Nie będzie kary za brak maseczki! Sąd uznał, że powszechny obowiązek zakrywania nosa i ust to bezprawie

fot. pixabay
74

Sąd Rejonowy w Kościanie odmówił wszczęcia postępowania o ukaranie mieszkańca gminy Czempiń, który w czasie obostrzeń związanych z epidemią nie nosił maseczki i przemieszczał się po miejscowości. Zdaniem sądu nakazy i ograniczenia epidemiologiczne zostały wprowadzone niezgodnie z prawem – informuje portal elka.pl.

Chodzi o wydarzenia z 18 kwietnia 2020 roku. Mężczyzna jechał na rowerze bez maseczki. Zatrzymali go policjanci i chcieli ukarać mandatem w wysokości 500 zł. Mężczyzna odmówił przyjęcia mandatu i sprawa trafiła do sądu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Policja oskarżyła mężczyznę nie tylko o to, że nie zakrył nosa i ust, ale również o to, że przemieszczał się zamiast pozostawać w domu. Sąd odmówił wszczęcia postępowania argumentując, że ustawa, na przepisy której powołano się przy wprowadzeniu ograniczeń w przemieszczaniu się, dopuszcza jedynie ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się, a nie przemieszczania się w ogóle. Sąd uznał też, że powszechny obowiązek zakrywania nosa i ust łamie konstytucyjne prawa i wolności.

W uzasadnieniu sędzia stwierdził, że ograniczenia zostały wprowadzone rozporządzeniem, a konstytucja stanowi, że ich źródłem może być jedynie ustawa. A zatem wprowadzone nakazy i zakazy to bezprawie.

Mój komentarz: Wszyscy maseczkowi ORMOwcy szykanujący normalnych ludzi za to, że nie zakrywają nosa i ust, mogą teraz pocałować nas w nos. Oczywistym jest, że rozporządzenia dotyczące obostrzeń epidemicznych są bezprawne i sąd to potwierdził. Oczywistym jest też, że obostrzenia te były i są absurdalne. Wyrok sądu w Kościanie to bardzo dobry prognostyk na przyszłość. Dość nękania ludzi mandatami! Niech policja zajmie się tym, do czego została powołana, czyli łapaniem przestępców. A maseczkowe ORMO niech odczepi się od Polaków, którzy nie dali się zwariować koronawirusowej propagandzie.

Źródło informacji: elka.pl

Zobacz też:

Premier: „Koronawirus w odwrocie”. Wiceminister zdrowia namawia do głosowania w II turze: „Wybory w pełni bezpieczne”

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. ROMAN mówi

  a przecież, ten z mottem życiowym ” kto dziś u stokrotki „, nigdy tego nie napisał, nigdy… ktoś zapyta „mentora”, dlaczego…

  1. Gshshs mówi

   Ormowcy z pis nas moga pocałować nie w nos tylko w dupe

  2. nieroman mówi

   co to za bełkot…?

  3. Michal mówi

   Tak, jeden sąd nie wszczął postępowania a drugi przeprowadzi postępowanie i nałoży grzywnę. Szanowany autorze- w Polsce wyrok jednego sądu nie wprowadza zmian w prawie i nie obliguje innych sądów do takiego samego podejścia. Inna sprawa że nie tylko w tym zakresie prawo pisze się na kolanie, przepisy są niejednoznaczne.

  4. DrPsycho mówi

   przecież tu akurat sprawa jest jednoznaczna – takie ograniczenia może wprowadzić tylko ustawa, a tego nie było. ZOMO z PiS won na drzewo, obudźcie się głupie owce, bo każą wam na czworakach chodzić i też będziecie.

  5. jola mówi

   Może to zarządzenie ma wady prawne, ale z uwagi na potrzebę czasu było pilne i konieczne. Bo, jakie mogło być inne wyjście?

  6. Meg mówi

   Maseczka nie chroni przed wirusem – to jest fakt. Zatem wprowadzanie obowiązku jej noszenia jest kompletnie bezsensowne, a nawet szkodliwe, ponieważ faktem jest również, że organizm człowieka musi mieć możliwość swobodnego oddechu. Więc sama sobie odpowiedz, jakie mogło być inne wyjście niż nakaz noszenia maseczki.

  7. Eva mówi

   Żadne. To jest fake pandemia i żadne działania nie powinny być podjęte.

