Wzrost zgonów spowodowanych chorobami serca! Raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego

Fot. Tumisu / Pixabay.com
35

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH-PIB opublikował raport, z którego wynika, że w 2021 roku zmarło o kilkadziesiąt procent więcej Polaków niż w roku ubiegłym.

Według oficjalnych statystyk w 2021 roku, Polacy umierali głównie z powodu: chorób serca – 117 972 zgonów (23 proc.), COVID-19 – 92 780 zgonów (18 proc.), chorób naczyń mózgowych – 31 521 zgonów (6 proc.), miażdżycy – 24 802 zgony (5 proc.).

Postaw mi kawę na buycoffee.to

– Prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i dyrektor Centrum Chorób Serca w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, podkreślił że dane dotyczące zgonów z przyczyn kardiologicznych w całym kraju są alarmujące. Rocznie umiera z tego powodu ponad 180 tys. osób – czytamy na portalu abczdrowie.pl.

Wśród regionów, gdzie ten problem jest szczególnie poważny znalazł się Dolny Śląsk. W 2021 roku z powodu chorób serca zmarło tam o ponad połowę więcej chorych, niż prognozowano.

Na liście 25 powiatów, gdzie ludzie żyją najdłużej, nie ma powiatu z Dolnego Śląska i nie ma też Wrocławia. Podczas gdy jest Warszawa, Kraków, Poznań. Na liście powiatów, gdzie ludzie żyją najkrócej, jest pięć dolnośląskich. Pokazuje to problem na Dolnym Śląsku – powiedział cytowany przez PAP prof. Ponikowski.

W 2021 roku odnotowano także wzrost przypadków zgonów w wyniku nadciśnienia, chorób serca, cukrzycy, chorób układu nerwowego czy zaburzeń psychicznych.

Z raportu instytutu wynika, że nadwyżka liczby zgonów, choć podlega wahaniom, to utrzymuje się cały czas, a równocześnie skróciła się średnia długość życia kobiet i mężczyzn.

Tytułem komentarza przypomnijmy, że dwa dni temu Internet obiegła wieść o śmierci 44-letniego szefa MPK we Wrocławiu, Krzysztofa Balawejdera, który niemal półtora roku temu pisał po przyjęciu trzeciej dawki szczepionki: Płaskoziemcy mogą odliczać dni do mojego końca. Dobrze mi życzących uspokajam: nauka nas nie zawiedzie – pisał zmarły wczoraj Balawejder. Jeszcze tego samego dnia na swoim Facebook’u żegnał trzech pracowników wrocławskiego MPK, którzy zmarli nagle. Przypomnijmy, że Balawejder stawiał kierowcom MPK ultimatum: albo maseczki, albo szczepienie.

Mądrej głowie dość.

Przeczytaj także:

“Wolna Ukraina to wolna Polska”. Szef MON i szefowa kancelarii prezydenta w TVP

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Быдлошевский Л.З. mówi

  I jak tu chodzić do kościoła jak Jezusa i pana księdza zarazę śmiertelnym wirusem bo jestem nieszczepiony i parafian też zarazę jako 64 letni zarazacz ? – 🇺🇦⚰️🇧🇾⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️😭🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺💞💞💞💞

 2. verizanus mówi

  @ Piszący cyrylicą Do kościoła chodzić trzeba. Każdy chrześcijanin (prawdziwy, nie tylko wybiórczo kulturowy) jest W KAŻDĄ NIEDZIELĘ (i nakazane uroczystości) w kościele na Mszy św. KAŻDY. Rzymski katolik w kościele, a greko i prawosławni w cerkwi. No chyba, że ma zarażony postepem mózg no to wtedy nie ;).

 3. verizanus mówi

  @ Do piszących cyrylicą i podobnie myślących. Dla tych co od niedawna znają język polski, taka wskazówka, nie mówi się „pan ksiądz” tylko ksiądz, tego pewnie w żadnym słowniku nie ma, ale to trochę trzeba czuć. Do duchownych katolickich w tradycji polskiej, nie zwraca się „pan”, mimo iż ten wyraz sam w sobie nie jest obraźliwy. Chyba, że spotkacie kogoś wychowanego w tradycji ateistyczno-socjalistycznej, to on też może tego do końca nie rozumieć, ale posługując się nowym językiem warto to wiedzieć.

