IPN szkaluje członków Stowarzyszenia Wizna 1939. Zarząd zapowiada podjęcie kroków prawnych

członkowie Stowarzyszenia "Wizna 1939" przy dole ze szczątkami Żydów zamordowanych przez Niemców/ fot. Facebook
7

W piątek (21.08.2020) Stowarzyszenie Wizna 1939 wydało oświadczenie w odpowiedzi na szkalujący je komunikat Instytutu Pamięci Narodowej. – Pełni obaw dotyczących funkcjonowania instytucji państwowej i wiarygodności informacji, jakie podawane są na stronach Instytutu Pamięci Narodowej, poniżej przedstawiamy nasze stanowisko w sprawie komunikatu, który w dniu 7 sierpnia br. został zamieszczony na oficjalnej stronie internetowej IPN w zakładce „dla mediów” – czytamy w oświadczeniu.

 

Stowarzyszenie podkreśla, że od kilku miesięcy, tj. od czasu natrafienia w Wiźnie na szczątki ludzkie, prawdopodobnie ofiar niemieckiej zbrodni na ludności żydowskiej, trwają nieustanne ataki na Stowarzyszenie „Wizna 1939”, a szczególnie na prezesa Stowarzyszenia „Wizna 1939” Dariusza Szymanowskiego.

W oświadczeniu odniesiono się do trzech zarzutów podniesionych przez IPN, tj. do rzekomo „samowolnego ekshumowania bez żadnej decyzji szczątków żołnierzy Wojska Polskiego z 1920 r. w miejscowości Pęchratka Mała, gm. Andrzejewo”, do wyjaśnień IPN dotyczących odmowy ekshumacji polskich żołnierzy z mogił w miejscowości Guty-Bujno oraz do rzekomego „rozkopywania w październiku ubiegłego roku mogił ze szczątkami Żydów z Wizny”.

Stowarzyszenie wyjaśnia, że ekshumacja w gminie Andrzejewo odbyła się zgodnie z obowiązującym prawem, a stowarzyszenie zorganizowało uroczysty pochówek żołnierzy we współpracy z samorządami Andrzejewa i Szumowa. W skład Komitetu Honorowego uroczystości weszli m.in. szef MON Mariusz Błaszczak oraz Ordynariusz Diecezji Polowej Wojska Polskiego ks. biskup Józef Guzdek, a w uroczystości pogrzebowej udział wzięli m. in. przedstawiciel prezydenta Andrzeja Dudy oraz posłowie na Sejm RP.

Co do kwestii odmowy ekshumacji żołnierzy w miejscowości Guty-Bujno stowarzyszenie wskazuje na niezrozumiałą obstrukcję ze strony IPN, której nie da się wyjaśnić względami formalnymi. Podkreśla też, że w decyzji IPN znalazły się nieprawdziwe informacje na temat miejsca pochówku polskich żołnierzy.

Odnosząc się do zarzutu rozkopania żydowskiej mogiły stowarzyszenie wskazuje, że stwierdzenie IPN jest „szkalujące i kłamliwe”. – Sprawa jest publicznie znana, ale po raz kolejny zaprzeczamy podanym informacjom: taka sytuacja nie miała miejsca, co już wielokrotnie publicznie wykazywaliśmy. Po natrafieniu na środku pola ornego na lej po bombie, który, jak się okazało, był miejscem ukrycia zwłok (nie mogiłą) zawiadomiliśmy policję, a wkrótce po tym na miejscu pojawił się Prokurator Okręgowy z Łomży, który przejął sprawę – czytamy w oświadczeniu.

ZOBACZ: Odnaleźli szczątki ofiar niemieckiego mordu w Wiźnie. Nęka ich Żydowska Komisja Śledcza. Kto chce zastraszyć członków Stowarzyszenia Wizna 1939? [WIDEO]

ZOBACZ: Stowarzyszenie Wizna 1939 ujawnia niewygodną prawdę. Konserwator zabytków grozi im procesem!

Na koniec z całą stanowczością chcemy podkreślić, że nasza krytyczna ocena działań IPN nie dotyczy całej instytucji. Znamy bowiem wielu wspaniałych i oddanych ludzi, którzy z pasją, oddaniem i profesjonalnie wykonują swoją pracę w Instytucie. Oświadczamy także, po zapoznaniu się z treścią komunikatu ogłoszonego publicznie przez IPN, że stwierdzenia w nim zawarte godzą w dobra osobiste Stowarzyszenia i jego członków, dlatego zapowiadamy w tej sprawie podjęcie odpowiednich kroków prawnych – czytamy w oświadczeniu. Pełna treść TUTAJ.

