Senat odrzuca ustawę o wyborach korespondencyjnych. Marszałek Sejmu zwraca się do PKW i TK

Senat RP/ fot. Twitter
0

We wtorek wieczorem (5.05.2020) Senat podjął uchwałę o odrzuceniu ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 roku. Za przyjęciem uchwały głosowało 50 senatorów, 35 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. W głosowaniu nie wzięło udziału 13 senatorów Zjednoczonej Prawicy oraz senator niezależna Lidia Staroń.

Ustawa przyjęta przez Sejm 6 kwietnia przewiduje wyłącznie głosowanie korespondencyjne w wyborach prezydenckich. Po jej odrzuceniu przez Senat ustawa wraca do Sejmu. W związku z buntem Jarosława Gowina i części posłów Porozumienia, którzy sprzeciwiają się wyborom w terminie majowym, odrzucenie uchwały Senatu nie jest przesądzone. Jeśli uchwała nie zostanie odrzucona, obowiązywać będą przepisy wyborcze znowelizowane przy okazji głosowania nad pierwszą tarczą antykryzysową, czyli wybory w formie tradycyjnej z możliwością głosowania korespondencyjnego dla osób 65+ i przebywających na kwarantannie.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Czy przeprowadzenie takich wyborów jest wykonalne w pierwotnym terminie 10 maja? Marszałek Sejmu Elżbieta Witek złożyła we wtorek zapytanie w tej sprawie do Państwowej Komisji Wyborczej. PKW odpowiedziała, że jest to niemożliwe z przyczyn prawnych i organizacyjnych. „Dla sprawnego oraz rzetelnego przeprowadzenia wyborów niezbędny jest w szczególności czas na zaplanowanie, przygotowanie i wdrożenie procedur przewidzianych w przepisach prawa. Należy także podkreślić, że sposób przeprowadzenia wyborów musi być wcześniej znany wszystkim organom i pomiotom uczestniczącym w procesie wyborczym oraz komitetom wyborczym. Obecnie wyborcy nie posiadają wiedzy, w jaki sposób będą mogli oddać głos” – czytamy w piśmie PKW, sygnowanym przez przewodniczącego Sylwestra Marciniaka, który wyjaśnia też, że upłynął już termin zgłaszania zamiaru głosowania korespondencyjnego za granicą.

Marszałek Witek zapowiedziała, że w środę (6.05.2020) skieruje do TK wniosek z pytaniem, czy przesunięcie terminu wyborów prezydenckich będzie sprzeczne czy zgodne z konstytucją.

Źródło informacji: PAP, Twitter

Zobacz też:

„PiS i PO okładają się grabkami w piaskownicy”. Konfederacja o chaosie wyborczym i kłusownictwie politycznym w Sejmie [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.