BEZPRAWIE! Minister zdrowia wprowadza obowiązek zaświadczeń lekarskich ws. maseczek i straszy karami. NIE PRZYJMUJCIE MANDATÓW!

konferencja prasowa ministra zdrowia i komendanta policji/ fot. Twitter
32

We wtorek (6.10.2020) minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział zaostrzenie restrykcji epidemicznych oraz wprowadzenie zasady „zero tolerancji” dla osób, które nie noszą maseczek. Niedzielski stwierdził, że na mocy nowego rozporządzenia z obowiązku zakrywania nosa i ust mają być zwolnione wyłącznie osoby, które posiadają „odpowiednie zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający brak możliwości noszenia maseczki”. – Każda osoba bez maseczki, która nie będzie posiadała takiego dokumentu, będzie z cała surowością karana w ramach tej polityki „zero tolerancji” – powiedział Niedzielski.

Obecny na konferencji prasowej Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk oświadczył, że osoby bez maseczek, kontrolowane przez policję, będą zobowiązane do wylegitymowania się zaświadczeniem potwierdzającym przeciwwskazania do zakrywania ust i nosa. – Będziemy bardzo rygorystycznie podchodzić do obowiązku zasłaniania nosa i ust. (…) Wydałem rekomendację, aby policjanci karali osoby, które nie stosują się do tego obowiązku. (…) Czas, żebyśmy zaczęli działać bardziej zdecydowanie i represyjnie – powiedział Szymczyk.

Wsparcie - darowizny

Zapowiadany przez ministra Niedzielskiego wymóg posiadania i okazywania policji zaświadczenia lekarskiego jest oczywistym BEZPRAWIEM! Informacje dotyczące stanu zdrowia pacjenta objęte są tajemnicą lekarską, a ich udostępnianie jest możliwe tylko na zasadach związanych z jej uchyleniem. Zaświadczenie zaś jest dokumentacją lekarską, a policja nie jest uprawniona do uchylenia tajemnicy lekarskiej.

Policja może uzyskać dostęp do zaświadczenia o stanie zdrowia: 1) jeśli pacjent zwolni lekarza z obowiązku zachowania tajemnicy, 2) jeśli zaświadczenie zostaje wydane na żądanie prokuratora lub sądu, 3) w sytuacji gdy pokrzywdzonego zbadano na zlecenie policji (postępowanie np. w sprawie uszkodzenia ciała lub wypadku komunikacyjnego), 4) w przypadku badania lekarskiego osoby zatrzymanej przez policję. Informacja na temat podstawy prawnej TUTAJ.

Reasumując: policjant nie ma prawa zażądać od osoby kontrolowanej okazania zaświadczenia o stanie zdrowia! A minister zdrowia nie ma prawa wpisać takiego obowiązku do rozporządzenia, ponieważ na mocy art. 51 Konstytucji RP „nikt nie może być obowiązany inaczej niż na podstawie ustawy do ujawniania informacji dotyczących jego osoby”. Tymczasem ustawy, która zezwala na takie postępowanie, po prostu nie ma.

Co więcej, powszechny nakaz noszenia maseczek jest bezprawny, co zostało potwierdzone przez Sąd Rejonowy w Kościanie. Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi przewiduje obowiązek poddania się badaniom lekarskim oraz stosowaniu innych środków profilaktycznych i zabiegów WYŁĄCZNIE przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie. Nie ma więc żadnej podstawy prawnej do narzucania obowiązku noszenia maseczek osobom zdrowym, a zatem powszechny nakaz zakrywania nosa i ust jest BEZPRAWIEM.

Nie ma też podstawy prawnej do karania mandatem za brak maseczki, co stwierdził Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieście wskazując, że czyn polegający na braku zakrycia nosa i ust nie jest wykroczeniem, ani żadnym innym czynem zabronionym.

Należy też pamiętać o tym, że Sanepid nie może nakładać kar za brak maseczki. PSSE w Gdyni pisze wprost: „organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie mają umocowania prawnego do nakładania kar pieniężnych za naruszenie nakazu noszenia maseczek”.

ZOBACZ: UWAGA! Sanepid nie może nakładać kar za brak maseczki ze względu na brak umocowania prawnego

Jak zatem postępować, gdy w ramach zapowiedzianej przez ministra Niedzielskiego strategii „zero tolerancji” policja zażąda okazania zaświadczenia lekarskiego pod groźbą mandatu? Oczywiście żadnego zaświadczenia nie okazywać i ODMÓWIĆ PRZYJĘCIA MANDATU. Niech policja kieruje sprawę do sądu. Przegra! Gdyby natomiast Sanepid nałożył na kogoś karę administracyjną, należy natychmiast składać odwołanie od decyzji z wnioskiem o wstrzymanie jej natychmiastowej wykonalności.

