7 miesięcy więzienia dla organizatora „marszu wołyńskiego” na wniosek Związku Ukraińców. To kara za… nieprzeczytanie książki o „dobrych Ukraińcach”

Andrzej Łukawski, organizator Marszu Pamięci w Warszawie w 80. rocznicę Krwawej Niedzieli
22

Andrzej Łukawski, organizator „marszu wołyńskiego” w Warszawie, pójdzie do więzienia za wpisy internetowe dotyczące banderyzmu. To wynik wniosku złożonego na mężczyznę przez Związek Ukraińców w Polsce.

Wszystko zaczęło się w roku 2019. Wtedy to Andrzej Łukawski otrzymał wezwanie do warszawskiej prokuratury, w której najpierw przesłuchiwano go w roli świadka. Prędko po tym usłyszał zarzuty i postawiono go w stan oskarżenia.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Oskarżał mnie prokurator Maciej Młynarczyk z Prokuratury Rejonowej Praga-Północ. Chodziło o udostępnienie przeze mnie na Facebook’u powszechnie dostępnych publikacji, w których poruszane były sprawy ukraińskie i opatrzenie ich komentarzami z takimi określeniami jak „bandersyny”, „swołocz banderowska”, „dzicz stepowa” – w rozmowie ze mną tłumaczy Andrzej Łukawski. – Oskarżono i ostatecznie skazano mnie także za słowa „znajdzie się kij na banderowski ryj” będące komentarzem do filmu z okrzykami Ukraińców „jeszcze Polska nie zginęła, ale zginąć musi”. W trakcie postępowania Młynarczyk sugerował mi, że ci którzy przeprosili Ukraińców za podobne słowa jakich ja użyłem, dostali mniejsze wyroki. Ja nie miałem zamiaru nikogo przepraszać, zwłaszcza, że moje komentarze dotyczyły wyznawców ideologii banderowskiej, a nie wszystkich Ukraińców.

Zawiasy

21 kwietnia 2021 roku wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Warszawie, Andrzej Łukawski został skazany na karę łączną 7 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata oraz karę grzywny w wysokości 2 tysięcy złotych. Dodatkowo Sąd zobowiązał mężczyznę do zaniechania publikowania w Internecie wypowiedzi znieważających i zawierających treści dyskryminujące z uwagi na przynależność narodową i etniczną oraz przeczytania książki autorstwa Witolda Szabłowskiego pt. „Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia”. To książka o Ukraińcach, którzy zdaniem autora publikacji, mieli pomagać Polakom w czasie Rzezi Wołyńskiej.

Odwieszenie wyroku

Od tego momentu rozpoczęły się podchody w celu odwieszenia wyroku pozbawienia wolności. Pierwsze podejście wykonał kurator sądowy. Złożony wniosek argumentował tym, że Andrzej Łukawski nie przeczytał książki Szabłowskiego, co zdaniem kuratora winno skutkować wsadzeniem działacza kresowego za kratki. SR dla Warszawy-Mokotowa nie uwzględnił wniosku kuratora. Drugie podejście wykonał Związek Ukraińców w Polsce. Organizacja złożyła do sądu wniosek „o rozważenie zarządzenia wykonania kary” pozbawienia wolności oraz zobowiązanie mężczyzny do „powstrzymania się od korzystania i zamieszczania wpisów w serwisie internetowym Facebook”. 25 sierpnia 2023 r. wniosek został rozpatrzony pozytywnie przez SR dla Warszawy-Mokotowa. 27 października 2023 roku Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał wyrok w mocy. Swoją decyzję argumentował tym, że Andrzej Łukawski nie przeczytał książki o „sprawiedliwych Ukraińcach”. Zdaniem Sądu Okręgowego, SR dla Warszawy-Mokotowa niesłusznie nie uwzględnił wniosku kuratora z 2022 roku o odwieszenie wyroku. SO uznał także, że Andrzej Łukawski złamał zobowiązanie do zaniechania publikowania w Internecie wypowiedzi znieważających i zawierających treści dyskryminujące z uwagi na przynależność narodową i etniczną, w marcu i kwietniu 2023 roku publikując w Internecie wpisy o „nachodźcach” i „banderyzacji”.
Zwłaszcza użyty przez skazanego termin „nachodźca” zdaniem Sądu Okręgowego ma charakter iście pejoratywny, godzący w osoby uciekające z Ukrainy w związku z trwającym na jej terytorium konfliktem zbrojnym – czytamy w uzasadnieniu postanowienia SO.

Polak na przegranej pozycji?