 4. cccpsucks mówi

  @vezinarius – puknij się w czółko, koleś. dobrego człowieka poznasz po czynach, a nie po frekwencji w kościółku. ja tam do rozmów z Bogiem nie potrzebuję pośredników czyli czarnej mafii

 5. Teresa mówi

  Dużo mu tego życia nie odliczyli

 6. Maniek mówi

  Panie Bydłoszewskij. Do kościoła chodzić koniecznie. Ale żeby nie zarazić księdza czy tam pana księdza, to trzeba się zaszczepić, bo jak powiedział papież Franciszek jest to akt miłości wobec bliźniego, a papieża trzeba słuchać. Także bez wymówek proszę

 7. verizanus mówi

  @ Cccpsucks Koleś kogo Ty tam potrzebujesz, czy nie potrzebujesz, to mniejsza z tym. Czy politruka, czy guru czy innej mafii, czy tam sam z siebie jesteś mundry jak….no mniejsza z tym. Przecież zanzaczyłem, że chodzi o CHRZEŚCIJAN a nie o postępowców (tym już dawno wyjaśnili, że oświecony człowiek do kościoła nie musi chodzić, ale co innego o nim świadczy, nie wiem co tam teraz u postępowców w modzie orkiestra Jurka czy tam co innego))

 8. Быдлошевский Л.З. mówi

  Chodzę w Rzeszowie- Zaczerniu od laty na FSSPX i na mszy w niedzielę pełno ludu…..Ale pany księdza dupa nie odwrócone do tabernakulum tylko jak Bóg przykazał po łacinie ( znają oj znają), balaski, ambona i szaty liturgiczne które wy nie znacie bo skąd….Chodźcie więc do waszych watykańskich masońskich przybytków i mnie nie pouczajcie bo są stary na to jestem….mgr fil. Rosyjskiej ur. 1959…Jeszcze jako 11 latek musiałem jako ministrant po łacinie zdawać modlitwy zeby do wina czy do stołu służyć …..- 💞🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺💞

 9. verizanus mówi

  Polska jest w miarę jednolita wyznaniowo. Niektórym to przeszkadza. Stąd np tacy konserwatywni kapłani jak zmarli już najbardziej znani z niezależności bpi J.Życiński, czy Tad. Pieronek odprawiali jak trza było w rycie trydenckim. A tu proszę, nawet mgry filologii z tamtych czasów, taki mają przypływ religijności, że aż im masońskie przybytki zaczynają przeszkadzać ;).

 10. Быдлошевский Л.З. mówi

  Ks. dr habilitowany Natanek Piotr z Grzechyni mówił, że Życiński abp w piekle z Mahometem siedzi po wieczne czasy… A o Pieronku pomilcz istota jedna tak będzie lepiej….- 💞🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺💓🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺💞

 11. Ewa-Maria mówi

  Niejaka Marianna żona PiSowskiego ministra po spotkaniu z ,, Bolkiem,, wylądowała w szpitalu. Powód to ból w klatce piersiowej. Zapewnie szprycowana była jak ten wrocławski prezes MPK co tak wymuszał szprycę na pracownikach a sam wyzionął duch. ,, Kto mieczem wojuje od miecza ginie,,. A taki był pewny swojej decyzji i nauce.

 12. Hammurabi mówi

  „A głupi! a głupi!
  A głupi wy! na kim się mleło, na was skrupi.
  To póki o wskrzeszeniu Polski była rada,
  O dobru pospolitym, głupi, u was zwada?
  Nie można było, głupi, ani się rozmówić,
  Głupi, ani porządku, ani postanowić
  Wodza nad wami, głupi! a niech no kto podda
  Osobiste urazy, głupi, u was zgoda!
  Precz stąd! bo jakem Maciek, was, do milijonów
  Kroćset kroci tysięcy fur beczek furgonów
  Diabłów”!!!!