Nie pozwólcie się zastraszyć ministrowi i komendantowi policji! Oni doskonale wiedzą, ze ich pomysły to bezprawie, a celem dzisiejszej konferencji prasowej było zastraszenie społeczeństwa.  Zobaczymy, jakie wygibasy prawne minister Niedzielski wpisze do nowego rozporządzenia.

Minister Niedzielski poinformował też o kolejnych obostrzeniach epidemicznych: wprowadza się zakaz udostępnienia miejsc do tańczenia w lokalach gastronomicznych lub w innych zamkniętych przestrzeniach; ogranicza się liczbę uczestników zgromadzeń publicznych do 150 osób, a odległość pomiędzy zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów. Od 10 października w żółtych strefach wchodzi BEZPRAWNY nakaz zakrywania nosa i ust na wolnym powietrzu.

Źródło informacji: Twitter, prawo.pl

Zobacz też:

Nawet Trump wie, że pandemia to ściema! Wychodzi ze szpitala, ściąga maskę i pisze: „Nadchodzi sezon grypowy. Czy zamierzamy zamknąć nasz kraj? Nie!”

 

 

 

 

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Włościanka mówi

  No to mówmy, że mamy maseczki telefoniczne-niewidoczne bo odbyliśmy u lekarza wizytę telefoniczną.

 2. Netopelek mówi

  TO JUŻ NIE JEST RZĄD, TO HUNTA POLICYJNO – ADMINISTRACYJNA. POWINNIŚMY ŻĄDAĆ POWSZECHNEGO DOSTĘPU DO BRONI PALNEJ.

  1. Justyna mówi

   Tak. To jest po prostu kolejne rozporządzenie i nic więcej. Chwdp im wszystkim.

  2. Rafał mówi

   ale proszę poszukać np.colt navy bez zezwolenia[jeszycze]broń jest dostępna tylko mało kto o tym wie

  3. Kazimierz mówi

   Raczej zbroic sie po cichu…

 3. fajera mówi

  Mandat musi być wpisany na podstawie naszych danych – ODMAWIAJMY podawania naszych danych osobowych bo niby ma podstawie czego? bezprawnego nakazu! ustawa o przeciwdziałaniu chorobom zakaźnym mówi o środkach profilaktycznych (np. takie maseczki) tylko w odniesieniu do osób chorych i w wyniku badań z podejrzeniem choroby – rozporządzenie MZ jest nielegalne bo to ustawa jest aktem nadrzędnym

 4. wilk mówi

  NIE POZWOLMY SIE ZNIEWOLIC,NIE MA ZADNEGO WIRUSA.TO SA CWICZENIA NA NAS CZY SIE DAMY ZASTRASZYC CZY NIE.TO JEST PO PROSTU GLOBALIZACJA SWIATA JEST ZA DUZO LUDZI A PRZEDEWSZYSTKIM LUDZI STARYCH

 5. Mirosław mówi

  Dot. Fajera-Dane osobowe Policja ma prawo uzyskać choćby na podstawie ustawy o Policji oraz jeszcze kilka powodów się znajdzie więc nie ma sensu stawać okoniem i niepotrzebnie się stresować. Bardziej rozsądne jest wylegitymować się na żądanie policjanta i równie spokojne odmówienie przyjęcia ewentualnego mandatu-spokojnie i z kulturą,wiem co mówię.

  1. Chris mówi

   @Mirosław Dane osobowe należy podać tylko pod warunkiem, że funkcjonariusz uzasadni żądanie wykonywaniem czynności przewidzianych w ustawie o policji (art. 14) czyli “rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania przestępstw, przestępstw skarbowych i wykroczeń” lub poszukiwaniem osób ukrywających się przed organami ścigania lub zaginionymi. Jeżeli brak maseczki nie jest ani wykroczeniem, ani przestępstwem (a obywatel “niemaseczkowy” nie jest zarazem podejrzewany o popełnienie jakiegokolwiek wykroczenia, przestępstwa i nie jest poszukiwany) to żądanie podania danych osobowych przez policjanta jest na granicy prawa, delikatnie mówiąc. Art. 15 ustawy o policji jasno precyzuje, że policja ma prawo do “legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości” wyłącznie “wykonując czynności, o których mowa w art. 14” (wyżej cytowanym).

