Zbigniew Ziobro zapowiada wniosek do TSUE ws. powoływania sędziów w Niemczech [WIDEO]

Zbigniew Ziobro/ fot. screen
11

Zbigniew Ziobro zapowiada złożenie wniosku do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. powoływania sędziów w Niemczech przez polityków. To zagrywka polityczna mająca na celu pokazanie hipokryzji wśród Niemców i unijnych biurokratów, którzy atakują Polskę za powołanie Izby Dyscyplinarnej SN, zaś realnego upolitycznienia sądów nie dopatrują się na naszą zachodnią granicą.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skieruje do rządu wniosek o rozważenie podjęcia procedury prawnej pozwania Niemiec przed TSUE.
Praworządność jest filarem, na którym opiera się Unia Europejska. Jednak, by to wszystko działało, potrzebna jest równość wszystkich państw w kwestii praworządności – mówił minister.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zdaniem Ziobry, TSUE należy zapytać o proces powoływania sędziów w Niemczech.
– Wybór ten ma charakter czysto polityczny. O tym, kto będzie sędzią Sądu Najwyższego decydują de facto politycy – podkreślił Zbigniew Ziobro.
Dlatego skieruję do Rady Ministrów wniosek o rozważenie podjęcia procedury prawnej pozwania Niemiec przed TSUE za naruszenie traktatów UE przez upolitycznienie sądownictwa. Jesteśmy w Unii Europejskiej i wszyscy muszą być równi wobec prawa – dodał.

Podstawą do wniesienia skargi jest art. 259 Traktatu o funkcjonowaniu UE.
– Stanowi on, że państwo członkowskie może wnieść do TSUE sprawę przeciwko innemu państwu UE, jeżeli nie realizuje ono zobowiązań traktatowych – argumentował minister sprawiedliwości podczas konferencji prasowej, z której relację zamieszczamy poniżej.

Przypomnijmy, że w sierpniu 2021 roku TSUE nakazał Polsce zawieszenie działalności Izby Dyscyplinarnej SN. Polska rozkaz wykonała. O sprawie pisaliśmy tutaj:

TSUE nakazuje, Polska wykonuje. Izba Dyscyplinarna SN zawiesza działalność

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Repatriant mówi

  Jak się zapowiada to się nie zrobi; po co gadać? zaskoczenie to połowa zwycięstwa! Jednak trzymam kciuki za Siobrę! Zbychu – szable w dłoń!

 2. verizanus mówi

  Prędzej zmienią w naszym bantustanie ministra niż poważne państwo zmieni swoją politykę ;).

 3. Zbigniew mówi

  Za rzadow Layer jedynym sukcesem poteznej przeciez UE jest ??????????

  Chcialem napisac przekornie, ze Timmermans i jego Gazprom ale jest pytanie i trzeba na nie odpowiadac, bo bez sukcesow na skale Chin, Rosji UE zginie a my razem z tymi timmermansami.

  Moze Wiekie Niemcy odniosly jakis sukces, chociaz to byloby na oslode goryczycy, dziegciu.

 4. Zbigniew mówi

  Chyba musimy bic sie o to aby UE odnosila sukcesy a jak nie to trzeba sie od tego zatechlego stawu odlaczyc.

  Co za glupie okreslenie: Wyjscie z UE, jezeli UE wylazi sama z siebie i co timmermansy , tuskie beblaja i beblaja, przeciez to tak jakbysmy uczestniczyli w jakims cyrku bleblania i majaczenia.

  Koniec Polski jezeli bedziemy z nimi lapali muchy, ktorych nie ma.

 5. verizanus mówi

  @Zbigniew. No a jaki sens ma UE jak nie sukces Wielkich Niemiec? Przecież TYLKO po to ona jest 😉

 6. Zbigniew mówi

  Verizanus – to co piszesz jest tylko przewrotnoscia, to nie sa realia.
  Chyba, ze zaliczasz klotnie z Polska jako sukces a nie totalna porazke biurokratow.

 7. verizanus mówi

  @ Zbigniew Czy to będzie sukces czy porażka to zależy czy rządzący Polską się podporządkują. Bo na razie biurokraci mają wiele sukcesów, dopłaty dla polskich rolników DUŻO mniejsze niż niemieckich, stocznie polskie zamknięte itp itd a jakie sukcesy jeszcze będą mieli to zobaczymy 😉

 8. tadeusz mówi

  Tylko w ten sposób Polska niejako sama uzna , że TSUE ma prawo ingerować w sfery nie objęte traktatem

 9. Republikanin mówi

  A był czas, kiedy łudziłem się jeszcze, że może pan Ziobro coś zmieni….

 10. Baldwin mówi

  Albo minister sprawiedliwości albo prokurator generalny. Kto pozwolił Ziobrze połączyć te funkcje? Zbyszek, naprawdę jesteś fenomenalnie tak silny żeby pozywać Niemcy o naruszenie przez TSUE traktatów EU? Twoje argumenty to łabędzi śpiew. Żeby pozywać Niemcy o niepraworządność, trzeba najpierw przestrzegać Konstytucji! Polskiej konstytucji.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.