„Warunkowe otwieranie kin to absurdalna propozycja”. Branża kinowa krytykuje decyzję rządu o dwutygodniowym luzowaniu obostrzeń

fot. pixabay
39

W piątek (5.02.2021) premier Morawiecki ogłosił, że w ramach luzowania obostrzeń epidemicznych rząd podjął decyzję m.in. o otwarciu kin. Jednocześnie zaznaczył, że nowe zasady mają obowiązywać przez dwa tygodnie od 12 lutego, a ponieważ koronawirus jest nieprzewidywalny „musimy być gotowi na różne warianty”. Reasumując: nie wiadomo, co rząd zrobi pod koniec lutego, a obecne luzowanie jest warunkowe.

ZOBACZ: Hotele otwarte, restauracje zamknięte. Warunkowe luzowanie obostrzeń epidemicznych [WIDEO]

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sieć kin Helios nie otworzy swoich obiektów w połowie lutego 2021 r. pomimo rządowej decyzji o takiej możliwości. Ponowne uruchomienie 50 kin w całej Polsce w zaostrzonym reżimie sanitarnym jest trudną logistycznie i kosztowną operacją – nie ma możliwości przeprowadzenia jej, jak powiedział premier, warunkowo na dwa tygodnie – napisał prezes Heliosa, Tomasz Jagiełło, w komentarzu przesłanym PAP Biznes.

To absurdalna propozycja, której kosztów mogą nie udźwignąć operatorzy kin – podkreślił Jagiełło. – Bardzo chcemy powrócić do działalności po kolejnej długiej przerwie, ale musimy być przygotowani pod każdym względem i mieć pewność, że nasze wysiłki i poniesione koszty nie pójdą po raz kolejny na marne – czytamy w oświadczeniu.

Prezes Heliosa wyjaśnił, że przygotowanie repertuaru, rozmowy z dystrybutorami filmowymi i promocja filmów wprowadzanych na ekrany wymaga min. 4 tygodni. Podkreślił, że rząd w ogóle nie konsultował swojej decyzji z przedstawicielami branży. Nasze sugestie dotyczące procesu przywracania działalności zostały zignorowane napisał Jagiełło.

Do decyzji rządu o warunkowym otwarciu kin krytycznie odnosi się też spółka Multikino. – Kino w przeciwieństwie do innych branż nie posiada towaru w magazynie i nie może rozpocząć sprzedaży zaraz po ogłoszeniu otwarcia. Polegamy na dystrybutorach, którzy odpowiadają za marketing powierzonych im przez producentów filmów. Dystrybutorzy potrzebują standardowo minimum 4-6 tygodni na przygotowanie filmu do dystrybucji – czytamy w oświadczeniu spółki.

Cinema City wskazuje, że otwarcie kin na dwa tygodnie, a potem ponowne ich zamknięcie, mogłoby spowodować ogromne szkody dla branży. – Dystrybutorzy potrzebują czasu na przygotowanie i wprowadzanie filmów do dystrybucji, w tym na prawidłowe przeprowadzenie kampanii marketingowych, a kina na dostosowanie swoich powierzchni do wszelkich wymogów sanitarnych, tak aby powitać swoich widzów w bezpiecznych warunkach. Dla biznesu kinowego bardzo istotna jest również możliwość konsumpcji na salach kinowych napisano w oświadczeniu.

W podobnym tonie wypowiada się Joanna Kotłowska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Nowe Kina. Propozycja otwarcia kin w formule tymczasowej, bez gwarancji kontynuowania działalności po dwóch tygodniach, jest zupełnie nowa i nie była konsultowana ze stowarzyszeniami kin. To jest duże wyzwanie dla właścicieli kin. Branża działa w specyficzny sposób. Dystrybutorzy, producenci filmów potrzebują minimum czterech tygodni na promocję tytułów w mediach, o czym wielokrotnie mówiliśmy – wskazuje w rozmowie z Interią.

Decyzja rządu o warunkowym otwarciu kin pokazuje jak na dłoni, że rządzący nie tylko nie mają pojęcia o tym, w jaki sposób funkcjonują poszczególne branże, ale też nie słuchają wyjaśnień przedsiębiorców. I tacy zadufani w sobie ignoranci decydują o naszym losie. Zgroza!