 6. Jakub mówi

  Data wprowadzenia tego ich widzimisie też nie przypadkowa,akurat od soboty, gdzie właśnie w sobotę mają się odbyć demonstracje w całym kraju. I wychodzi minister z psem i dają zielone światło. Lać, karać, nie żałować sobie. Bandyci i szaleńcy rządzą naszym krajem.

 7. fajera mówi

  nie ma stanu wyjątkowego – nie ma obowiązku noszenia dowodu osobistego czy innego dokumentu tożsamości, to z czego mają “legitymować”? z ust…

 8. Janek mówi

  TO JUZ JEST TOTALITARYZM!!!! NIE DLA PIS, NIE DLA PO, NIE DLA PSL, NIE DLA LEWICY!!!!!!
  Jedyny wybor to konfederacja!

 9. anonim mówi

  Nie strasz marny ministerku i łysy milicjancie o resortowych korzeniach.

 10. fajera mówi

  Nie przyjęcie mandatu z podaniem swoich danych osobowych będzie skutkować skierowaniem przez policjanta wniosku do sądu o ukaranie.
  Specyfika postępowania w sprawach o wykroczenia wskazuje, że w pierwszej kolejności otrzymasz wyrok nakazowy, w którym zostaniesz uznany za winnego popełnienia wykroczenia.
  W tym przypadku trzeba wnieść sprzeciw od wyroku i wtedy toczy się zwyczajne postępowanie sądowe w ramach którego będziesz mógł przestawić swoje stanowisko.
  SKOMPLIKOWANE I UPIERDLIWE

  1. fajera mówi

   Czy Pani Treter-Sierpińska mogłaby odnieść się do tego komentarza, bo łatwo jest rzucać chwytliwe hasła: “odmawiajcie przejmowania mandatów” i co dalej???

  2. Teresa mówi

   to nie jest wykroczenie

 11. Netopelek mówi

  Niestety, ale właśnie antyPOLSKI, żydowski nierząd wypowiedział wojnę narodowi. Tylko czynnym oporem możemy pozbawić ich władzy.

 12. Chris mówi

  Warto się przyjrzeć grupom interesu lobbującym za owymi bezprawnymi przepisami. W ostatnich tygodniach w Polsce szczególnie stanowczo za zaostrzeniem restrykcji wobec obywateli i działalności gospodarczej wypowiadają się takie ośrodki jak Polska Rada Biznesu i Business Centre Club. Publikują sponsorowane artykuły na popularnych portalach informacyjnych żądając od rządu m.in. wprowadzenia surowych zasad sanitarnych we wszystkich miejscach pracy oraz jak najszybszego ustanowienia obowiązku maseczek na ulicach. Ograniczenie działalności lokali gastro do 22.00 w czerwonych strefach to tylko jeden ze skutków tego lobbingu, który nosi znamiona skoordynowanej operacji mającej na celu wyeliminowanie konkurencji gospodarczej dla wielkich międzynarodowych koncernów dążących do zmonopolizowania sektorów produkcji, usług i handlu. Ten wektor aktywności wielkich korporacji typu Amazon przejmujących z powodzeniem coraz więcej działów handlu widoczny jest od lat, a w dobie “pandemii” tylko przyspieszył uzyskując błogosławieństwo państw i rządów. A przecież wystarczy sprawdzić skład rad nadzorczych PRB i BCC oraz prześledzić kariery zawodowe członków tych gremiów, aby stwierdzić, że są one ekspozyturami międzynarodowego kapitału finansowego przejmującego kolejne branże gospodarcze w różnych krajach Europy i świata. W ich szeroko pojętym interesie jest przedłużanie i zaostrzanie tego kryzysu do chwili, gdy zostaną osiągnięte podstawowe cele: wyeliminowanie konkurencji gospodarczej dla wielkich firm i korporacji; budżetowe wsparcie i opieka państw nad interesami korporacji i prywatnego kapitału finansowego; wdrożenie pełnego obrotu bezgotówkowego dla pełnej kontroli nad wszelką niezależną działalnością gospodarczą; wymuszenie przeniesienia aktywności ekonomicznej, społecznej, edukacyjnej i kulturalnej do sieci internetowej; długotrwały paraliż zachowań społecznych i indywidualnych pozwalających na pełne poddanie ludzkich zbiorowości marketingowej socjotechnice i uczynienie ich przewidywalnymi dla państwa i gospodarki. To oczywiście tylko opis skrócony. Mamy jednak do czynienia z operacją na skalę globalną, nie krajową. Dlatego apeluję do dziennikarzy śledczych, parlamentarzystów, prawników, naukowców i wszystkich ludzi dobrej woli, abyście śledzili źródła tego bezprawia, o którym piszecie. Rząd zachowuje się tak “irracjonalnie” ponieważ jest niesuwerenny. Ten scenariusz realizowany jest na podstawie podręcznika napisanego poza granicami naszego kraju. A ta świadomość może postawić pod znakiem zapytania sens jakichkolwiek dyskusji o “prawie” czy “legalności” stanowionej w takim państwie. Zostawiam te refleksje Szanownej Autorce oraz Czytelnikom pod rozwagę.