  8. Leo mówi

   Z drugiej strony prawo precedensowe jak w USA pozwala na stanowienie prawa poprzez tzw. „litigation” (po polsku „spór” ale nie oddaje sedna terminu) z ominięciem procesu legislacji, co przyczynia się do tego, że komuniści robią sobie tam, co chcą, mając w d… konstytucję. Ale… czy to się jakoś różni od Polski, w której Kontytucja jest tylko niewiele znaczącym papierkiem od tak dawna, że najstarsi nie pamiętają.

  9. ROMAN mówi

   to było do mnie?

  10. ROMAN mówi

   to miało być wyżej, do nieromana, nie wiem dlaczego znalazło się tutaj…

  11. Ewelina mówi

   Zastanawiam się jak to jest z kolei z mandatami od sanepidu.. są kontrole w sklepach, marketach i karani mandatami są zarówno sprzedawcy jak i klienci którzy nie mają maseczek

 2. Basia mówi

  Wielki szacunek dla odwagi sędziów! Gdyby wszyscy Polacy mieli w sobie tyle odwagi, to rządowi nie szloby tak łatwo robienie z nas niewolników, nie strzygliby nas jak barany. Jeszcze raz: WIELKI SZACUNEK DLA SĘDZIÓW Z KOŚCIANA!

  1. Wanda mówi

   Brawo p. Basiu , mysle podobnie . Wyrazam rowniez WIELKI SZACUNEK DLA SEDZIOW w Koscianie . W obecnej atmosferze to wielka odwaga .

  2. andree mówi

   Myślę że gdyby sędzia zapadłby na tę chorobę i przeszedłby ciężko z trudem ratując życie to diametralnie zmieniłby zdanie na temat zabezpieczeń i ich egzekwowania. A taki wyrok to mi trochę polityką zalatuje.

  3. Crx mówi

   Gatesowy bełkot.
   Z myśleniem nie ma nic wspólnego.
   A na choroby zaczną zapadać ci zamaskowani, bo jak widzę jak się duszą, to wiem, do czego to zmierza. Zdejmijcie kagańce ludzie i pozdejmujcie je swoim rodzicom i pra(praprapra)dziadkom o ile je mają. I dzieciakom.

  4. Meg mówi

   Dokładnie! Nawet dziewięćdziesięciolatkowie duszą się w maskach i ich rodziny na to pozwalają!

  5. Krystian Jarząbek, RS MY, NARÓD mówi

   „Andree”, jak można zachorować na coś, co istnieje tylko w waszej imaginacji i środkach masowego przekazu ⁉️ przecież tzw. C-19 tj jedna wielka ściema i grubymi nićmi szyta mistyfikacja Ilumimatów.

   Krystian Jarząbek
   p. o. Przewodniczący
   Niezależnej Samorządnej Inicjatywy Społecznej „MY, NARÓD”

  6. Krzysztof mówi

   Weż nie p…..l , dobra . Głupiego gadanie.

  7. Paweł mówi

   Ludzie vo Wy tu wypisujecie Czy Wy juz serca nie macie ..Nasz Swiety Minister Zdrowia SwietyLukasz zakupil Maski i trzeba je kupowac i nosic bo jak ten Biedn chlop przezyje za 30 000 przeciez nic nue ma ani domu ani Zony z potezna willa ani Bogatego Brata z dotacjami….Jak mozba byc dobrym Polikiem i Oddanym slusznej tylko Parti z siedziba w Telaviwie i tego nieidziec….opamietajcie sie….

  8. MACIEJ mówi

   @ Andree
   Bredzisz jak potłuczony. Koronowirus to fikcja literacka – bajka dla baranów znających świat i geopolitykę jedynie ze źródeł mediów głównego ścieku. Włącz myślenie człowieku i nie powielaj globalnego bełkotu, bo skończysz jako nawóz na swoje własne życzenie.
   .
   Ciekawostka – sprawdźcie sobie kim była Święta Korona, zabita przez Rzymian.
   Ciekawostka II – wiecie, że największy atak rzekomego „wirusa”, który miał miejsce w USA, wpierw zaatakował w dzielnicy Corona?
   To oczywiście kolejne zbiegi okoliczności. Nikt Was nie robi w ch*, a szczepić się bezdyskusyjnie trzeba. Dla Waszego dobra oczywiście..

 3. Darek mówi

  Tyle że w Polsce nie ma prawa precedensu. Każdy przypadek jest rozpatrywany tak jakby był pierwszy. Wyrok sądu z prowincji nie tworzy prawa. To nie uchwała Sądu Najwyższego w poszerzonym składzie. Ale jaskółka już jest.