Źródło informacji i cytatów: bankier.pl, Interia

Zobacz też:

Wytyczne na wojnę z przedsiębiorcami! Szokująca instrukcja dla pracowników sanepidu kontrolujących restauracje otwarte mimo zakazu

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Ba mówi

  Nie rozumiem. Kina Helios należą do pejsów i co, nie idą im na rękę? Nie wierzę, że by sami siebie skrzywdzili. Znowu kłamstwo i spektakl dla gojów, a za plecami robią swoje i śmieją się w kułak z Polaków. .

  1. Matka mówi

   Patrząc na twój wpis, to widać, że ty generalnie niewiele rozumiesz.

  2. młot na głupotę mówi

   On się chociaż do tego przyznaje, czego nie można powiedzieć o tobie.

  3. Matka mówi

   Mój drogi, jeśli chodzi o rozumienie, to to, co na tym portalu dla niektórych komentujących jest sufitem możliwości intelektualnych, dla mnie jest podłogą. Ten portal to zatem ostatnie miejsce, gdzie bym miała okazywać skromność.

  4. Boguslaw mówi

   Jebana hucpiarska arogancja i czysty zydowski cynizm!
   Przeciez to nie sa normalni ludzie, nie ma sie co dziwic, ze z ich rak powstaja wylacznie ludzkie tragedie, oni nigdy nic pozytecznego nie zbudowali, tylko , w skrycie niszcza i zacieraja zydowski, demoniczne, lapy!
   Od tysiacleci!

 2. Ala mówi

  To kretyński pomysł. Nie mam pojęcia na jakich zasadach w ogóle na ten pomysł wpadł. Ledwo się otworzą i znowu będą musieli się zamknąć ? Taka decyzja oznacza w ostateczności totalne bankructwo.
  Nieprzewidywalność pandemii jest tylko i wyłącznie durną wymówką. Tak naprawdę wcale nie chodzi o zdrowie Polaków.

 3. Adrian mówi

  Rząd zaczął się bać akcją „otwieramy” więc postanowili trochę „spuścić ciśnienie” by ludzie ich na taczkach nie wywieźli. Jak widać po reakcji jednej z branż nic rządzącym to nie da.

 4. szalom mówi

  Po jaką cholerę wam te szachrajskie kina z granym tam obscenicznym, przygłupiastym lub antypolskim badziewiem, za które płacicie podwójnie bo za te „produkcje filmowe” i tłustą zupę ichnich reżyserów oraz za ich oglądanie? Tęsknicie za prażoną kukurydzą czy za tym by was duraczono i wasze dzieci?

 5. Uwjsjs mówi

  Bo to są debile, a nie rządzący takie samo dno jak PO

 6. z-k mówi

  Oooo!!! Chyba płaci wam Michnik, Jagiełlo (jaki on tam Jagiełlo?), Łuczywo, Rapaczyński i Agora cała czy tylko społecznie tęsknicie do otwartych żydowskich kin?

  1. Boguslaw mówi

   Wypierdolic wreszcie tez jebany, pierdolony ZYDOWSKI NIErzad!
   Na ile branza kinowa mialaby byc lepsza, niz turystyka i restauracje!
   Poza tym, to otwarcie kin i tak nikomu nic nie da, bo branza NIE JEST nawet na to przygotowana.
   Ci skurwiele CELOWO WKLADAJA KIJ W SZPRYCHY gospodarki Polski
   To jest jebana pinokiowa PIATA KOLUMNA, subwersja/ dywersja!
   Precz z terrorystycznym, satanistyczno-komunistycznym, kurewskim Z Y D O S T W E M !!!!
   P O W Y Z D Y C H A J C I E !!!!!

  2. Matka mówi

   Boguś, weź wyhamuj, wulgarny pustaku, bo naprawdę kiedyś z tej nienawiści i agresji zejdziesz na jakiś zawał.

 7. Egil mówi

  Wszystkie kina są zamkniete, te dzialajace przy różnych MCK-ach i domach kultury również.