 13. Jakub mówi

  Zaświadczenie lekarskie…to tak jak za II WŚ , nie miałeś zaświadczenia że pracujesz,patrol SS mógł do ciebie strzelać. Dzisiaj nie masz zaświadczenia,mandat ( póki co)

 14. ROMAN mówi

  może D. Trump napisze na tt, że to wirus politycznej poprawności, lub, że to co zrobiono na około wirusa to pajacowanie wirusem… oby… najlepiej jeszcze przed wyborami…

 15. antyparch mówi

  pajac jajko vel bosak,zalozy mache na ryj czy dalej bedzie strugal Polaka?

  1. Egil mówi

   Jak ty, biedaku, bedziesz lizał rowa prezesowi przez maseczkę?

 16. antyparch mówi

  alez lewak wczoraj pocisnal Winnickiemu,,zajechal go jak bura suke. glupawy usmieszek na ryju winnickiego,to jak widok zorzy polarnej. PARADNE,

 17. antyparch mówi

  wiekszosc artukulow na tej stronie od prawy pl czy najwyzszy czas pochodzi. prawy pl,najbardziej jest obiektywny.

 18. ROMAN mówi

  zgoda na wirusa wyrażona i podpisana przez premiera RP, jest jak zdrada Polski…

 19. hens mówi

  Właśnie organizacja lekarska oświadczyła, że LEKARZE NIE WYSTAWIAJĄ ŻADNYCH TAKICH ZAŚWIADCZEŃ! Sami zresztą wiemy, że przychodnie, gabinety, są zamknięte. A, przepraszam, na telefoniczne żądanie chyba nikt kwitu nie wystawi, prawda?

  Mnie nie wpuszczono do Centrum Onkologii mimo, że mam tylko jedno płuco, raka, drugie ze zwłóknieniem i chorobą obturacyjną! Ale na bramce szczyl z WOTu nie wpuścił mnie do specjalisty i cześć! Ile jest takich przypadków, i to śmiertelnych, bo ja, jako tako się poruszam i mogę wleźć przez dziurę w płocie, ale są przypadki osób, które ledwo chodzą.

  I co z nimi?

 20. Frank Drebin mówi

  Wychwalicie dziś pod niebiosa AgroUnię za wylanie gnojówki na rondo Żołnierzy Niezłomnych? Czy Kąfenderacja wspierała w tym Kołodziejmczaka?

 21. ROMAN mówi

  wirus jest jak przedłużenie zeszłorocznych protestów w szkolnictwie i tych wcześniejszych w służbie zdrowia… zielone ludziki… wojna hybrydowa…

 22. Janusz mówi

  Dla tych co są młodsi od tych czasów gdy dorożki konne jeździły po ulicach miast i miasteczek w Polsce. Dorożkarskie szkapy miały dokładnie takie worki na pyskach jak i ta cała “Elyta” ustawiana grupowo w szachownicę na podium dla zwiększenia autorytetu ich grupowych gramofonowych odtwarzań płytowych nagrań uprzednio zrobionych przez dorożkarza. A niechby spróbowali się wyłamać to dorożkarz ma przecież bat.
  Upodlający to widok. I to prawie wszyscy. Ci / te w pleksiglasie podobnie. I ludzie są do tego przyzwyczajani. Są jeszcze kraje na świecie gdzie godność człowieka nie została jeszcze tak ośmieszona. I to kto to robi? Politycy!.
  Ale nie Braun i Konfederacja! Brawo!

 23. Wilk mówi

  LUDZIE!!! OTRZONŚNIJCIE SIE! TO SOM TYLKO CWICZENIA, PRZEPROWADZANE RZEBY UKRYC PRAWDZIWOM ZBRODNIE – PORYWANIE LUDZI PRZEZ KOSMITUW I WSZCZEPJANIA IM CZIPOW W ODBYTY!

 24. Drozda mówi

  Pewnie pan aspirant, i to się szanuje. Policjanci głupi nie są, widzą że to absurdy. Mają rodziny i na pewno nie chcą żeby tak wyglądała przyszłość, oparta na obłudzie i manipulacjach. To prędzej czy później do niczego dobrego nie doprowadzi.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.