Stan faktyczny jest następujący. 7 listopada 2023 roku SA w Gdańsku utrzymał w mocy wyrok uniewinniający niemieckiego biznesmena Hansa G., który groził swoim pracownikom: „Nienawidzę Polaków; nie to, że ich nie lubię, nienawidzę ich. Oni wszyscy są cwelami i idiotami. Lepiej jest w Afryce. Jesteście gównem”. „Tak, jestem! Jestem hitlerowcem! To wina tego kraju (Polski), że taki jestem”. W tym samym czasie, Andrzej Łukawski, działacz kresowy, od wielu lat organizator marszy wołyńskich w Warszawie, a zarazem redaktor naczelny Kresowego Serwisu Informacyjnego, mimo zaawansowanego wieku i choroby nowotworowej, za internetowe wpisy antybanderowskie (nie antyukraińskie) ma pójść „pierdzieć w pasiak”, ponieważ nie przeczytał książki o dobrych ukraińskich sąsiadach. A to wszystko na wniosek Związku Ukraińców w Polsce.

Dokąd zmierzasz, Polsko?

Książka na https://sklep-wprawo.pl
Książka na https://sklep-wprawo.pl

Przeczytaj także:

3 miesiące więzienia za “znieważenie” Ukraińców. Zdaniem sądu kara ma “odstraszyć naśladowców”

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Rafał mówi

  No i co z tego? Naród debili wybrał banderofili i eurofili oraz spadkobierców PZPR. Narodowi nie przeszkadza że Niemiec nazywa ich cwelami, ze ukry szarogęszą się w Polsce- naród ma to w dupie. Mamy dokładnie to, na co zasługujemy i cokolwiek nas spotka spotka nas z powodu naszej głupoty. A że są jednostki wołające na pustyni? W Troi też była Kasandra… „Są ludy, co dojrzały do śmierci z rąk ludów niedojrzałych do życia”.

 2. Nuta mówi

  Czy to nie największy skandal,że Polak Patriota zamiast być nagradzany za TRoskę o Polskę i Polaków, że mówi czego Politycy nie mówią jestr karany???????????????

 3. Asd mówi

  Tymi wyrok ami tych pożal się boze sedziow mozemy sobie podetrzec d….. To ze ze ktos sobie na leb pozaklada jakies lancuchy nie oznacza ze moze wydawac osady. Dlatego olałbym to. A ukraincy faktycznie sa mordercami polakow wiemy o tym. A to ze czcza bandere i innych mordercow pokazuje ze daleko im do cywilizacji.To dzikie. Z bandera do UE i Nato ukraina nigdy nie wejdzie.

 4. Error_404 mówi

  @Rafał: zgoda, choć z jedną poprawką: polactwo nie zasługuje na miano narodu. Naród, to wspólnota znająca swoją godność. Tymczasem Polaków, czyli ludzi utożsamiających się z narodem polskim jest garstka. Natomiast miażdżąca większość, to nie Polacy, a polactwo (celowo z małej litery) – bezideowa, bezwolna i bezmyślna masa, niezdolna do kojarzenia faktów i wyciągania wniosków, oddająca głosy na jawnie oszukujących ich kłamców, niezależnie od tego, po której stronie sceny tego teatrzyku dla ogłupionego motłochu stoją.

 5. Rafał mówi

  Zgoda, to nie jest Naród, to nie są Polacy. Oto skutki kolejnych „Hej kto Polak na bagnety”. Wyginęli Polacy, przeżyło polactwo. I nic z tym nie można zrobić, nawet rada ś.p Stefana Kisielewskiego „Wziąć za pysk i wprowadzić liberalizm” jest nie do zrealizowania- nie ma tego, który wziąłby nas za pysk w zbożnym celu!!

 6. Rafał mówi

  Do Asd. łatwo sie mówi „olać to” gdy to nie Ty idziesz za kraty. A seryny samobójca nie śpi……

 7. AntyPO✡PiS mówi

  Albo Polacy się obudzą i zaczną wieszać żydokomuchów z PZPR, SB, WSI oraz ich resortowych bękartów, albo Polska przestanie istnieć. Chyba nie ma już innej alternatywy……………

 8. anonim mówi

  To jest niestety efekt że komusze k..y, folsksdojcze i zdrajcy nie zawisły w 1989 r. na publicznych szubienicach.

 9. anonim mówi

  @AntyPOPiS nie obudzą się nawet za 1000 lat, bo Polacy to kłótliwi durnie, które niczym stado baranów pozwalają się strzyc dowoli.