  1. Crx mówi

   Rozporządzenie mówi, że ze między innymi ze względu na stan zdrowia nie nosisz. Zaświadczenie nie jest potrzebne a stan zdrowia to kwestia subiektywna. To ty wiesz, czy ci duszno nikt obok. Nie musisz mieć papierka na nie wiadomo co, wystarczy, że się dusisz albo masz zaćmienie umysłu od braku tlenu a to przy zamaskowaniu ma prawo odczuwać w większym lub mniejszym stopniu każdy człowiek.

  2. HELENA mówi

   S ą durne sądy,które żądają zaświadczenia,gdy sanepid poda do sadu czy policja.Nie wszystkie sądy.

  3. Meg mówi

   Dokładnie. To kwestia subiektywna. Ludzie mogą powoływać się na stan zdrowia i nie nosić maseczki. Tylko, że boją się albo wirusa albo mandatu i w ten sposób mamy to co mamy. I jedni na drugich się patrzą i nie odważą się zdjąć tego dziadaństwa z ust. Konformiści. I z tego samego powodu ustawią się w kolejce po absurdalną i szkodliwą szczepionkę. Zagłada z powodu tchórzostwa.

 4. Jes mówi

  Niech się policja zajmie łapaniem przestępców? Owszem, też. Złodziei, lichwiarzy. Ale będąc nosicielem wirusa SARS-CoV II, nie zakrywajac nosa i ust stwarzasz zagrożenie dla innych, którzy mogą zakażenie znosić gorzej. Nienoszenie maseczki to narażenie innych na utratę zdrowia a nawet życia. Jak nieumyślni zabójcy. Także, by temu zapobiec, tak, nimi policja niech też się zajmie. A ustawodawcy ustawą.

  1. Magdalena mówi

   Jednak nosząc, czy to chustkę, czy maseczkę na twarzy (bo proszę zwrócić uwagę, że w rozporządzeniu jest napisane, aby zakrywać nos i usta, a nie nosić maskę) narażamy, i to dotkliwie również samych siebie. Zbiera się, na takiej np. masce, mnóstwo bakterii i zarazków, które mogą nam zaszkodzić, a po dłuższym funkcjonowaniu w ten sposób nawet wolę nie myśleć jakich problemów z układem oddechowym może się człowiek nabawić. Zwłaszcza jak ktoś ma słabą odporność, to id razu może coś złapać. Nie jestem egoistką, ale zakrywać twarzy nie będę i polecam robić to samo. Ja nie mam ochoty poświęcać swojego już kruchego zdrowia, aby potem, nie daj Boże, przez lata męczyć się z jakąś grzybicą płuc, czy innymi schorzeniami.

  2. MACIEJ mówi

   @ Magdalena
   Dokładnie tak! I nie trzeba być doktorem nauk medycznych, żeby samemu o tym wiedzieć.
   Chodzenie w maseczce i wdychanie swoich 'wydechów’ nie dość, że pogarsza dotlenienie organizmu to jeszcze bezdyskusyjnie prowadzi do zagrzybienia własnych płuc.
   To niebywałe, że ludzie – niby kumaci, wykształceni, a tego nie łapią..!

  3. Kinga mówi

   To jak wy długo chcecie te maski nosić, żeby doprowadzić do zagrzybienia płuc? Cały czas, bez wymieniania maseczki przez lata i na dodatek przebywając tylko w zagrzybionych pomieszczeniach? 😀
   Wszystkim przypominam, że zaleca się wymianę takiej maseczki po 4 godzinach albo po tym, jak zrobi się wilgotna.
   I bardzo prosiłabym o wytłumaczenie, w jaki sposób maseczka pogarsza dotlenienie organizmu. Według tej logiki, chirurg przy stole operacyjnym po 11-godzinnej operacji padłby z niedotlenienia, a tak się jakoś nie dzieje.
   Jak zostało wyżej wspomniane, w rozporządzeniu jest mowa o „zakrywaniu ust i nosa”, więc jeśli tak strasznie nie pasuje wam ta straszna maska/chusteczka/whatever, bo tak mocno ogranicza wam wolność, można nosić przyłbicę.

  4. ANTYLICHWIARZ mówi

   Do KINGA Twój wydychany oddech cię zatruwa i powoli zabija. Grzybica płuc jest skutkiem długotrwałego przebywania w niewietrzonych pomieszczeniach (tu maseczka na twarzy jest z potęgowanym tego typu środowiskiem). Nie można porównać masek profesjonalnych używanych przez lekarzy które kosztują kilkadziesiąt złotych i są zmieniane co kilkadziesiąt minut. Zgodnie z Prawami Człowieka i Konstytucją nie można człowiekowi nic nakazywać co dotyczy jego osoby, CZŁOWIEK ma zagwarantowaną wolność wyboru.

