W kinach „Tarapaty 2” – nowy polski kryminał dla dzieci [ZWIASTUN]
Na ekranach kin w całej Polsce zagościł polski kryminał dla dzieci „Tarapaty 2”. Akcja obrazu rozgrywa się w Poznaniu. Bohaterami filmu jest trójka dwunastolatków, która podejmuje się rozwiązać zagadkę kryminalną związaną z kradzieżą obrazu Moneta „Plaża w Pourville” z poznańskiego muzeum.
Julka i Olek to nastolatki z Warszawy, które przybywając do Poznania na otwarcie zorganizowanej przez ich ciotkę wystawy w Muzeum Narodowym w Poznaniu. W trakcie wystawy okazuje się, że z muzeum skradzione obraz Claude’a Moneta „Plaża w Pourville”. O kradzież oskarżona ciotka Julki.
W śledztwie Julce i Olkowi pomaga córka pracownicy poznańskiego muzeum Fela. Sprawę komplikuje to, że Julka jest zazdrosna o to, że Fela podoba się Olkowi. Zaletą filmu jest to, że nie epatuje on seksem (seksualizm dzieci ostaniu w kinie staje się modnym tematem) ani nachalną lewicową propagandą (co w kinie jest już niestety norma). Rodzice nie muszą obawiać się wysłania dzieci na seans (tym bardziej że w kinach nie ma wielu widzów i na sali kinowej trudniej złapać Covid niż w autobusie czy szkole).
Reżyserką i scenarzystką filmu jest Marta Karwowska. Film sfinansowany został między innymi z pieniędzy podatników pochodzących z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego, Podkarpackiej Komisji Filmowej, Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego oraz Miasta Poznań. W filmie kinomani zobaczą takich aktorów i aktorki jak: Jakub Janota-Bzowski (w roli Olka), Pola Król (w roli Julki), Mia Goti (w roli Feli), Joanna Szczepkowska (w roli ciotki Julki), Marta Malikowska (w roli matki Feli), Tomasz Ziętek, Zbigniew Zamachowski, Sandra Korzeniak, Marcin Pempuś, Marta Juras, Justyna Wasilewska.
„Tarapaty 2” to kontynuacja przygód bohaterów znanych z filmu „Tarapaty”. Bohaterami „Tarapatów” dynamicznego, pełnego humoru i naprawdę profesjonalnie zrobionego filmu była: 12-letnia Julka, dziewczynka rezolutna i dzielna, o urzekającej aryjskiej urodzie, oraz jej sympatyczny i zaradny kolega Olek, chłopiec o typowych słowiańskich rysach.
Akcja filmu „Tarapaty” rozgrywała się we współczesnej Warszawie. Julka, zamiast spędzić wakacje z rodzicami, wprost z podstawówki z internatem, trafiła do ciotki w Warszawie. Ciotka okazała się osobą niesympatyczną i upośledzoną emocjonalnie, słuchaczką radia Tok FM i czytelniczką „Gazety Wyborczej”, która zamiast otoczyć miłością dziecko, chciała je odesłać do internatu szkolnego, co jej się jednak nie udaje i co powoduje, że bohaterka przeżywa przygodę w stolicy (co zabawne film wyprodukowała firma należąca do wydawcy „Gazety Wyborcze”).
W Warszawie Julka poznała Olka. Nastolatki postanowiły rozwikłać tajemnice włamania do mieszkania ciotki Julki oraz odnaleźć zaginiony skarb. Akcja filmu związana z poszukiwaniem cennego zabytku była dynamiczna i pełna humoru. Obraz oglądało się z ogromną przyjemnością. Film był wolny od jakiejkolwiek lewicowej czy gender propagandy (przyjaźń nastoletnich bohaterów film nie ma na siłę wykreowanego wątku erotycznego), więc spokojnie można było go pokazywać dzieciom.
Scenarzystka i reżyserka filmu była Marta Karwowska. W filmie zagrały takie gwiazdy polskiego kina jak: Hanna Hryniewicka, Jakub Janota-Bzowski, Joanna Szczepkowska, Krzysztof Stroiński, Roma Gąsiorowska, Maria Maj, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Piotr Głowacki.
Obraz sfinansowany przez podatników, za pośrednictwem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Mazowieckiego Funduszu Filmowego (instytucji kultury Samorządu Województwa Mazowieckiego). Choć finansowanie filmów z pieniędzy podatników nie jest dobrym pomysłem (pieniądze powinny zostawać w kieszeni podatników), to tym razem można było mieć nadzieje, że film przyniesie dochód i pieniądze wrócą do kieszeni PISF i MFF (wracają, o ile film nie okazuje się deficytowy).
Propagowanie dzieł spod znaku Gazety Wyborczej jest szkodliwe społecznie i naganne.