Historia Wielkiej Polski – SIERPIEŃ. Cud nad Wisłą, Powstanie Warszawskie, „Inka” i Dywizjon 303

Cud nad Wisłą 1920/fot. youtube
0

Sierpień jest w tradycji polskiej związany z Maryją Królową Polski. Jest on również pełen momentów, które zmieniały bieg wydarzeń w historii Polski. Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy krótkie kalendarium tego miesiąca.

1 sierpnia 1944 r. okupowana Warszawa rzuciła wyzwanie niemieckiemu agresorowi, walcząc o swoją wolność i dając jasny przekaz dla świata, że stolica pierwszego państwa, które przeciwstawiło się niemieckim żądaniom i próbom szantażu walczy i kroczy do zwycięstwa. Nie osiągnięto zwycięstwa militarnego, w wyniku kolejnej zdrady jakiej dopuściły się wobec walczących Polaków ich sojusznicy. Walki o Stare Miasto, zdobycie PAST-y, Kościoła Świętego Krzyża i Komendy Policji na Krakowskim Przedmieściu są tylko nielicznymi przykładami heroizmu polskich żołnierzy. Hańbą dla niemieckich oddziałów i ich sojuszników tłumiących powstanie Warszawskie pozostanie na zawsze rzezi Woli, gehenna ludności cywilnej miasta na Zieleniaku, ludobójstwo dokonane przez oddziały RONA czy też udział w walkach ukraińskiego kolaborującego z hitlerowskim najeźdźcą Legionu Wołyńskiego, mającego polską krew na rękach z czasów pacyfikacji wiosek polskich na Lubelszczyżnie (Chłaniów, Władysławin).

Postaw mi kawę na buycoffee.to

1 sierpnia 1918 r. jest również datą szczególną dla polskiego lotnictwa. Tego dnia polski pilot Jan Raszewski (latający podczas I WŚ we francuskiej eskadrze SPA 96 na samolocie SPAD S.VII.C1)  odbywając lot patrolowy stoczył przegrany pojedynek lotniczy z 14 samolotami niemieckimi. W tym starciu poniósł śmierć, jak zanotowano w literaturze przedwojennej, że jako pierwszy lotnik Armji Polskiej, któremu było dane zginąć w walce z nieprzyjacielem[1].

Sierpień jest czasem, w którym przypominamy poświęcenie naszych przodków z 1920 roku. Pomimo braku wsparcia na arenie międzynarodowej (bezcennej pomocy udzielili wówczas Węgrzy dostarczając walczącym Polakom pociągi z amunicją), armia polska odparła od bram stolicy w Święto Wniebowzięcia NMP oddziały armii czerwonej[2]. Dzięki temu zwycięstwu oręża polskiego uratowano na blisko 25 lat tę cześć Europy od czerwonej zarazy.

28 sierpnia 1946 r. została zamordowana wyrokiem komunistycznego sądu niespełna 18-letnia Danuta Siedzikówna  „Inka”  pełniąca obowiązki sanitariuszki w 5. Wileńskiej Brygadzie AK. Wyroku dokonał dowódca plutonu egzekucyjnego z KBW. „Inka” została zamordowana wraz z Feliksem Selmanowiczem ps. „Zagończyk”.

W sierpniu rozpoczęła się również bojowa historia najsłynniejszego naszego dywizjonu myśliwskiego 303. W dniu 30 sierpnia 1940 r. piloci z tego dywizjonu odbywając po raz kolejny nudny lot treningowy natknęli się na powracającą do Francji eskadrę niemieckich bombowców z osłoną myśliwską. Porucznik Ludwik Paszkiewicz, wbrew regulaminowi odłączył się od swoich towarzyszy i posłał na ziemię jeden z niemieckich samolotów. Po tym nieco brawurowym ataku dowództwo RAF zdecydowało się włączyć 303 dywizjon myśliwski do walki z niemieckim agresorem[1]

[1] Jan Raszewski [w:]  Ku czci poległych lotników księga pamiątkowa,pod red. M. Romeyko, Warszawa 1933, s. 299.

[2] A.Polewska, Cuda w historii Polski, Kraków 2013, s.189.

[3] J.Kutzner, 303. Dywizjon Myśliwski w bitwie o Wielką Brytanię, Łódź 2010, s.28-30.

Przeczytaj też:

Historia Wielkiej Polski – CZERWIEC. Katyń I RP, polskie Termopile, Poznań ’56 i Romek Strzałkowski…

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.