Obłęd! Władze Krakowa chcą zakazać sprzedaży “Żyda z pieniążkiem”

Żyd i odpust w ZOOM-ie Fot.: Arch. FestivALT
8

Skoro mamy rozmawiać o wizerunku Polski, to warto zacząć od tego, co warto by w Polsce zmienić. Wystarczy pojechać do pierwszego lepszego małego miasteczka, by zobaczyć, że w różnych zakładach rzemieślniczych, a także w wielu mieszkaniach wiszą obrazki Żyda z pieniążkiem, nazywane żydkami. Polacy bez zażenowania opowiadają mi, że przekręcanie ich do góry nogami w piątek ma przynieść im szczęście i dobrobyt. To zwykły przesąd, głupota. Ale ludzie, którzy odwiedzają Polskę i widzą te obrazy, myślą: aha, to ten słynny polski antysemityzm, o którym tyle się słyszy. Wystarczy sprawdzić w internecie, co piszą ludzie po wizycie w Polsce. Oni nie rozumieją, że to tylko niewinne obrazki – w czerwcu 2016 roku w rozmowie z Rzeczpospolitą mówił owiany niesławą w Polsce Jonathan „Jonny” Daniels. Teraz wycofania ze sprzedaż w Krakowie wizerunków chciwego Żyda domagała się Żydowska Gmina Wyznaniowa. W sprawie wystosowano nawet list otwarty, w którym Żydzi przekonywali, że wizerunki chciwego Żyda to “nieodpowiedzialny antysemicki asortyment”. Prędko, niczym na rozkaz obozowego kapo, zareagowały władze miasta Krakowa.

Ta figurka jest antysemicka i czas, żebyśmy to sobie uświadomili! W mieście takim jak Kraków, z tak trudnym dziedzictwem i bolesną przeszłością, nie powinno się jej sprzedawać – w rozmowie z Gazetą Wyborczą przekonywał Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa do spraw kultury.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Przedstawiciele krakowskiego Ratusza spotkali się z przedstawicielami kilkunastu instytucji, organizacji pozarządowych, kongregacji, muzeów, stowarzyszeń, a także środowiska naukowego, by omówić strategię realizacji żydowskich żądań. Następnie wystosowano oficjalne pismo, w którym czytamy: Obecność figurek »Żyda z pieniążkiem« w ofercie sklepów pamiątkarskich i targów jest jednoznacznie odbierana jako dowód braku refleksji i wrażliwości w obszarze tzw. trudnego dziedzictwa. Porównywane są również przez diasporę Żydów z całego świata i wielu badaczy do takich antysemickich zjawisk jak palenie kukły Żyda, zwyczaj bicia Judasza czy obecność karykatur Żydów w skrajnie prawicowych broszurach i publikacjach.

Aktualnie władze mają świadomość, że nie mają narzędzia by oficjalnie zakazać sprzedaży produktów przedstawiających chciwego Żyda, ale zapowiadają, że w nowych umowach z najemcami prowadzącymi na przykład stoiska w Sukiennicach, będzie zastrzeżenie, że w asortymencie nie powinny pojawiać się figurki Żyda z pieniążkiem.

Miejmy nadzieję, że przedsiębiorcy zlekceważą apele magistratu i nadal będą sprzedawać wizerunek Żyda, która nie jest jakimś “antysemickim” wymysłem, ale jest przecież odzwierciedleniem żydowskiej tradycji na ziemiach polskich, o czym w oparciu o konkretne dowody możecie Państwo przeczytać w książce “Polska w cieniu żydostwa. Wielcy Polacy o Żydach”.

Źródło informacji: FŻP, GW, Noizz

„Żydek z pieniążkiem” wycofany z sieci marketów. Niedawno zabiegał o to Jonny Daniels!

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. BP mówi

  Ten zakaz nie wymaże w sercach Polaków steku obrzydliwych kłamstw, którymi zostali obrzuceni przez to plemię. Kłamstwa będą do nich przyklejone po wsze czasy. Nie bez powodu inne nacje tak ich nienawidzą …

 2. Szary obywatel mówi

  Każdy potrafiący czytać ze zrozumieniem bez trudu odróżnia tzw. twierdzenia o faktach, od np. sądów wartościujących, a ponadto rozumie, że lokalne zwyczaje, które zawsze w kulturze danej społeczności mają swój rodowód i wyrażają tylko tyle, ile wynika z tradycji. Obecnie widać natomiast wyraźną próbę “wyczytywania nowego sensu” z dawnych zwyczajów, to zaś w ramach jak się zdaje, urabiania nas Polaków do konsystencji właściwej ludziom z przetrąconymi kręgosłupami. Jeżeli pozwolimy obcym oraz naszym wrogom, na wymuszaną zmianę swej kultury we wszelkich jej aspektach, tylko patrzeć jak staniemy się co najwyżej łajnem historii na rabatkach ogrodników “nowego lepszego ładu”. Hasło na dziś ?- ani kroku wstecz!

 3. abcdefg mówi

  “Żydek z pieniążkiem” to tylko nieszkodliwy dla nas obrazek. Żydek z rządu z państwowym pieniążkiem wytransferowanym na tajne zagraniczne konta to jest to czym trzeba będzie się zająć w odbitej koczownikom ojczyźnie.

 4. Tolek mówi

  I całkiem słusznie. Pomyślcie jak w Izraelu sprzedawali obrazki pijanego Polaka z flaszką wódki.

 5. Ewa-Maria mówi

  Pochwalę się że mam dwa tego typu obrazki. A ich nakazy i zakazy mam w d….Wbrew wszystkiemu będę obdarowywała bliskich tymi chciwymi Żydkami.

 6. kamil mówi

  Może warto bliskich obdarować krucyfiksem lub medalikiem z NMP a nie szerzyć zabobon

 7. Maniek mówi

  A dlaczego Polak z flaszką? Pod względem spożycia alkoholu Polska zajmuje 21 miejsce na świecie, za Niemcami, Anglią, Litwą itd. Z żydki, a właściwie Chazary, słyną z chciwości, chytrości i oszustwa, więc obrazek odpowiada rzeczywistości.

 8. Mariusz mówi

  Nie rozumiem jak wizerunek araba wyznania mojżeszowego może przynieść szczęście ? To już lepiej byłoby mieć obrazek cygana , bo są fajniejsi, inteligentniejsi i mają lepszą muzykę niż to prymitywne kiwanie się przed obszczanym murem z kiepskim zawodzeniem.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.