Źródło informacji: wizna1939.eu

Zobacz też:

Katarzyna TS: Czy IPN przypomina nieco osła? Odpowiadam na oświadczenie tej instytucji ws. odmowy zgody na ekshumację polskich żołnierzy

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Hammurabi mówi

  Chylę czoła przed Polakami ze Stowarzyszenia Wizna 1939.
  Ich praca, oddanie sprawie, wiedza i poświęcenie powinno być przykładem.
  A IPN? Dla mnie i – jak myślę wielu innych Polaków jest to zwykła, nieruchawa instytucja, w której miernoty z “tytułami” wykazują się daleko idącą spolegliwością wobec swych “mecenasów”, dawców ich synekur.
  Inaczej mówiąc są to w gruncie rzeczy zwykli urzędnicy, pozbawieni kręgosłupów, giętcy i obślizgli do granic przyzwoitości, poza którymi jest już tylko fałszowanie dowodów.
  Przecież IPN ma w nazwie: “Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu”
  Do jego “zadań” między innymi należy cytuję: “poszukiwanie miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Państwa Polskiego”… Tyle bajki dla naiwnych.
  Prawda jest taka, że twór ten jest jedynie kamuflażem dla rządzących kolejnych ekip, zasłaniających się nim przed opinią publiczną. To proste. Zawsze można powiedzieć, że pierwszorzędni “fachowcy” usilnie “pracują” ale na efekty ich prac trzeba poczekać. Poczekać jak na Godota.
  Dlatego ten “państwowy” urząd przypomina galaretę, pomimo prawie trzystu milionów w swoim budżecie, udając wytrawnego pływaka w rzeczywistości chlapie wodą na boki uważając przy tym, by przypadkiem nie ochlapać Żydów, Ukraińców, Czechów czy Litwinów. Ponad dwa tysiące “fachowców” i iluzja pracy na rzecz nie tylko “ścigania” ale i ujawniania zbrodni przeciwko narodowi.
  Daj Boże, by ludzie pokroju tych ze Stowarzyszenia Wizna 1939 przejęli zarówno IPN-owskie uprawnienia jak i archiwa wraz z budżetem.
  “Czy to sens ma
  kląć, że ten świat
  z kiepskiego zrobiony surowca?
  Bo dobry Bóg
  już zrobił, co mógł,
  teraz trzeba zawołać fachowca!”
  Wówczas dziś głaskani z włosem oszuści z panem Schudrichem na czele, niewiele będą mogli zdziałać medialnym wrzaskiem, szantażem i “wizjami” Grossa.

 2. Www mówi

  Ten ipn obsadzony żydami tak jak TVP tvn Polsat i że świecznika posłowie

  1. Marju73 mówi

   Won za Don, gnojku. IPN robi świetną robotę i byle gówno nie będzie po forach ich obrażać.

  2. Hammurabi mówi

   Przystopuj i wyrażaj się. Masz jakieś uwagi, to może tak odrobinę merytoryki, co? Może jakieś przykłady z “życie” pokazujące ową “świetną robotę” IPN-u, bo przykładami złej woli, amatorszczyzny, niekompetencji i – co najgorsza – służalczości jawnie już okazywanej nie tylko diasporze można by całe tomy zapełnić.

 3. Włościanka mówi

  IPN od kiedy władzę przejęli POLINezyjczycy; przestał działać w słusznej sprawie. Zajmują się chyba tylko tworzeniem nowego ZBOWiDu, Bolkowo-Magdalenkowego. Przecież zdrajcy Narodu potrzebują dodatków do emerytur, darmowej komunikacji i pewnie wiele więcej; z czasem się dowiemy. Te 400 zł. przypomina bardzo po 100 euro dla żyda – więc wiadomo o co chodzi. Byłam w bydgoskim IPN aby załatwić ten dodatek dla mojej matki zniszczonej trzema kołchozami – to dostałam wielki plik kwestionariuszy praktycznie nie do wypełnienia, zażądali też aktów urodzenia matki, babki ( skąd wziąść?). Zrezygnowałam bo było nie do przebrnięcia. Podczas kiedy żydzi i bolkowi załatwiają to poświadczając jeden drugiemu.

  1. Stanislaw mówi

   A to co zrobiono ostatnio za negatywnym wstawiennictwem Zofii Romaszewskiej wola o pomste do nieba!!!! Oni to nazywaja ,,dziejowa sprawiedlowoscia,, Socializm w pelnym rozkwicie kazdemu wg norm leninowskich : kazdemu wg jego potrzeb. Dla siebie planowali podwyzke ponad 100% a tym dzieki ktorym tam sa , na cieplych posadkach rzucili zwykly ochlap i naywaja to nie pytajac nawet o zdanie zainterewsowanych. Hanba!!!!! Na koniec kazdy z legitymacja kto miesci sie w tzw ramach!!!musi sie zglosic do ZUS i wypelniac papiery!!! Calkowite UPODLENIE!!!!!

 4. W K mówi

  Szykany to specjalność antypolskiego rządu warszawskiego.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.