Wezwanie przedsądowe dla Netflixa! Chodzi o mapy obarczające Polskę winą za Holokaust

mapa zamieszczona w serialu Netflixa/ fot. Twitter
1

Stowarzyszenie Patria Nostra, którego prezesem jest mecenas Lech Obara, skierowało do Netflixa wezwanie przedsądowe wzywające do usunięcia nieprawdziwych informacji z serialu „Iwan Groźny z Treblinki”. W serialu zamieszczono mapy przedstawiające lokalizację niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady w granicach powojennej Polski. Nie podano wyjaśnienia, że obozy te były założone i zarządzane przez Niemców na terenach okupowanej przez nich Polski.

ZOBACZ: Netflix przypisuje Polsce odpowiedzialność za Holokaust, a żydowska prasa atakuje premiera Morawieckiego za list o fałszowaniu historii

14 listopada 2019 r. na Twitterze – po apelach polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Instytutu Pamięci Narodowej i samego Premiera RP Mateusza Morawieckiego, a także wielu stowarzyszeń i fundacji (w tym Stowarzyszenia Patria Nostra) – zapewniali Państwo, że do map przedstawionych w serialu dokumentalnym „Iwan Groźny z Treblinki” dodany zostanie tekst, wyjaśniający, że „obozy zagłady i koncentracyjne były zbudowane i prowadzone przez okupujący Polskę niemiecki reżim nazistowski”. To zobowiązanie nie zostało do tej pory wykonane” – czytamy w wezwaniu.

ZOBACZ: Sukces? Netflix zamieści informację, że obozy zagłady stworzyli Niemcy, ale błędne mapy zostają w filmie

Stowarzyszenie domaga się: usunięcia mapy pojawiającej się w serialu a przedstawiającej lokalizację niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady w Auschwitz, Sobiborze, Treblince i Płaszowie w ramach obecnej granicy Polski; zamieszczenia w materiale filmowym jednoznacznej informacji, że wspomniane wyżej obozy były zakładane i prowadzone przez Niemców na terenach okupowanej Polski; zamieszczenia powyższych wyjaśnień w tym samym kanale dystrybucyjnym, w którym emitowany był serial „Iwan Groźny z Treblinki”; przygotowania i przesłania tekstu przeprosin do opublikowania na stronie internetowej Stowarzyszenia Patria Nostra, a także opublikowania takich przeprosin na portalu www.niezalezna.pl i pozostawienie ich przez okres 1 miesiąca.

Tekst przeprosin ma brzmieć następująco: „Wyrażamy ubolewanie, że w produkcji Netflixa „Iwan Groźny z Treblinki” („The Devil Next Door) znalazła się fałszująca historię mapa sugerująca lokalizację niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady w Auschwitz, Sobiborze, Treblince i Płaszowie w ramach obecnej granicy Polski. Obozy koncentracyjne były zakładane i prowadzone przez Niemców na terenach okupowanej Polski”.

Stowarzyszenie domaga się też, aby Netflix zapłacił na rzecz Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych z siedzibą przy ul. Chmielnej 15 w Warszawie kwotę 1 euro (słownie: jeden EURO 0/100) w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania.

W przypadku, gdy nie spełnicie Państwo wskazanych roszczeń, zmuszeni zostaniemy do wystąpienia na drogę postępowania sądowego, co będzie się niewątpliwie wiązało z dodatkowymi obciążeniami finansowymi. Liczymy zatem na ugodowe zakończenie niniejszego sporu, bez konieczności angażowania do jego rozwiązania sądów powszechnych” – czytamy w wezwaniu.

Źródło informacji: wPolityce.pl

Zobacz też:

Izraelski dyplomata pluje na Polaków: „Niemcy nie zbudowaliby obozów bez współpracy polskiego narodu”

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. SKLEP-WPRAWO.PL
  2. Zbigniew mówi

    Beda placic za antypolonizm?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.