Przejście z przewodnikiem po Szlaku Żołnierzy Wyklętych w Lublinie

Żołnierze Wyklęci/ fot. twitter
1

W dniu 22 czerwca 2021 r. odbędą się przejścia z przewodnikiem po Szlaku Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie. Planujemy przeprowadzenie przez przewodników przeszkolonych przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego kilkunastu zorganizowanych grup uczniów szkół ponadpodstawowych po Szlaku Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie.

Uczestnicy odwiedzą miejsca pamięci – więzienia, miejsca akcji zbrojnych, miejsca tortur i śmierci Żołnierzy Wyklętych. W sumie skrócona trasa szlaku zajmie ok. 3 godzin. Na zakończenie uczestnicy wezmą udział w pokazie historycznego umundurowania i uzbrojenia Grupy Rekonstrukcji Historycznych “Grenadiere” oraz pokazie współczesnego sprzętu i umundurowania organizacji proobronnej Sekcji Sportowo-Obronnej Związku Żołnierzy NSZ. Uczestnicy zapoznają się z historią miejsc pamięci w Lublinie z narracji przewodników oraz będą mieli okazję do zadawania pytań i pogłębiania swej wiedzy historycznej o działalności Żołnierzach Wyklętych na Lubelszczyźnie. Każdy z uczestników zostanie zaopatrzony w egzemplarz wydrukowanego „Przewodnika po Szlaku Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie”, co jeszcze mocniej utrwali nabytą wiedzę o walkach żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego i pozwoli w przyszłości na samodzielne lub w grupach znajomych i rodzinnych przechodzić po Szlaku.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odbiorcy zadania zostaną zapoznani z mało znaną historią Polski z lat 1944-1963. Lublin jest wyjątkowym miejscem do ukazywania historii okresu powojennego na ziemiach polskich. Był pierwszym większym miastem polskim, którego sowieci nie planowali wcielić do Związku Sowieckiego. Z tego powodu w centrum Lublina znajdują się wszystkie elementy sowieckiej okupacji: siedziba PKWN, siedziba NKWD, sowieckiego komendanta miasta, Smiersza, Informacji Wojskowej, UB, MO, KBW, obóz koncentracyjny NKWD, więzienie, areszty, miejsca przesłuchań i tortur, miejsca mordów sądowych, miejsca ukrywania zwłok zamordowanych żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego oraz uniwersytet założony z polecenia Józefa Stalina jeszcze w czasie trwania II wojny światowej, który z założenia miał kształcić nowe kadry w miejsce mordowanych elit niepodległościowych. Te wszystkie miejsca odwiedzą uczestnicy przejścia po Szlaku wraz z przewodnikami.

Zadanie ma wymiar edukacyjny: kształtuje postawy obywatelskie i patriotyczne na przykładzie Bohaterów walk o niepodległość poprzez ukazanie postaw niepodległościowych, patriotycznych i obywatelskich żołnierzy podziemia niepodległościowego. Dzięki zorganizowanym przejściom Szlakiem Pamięci uczestnicy doświadczają żywej lekcji historii, poznają sylwetki Bohaterów z Lubelszczyzny, zaznajomią się z mało do tej pory znanymi faktami z historii regionalnej Lublina i Lubelszczyzny. Przejście Szlakiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie przyczynia się do upamiętnienia żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego w szerokich kręgach społeczeństwa polskiego, w szczególności wśród dzieci i młodzieży. Szlak przybliża wiedzę o miejscach w centrum miasta, obok których codziennie przechodzą tysiące osób, ale świadomość tego co działo się w tych miejscach nadal jest niska. Przejście Szlakiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie ma za zadanie podnieść wiedzę na temat walk żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego.

Dzięki przejściom po Szlaku dzieci, wnuki i już prawnuki Bohaterów walki o niepodległość Polski mogą zapoznawać się z historią swych rodzin, o której nie można było mówić do 1989 roku. Dzięki temu wzrasta świadomość i tożsamość narodowa w kolejnych pokoleniach młodych Polaków.

Zorganizowane grupy uczniów liczące 25-35 osób przejdą Szlakiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych z przeszkolonymi przewodnikami w okresie 22-23 czerwca 2021 r. Opis Szlaku Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie.

