Katarzyna TS: Święta wojna o TVN, czyli na pohybel neutralnym

logo TVN/ fot. screen
16

W środę (11.08.2021) Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, powszechnie nazywaną „lex TVN”. Nowelizacja przewiduje, że koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielana podmiotom zagranicznym jeżeli ich udział kapitałowy w spółce nie przekracza 49%. Koncesja ma być też udzielana wyłącznie tym podmiotom, których siedziba znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego i nie jest zależna od podmiotu, którego siedziba znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Podmioty zagraniczne, które będą posiadały koncesję w dniu wejścia w życie powyższej nowelizacji, mają sześć miesięcy na dostosowanie się do nowych przepisów.

Telewizja TVN należy do amerykańskiego koncernu Discovery i jest zarządzana za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV zarejestrowanej w Holandii, a więc podpada pod zapis o zależności od podmiotu z siedzibą w państwie, które nie należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Nazwa „lex TVN” jest więc jak najbardziej uprawniona, ponieważ to właśnie w amerykańskiego właściciela TVN bije nowelizacja ustawy. I tu ciekawostka. PiS zapowiedział ustami Marka Suskiego, że w Senacie zostanie zgłoszona poprawka, w myśl której nadawcy, którzy mają koncesje satelitarne, nie będą musieli spełniać wymogu 49% kapitału. A taką koncesję ma TVN24. Suski podkreślił, że ta poprawka zostanie zgłoszona „byście nie mówili, że chcemy likwidować TVN24”.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobaczymy co z tego wyjdzie, gdy ustawa znajdzie się w Senacie. Marszałek Tomasz Grodzki już zapowiedział, że „demokratyczna większość w Senacie nigdy nie zgodzi się na zamach na niezależne od władzy media”. Czyli ustawa dostanie weto i wróci do Sejmu. Do odrzucenia weta Senatu potrzeba bezwzględnej większości głosów (czyli głosów „za” musi być więcej niż suma głosów „przeciw” i  wstrzymujących się). A jeśli PiS zdoła uciułać taką większość, to oczywiście konieczny jest jeszcze podpis prezydenta Andrzeja Dudy, który – jak zapowiedział jego doradca, Paweł Mucha – „rozważy wszelkie racje”.

Czym to wszystko się skończy? Nie mam pojęcia. PiS już tyle razy pokazał, że po zapowiedziach „nie oddamy ani guzika” oddaje całe gacie, iż na odebranie koncesji TVN chyba nie ma co liczyć. Tym bardziej, że Amerykanie dostali białej gorączki i robią raban na najwyższym szczeblu. Szef Departamentu Stanu Antony Blinken wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że „Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone projektem ustawy przyjętym dziś przez izbę niższą polskiego parlamentu, wymierzonym w najchętniej oglądaną, niezależną stację telewizyjną, będącą jedną z największych amerykańskich inwestycji w Polsce”. Podkreślił, że „ten projekt zagraża wolności mediów i może negatywnie wpłynąć na klimat inwestycyjny w Polsce” oraz stoi w opozycji do „zasad i wartości, na których budowane są nowoczesne demokratyczne państwa”. Przy okazji Blinken wezwał prezydenta Andrzeja Dudę, aby zawetował lub skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego wprowadzającą 30-letnią granicę czasową dla postępowań ws. stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnych w procedurze reprywatyzacji.

ZOBACZ: I znowu Żydzi, czyli kodeks postępowania administracyjnego i operacja „Aj, waj, giewałt”

Amerykanie cisną po całości. Pojawiła się nawet informacja, że jeśli „lex TVN” wejdzie w życie, to gotowi są dokonać relokacji części swoich wojsk z Polski do Rumunii. Jeśli takie argumenty faktycznie są podnoszone przez naszego „strategicznego sojusznika”, to potwierdza się słuszność argumentacji posła Grzegorza Brauna, który wielokrotnie wskazywał, że nie można opierać bezpieczeństwa Polski na obcych wojskach niepodlegających rozkazom polskiej władzy. Przy okazji „lex TVN” mamy okazję zobaczyć, ile warte są amerykańskie gwarancje dla Polski.

Mamy też okazję zobaczyć, jak traktuje się tych, którzy postanowili zachować neutralność uznając, że wojna o TVN nie jest ich wojną. Reakcja jest następująca: na pohybel neutralnym! Obie strony świętej wojny znalazły wspólnego wroga, którym okazała się być Konfederacja. Przeciwnicy TVN okrzyknęli ich Targowicą. Natomiast zwolennicy TVN stwierdzili, że Konfederaci są przeciwnikami wolności mediów, w związku z czym poseł Dobromir Sośnierz został zaatakowany pod Sejmem przez rozjuszonych „obrońców demokracji”.