 8. ***** Konfederacje mówi

  1989-02-06 Rozpoczęły się obrady Okrągłego Stołu, komunistów z postokmunistami, które trwały do 5 kwietnia.
  dzien hanby narodowej pod patronatem holoty z episkopatu i parszywego kleru.
  sprzedali prawdziwi Polacy,patrioci katolicy Polakow komunistom.

 9. *****michnika i walese mówi

  1989-02-06 Rozpoczęły się obrady Okrągłego Stołu, komunistów z postokmunistami, które trwały do 5 kwietnia.

 10. *****PO i Konfederacje mówi

  ani grosza od panstwa dla nierobow.

 11. aks mówi

  Niestety branża kinowa została przejeta przez żydowskie firmy. Albo bezpośrednio jak sieć Helios, której właścicielem jest żydowska spółka Agora albo jak multipiwo, spółka dominujaca zarejestrowana w raju podatkowym. Właściciele to bogate rodziny żydowskie z kanady i wlk brytani. Zatem niestety znowu powraca slogan, że tylko świnie siedzą w kinie. Na szczęście jest cda bo netflix to juz niestety sieczka dla koni.

  1. Ba. mówi

   Netflix też jest ich, czyli żydów.

  2. BTR mówi

   Jak kina pozdychają ja płakać nie będę i tak nie chodzę oglądać nowych ścierw.

  3. Matka mówi

   Netflix to spółka giełdowa, mająca w cholerę właścicieli, gamoniu.

  4. młot na głupotę mówi

   Przygadał kocioł garnkowi a sam smoli! 🍵🍵🍵🍵🍵🍵🍵🍵

  5. Matka mówi

   Skoro masz już w ręku właściwe narzędzie, jak chwalisz się w opisie, to zastanawiam się tylko, dlaczego nie próbujesz sobie pomóc i jednak go użyć?

  6. Boguslaw mówi

   J E B A J S I E , S Y J O N I S T Y C Z N A K U R W O !!!

  7. Matka mówi

   Boguś, jeszcze większymi literami pisz, z jeszcze dłuższymi odstępami i koniecznie dziesięć wykrzykników na końcu, a nie trzy. Może wtedy twoja żona zauważy, że się z nią na tym portalu próbujesz skomunikować.

 12. REN mówi

  Zomowcy aresztowali Marcina Bustowskiego. Zomowcy natomiast nie potrafią aresztować ministra za wałek z respiratorami i kolejnego za wydrukowane karty wyborcze, czy pierwszego bakstera tzw. III RP działającego pod przykrywką polskiego premiera łamiącego prawo.

 13. Matka mówi

  Nie no, więcej jeszcze niech będzie na tym portalu nawoływania do „otwierania” po swojemu wszystkiego, jak leci, olewania obostrzeń i do nieszczepienia się, to na pewno jakąkolwiek branżę uda się na stałe otworzyć.

  P.S. Swoją drogą, jakie tu niekiedy trepy komentują, mój Boże. Nawet kino niektórym się wyłącznie z „żydowską propagandą” kojarzy.

  1. Tolek mówi

   Niewątpliwie twoje truchło powinno być zamknięte głęboko.

  2. Matka mówi

   Niewątpliwie powinieneś pisać pod swoim nickiem, a nie podszywać pod „Tolka”, ale również niewątpliwie nie masz ani jaj by to zrobić, ani rozumu, by zajarzyć, iż od razu można zorientować się, że to nie on.

  3. młot na głupotę mówi

   Gdzieś ty była matko jak Bozia rozumy rozdawała? Więcej takich głupoli jak ty a pandemia nigdy się nie skończy. Czy ty naprawdę nie kumasz co tutaj się gra? Stawiam dolary przeciwko orzechom że będziesz pierwszą rozczarowaną osobą a twoje komentarze za kilka lat będą zaczynać się mniej więcej tak: …sama kiedyś byłam za i myślałam że to jest naprawdę pandemia ale to co się teraz wyrabia…
   Ale cóż głupich nie sieją, sami się rodzą.