  5. Meg mówi

   Masz całkowitą rację. Zasłanianie ust i nosa jest bardzo szkodliwe i każdy powinien troszczyć się o swoje zdrowie i ma do tego prawo.

 5. Sebastisn mówi

  Moge prosic o sygnature sprawy?

  1. Grzesiek mówi

   Dołączam do prośby.

 6. marju73 mówi

  Lepiej żeby pocałowali nas w d..
  Ale dopóki przestępcy tkwią na stołkach premierów, ministrów i prezydentów sytuacja niewiele się zmienia. Ale dobra i ta iskierka którą można kłóć w oczy całą tą podporządkowaną zniewoloną masę.

  1. Dorota mówi

   A skad ty wezmiesz innych ktorzy nie beda kradli? Przyjda nowi i bedzie to samo .Byl juz Walesa prezydentem .Czlowiek z ludu ,I co? I to samo sie stalo .
   Trzeba by zmienic prawo i zrobic m in cywilną odpowiedzialnosc za popelnione czyny ale kto to zrobi? Nikt bo kazdy chce krasc i po to sie tam pcha do koryta .

  2. marju73 mówi

   Oczywiście powinno być kłuć.

 7. Ewa mówi

  Ja jednak nie wierzę, że elektorat ,,kościelny,, coś z tego zrozumie!!!!! Ciemnogród to ciemnogród, pójdą głosować na dudusia!!!!!!!

  1. ROMAN mówi

   a z którego kościoła? … bo do rzymsko – katolickiego chodzi podobno 16%…

  2. Jolanta mówi

   Ale blysnelas, inteligentko🤣, ciemnoty szukaj wśród swoich, wykształcona z wielkiego miasta się odezwała, żenujący wpis, prawaczka za dyche wchodząca w buty PO. A może Ty na Trzaskowski ego głosujesz?

 8. Darek mówi

  Podajcie sygnaturę akt. Będzie można się powoływać na wyrok sądu.

  1. ROMAN mówi

   nie trzeba sygnatury akt, wystarczy powołać się na ustawę z 2008… tam jest to zapisane…

 9. Kamila2327 mówi

  Super bo jak czytam każdy mowy objaw korony to niedługo alergii anginy zapaleń krtani wysypek a nawet biegunek nie będzie

 10. olo mówi

  teraz trzeba oskarżyć policjantów (milicjantów kaczora) o niedopełnienie obowiązków lub o przekroczenie uprawnień

  1. Agnieszka mówi

   Wygraliśmy pierwszą bitwę z nierządem możemy wygrać również tę wojnę o Nasz kraj żeby Polska była Polską a nie Polin.

 11. Robert mówi

  Dosc nekania mandatami tak, ale maski trzeba nosic. Kazdy kto zarazi choc jedna osobe, a mogl miec maske, powinien byc scigany cywilnie.

  1. DrPsycho mówi

   od kiedy zdrowi zarażają, kmiocie?
   zamordzyzm się marzy?

   Jedyny, który wykazał się zdrowym rozsądkiem, to dyktator Łukaszenka, traktując tą pseudo pandemię tak,
   jak na to załuguje – z buta.

  2. MACIEJ mówi

   @ Robert
   Dzban.

  3. Meg mówi

   Maska nie chroni przed wirusem.

 12. piotr p mówi

  Nakaz zakrywania nie jest nakazem noszenia zakryć .

  1. ROMAN mówi

   ludzie to wiedzą ?

 13. Michał mówi

  Dzień dobry,

  Bardzo proszę Panią Autorkę o załączenie do artykułu cytowanego wyroku Sądu. Chętnie będę go prezentował nadgorliwym funkcjonariuszom, o ile jeszcze się jakiś napatoczy.
  Z góry dziękuję i pozdrawiam,
  Michał Kaplon

 14. ROMAN mówi

  któż to poprzestawiał? się odezwie…

 15. Agnen mówi

  I co z tego, że jeden sąd rejonowy sobie coś uznał. Wyroki sądów rejonowych, a nawet sądu najwyższego nie są źródłem prawa w Polsce.

