znaleźć kolejnego by czuć się pewnie i bezpiecznie. Ale wybór kiepski, bo jeden będzie lał, drugi zabierze za dużo utargu. Taka życiowa metafora na początek. Ateraz co ja bym zrobił w obecnej sytuacji, gdybym tylko miał jaja wydolne służby jak np. Orban, którego przez tyle lat żadne taśmy od Sowy nie wysadziły z siodła, choć wiele krajów by tego chciało.
  Po kolei: 1. Szybko podpisałbym z Francuzami umowę na budowę elektrowni jądrowej lub dwóch. Francuzi dostają rekompensatę za karakale, Niemcy tracą argument o zagrożeniu, bo za ich zachodnią granicą we Francji od lat takie elektrownie działają i zagrożenia nie stanowią. Skróciłoby to też i potaniło drogę odbioru odpadów radioaktywnych. Zbliżenie interesów gospodarczych z Macronezją obluzowałoby trochę relacje niemiecko-francuskie; 2. Szybko negocjowałbym z Rosją pociągnięcie nitki od NS2 do Świnoujścia by uniezależnić się od pośrednictwa Niemiec w uzupełniających zakupach gazu. Przemyślałbym wydobycie węgla kamiennego pod kątem nie tyle energetyki, co surowca dla przemysłu chemicznego mogącego w wielu obszarach zastąpić importowaną ropę naftową. Do energii z OZE dodałbym w uzupełnieniu instalacje akumulacyjne, zamieniające energię elektryczną na potencjalną w okresach nadprodukcji (np. fotovoltanika w dzień) i przetwarzającą mgh z powrotem na prąd w okresach zwiększonego zapotrzebowania na moc. Taką rolę pełnią klasyczne elektrownie szczytowo-pompowe, ale w mniejszej skali mogą to być wieże z generatorami napędzanymi przez wciągnięte obciążenie, czy by nie iść w górę, można wykorzystaćdo tego szyby zamkniętych kopalń lub specjalnie wiercone studnie;3. Co do nowej administracji amerykańskiej, to zamiast słania dyplomatycznej wazeliny przez PAD dałbym im do myślenia opóźniając płatności z tyt. F35 i „rozważając” ograniczenie skali zakupów. Myślę, że przy dobrej grze, większość działań wystarczyłoby przekonująco zablefować.Problem w tym, że rządzą nami administratorzy potrzebujący jasnych dyspozycji z centrali, a nie odważni mężowie stanu.Ale sami toto od 32 lat „wybieramy” z tego samego wora, więc mamy to, na co widać zasługujemy!

 7. Jarosław mówi

  Moim zdaniem szmaciany, zdradziecki gnój w roli premiera powinien milczeć. Zdaje się, że jednak usiłuje skomleć na wzór swojego kumpla Tuska.
  Takie gówna mieszkańcy Polski tolerują jako swoich „dygnitarzy”.

 8. anonim mówi

  Wierzyć temu banksterskiemu oszustowi to tak jak wierzyć lisowi, który po wpuszczeniu do kurnika nie ukradnie kury.
  P.S. zauważcie, po propagandowej klęsce tzw. rządowego programu szczepień, trolle na tym porum znikneli.

 9. Wojciech mówi

  „Matko” oświeć nas – ta UniaEuropejska to dobra jest czy niedobra? I jak tu po cichu zamknąć kopalnię, żeby to było sukcesem?

 10. Vacek mówi

  A może to próba uwiarygodnienia? Absurdalny wyrok którego najbardziej praworządny kraj by nie zaakceptował i tu nagle nieugięty polski PM. Szyte grubymi nićmi… Chce się uwiarygodnić wśród górników przed zbliżającymi się wyborami…

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.