Amantadyna działa na wczesnym etapie leczenia Covid-19! Wstępne wyniki badania prof. Rejdaka wskazują na trend w kierunku skuteczności leku

amantadyna/ fot. screen
0

W poniedziałek (21.02.2022) prof. Konrad Rejdak przedstawił wstępne wyniki badania skuteczności amantadyny w leczeniu Covid-19 u pacjentów włączonych do badania w ciągu pięciu dni od potwierdzenia zakażenia. Wyniki wskazują na trend w kierunku skuteczności leku. W związku z tym badanie będzie kontynuowane, aby ocenić wpływ amantadyny na występowanie opóźnionych powikłań Covid-19. Badanie nadzorowane jest przez Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie, w którym prof. Rejdak jest kierownikiem Kliniki Neurologii.

Uczestnikami badania są pacjenci obarczeni ryzykiem ciężkiego przebiegu Covid-19  ze względu na wiek i choroby współistniejące. Amantadyna podawana jest im nie później niż w piątym dniu od potwierdzenia badaniem laboratoryjnym infekcji wirusem SARS-CoV-2.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Do badania włączono i poddano randomizacji 110 pacjentów z grupy 500 przebadanych w fazie preselekcyjnej. Wstępną analizę oceny bezpieczeństwa i skuteczności terapeutycznej wykonano u 93 uczestników badania klinicznego w obu grupach (placebo vs amantadyna), którzy ukończyli okres obserwacji 15 dniowej. W dniu włączenia do badania (dzień 1) hospitalizacji wymagało 19,6 proc. pacjentów, którzy zostali zrandomizowani do przyjmowania amantadyny i 14,6 proc. pacjentów, którzy wylosowali przyjmowanie placebo. Pozostali uczestnicy pozostawali w obserwacji ambulatoryjnej.

– Stwierdzono trend w kierunku skuteczności amantadyny, wyrażający się w dniu 15 wyższym odsetkiem pacjentów bezobjawowych (62 proc. amantadyna vs. 52 proc. placebo) oraz ciężkich powikłań i zgonu (amantadyna 0 proc. vs. placebo 4,6 proc.). W analizie bezpieczeństwa odnotowano 41 zgłoszeń efektów niepożądanych (17 w grupie otrzymującej amantadynę i 24 w grupie otrzymującej placebo). 10 zgłoszeń określono jako umiarkowanie ciężkie (4 w grupie z amantadyną i 6 w grupie z placebo) oraz 1 jako ciężkie (0 w grupie z amantadyną i 1 jako zgon w grupie z placebo) – informuje szpital.

Placówka informuje również, że Agencja Badań Medycznych będzie kontynuowała badania kliniczne w oparciu o wstępne wyniki, z planowaną rekrutacją do 15 kwietnia 2022 roku w części podwójnie zaślepionej oraz przedłużenia obserwacji w części otwartej przez kolejne 6 miesięcy.

Informacja o wynikach badania wskazującego na skuteczność amantadyny na wczesnym etapie leczenia Covid-19 nie ukazała się na stronie Ministerstwa Zdrowia. Nie odbyła się też konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli ministerstwa i Rzecznika Praw Pacjenta. Nikt nie przeprosił doktora Włodzimierza Bodnara za wiadra pomyj, które na niego wylewano, ponieważ podawał swoim pacjentom amantadynę i apelował o jej włączenie do leczenia Covid-19. RPP nie wycofał zakazu stosowania amantadyny przez przychodnię „Optima”. Władza schowała głowę w piasek i udaje Greka.

Źródło informacji: Puls Medycyny

Zobacz też:

Wyniki badania klinicznego nad amantadyną w szpitalnym leczeniu Covid-19. Prof. Barczyk: „Nie ma różnicy pomiędzy grupą placebo, a grupą przyjmującą amantadynę” [WIDEO]

Oświadczenie doktora Bodnara ws. badania skuteczności amantadyny: „Wyniki rodzą duże wątpliwości i nie można ich uznać za wiążące”

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.