 10. anonim mówi

  Jedyną szansą uwolnienia się Polaków z wężowego śmiertelnego uścisku lewactwa, jest roztrzaskanie ich kartelu przez państw BRICS i totalna przebudowa geopolityki.

 11. Marian mówi

  Rodacy/Polacy… podniescie glowy i pokazcie banderowcom …gdzie ich miejsce- na okrainie! To jest wyrok pokazowy by Polak byl niewolnikiem zydo-banddderowca……. OBDZCIE SIE POLACY… bo będziecie “”murzynami/niewolnikami””w Naszej Ojczynie Polsce.
  W Krakowie u. Sławkowska jest z 6 sklepow wlascielami sa okraincy…….wyrosly w tym roku.. !.) Obok sklepu turystyki w srodku jest Kantor na wymiane waluty –ten biuro/kantor jest ok 30 lat …….W tym roku bandderowiec obok pod tym samym numerem kamiennicy…….banderowiec otworzyl kantor – by Polski kantor zniszczyc…..tak sie dzieje w calej Polsce… Chamstwo okrainskie na kazdej ulicy, w pociagu , tranwaju –szkolach……….itd.
  Polacy obudzcie sie –nie mozecie milczec..kiedy obcy pluje nam POLAKOM w twarz… Trzeba wziac sprawe w swoje rece…………..wyrazac niezgode i wołac. do kazdego okrainca…… wyp..dalac z POLSKI !!!
  Wczoraj pod nieobecnosc w mieszkaniu WOJCIECHA OLSZAŃSKIEGO policja/abw włamala sie do domu i ukradla komputerowy sprzęt itp……..Wlasciela nie bylo w domu……..drzwi zostaly wywazone, policja/abw weszla do mieszkania zabierajac bez pytania własciciela sprzęt-wlasnosc!!! POLACY, POLACY, POLACY–obudźcie sie–jak dlugo bedziecie milczec???

 12. aisugob mówi

  Kto ma się obudzić? Gdzie są Polacy? Co mają zrobić ci obudzeni? Przecież jesteśmy pod okupacją. Po wojnie byliśmy pod okupacją sowietów, ale Polaków było więcej niż obecnie. Ukraińcy , którzy tu się pojawili długo się organizowali, żeby opanować nasze państwo. Opanowali podstępnie, udając patriotycznych Polaków , urzędy i najwyższe władze. A te władze wpuściły miliony Ukraińców. To było planowane od dawna. W 2018r. gdzieś na czacie jakiś Ukrainiec napisał „Ukraina od Donu do Szczecina”. Pomyślałam wariat. Teraz tak nie myślę. Obecnie toczą się wojny hybrydowe, sprowadzają miliony śniadych, tworzą prawo dające większe szanse okupantom. Trzeba by stworzyć państwo podziemne jak podczas 2wśw.

 13. Jacek mówi

  Znajdzie się kij na banderowski ryj. Piszemy to wszyscy na znak protestu,że nas Polaków tak traktują we własnym kraju.

 14. W K mówi

  Ukraińcy tak pomagali Polakom, że nadal mają majątki Polaków, którym pomagali. Skoro taka forma pomocy jest akceptowalna dla prokuratora Młynarczyka, trzeba mu jak najszybciej pomóc.

 15. Zygmunt mówi

  Jestem oburzony traktowaniem Polaków we własnym niby państwie. To już nie jest Polska dla Polaków. Ostatnie wybory tego dowiodły. Przypuszczam, że wybory były celowo zmanipulowane. Żyjemy w świecie uprawiania złej polityki przeciwko Polsce zarówno w kraju, jak i za granicą. Możemy liczyć tylko na cud ocalenia narodu polskiego

 16. Wyjek Dobra Rada mówi

  Po raz kolejny chciałbym zaapelować by rozważyć rezygnację z komentarzy. Szkoda strony. Grupa trzymająca władzę nad Polska od 1945 złożona z Pełniących Obowiązki Polaka z każdym dniem przykręca śrubę i zmienia Polskę w jakiś wieloetniczny „Polin” w ramach UE czy Judeopolonię / Generalna Gubernię pod żydowskim zarzadem jak kto woli. Przypomnę, że polscy przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości brali udział w szkoleniach w „muzeum” Polin..prawo III RP jest okupacyjne, penalizujace nawet próby rzetelnego opisu stanu faktycznego…mamy ostentacyjnie antypolskie sądy, media i ormowców politycznej poprawności. Dla przykładu Otwarta Rzeczpospolita – Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii chwali się, że „od stycznia do czerwca 2023 roku przekazaliśmy do Prokuratury 130 zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa ściganego z urzędu”…a niebawem będzie tego więcej bo „28 lipca 2023 r. Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał Deklarację w sprawie przeciwdziałania antysemityzmowi. Tekst deklaracji zawiera Roboczą definicję antysemityzmu przyjętą w 2016 r. przez Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA), która to definicja będzie stosowana przez władze miasta i podległe im instytucje.” Co zawiera ta definicja chyba nie muszę tłumaczyć. Jeszce raz szkoda strony – coraz mniej jest miejsc gdzie coś ciekawego, rzetelnie napisanego można przeczytać. Nie spieprzcie tego. Pozdrawiam

