Żydzi krytykują projekt dużej ustawy reprywatyzacyjnej: „Ustawa wyklucza większość obywateli polskich, którzy przeżyli Holocaust”

fot. youtube
10

W piątek Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało projekt tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej. Projekt zakłada między innymi: zakaz zwrotów w naturze; zakaz zwrotów z wykorzystaniem instytucji kuratora; zakaz handlu roszczeniami; zakaz zwrotów na reaktywowane spółki; wprowadzenie możliwości wznowień spraw, gdy doszło do naruszenia prawa; zasadę obligatoryjnego uwzględniania indemnizacji; zasadę, iż uprawnionymi są tylko dawni właściciele, ich spadkobiercy w pierwszej linii oraz małżonkowie; uwzględnienie w rekompensatach możliwości finansowych państwa.

Projekt ustawy nie spodobał się Światowej Organizacji ds. Restytucji Mienia Żydowskiego (World Jewish Restitution Organization – WJRO). W wydanym w piątek oświadczeniu WJRO wskazuje, że projekt „wyklucza zdecydowaną większość obywateli polskich, którzy przeżyli Holokaust i ich rodziny”. Największe zastrzeżenia przywódców WJRO  budzi warunek, że prawo do rekompensaty będzie przysługiwać tylko tym osobom, które obecnie mają polskie obywatelstwo i znajdowały się na terytorium Polski w momencie przejęcia ich mienia przez władze komunistyczne. Krytykują też to, że projekt ustawy przyznaje prawo do dziedziczenia roszczeń wyłącznie osobom z pierwszej linii pokrewieństwa i małżonkom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

WJRO wskazuje, że takie zapisy ustawy są krzywdzące dla większości polskich Żydów, którzy przeżyli Holokaust, a po wojnie znaleźli schronienie poza granicami Polski. WJRO apeluje też do rządu RP, aby dopilnował, żeby w momencie przedstawienia projektu ustawy w Sejmie zawierał on kryteria i zasady procesu ubiegania się o odszkodowania, które „byłyby uczciwe i sprawiedliwe dla tych, którzy tak dużo wycierpieli i stracili”.

Źródło: ms.gov.pl, wpolityce.pl

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Jarek mówi

  to tylko projek -fakt wyklucza wiele możliwości mataczenia jedank wiadomo kto rządzi naszym krajem i jaka bedzie ostateczna ustawa łatwo się domyśleć

 2. test24 mówi

  A kogo obchodzi żmijowe plemię? To jest w końcu Polska, czy Izrael?

 3. KarPa mówi

  Jak to możliwe, że ktoś może mieć prawa do odszkodowania, czy też zwrotu majątku, który w czasie wojny został doszczętnie zniszczony przez Niemców np. w Warszawie. Jak podają źródła Warszawa została zniszczona w prawie 90%, wiec za co mają dostać odszkodowanie, jaki zwrot majątku (nieruchomości) jeśli został on zniszczony przez Niemców. Dziwne to. Dlaczego my nie umiemy zadbać o swoje interesy tylko zawsze dajemy się rolować. Do Niemców niech się zwrócą o odszkodowanie.

 4. Stefan mówi

  Przeklete niech bedzie wszelkie zydostwo.To Wy robicie wojny i inne przewroty.okradacie,niszczycie co sie da.Robiliscie i nadal robicie to bardzo sprytnie tak ze duzo gojow dalo sie nabrac na Wasze bandyckie metody.Ale juz sie nie damy tak dalej zniewolic sie.Walka jest nie rowna jestescie wysokiej klasy specjalistami od zarania dziejow.Tylko modlitwa moze nam pomoc do litosciwego PanaBoga.Pamietajcie Polacy!!!

  1. M. mówi

   Tego rodzaju komentarze mogą być zgłoszone w odpowiednie miejsce. Mam nadzieję, że zdajesz sobie z tego sprawę.

 5. mjaa mówi

  A moze niech zrobi PiS ustawe o zwrocie zycia milionom Polakow i obywateli polskich zabranego okrutnie przez okupantow-niemcow i rosjan ?Cala Polska zostala pokrzywdzona a wazne jest tylko mienie ,ktore rozkradli,zniszczyli okupanci a Polacy zrujnowani przez okupantow maja ciagle płacic?Nic nie oddawac i nic nie płacic bo to jest ciagłe rozkradanie polskiego mienia odbudowanego z gruzow wojny !A w Warszawie i nie tylko realizuje sie plan-nasze kamienice a was Polakow ULICE-50 tys Warszawiakow wyrzucono z ich mieszkan

 6. Hammurabi mówi

  A czy kiedykolwiek w historii – i to nie tylko tej najnowszej – Żydzi byli zadowoleni? Zawsze chcieli więcej. Ja jednak nie o tym. Przez setki lat Polacy mieli dawany przykład, jak dbać o swoje. Uczmy się od Żydów. Bądźmy dla nich tacy sami, jak oni dla nas. Nasza skłonność do kłótni, jest dla nich i innych naszych wrogów jak woda na młyn. Nauczmy się w końcu tego, że to nasz interes jest najważniejszy.

  1. KarPa mówi

   A my mamy skłonność do kłótni ? 🙂

 7. Normalny mówi

  Kiedy Żydzi obok Niemców, Rosjan, Ukraińców i Litwinów zapłacą Polsce wielobilionowe odszkodowania za masowe mordy ich rodaków na Polakach, za astronomiczne straty materialne i terytorialne Polaków i Polski ?! Czas nagli ! Dowodów przybywa ! Odsetki rosną !

 8. kros mówi

  Nie rozumiem dlaczego roszczenia są wysuwane względem Polski. Zapomnieli kto im zniszczył budynki i zmusił do ucieczki ?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.