Wzruszający film ukazujący zniszczenia po zbombardowaniu Wielunia przez Niemców [WIDEO]

5

Za kilka dni będziemy uczestniczyć w uroczystościach związanych z obchodami 80. rocznicy niemieckiej agresji na Polskę oraz wspominać polskie ofiary i bohaterów, którzy dzielnie walczyli z wrogiem. W związku z tym warto przypomnieć, która miejscowość jako pierwsza została zaatakowana przez niemieckich zbrodniarzy. Tym miastem był Wieluń.

1 września 1939 r. o godz. 4:40 Luftwaffe zaatakowało tę piękną miejscowość położoną na terenie województwa łódzkiego. Gdy na Wybrzeżu polscy żołnierze bohatersko odpierali ataki Niemców, w Wieluniu, pod osłoną nocą ginęli niewinni, śpiący cywile, a miasto doszczętnie zostało zniszczone.

Gmina Miasta Wieluń udostępniły wzruszający film, w którym na przemian ze zdjęciami ukazującymi współczesne miasto, przedstawione są zdjęcia archiwalne zrobione na krótko po bombardowaniu. Naprawdę warto obejrzeć!

PRZECZYTAJ: Premier Morawiecki i Frans Timmermans wezmą udział w uroczystościach na Westerplatte

SKLEP-WPRAWO.PL

W tym roku, w uroczystościach upamiętniających ofiary niemieckiego ataku na Wieluń, o godzinie 4:40 weźmie udział prezydent Andrzej Duda. Gościem zza zachodniej granicy ma być także prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Doland Trump nie przybędzie do Wielunia.

Przeczytaj:

K. Żabierek: Jak sowieci mordowali Polaków w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Jacek Wójcikiewicz mówi

  Niemcy muszą zapłacić za Wieluń,Warszawę,za tysiące polskich miast i wsi zniszczonych,za miliony zamordowanych Polaków.Tego wymaga sprawiedliwość!!!Muszą to usłyszeć Niemcy i cały świat 1 września!!!

 2. Hammurabi mówi

  Tuż przed II wojną światową lotnictwo: francuskie, brytyjskie, a także polskie przyjęły sztywne wytyczne bombardowania lotniczego, zakładającego zakaz bombardowania ludności cywilnej, wskazującego listę dopuszczalnych celów natury wojskowej, nakazującego załogom lotniczym staranność w wykonywaniu ataków czy wręcz odstąpienie od nalotów w warunkach zagrażających dobrom cywilnym.
  Piloci Luftwaffe zrzucili na bezbronny Wieluń kilkaset bomb. Nie oszczędzili zabytkowych obiektów, kościoła ani szpitala. W gruzach legło 70-75 proc. miejskiej zabudowy. Przyjmuje się, że zginęło 1.200 mieszkańców. Wieluń został potraktowany jako „żywy poligon doświadczalny” nowego środka walki jakim był bombowiec nurkujący Ju-87 Sztukas, podobnie jak kolumny uciekającej przed wojną cywilnej ludności ostrzeliwane i bombardowane z lubością przez Niemców!
  To już nawet nie było zezwierzęcenie. To było czysto sadystyczne samozaspokojenie bandy zdegenerowanych tchórzy wykorzystujących do tej „zabawy” bezbronnych cywilów. Tych samych zboczeńców którzy później zgodnie twierdzili, że wykonywali jedynie rozkazy paląc całe wsie i strzelając do bezbronnych ludzi w jakże przerażająco licznych masowych egzekucjach.
  Pytam więc, czy można i czy należy w końcu im wybaczyć? Zapomnieć jak chcą tego nowocześni „politycy”?
  Spłukać krew ofiar i powiedzieć nic się nie stało…
  NIGDY!

 3. Leszek mówi

  Jeśli szukasz zabytkowych szaf , obrazów, biżuterii, monet , książek  i innych dzieł sztuki jedź do Niemiec , one tam są ….zrabowane w okresie 1939-1945 . Ci sami Niemcy zabili i umęczyli 6 milionów obywateli polskich w czasie II wojny światowej  nie zapłaciwszy reparacji wojennych za mordy , gwałty i prace przymusowe .Za zniszczone budynki , drogi , i zrabowane zakłady przemysłowe .Nie zapłacili za wieszanie , rozstrzeliwanie i łapanki obywateli polskich a chcą nas pouczać i wtrącają się w nasze wewnętrzne sprawy krytykując a jakżeby kogo , oczywiście opozycje czyli PIS .Potomkowie narodu który wszczął dwie wojny światowe i wymordował miliony ludzi pouczają nas kto w Polsce jest cacy a kto be .Wybitnie kanalie , które opanowały przez swoje wpływy finansowe 70 % rynku mediów w Polsce próbują sterować a co gorsza wpływać na opinie publiczną Rzeczypospolitej. To ci sami „ przyjaźni „sąsiedzi  którzy wespół z Rosjanami zbudowali rurociąg północny będący kontynuacją paktu Ribbentrop -Mołotow  .Paktu który obowiązuje od 1939 roku i jak widać został rozszerzony o działania wrogie Polsce . To niemieckie stocznie zyskały gdy ten nieudolny rząd wykańczał Polski rynek stoczniowy , nasze okno na świat .Ciekaw jestem jakie jeszcze „niespodzianki” tego układu wyjdą na jaw po przejęciu przez nas władzy w Polsce. Ciekawe ile informacji o technologiach i firmach „ukradły” banki niemieckie ze składanych tam przez firmy biznesplanów starając się  kredyt .Pytam się ile niemieckich firm zarobiło na autostradach nie płacąc Polskim firmom . Biedne niemce, boją się o rower za kilkaset ojro. W czasie ich barbarzyńskiej okupacji Polacy bali się codziennie o swoje życie !!! Nie pochwalam kradzieży czy to samochodów czy rowerów… Ale często sami niemcy biorą w tym udział. Jakoś cicho się zrobiło o kradzieżach w niemieckich hipermarketach, kiedy okazało się, że to głównie niemcy kradną !!!

 4. W K mówi

  Wycenianie życia swoich przodków nie jest ani prawidłowe ani bezpieczne. Lepiej kompleksowo domagać się od Niemiec i Rosji zwrotu polskich ziem do granicy z Rumunią.

 5. LOL mówi

  tyle waszego, parchy z 447. możecie dostać kupę gruzu – zabierać i won, psy nieczyste
  p.s. ludzie – poczytajcie sobie śmierdzący talmud, to mniej więcej ten sam poziom co zas…rany koran

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.