  Znacie ten jakże aktualny i dziś cytat?
  Rzecz o powikłaniach poszczepiennych a Wy co? Do wszystkiego Wasze przekonania religijne mieszać musicie? Mało Wam rozumu, wolnej, nieprzymuszonej woli i zdolności rozróżnienia pomiędzy dobrem a złem?
  Mowa tu o nietypowych przypadkach zakrzepowo-zatorowych, o zapaleniach mięśnia sercowego i osierdzia, o niedowładach i powikłaniach neurologicznych, udarach, wylewach… Niedługo będzie mowa o zagrożeniach powodowanych przetaczaniem krwi pozyskanej od zaszczepionych dawców a Wy z maniakalnym wręcz uporem wciąż kruszycie kopie o osobiste przekonania. Owszem, każdy ma do nich prawo, jednak bezwzględne wymaganie ich akceptacji jest jednym z polskich przekleństw.

 13. Ewa-Maria mówi

  Powikłań po szprycy jest mnóstwo. Mówi się zazwyczaj o znanych osobach z pierwszych stron gazet. Sportowców jest bardzo dużo w tej grupie a poza grupą o których nie podają również są. Polecam film, który powinien obejrzeć każdy ,, Umarł nagle,, jest jeszcze on na stronie zmianynaziemi.pl. Ja po obejrzeniu tego filmu pól nocy miałam z głowy. To jest coś okropnego .

 14. Wojciech mówi

  Ty, ruski sekciarzu – do lefebrystów na msze chodzisz, na księży mówisz „pan”, a autorytetem dla ciebie jest ks Natanek co ma telefon prosto do „Jezusa”? Kolejny wariat.

 15. Maniek mówi

  Wojciechu. A kto dla ciebie jest autorytetem? Może się pochwalisz, zanim nazwiesz kogoś wariatem. To bardzo po katolicku. A Jezus mówi, że kto kogo nazwie „raka” to należy postawić go przed wielką radą, a za bezbożnika należy się piekło, za ruskiego sekciarza to chyba też.

 16. fsf mówi

  kolego verizanus – chrześcijaństwo nie ma niczego wspólnego z katolicyzmen to pierwsze primo heheh drugie primo – jak ktoś „rozmawia” z Ojcem, no to chyba pora zacząć się leczyć na urojenia… ale można się do Ojca modlić za pośrednictwem Pantokratora, bo tylko On jest Prawdą i Zbawieniem – nie ma innej drogi, jak tylko przez Niego zatem… i tak: modlić się może każdy i prosić Ojca o cokolwiek co mu się słusznie należy BEZ POŚREDNICTWA sukienkowych, purpurackich oczajduszów…

 17. Rebih mówi

  Nadymanie statystyk zgonów „na Covid” też nie służy niczemu innemu jak tuszowaniu ludobójstwa.

 18. Dumny Polak mówi

  Tez i mnie ten Wojciech sprawil bol, swoim agresywnym tekstem!
  Zawsze dotad znalem tylko wesolych Wojciechow, a przynajmniej: przyzwoitych facetow!
  Ten jeden natomiast: ” jakos nie pachnie ladnie „!

  Nie mam nic przeciwko komus, kto przybyl z Rosji sie tutaj dobrze czuje, ani nic przeciw Lefebrystom, a juz tymbardziej przeciwko ksiadzu Natankowi!

  Kazdy ma swoje wlasne serce, ktore go porusza i fascynuje i zaden Wojciech, skad by on nie przyszedl, nie ma w nim nic do szukania, ani, tym bardziej, do krytykowania!
  Respektuj, Wojtek, a bedziesz respektowany!
  A moze nawet kiedys i Ciebie polubia!

 19. Nzjsj mówi

  Niby o zmarłych nie mówi się źle, ale jak spasiona świnia namawia do przyjęcia trucizny to dlaczego nie?

 20. verizanus mówi

  @ Fsf Kolego w takich sprawach każdy wie swoje. Czyli wierzy jak chce. Katolicy uważają, że prawdziwe chrześcijaństwo i jedyna prawdziwa religia to katolicyzm. Ja np w to wierzę. Co nie zmienia faktu, że po pierwsze primo, każden może wierzyć w co chce i w SWOJEJ religii potrzebować kogokolwiek, co kolwiek, bądź nikogo (jak np w przypadku ateistów i WYBITNIE oświeconych postępowców, po drugie primo każden jeden może praktykować swoją religię (bądź ateizm) jak tam chce.