Szlak Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie jest jedynym o tej tematyce miejskim szlakiem turystycznym w Polsce. Szlak obejmuje miejsca upamiętnienia żołnierzy i członków polskiego podziemia niepodległościowego: miejsca pamięci, pomniki, tablice, miejsca ich pochówku, areszty, katownie NKWD, siedziby sowieckich formacji okupacyjnych, więzienia, komisariaty. Szlak rozpoczyna się przy Zamku Lubelskim, gdzie w latach 1945-54 funkcjonowało więzienie NKWD i MBP, przechodzi przez centrum miasta, a kończy się na Majdanku, gdzie mieścił się obóz filtracyjny NKWD, a następnie Informacji Wojskowej. Łącznie jest to 49 obiektów na terenie miasta Lublin.

Pomysłodawcą i twórcą Szlaku Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie jest prezes Fundacji im. Kazimierza Wielkiego Karol Wołek. Szlak powstał z Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublin z 2014 roku. Do tej pory Fundacja im. Kazimierza Wielkiego przeprowadziła po Szlaku ponad 9000 osób, w większości uczniów szkół z całej Lubelszczyzny. Przyczyniło się to wydatnie do promocji walorów turystycznych i historycznych Lubelszczyzny. Przeszkoliliśmy także 50 przewodników PTTK do oprowadzania po Szlaku Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie.


Wydarzenie bierze udział w Programie “Warto być Polakiem“, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego.

Źródło: Przejście z przewodnikiem po Szlaku Żołnierzy Wyklętych w Lublinie – Fundacja im. Kazimierza Wielkiego (fkw.edu.pl)

Przeczytaj także:

Pseudoekshumacja pod żydowskie dyktando „polską racją stanu”? Raport z ekshumacji w Jedwabnem!

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. Hammurabi mówi

    Moim skromnym zdaniem przejście takiego szlaku powinno stać się obowiązkowym punktem planu dydaktycznego każdej szkoły w Polsce. Podobnie powinno być z niemieckimi obozami śmierci. Może wstrząs i chwila zadumy nad dowodami bestialstwa zasieje szlachetne ziarno w sercach młodych ludzi?
    Wiem, że co bardziej „cywilizowani”, będą pyszczyć o konieczności ochrony psychiki młodzieży, zdrajcy zaś o potrzebie „wyciszania emocji”.
    Jednak pamiętać trzeba w rozmowach z takimi, że brak znajomości historii, jest powodem jej powtarzania.
    Nieraz już pisałem, że wiele możemy się nauczyć od Żydów. Wychowanie młodych w świadomości krzywd doznanych przez nasz kraj i naród w obecnej sytuacji jest obowiązkiem a nie potrzebą.
    Bez takiego podejścia do tematu, propaganda od dziesięcioleci uprawiana na zachodzie Europy, w Rosji i USA pokryje już całkowicie błotem wizerunek Polski.
    Zamiast łożyć na granty dla engelkingów, zamiast hołubić grafomanów pokroju tokarczuków, należy wszelkimi dostępnymi środkami dążyć do obalenia ich kłamliwej narracji.
    Ilu młodych wie cokolwiek o obronie Wizny? Co dziś wiemy o bitwie pod Zadwórzem? A dalej co dziś młodzi wiedzą o pokrętnej polityce naszych niegdysiejszych i – o zgrozo – dzisiejszych „przyjaciół”?
    Zapatrzeni w polerowaną ustami „polityków” amerykańską gałę zapominamy, że powojenny los Polski i Polaków przypieczętował nie kto inny jak amerykański drań o nazwisku Roosevelt!
    Jednak o tym sza!
    Sza, pomimo jawnych dowodów na kolejne amerykańskie pogaduchy na temat losów krajów środkowoeuropejskich, głaskanie z włosem Niemców i amerykańskie włażenie w rolę Anglii z lat międzywojennych.
    Czasy się zmieniają, środki, formy nacisków, ataków i uprawianie polityki skłócania całych regionów również.
    Już tylko embarga na dostawy środków strategicznych i broni do Polski potrzeba, by lata dwudzieste XXI wieku stały się kopią tych z XX wieku.
    Powszechny brak świadomości takiego rozwoju sytuacji jest wynikiem oddania wychowania młodych pokoleń miernym, biernym ale wiernym i ich potomkom.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.