Pełzający lockdown: w czerwonej strefie Sopot, w żółtej Gdańsk, Gdynia, Rzeszów, Kielce, Nowy Sącz i Szczecin

minister zdrowia Adam Niedzielski/ fot. Twitter
14

Od soboty (3.10.2020) wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów wyznaczające nowe strefy czerwone i żółte. W strefie czerwonej znalazło się 16 powiatów i Sopot. Do strefy żółtej trafiło 28 powiatów oraz Gdańsk, Gdynia, Rzeszów, Kielce, Nowy Sącz i Szczecin.

Według nowych zarządzeń ministra zdrowia w obu rodzajach stref ma obowiązywać nakaz noszenia maseczek na wolnym powietrzu. W czerwonych strefach restauracje i bary mogą działać tylko do 22.00. Limity liczby osób biorących udział w zgromadzeniach, w tym w przyjęciach rodzinnych, ma wynosić: w strefie czerwonej – 50 osób, w strefie żółtej – 75 osób. Szczegółowy wykaz pozostałych restrykcji dla obu typów powiatów TUTAJ.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Strefa czerwona obejmuje powiaty: aleksandrowski i żniński w województwie kujawsko-pomorskim, białostocki w województwie podlaskim, działdowski w województwie warmińsko-mazurskim, gostyński, krotoszyński i międzychodzki w województwie wielkopolskim, głubczycki w województwie opolskim, kartuski i miasto na prawach powiatu Sopot w województwie pomorskim, kłobucki w województwie śląskim, limanowski, myślenicki, nowotarski i tatrzański w województwie małopolskim, łęczyński w województwie lubelskim, otwocki w województwie mazowieckim.

Strefa żółta obejmuje powiaty: bartoszycki, iławski i nidzicki w województwie warmińsko-mazurskim, bełchatowski, piotrkowski i wieluński w województwie łódzkim, brzeski i oleski w województwie opolskim, bytowski, gdański, kościerski, nowodworski, miasto na prawach powiatu Gdańsk, miasto na prawach powiatu Gdynia, pucki, słupski i wejherowski w województwie pomorskim, dębicki, miasto na prawach powiatu Rzeszów i mielecki w województwie podkarpackim, janowski w województwie lubelskim, kielecki i miasto na prawach powiatu Kielce w województwie świętokrzyskim, nowosądecki, miasto na prawach powiatu Nowy Sącz, suski i wadowicki w województwie małopolskim, miasto na prawach powiatu Szczecin w województwie zachodniopomorskim, ostrowski i wolsztyński w województwie wielkopolskim, przasnyski i żyrardowski w województwie mazowieckim, trzebnicki w województwie dolnośląskim, wysokomazowiecki w województwie podlaskim.

Mój komentarz: Pomimo oczywistych dowodów na to, że koronawirus jest relatywnie niegroźnym patogenem, władza nie idzie po rozum do głowy i nie traktuje wirusa SARS-CoV-2 tak jak wirusa grypy. Wszystko wskazuje na to, że władza postanowiła zafundować nam pełzający lockdown. Kolejne powiaty będą sukcesywnie trafiać na listę żółtych i czerwonych. Być może minister Niedzielski jeszcze bardziej przykręci restrykcyjną śrubę paraliżując życie społeczne i gospodarcze. Ale kolejnych tarcz ratunkowych już nie będzie, co otwartym tekstem zapowiedziała wicepremier Jadwiga Emilewicz.

– Nie mamy lockdownu, nie mamy żadnego sektora, który dziś jest wyłączony w trybie ustawowym czy też dlatego, że w innych państwach został on zamknięty. Nie planujemy przedłużenia tych instrumentów, które działały w kwietniu, maju i czerwcu – powiedziała Emilewicz 23 września podczas konferencji prasowej na ImpactCEE.

Rozumiecie na czym polega sztuczka? Oficjalnie nie ma lockdownu, więc nie będzie wsparcia dla zagrożonych firm. De facto jest wiele lockdownów punktowych i zakazy oraz ograniczenia działalności dla części branż. I co? I niech giną w ramach walki z koronawirusem.

W czerwonych strefach nie wolno organizować targów i kongresów, wydarzenia sportowe odbywają się bez publiczności, zakazana jest organizacja wydarzeń kulturalnych, ograniczono limit osób na siłowniach i w kinach, nie mogą działać sanatoria i uzdrowiska. Do tego doszło uderzenie w gastronomię poprzez nakaz zamykania lokali o 22.00. Ale żadnej tarczy ratunkowej nie będzie.