 17. Jerzy mówi

  W Polsce króluje gen samozagłady od góry do dołu . Argamedon się już zaczął za chwilę zostaną drzwi dla budowniczych IV RZESZY .

 18. Boł mówi

  I co teraz powinni zrobić Polacy? ANO PÓJŚĆ POD SĄD WARSZAWSKI TAKĄ ILOŚCIĄ JAK W MARSZU NIEPODLEGŁOŚCI I NIE ODSTĄPIĆ BEZ UNIEWINNIENIA NASZEGO RODAKA – a tym czasem zamiast tego znów słychać „polacy nic się nie stało”…

 19. Jolanta mówi

  Straszne rzeczy dzieją się w naszej Ojczyźnie. To jakiś obcy twór, Polski już nie ma.

 20. Hammurabi mówi

  Stowarzyszenie Czechów w Polsce, Towarzystwo Słowaków w Polsce, Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, Związek Ukraińców w Polsce, Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej, Związek Włochów w Polsce, Stowarzyszenie Litwinów w Polsce, Stowarzyszenie Związek Bułgarów w Polsce i tak można wymieniać…
  W związku z – nie bójmy się tego słowa – prześladowaniami Polaków w Polsce czas chyba założyć… Związek Polaków w Polsce. Jeśli się to nie uda, to – przepraszam za sarkazm – pozostanie prosić o ratunek Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami.
  To, co wyczynia trzecia władza jest straszne!
  Ot przykład ze strony Macieja Bakuna z Gdańska:

  Więzienie za Symbol Polskości – prześladowania Polaków pod zaborem pruskim

  „W lutym 1901 roku w księgarni Kazimierza Wojciechowskiego w Brodnicy (Strasburg) w ówczesnej prowincji Prusy Zachodnie w witrynie wystawiona została fotografia – kolotyp, który jak to określiła wówczas prasa gdańska „zdawała się wyrażać losy narodu polskiego i jego nadzieje”. Przedstawiony był na niej Chrystus przyjmujący klęczącą kobietę (Polonię), której lewa ręka była przywiązana do łańcucha. Na fotografii była też biała kotwica symbolizująca nadzieję oraz księga z nazwiskami polskich bohaterów narodowych. Na zdjęciu widniał również rok powstania polskiego, a także data uchwalenia konstytucji (3 maja 1793). Rozdarta na trzy części flaga symbolizowała podział Polski przez zaborców.
  Za wystawienie tej fotografii aresztowany został właściciel księgarni Kazimierz Wojciechowski z Brodnicy oraz autor światłodruku Stanisław Bendlewicz z Pleszewa (Plechen)[2]. Obaj postawieni zostali przed sądem.
  Za wystawienie obrazu w witrynie sklepowej i próbę jego sprzedaży Izba Karna Sądu Okręgowego w Brodnicy skazała Wojciechowskiego na miesiąc, a Bendlewicza na 2 miesiące więzienia. W uzasadnieniu wyroku stwierdzono: „że obraz może podżegać Polaków do aktów przemocy wobec Niemców i niepokojów społecznych”.
  Dalej czytamy: „Wobec napiętych stosunków między Niemcami i Polakami w prowincji, obraz obrażał Niemców, a Polakom dawał nadzieję na odbudowę cesarstwa polskiego z jednej strony, a z drugiej , podsycał łatwo pobudliwą polską świadomość narodową”…
  Jak widać nawet pruskie sądy wydawały łagodniejsze wyroki za polskość!

 21. Ewa-Maria mówi

  Dla mnie to żadne zaskoczenie. Przewidywałam że za dobroć tego typu zapłata będzie. Cieszę się że w żadnej pomocy nie uczestniczyłam .WOŁTŃ pamiętam i nigdy nie zapomnę. To jest przyczyna .

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.