 21. verizanus mówi

  @ Dumny Polak W tym co pisze Wojciech jest dużo prawdy. Zwłaszcza podejście do księży katolickich i do KK jest u prawdziwie dumnych Polaków pełne szacunku, no chyba że mamy do czynienia z podstawionymi tam (do duchowieństwa katolickiego) przez SS (spec słuzby) degeneratami, ale to jest inna sprawa.

 22. cccpsucks mówi

  @vezinarius – sam się ośmieszasz, koleś. kk w dzisiejszym wydaniu to firma, pełna hipokrytów. gdyby trzymali się litery głoszonego przez nich słowa mieliby szacunek. a tak, dzięki działaniom takich zwyrodnialców jak petz i wesołowski – rzygać się zwyczajnie na to coś chce. i nie pitol mi tu że to odosobnione przypadki – ryba psuje się od głowy. prosty przykład – u mnie na osiedlu od 1980 roku budują kościółek. wydali na ten gmach tyle że starczyłoby na pobudowanie czterech sierocińców i utrzymanie ich przez 40 lat. w międzyczasie jeden z proboszczaków pobudował swojej nieślubnej córeczce domek za 3 mld starych zł. drugi proboszczak zdefraudował grubą kasę z funduszu budowy na gry hazardowe. kościółek mieści się na ul Chociebuskiej, wrocław. zapraszam
  p.s. jesteś podręcznikowym przykładem osobnika totalnie zmanipulowanego. włącz myślenie, to nie boli

 23. verizanus mówi

  @ Cccpsucks Kto sam się ośmiesza i kto jest zmanipulowany to może lepiej nie mówmy. A że to są odosobnione przypadki to wiadomo. Nie twierdzę, że takich przypadków nie ma, ale żaden TW, czy inny zbok (nawet w sutannie) nie odwiedzie wierzącego człowieka od KK, bo tym samym odwiedzie od zbawienia. KK od takich złych „pasterzy” trza oczyścić, a nie bluzgać na cały Lud Boży.

 24. cccpsucks mówi

  głupi, jak mu w twarz plują, zawsze będzie twierdził że to kapuśniaczek pada… vide ty, biedny fanatyku

 25. cccpsucks mówi

  jaki 'lud Boży’? przetrzyj oczka i rozejrzyj się wokół – ty to bezmyślne, bezrefleksyjne, konsumpcyjne bydło nazywasz 'ludem Bożym’? gratuluję naiwności. a i Bóg na pewno się pod tym podpisze :))))

 26. cccpsucks mówi

  gdzie takich naiwniaków jak ty produkują, verizanus?

 27. Maniek mówi

  Zbaczamy z tematu Panowie. Miało być o powikłaniach poszczepiennych a tu o kościele i to tym hierarchicznym. Ale powiem tak, że każdy ma tu rację, bo tak jest. W jednych regionach księża są rozpasani a drugich porządniejsi. Ale dla humoru polecam obejrzeć: https://www.youtube.com/watch?v=mnKyZHR7_mQ Trochę prawdy w tym jest. Co do tych powikłań i zgonów to w niemieckiej prasie często używają sformułowania: Tendencja wzrasta.

 28. fsf mówi

  #verizanus – no jak każdy se może jak chce, to powodzenia, ale od chrześcijaństwa wara z tym katolstwem, bo w chrześcijaństwie nie każdy se może, a już na pewno nie tak jak mu się zachce… w chrześcijaństwie robisz to co nakazał Nauczyciel, a jak nie to do szatanka wypierdzielaj i tam se z nim siedź ciemnoto bluźniercza.

 29. verizanus mówi

  @Fsf Prawda jest w KK. Tylko w KK można się zbawić. Jak ktoś chce może być i protestantem (nawet zielono coś tam). Właściwa interpretacja tego co nakazał Nauczyciel jest tylko w KK. Ale sam siedź se oświecenoto jasnogrodzka, gdzie tam chcesz. A od Polaków katolików wara z tym kacerstwem,.