  4. Matka mówi

   Ja to myślę, że albo powinieneś jednak korzystać z narzędzia, które masz w nicku albo, jeśli ono faktycznie jednak ci nie pomaga, to wykasować nieprawdziwą informację o jego zastosowaniu. Jak zostanie tylko „Młot”, będzie bardziej pasowało.:)

  5. santana mówi

   A ty jaką propagandę prowadzisz Przecież pracujesz dla eski-mośków za judaszowe szekle.

  6. Matka mówi

   Ta propaganda nazywa się pracą u podstaw nad mocno w rozwoju opóźnionymi ludźmi. I w dodatku nie płacą za to, no nawet w szeklach.

  7. Hammurabi mówi

   Jeśli coś nie jest zabronione przez PRAWO jest dozwolone i rząd by zaprzeczyć powinien co nieco zmienić w rzeczywistości. Tak, mam na myśli stan wyjątkowy, bo tylko wówczas mocy nabrałyby „ukazy” Rady Ministrów, czy jakiegoś ciała doradczego powołanego „na okoliczność”.
   Dobrze się pisze komuś, kto ma stały napływ gotówki na konto. Ci ludzie mają realne problemy nie ze swojej winy, iluzoryczne wsparcie rządu i pewność, że ich wierzyciele nie zastosują „prawa łaski”. Przeciwnie, pozbawią ich z wielką radością często owoców wieloletniej pracy i wyrzeczeń.
   Historia zaś uczy, że dziwnym trafem znajdowało się zawsze wielu chętnych na darmowe czyjeś dobra od czasów rozbiorów, po lata czterdzieste ubiegłego wieku
   Proszę się zapoznać ( faktycznie wpis z podanym linkiem nie wiedzieć czemu znika )
   z opracowaniami na temat konfiskat po Powstaniu Listopadowym Styczniowym, o kontrybucjach nakładanych na Polaków, o powojennej „nacjonalizacji”… Wystarczy poprosić wójka Google a podrzuci dane, bo jeszcze istnieją.

  8. Matka mówi

   Oczywiście, że ci ludzie mają realne problemy nie ze swojej winy. Ale jakbym miała wskazać winnych, to poza oczywistym, czyli Covidem, dużo prędzej od rządu wskazałabym na takich szkodników, jak propagandziści tego portalu, rozsiewający brednie, że nie ma epidemii, żeby nie stosować obostrzeń, żeby się nie szczepić. Takim ludziom w pierwszej kolejności mający problemy przedsiębiorcy powinni „podziękować”, bo z Covidem nie pogadają.

   A co do linków – zamiast szukać analogii od czapy 190 czy 160 lat wstecz, poproś wujka (nie „wójka”:) Google o jakieś informacje na temat niby masowo przejmowanych przez jakieś obce, złowrogi siły, polskich przedsiębiorstw. Przykłady, liczby niech wujek podrzuci.

