W ramach walki o klimat Francja zakazuje lotów na krótkich trasach. Zakaz nie obowiązuje prywatnych odrzutowców

fot. pixabay
4

Od wtorku (23.05.2023) we Francji wprowadzono zakaz lotów krajowych na trasach, które można pokonać pociągiem w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny.  – To ważny krok i mocny symbol w polityce redukcji emisji gazów cieplarnianych – oświadczył francuski minister transportu Clément Beaune. – Jest pierwszym na świecie i jest w pełni zgodny z rządową polityką zachęcania do korzystania z bardziej ekologicznych środków transportu – stwierdził.

Decyzję o wprowadzeniu zakazu krótkodystansowych lotów krajowych podjął francuski parlament już w 2021 roku w tzw. ustawie klimatycznej. Unia Francuskich Portów Lotniczych (UAF) oraz europejski oddział Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych (ACI Europe) zwróciły się do Komisji Europejskiej o zbadanie, czy jest to zgodne z prawem. W 2022 roku KE zaakceptowała zakaz lotów pod warunkiem, że na tej samej trasie dostępne są połączenia kolejowe, które będą w stanie obsłużyć dodatkowych pasażerów.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wprowadzony zakaz obejmuje trzy trasy. Są to połączenia między Paryżem a Bordeaux, Nantes i Lyonem. Przepis ma obowiązywać przez trzy lata, a potem zostanie poddany „ponownej ocenie”.

Zakaz lotów nie obowiązuje w przypadku prywatnych odrzutowców. Za wprowadzeniem tego zakazu są Zieloni, ale minister Beaune stwierdził, że wystarczy wprowadzenie wyższych opłat klimatycznych od takich lotów.

Źródło informacji: dorzeczy.pl, tvn24.pl

Zobacz też:

Katarzyna TS: Sanitaryści w walce o klimat

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. M.K. mówi

    Kapitalizm – zawwze płacą biedni. Burżuazja się może dalej bawić.

  2. Adam mówi

    Prywatnych odrzutowców to nie dotyczy , hawet gdy jedna osoba nim podróżuje. Najgorsze jest to ,że nadal są tacy, którzy „walczą o klimat ” i myślą, że to o to chodzi. Przepraszam, oni nie myślą…

  3. Tak to widzę mówi

    Błądzisz, to czysty komunizm. W bogatym kraju, biedak jest bogatszy niż w biednym. Samochód w komunizmie jest luksusem a nie narzędziem do pracy i komunikacji.

  4. M.K. mówi

    Tak, „czysty komunizm” gdzie bogaci mają miliardowe majątki i robią co chcą.
    Może jakiś kurs politologii zrób zanim zaczniesz komentować.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.