 30. fsf mówi

  #verizanus – w KK jest co jest i nic więcej nie trzeba dodawać… nawróć się biedny nieszczęśniku i porzuć te szataństwo w uj… nikogo nie potrzebujesz do tego, ażeby wiedzieć co powiedział nauczyciel – masz dwie Ewangelie apostolskie i trzymaj się tego, co tam stoi, a nie co wyinterpretowała sobie kasta, bo wszystkie jej pierdy są jedną wielką obrazą chrześcijaństwa, począwszy od hierarchizacji a skończywszy na pedrylstwie…

 31. Andrejos mówi

  Panowie i może nawet panie, bo z ników nie wynika. Przestańcie tak napadać na siebie i obejrzyjcie filmik jaki zapodał Maniek. Uśmiałem się trochę. A tak poważnie z tą interpretacją tego w kościele
  katolickim tego co powiedział nauczyciel to za bardzo nie przesadzałbym. Na ten przykład, czy Jezus mówił coś o czyśćcu (ale Grzegorz I w 581 roku) o unieważnieniu małżeństwa , odpustach (pierwszy raz Urban II w 1066) czy papieżach albo pastorach. Nie ma co się denerwować i na siebie napadać, bo Jezus powiedział kochaj bliźniego jak siebie samego i masz przebaczać nie 7 razy ale 77 razy. Amen

 32. verizanus mówi

  W tych sprawach jest tak, że każdy wie swoje i chyba raczej nie da się za bardzo tego zmienić. Jedni (tak jak np ja) są Polakami katolikami inni wierzą w coś innego i tyle. Ja uważam, że jeśli ktoś nie porzuci błędów i nie wróci do KK to jego zbawienie jest pod BARDZO DUŻYM znakiem zapytania (jeśli wogóle możliwe), a z kolei inni mogą uważać, że oświecony laicyzm, czy tam jakiś inny odłam herezji to szczyt mądrości i już trudno… No bo co zrobić w takiej sytuacji? Oni są przemądrzy bo są poza KK i nie potrzebujo do zbawienia nikogo poza jasnogrodem. I jeszcze w dodatku jadą na hierarchię (jako taką a nie na zdegenerowane pojedyńcze przypadki) jak Luter z Leninem przykazali.

 33. verizanus mówi

  @ Andrejos Filmik o tyle dobry, że przypomina, że np o. Rydzykowi wierni dają swoje dochody DOBROWOLNIE, a inni zabierają POD PRZYMUSEM przez Urząd Skarbowy, no ale oświeceni, zwłaszcza młodzi (nie zbyt często mądrzy, dopiero ateistyczny kij ich nauczy), wykształceni (przez lewackich profesorów, co to samego znali Stalina, zwłaszcza w historii KK obyci) z big miast, tego nie są wstanie zauważyć. NIE SĄ WSTANIE. I dlatego rozmowa z nimi jest b. trudna…

 34. Dumny Polak mówi

  Nie klocmy sie tutaj w sprawie Kosciola i ksiezy!
  Ludzie, dla mnie sprawa jest banalnie prosta i sama sie reguluje!
  Dlatego, ze wiem o istnieniu Boga, nie zajmuje sie tym, jak czesto jest on w Polsce i na swiecie opluwany i poniewierany!
  Wlasciwie, to boli mnie to okropnie, bo wiem, ze sobie na to swoja szalona Miloscia, kompletnie nie zasluzyl!

  Do tego kazdy z nas ma swoja dusze, aby mu, w pore, podpowiedziala, jaka decyzje, stojac twarza naprzeciw Boga, zechcemy podjac i jakim jezykiem, gadac!
  Tak samo, jak kazdy z nas, albo odwzajemni Bogu, w czasie tej rozmowy, swoja miloscia, albo nie bedzie nawet chcial, ani potrafil spojrzec Mu w oczy!
  Teraz wiadomo przyjdzie ” placenie rachunkow” przez kazdego z nas i wszystko przestanie miec znaczenie, kto, kogo i za ile…
  Wtedy juz skonczy sie to nasze pierd..nie, tylko trzeba bedzie gadac, jak naprawde jest!

  I natychmiast bedzie widac, kto jak zyl, jak oszukiwal, mordowal, zdradzal i co ma teraz w swoim sercu!

  Teraz jeszcze nikt nikogo nie musi do niczego przekonywac, bo i tak nie mamy wgladu do duszy innego czlowieka!
  Tata natomiast: TAK!
  Ja bym sie teraz raczej skupil na uczciwosci do samego siebie, i od tego zaczal, bo wszystko inne jest i tak bezprzedmiotowe!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.