Dariusz Stola wycofuje się z walki o stanowisko dyrektora muzeum Polin

Dariusz Stola/fot. youtube
3

Prof. Dariusz Stola, były dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, wydał oświadczenie, w którym deklaruje, że jest gotów „powstrzymać się od realizacji przysługujących mu praw”. W maju 2019 Stola wygrał konkurs i otrzymał rekomendację na kolejną kadencję od  Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny oraz urzędu m.st. Warszawy. Minister kultury Piotr Gliński do dziś nie powołał go na stanowisko.

On prowadził tam politykę. Bardzo agresywną politykę, a muzeum zgodnie ze swoim statutem nie powinno się mieszać w politykę. Łamał statut i to były bardzo poważne zarzuty i zastrzeżenia. Do tego doszła jeszcze informacja, że pan dyrektor sprzeniewierza się w zasadzie takim fundamentom powstania tej instytucji, którą prowadzi. To wstrzymało to, żeby go powołać – wyjaśnił minister Gliński we wrześniu 2019 w rozmowie z Beata Lubecką w Radio Zet. – Instytucja stabilnie funkcjonuje, nie ma żadnego zagrożenia dla muzeum. Natomiast nie ma tam w tej chwili bieżącej działalności politycznej i to jest sukces tej instytucji – dodał i podkreślił, że Stola „robił dużą szkodę tej instytucji, upolityczniając ją”.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W obronie Dariusza Stoli stanął prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Przy okazji stwierdził, że muzeum Polin jest „jedną z najważniejszych instytucji kultury w Polsce”, a Warszawa to „miejsce dziedzictwa polsko-żydowskiego w historii Polski”.

ZOBACZ: Trzaskowski o muzeum Polin: „Jedna z najważniejszych instytucji kultury w Polsce”. Chodzi o sprawę dyrektora Stoli

 W oświadczeniu wydanym w poniedziałek (10.02.2020) Dariusz Stola napisał, że minister nie mianował go na stanowisko „uzasadniając swą bezczynność fałszywymi pretekstami”. Stola stwierdził też, że „są podstawy by sądzić, że takie postępowanie ministra jest też niezgodne z prawem”.

– Widząc szkody, które Muzeum już poniosło i zagrożenia, które przed nim stoją, pragnę oświadczyć, że dla jego dobra gotów jestem zaakceptować takie warunki, które pozwolą na zażegnanie kryzysu. Jestem gotów powstrzymać się od realizacji przysługujących mi praw pod warunkiem porozumienia wszystkich założycieli Muzeum, niezbędnego do dalszego funkcjonowania instytucji – czytamy w oświadczeniu Stoli. Pełna treść oświadczenia TUTAJ.

Brawo, ministrze Gliński! Odmowa powołania Dariusza Stoli na stanowisko dyrektora muzeum Polin to słuszna decyzja. Szkoda, że tak samo nie postąpiono z dyrektorem muzeum Auschwitz, Piotrem Cywińskim.

Źródło informacji: jewish.pl, Radio Zet

Zobacz też:

Dyrektor Muzeum POLIN chwali Jana T. Grossa: „To jest poważny badacz”

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Kresowiak mówi

  Spokojnie. Stola, czy jak ta kreatura naprawdę się nazywa, otrzyma posadę w kolejnym muzeum żydowskim w Warszawie. Mają powstać chasydów i getta. Muzeum Kresowego i Muzeum Historii Polski nadal nie powstały. Wstyd!

 2. Jarosław mówi

  To na dyrektorowanie przez D.Stolę Muzeum Polin władze RP musiały uzyskać akceptację Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny ? Niestety coraz częściej spotykamy się z faktami, które potwierdzają, że Polacy są wypierani przez Żydów, a bez zgody Żydów nic zrobić nam nie wolno !!!
  Musimy zażądać ekshumacji w Jedwabnem, a nie że Żydzi będą nam zabraniać przeprowadzenia śledztwa.

  1. Kresowiak mówi

   Panie Jarku, muzeum zydów w Polsce zawiaduje przedstawiciel miasta, żydowski instytut historyczny i minister kultury. Decydujący głos mają żydzi. Konstrukcję prawną, zabezpieczenie finansowe (Polacy płacą za wszystko) i grunt pod muzeum historii żydów, dali Kaczyńscy, Lech i Jarosław. To im należą się „podziękowania”.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.