  9. Hammurabi mówi

   Troszkę brak czasu ale w miarę skromnych możliwości służę uprzejmie:
   W Polsce działa 13 cementowni. Wszystkie są w rękach zagranicznych firm. Przykładowo cementownia „Wierzbica”. W 1996 roku zakład przejął koncern Lafarge, który 12 października 1997 roku wygasił ostatnie piece. Francuska firma zaoferowała najwyższą cenę za akcje, ale zarazem najgorsze warunki inwestycyjne.
   Ówczesny prezes cementowni Jacek Kuna, zarząd oraz związki zawodowe walczyły o unieważnienie przetargu, którego finalizacja wróżyła szybką plajtę zakładu. W tym okresie spółka zatrudniała w sumie ponad 1000 osób, a drugie tyle pracowało w mniejszych, lokalnych firmach współpracujących z cementownią. Cementownia była zatem ogromnym pracodawcą, zatrudniającym większość osób z Wierzbicy i okolicznych wsi. Po transformacji ustrojowej, do 1995 roku zakład przynosił zyski.
   17 września 1996 roku prezes cementowni zginął w wypadku samochodowym. Kilkanaście dni po jego śmierci, nowe władze przedsiębiorstwa podpisały umowę wstępną z Francuzami, która zapoczątkowała szybki upadek i rozbiórkę cementowni. Wskutek tego w Wierzbicy zawitały bezrobocie i bieda. W 2008 roku powstał plan ponownego uruchomienia cementowni „Wierzbica”, z którego jednak nic nie wyszło. Na kilku działkach po zakładzie funkcjonują małe firmy. Tymczasem miejscowe złoża margla szacowane są jako jedne z największych w Polsce…
   Kolejny sektor strategiczny gospodarki narodowej też został sprzedany. Nabywcą została hinduska grupa kapitałowa LNM, która 27 października 2003 r. podpisała umowę prywatyzacyjną z ministrem skarbu na zakup Polskich Hut Stali (PHS).
   Kupując bez wiedzy i zgody Narodu Polskie Huty Stali (PHS) – Grupa LNM stanie się nie tylko największym na świecie koncernem hutniczym, lecz także jednym z największych na świecie producentów najważniejszego surowca dla hut, jakim jest koks. I tu tkwi cala tajemnica fatalnego dla Polski kontraktu. O tym w Polsce mało kto wie.
   Polska jest drugim po Chinach producentem i eksporterem koksu na świecie. Prawie 20 proc. sprzedawanego na świecie koksu pochodzi z Polski, w tym w samej Europie ponad 40 proc. Jak oceniają specjaliści z branży – w sumie polski rynek przemysłu koksowniczego jest wart prawie 8 mld złotych rocznie. Z tego przeszło polowa przypada na Polskie Huty Stali (PHS) – a konkretnie na należącą do PHS Koksownię Zdzieszowice – największego w Europie producenta koksu, Koksownię Przyjaźń oraz Koksownię przy Hucie im. T. Sendzimira w Krakowie.
   O mniejszych wałkach i wałeczkach nawet nie wiadomo powszechnie, bo jakoś póki co nikt się nie pochwalił.
   Mając wszelkie surowce u siebie w kraju do produkcji cementu, żelaza, stali, kupujemy gotowe produkty na zachodzie Europy głównie w Niemczech co powoduje katastrofę i to podwójną, bo zadłużamy się jako kraj na wyścigi a pieniądze oddajemy innym, zamiast budować u siebie i ze swojego. Pożyczki zaś mają to do siebie, że najlepiej na nich wychodzi pożyczkodawca. My jak się okazuje budujemy na potęgę drogi, mosty, budynki, linie kolejowe z funduszy, które kiedyś zmienią się w tragiczne obciążenie budżetu. Te same pieniądze zainwestowane z sensem pozwoliłyby zarobić nie tylko na spłaty ale i na polepszenie wyników ekonomicznych.
   Tak to leciało i zbyt wielu pamięta, żeby zaprzeczyć.

  10. Boguslaw mówi

   Myslisz sobie, ze jestes tutaj wsrod polskich krolikow czy jeleni!!!? i czujesz sie jedyna madra w calym kraju!?
   Do kogo, od dziesiecioleci nalezy syfiarski hollywood!!!? i cala reszta smrodu!?
   I tak cala ta branza naduzywana jest do perfidnej propagandy i od dawna nie jest czlowiek w stanie wysiedziec do konca filmu z racji perfidii manipulacji!
   Od przynajmniej 5 lat nie chodzimy do kina z racji zydowskiej perfidii, mozecie sobie produkowac i wydawac nasze miliardy i je pieknie pakowac na polke, bo sie do niczego nie nadaja!
   JEBANI, SWIATOWI KOMUNISTYCZNI TERRORYSCI, rodem od samego BELZEBUBA!
   Jebal was wszystkich pies, a z toba na czele!!

  11. Matka mówi

   Nie przesadzaj, Boguś. Do inteligencji królika czy jelenia jednak bardzo ci daleko. Już ci wspominałam, że ameba czy jamochłon to właściwe, w twoim przypadku, określenie.

   P.S. I zmień pieluchę, Boguś, bo widać, że tam to masz naprawdę wielkiego, śmierdzącego „BELZEBUBA”.

 14. pazur mówi

  Kto ciekawy niech sprawdzi do kogo należy sieć Cinema City. Dla ułatwienia dodam, że właściciele tejże sieci pochodzą z małego ale prężnego kraju na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Wschodnim.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.