Co takiego zrobili posłowie Konfederacji, że obie strony świętej wojny ruszył na nich do ataku? Posłowie Konfederacji wstrzymali się od głosu. Tylko tyle. Co więcej, ich wstrzymanie się i tak nie zmieniło wyniku. Ustawa została przyjęta stosunkiem głosów 228 do 216, przy 10 głosach wstrzymujących się. Gdyby dziewięciu posłów Konfederacji obecnych w Sejmie zagłosowało „przeciw”, to byłoby 228 do 225, więc ustawa i tak by przeszła. Tak jak przeszła bez ich głosów „za”.

Głosowanie Konfederacji nie stanowiło zaskoczenia, ponieważ zapowiedzieli je na konferencji prasowej.  Zapowiedzieli też, że jeśli ustawa trafi do Sejmu po wecie Senatu, to również wstrzymają się od głosu. Dlaczego? – Prawo i Sprawiedliwość, Jarosław Kaczyński nie mają żadnej wiarygodności, jeśli chodzi o porządkowanie rynku medialnego po pięciu latach takiego funkcjonowania telewizji rządowej, a z drugiej strony telewizja TVN nie jest żadnym sztandarem wolności – powiedział poseł Robert Winnicki. – Dlatego dzisiaj nie stajemy ani w szeregach tych, którzy chcieliby z PiS-em powiększać jego władztwo, ani w szeregach tych, którzy chcieliby bronić TVN-u jako sztandaru wolności, bo nim po prostu nie jest, nie był i obawiamy się, że nie będzie – wyjaśnił. – To nie jest nasza wojna – podkreślił.

I tu leży pies pogrzebany. Uczestnicy wojny między obozem władzy i opozycją totalną nie uznają prawa do neutralności. Jedni i drudzy są przekonani, że każdy ma obowiązek w tej wojnie uczestniczyć. Dlatego jedni i drudzy próbują przedstawić Konfederację jako koalicjanta PiS, albo koalicjanta PO, bo inaczej nie wyobrażają już sobie polskiej sceny politycznej. To ma być wieczna naparzanka na wysokim C pomiędzy „demokratami” i „populistami”, a kto się z tej walki wyłamuje, ten jest atakowany przez jednych i drugich.

– Dzisiaj (w sumie jak zawsze) Konfederacja mówi głosem Platformy. Kolejny raz nam potwierdzają, że oni tak naprawdę różnią się od nich jedynie szyldem, a zachowują się i głosują tak jak oni. Jedyną realną konserwatywną prawicą w Polsce jest Zjednoczona Prawica – napisał na Twitterze poseł PiS  Kazimierz Smoliński. – Tak jak przewidywaliśmy, Konfederacja pomaga PiS pchać lex TVN! Przy ich absencji PiS wprowadza projekt do porządku obrad! Nie macie prawa już nigdy mówić o wolności tak osobistej, jak gospodarczej! – napisała na Twitterze posłanka Koalicji Obywatelskiej Paulina Henning-Kloska. To są wpisy z tego samego dnia! PiS zarzuca Konfederacji kolaborację z opozycją totalną, opozycja totalna zarzuca Konfederacji kolaborację z PiS-em, a Konfederacja ma się tłumaczyć z tego, że nie jest wielbłądem, ponieważ miała czelność oznajmić „To nie jest nasza wojna”. Obłęd!

Nie zamierzam stawać ani w obronie TVP, ani TVN. Propaganda obu tych stacji, rządowej i antyrządowej, jest nie do wytrzymania. Jedni i drudzy robią Polakom wodę z mózgu. Jedni i drudzy siebie warci. Opowiadanie się po jednej ze stron jest obrazą dla inteligencji i uczciwości. Dlatego wojna o „lex TVN” nie jest również moją wojną i nie zamierzam w niej uczestniczyć. Ale mam kilka pytań. Jeśli ta nowelizacja ma być zbawiennym sposobem na repolonizację mediów to dlaczego PiS nie wprowadził jej podczas poprzedniej kadencji, gdy miał większość w Sejmie i w Senacie? Dlaczego ta wojna wybuchła właśnie teraz? Czyżby miała to być przykrywka dla zupełnie innej wojny?

Jeśli podobają się Państwu moje felietony i chcielibyście wesprzeć moją działalność publicystyczną, możecie to zrobić dokonując przelewu na poniższe konto PayPal. Będzie to dla mnie nie tylko wsparcie w wymiarze finansowym, ale również sygnał, że to, co robię, jest dla Państwa ważne i godne uwagi. Z góry dziękuję. Katarzyna Treter-Sierpińska https://www.paypal.me/katarzynats

Zobacz też:

Katarzyna TS: Zielona bieda z nędzą

 

 

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. antyPOPiS mówi

  Konfederacja = PO
  = euro
  – malzenstwa homosiow
  – nachodzcy
  – federalizacja z dyktatem brukselskim
  – zdejmowanie krzyzy w urzedach i instytucjach panstwowych
  – place po 4 zl na godz
  – palenie kosciolow
  – podatek katastralny
  – zamordyzm
  – duraczenie mniej wartosciowej tubylczej holoty przez TVN

 2. Zbigniew mówi

  Ciekawe ile podakow placi TVN w Polsce, ze ma tylu zwolennikow?