  1. ROMAN mówi

   ten sąd rejonowy nie pisze prawa, tylko na podstawie tego co jest zapisane odniósł się do danej sytuacji…

 16. Bogusława mówi

  pani się nie otarła o smierć na koronawirusa i dlatego pisze pani bzdury

  1. MACIEJ mówi

   @ Bogusława.
   Pisze Pani bzdury. Proszę podać choć jeden rzetelnie udokumentowany przykład.
   Wykresy i kolorowe kropeczki na mapach mnie nie interesują, bo chyba jesteśmy dorośli prawda?

  2. Eda mówi

   Dobre sobie. Dostałam wezwanie do sądu na koniec lipca i jest wpis że do sadu mam obowiazek wejść z zakrytym nosem i ustami… Każdy h.. na swój strój…

 17. Kamilla mówi

  Czy Ty masz jakiekolwiek wykształcenie medyczne? Że pleciesz głupoty..?

  1. MACIEJ mówi

   @ Kamilla
   A czy Pani ma? Wykształcenie czy ukształtowanie myślenia?
   Ewidentny dowód, że MK Ultra działa i ma się bardzo dobrze, a izraelskie firmy Psyops odwaliły kawał dobrej roboty.
   Wstydźcie się, niby wykształceni ludzie, a głupsi od zwykłego dziecka, które nie boi się zadawać pytań i krytycznie podchodzić do pewnych kwestii. Zresztą jak ktoś codziennie aplikuje sobie fluor do papy myśląc, że to dla swojego zdrowia to nie ma się co dziwić, że kapiszony zabierają głos.

  2. Jolanta mówi

   Prawda, fluor szkodzi, ale inteligenci tego nie wiedzą, łyka ja wszystko jak pelikany

  3. Meg mówi

   Komentarz 10/10.

 18. Józef mówi

  Gratuluję odwagi pani sędzi z Kościana,rozumiem że chodzi o prawne formy zarządzania państwem, jednak zaraza jest zarazą i ja tą maskę zakładam……

  1. ROMAN mówi

   przecież to nie jest zaraza, ale oczywiście w ramach własnego uznania, czyli dowolności, można się zasłaniać…
   i nie wymuszać tego na innych…

 19. ada mówi

  gdyby nie te ograniczenia marcowo kwietniowe chorych byłoby wiecej. Napewno nie dawałbym 500 zł mandatu za brak maseczki bo to idiotyzm i sad to potwierdzil.

  1. MACIEJ mówi

   @ Ada
   Jak można traktować poważnie takie komentarze skoro autor/ka nie potrafi nawet zdecydować się do swojej płci.
   -> Ada ; nie dawałbym 500 zł mandatu …
   Tutaj mamy przykład ludzi, którzy myślą, że coś myślą, a tak naprawdę to powtarzają to co nauczono ich aby powtarzali. Taborety.

  2. Antyparch mówi

   Rozporządzenie rady ministrów ma moc prawną i ten sędzia z Kościana jest jak ďupa od srania od przestrzegania prawa, a nie od jego oceniania.

  3. osoba z wyższym wykształceniem prawniczym mówi

   Chłopie,gówno ma a nie moc prawną.
   Gdyby to było rozporządzenie z mocą ustawy ,to by można było cokolwiek mówić…

 20. * mówi

  Przecież wasz kochany pseudoprawicowy rząd za to ścigał i kazał je nosić. No i Szumowski i jego pociotki musieli zarobić!
  Typowe prawactwo, samo sobie przeczy.

 21. Antyparch mówi

  Rozporządzenie rady ministrów ma moc prawną i ten sędzia z Kościana jest jak ďupa od srania od przestrzegania prawa, a nie od jego oceniania.

 22. Agnes mówi

  A ja uważam, że to w naszym interesie powinno być chronienie innych przed wirusami i bakteriami. Oczywiście jak jesteśmy już chorzy to zostańmy w domu. Jak jest dużo osób w pobliżu to załóżmy już tą maskę czy przyłbicę choćby na chwilę jak nie dla bezpieczeństwa to dla psychicznego spokoju drugiej osoby. Absurdem jest zakładanie maski na ulicy gdzie nikogo nie ma w pobliżu. Faktem jest, że powinno się już to znieść całkiem bo ludzie są już wrogo nastawieni do wszystkiego i siebie nawzajem i patrzą na siebie jak na trędowatych.

 23. Anna mówi

  LUDZIE, KTÓRZY DLA TYMCZASOWEGO BEZPIECZEŃSTWA REZYGNUJĄ Z PODSTAWOWEJ WOLNOŚCI, NIE ZASŁUGUJĄ ANI NA BEZPIECZEŃSTWO, ANI NA WOLNOŚĆ – B.Franklin

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.