 3. Zbigniew mówi

  Nastepne.

  Dlaczego zwolennicy TVN nie ogladaja i nie czytaja wiadomosci ze swiata na innych portalach majacych takze telewizje?

  Dlatego, ze lubia jak im pierze sie mozgi.

 4. Zbigniew mówi

  Dlaczego teraz?

  Dlatego, ze wiedza skad ma pieniadze konfederacja i pozwolili im sie skompromitowac – taka pulapka, bo za czym teraz moze stawac konfederacja, za podatkami nie bo to nie ich wojna a wszystko jest finansowane z podatkow.

  Nigdy nie mialem zaufania do tego gaduly Bosaka a teraz widac jak ich pis przycisnal to na biale mowia czarne.

 5. Egil mówi

  W sumie, to nie twoja wina, ze jesteś głupi…

 6. mikke komsomolec z 1957 roku mówi

  Konfederacja jak utoruje Tuskowi droge do wladzy Tusk ich zdelegalizuje jako partie faszystowska.

 7. *****Konfederacje mówi

  co laczy bosaka i grete?
  Oboje porzucili nauke aby umoralniac innych:)

 8. Zbigniew mówi

  Egil, ale to ze jestes smieciem, to tylko twoja wina.

 9. Michu. mówi

  W tej sprawie się z Panią nie zgodzę. Obie tv są stronnicze. Jednak nie ma porównania. TVN to lewacka stacja, prounijna i antypolska. Każdy przyzwoity człowiek powinien głosować przeciwko niej. TVP nie promuje LGBT gender i targowicy. Owszem jest tubą rządu, ale jest o wiele lepsza od TVN, przedstawia wartości patriotyczne , Katolickie i prorodzinne, a TVN jest ich zaprzeczeniem. Pozdrawiam

 10. Rebih mówi

  Cała ta ustawa o „europeizacji mediów” nie ma dla Polski najmniejszego znaczenia, bo co to za różnica, czy TVN będzie własnością holenderską czy amerykańską? Ustawa ani przez chwilę nie miała szansy na zlikwidowanie TVN i nie taki był jej cel. Celem było wywołanie zamieszania, odciągniecie uwagi od kapitulacji PiS na innych frontach oraz integracja elektoratu poprzez polaryzację społeczeństwa (stąd ta zaciekła walka obu stron przeciwko postawom neutralnym). PiS-owcy w swoich prymitywnych umysłach nie przewidzieli jedynie, że dla Amerykanów jest nie do pomyślenia, że jakiś protektorat może dyskryminować kapitał amerykański. To kwestia autorytetu. Stąd poprawka Suskiego, która ma uspokoić nastroje w USA, bo inaczej sprawy zajdą za daleko, a konflikt PiS – USA zacznie żyć własnym życiem, zanim okaże się, że cała ta ustawa to tylko gra polityczna i zgodnie z planami i kalkulacjami PiS ma przepaść w Senacie.

 11. Shadow mówi

  Już gdzieś pisałam, że ta ustawa, to taka jedna wielka „gównoburza”

 12. Dodo mówi

  Michu całkowicie się z tobą zgadzam. Nie można porównywać TVP, chociaż jest rzeczywiście tubą propagandową rządu z antypolską stacją telewizyjną utworzoną przez postkomunistyczne służby specjalne za pieniądze zrabowane polakom, bo to jest większe zło i należy z nim walczyć, a nie tłumaczyć tym swoją neutralność że gdzie indziej też nie jest w porządku.

 13. Kresowiak mówi

  Atak dziczy koderastów na posła Sośnierza jest tylko koljenym dowodem na bezkarność lewactwa i innych komuszych liberałów. Ta sam banda atakuje pomnik smoleński, ta sama banda zadaniowa leje ludzi na ulicach i niszczy nam Kościoły. Pis nie chce ich ruszać, służby mają na to wywalone, Kaczyński musi mieć w tym jakiś koszerny interes. A ustawa o repolonizacji to kolejna bajka dla maluczkich gojów.

 14. Arek mówi

  &******Konfederacje
  Ciebie ******* przygłupie od Maowieckiego z Socjalizmu Walczącego.

 15. Faryzejskie ekspozytury globalizmu mówi

  TVN – to burza wody w szklance, by odwrocic uwage oglupianego i zwodzonego spoleczenstwa od konsekwentnego narzucania mu kolonialnego zamordyzmu zgodnie z instrukcjami demiurgow globalizmu.

 16. czarny mówi

  Już się zestrachali i Duda coś przebąkuje, nie wprost naturalnie, o zawetowaniu ustawy. Można się tego było spodziewać po tych podnóżkach.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.