Oprócz zakazów bardzo istotnym czynnikiem jest nakręcanie psychozy. Wystraszeni mieszkańcy czerwonych i żółtych stref będą ograniczać swoją aktywność do minimum, żeby nie wpaść w sidła „zabójczego” wirusa, albo nie trafić na kwarantannę. Dziś w wirusowych aresztach domowych przebywa prawie 134 tysiące osób. To musi skończyć się ekonomiczną katastrofą. Ze względu na kwarantannę zamykane są kolejne szpitale i przychodnie. To musi skończyć się zdrowotną katastrofą. Władza prowadzi nas ku przepaści.

Źródło informacji: legislacja.rcl.gov.pl

Zobacz też:

Ministerialny system walki z koronawirusem paraliżuje szpitale. Lekarze apelują o natychmiastowe zmiany w przepisach

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Antyparch mówi

  Panie Jacku,pojedzie Pan do szpala gdzie leza chorzy,skoro rzecznik ministerstwa zaprasza i opisze wrazenia. Nie ma io jak na wlasne oczy sie przekonac a nawalanke zostawic wirusologom.

  1. Basia mówi

   Podoba mi się Twój nick. Bardzo.

 2. Republikanin mówi

  Władza wypowiedziała więc Polakom wojnę, na wzór innych lewackich państw. Tylko bardziej perfidnie niż 40 lat temu. Jaruzelski i WRON przy nich to pikuś.

  1. Jakub mówi

   Trzeba się zorganizować,jedyne wyjście bo ta żydokomuna nas wykończy

 3. Flex mówi

  Trzeba przeeskalować poczucie zagrożenia by przepchnąć bezkarność plus! I nie tylko ze względu na „pocztowe” wybory. Podejrzewam, że głównie chodzi o przewalenie budżetu i naruszenie dyscypliny wydatków!

  1. Cek mówi

   to ze pis cos tam sobie pooznacza na mapie nie oznacza ze wszyscy beda sie do tego stosowac. Ja np nie stosuje sie do tych ustalen ponieważ sam decyduje o sobie i nie potrzebuje aby jakis osioł decydowal za mnie o mnie. Włączcie myslenie

 4. YZ mówi

  Z czego wynika nakaz noszenia maseczek z żółtej strefie – bo nie ze zmiany rozporządzenia.

  Minister Terroru zapowiedział to, ale w prezentowanej zmianie rozporządzenia tego nie ma. Czy jest jakaś inna zmiana?
  nawet na stronie gov/koronaterror jest o maskach tak:
  [cytuję]
  Maski
  Obecnie jest obowiązek:
  1) w środkach publicznego transportu zbiorowego;
  2) w miejscach ogólnodostępnych – chyba, że będzie zachowana odległość 1,5 m;
  3) w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej;
  4) w obiektach handlowych lub usługowych;
  5) w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu.
  Wyłączenie z obowiązku np. ze względu na stan zdrowia.

  Strefa Czerwona – Wszędzie maski w przestrzeni publicznej
  Strefa Żółta – bez zmian
  [koniec cytatu]

  W co gra Ministerstwo Terroru? czy planuje kolejna zmianę rozporządzenia np. jutro?, czy ogłosi, że na razie masek nie trzeba? czy też celem jest wzmożenie terroru i przerzucenie jego egzekwowania na obywateli?

  Bowiem ludzie ze strefy żółtej, którzy usłyszeli w telewizorze, że w ich strefie jest obowiązek maskowania rzucą się teraz na ludzi, którzy przeczytawszy rozporządzenie masek nosić nie będą, uważając że nie ma takiego obowiązku.

 5. ROMAN mówi

  co i kto ma stole, że rządy państw występują przeciwko swoim obywatelom?

 6. ROMAN mówi

  znikąd ratunku, w Polsce rządzą wredne mordy, w Watykanie loża, a do tego nie skrzyknęliśmy się… a chyba jeszcze gorsze czasy idą…

 7. finka mówi

  P.Jacku, proszę się nie dziwić ten rząd robi wszystko, żeby zniszczyć gospodarkę i zdrowie Polaków, co po ostatnich działaniach widać jak na dłoni. Śmiertelność o jedną setną wyższa niż niż przy zwykłej grypie ale kasa musi się zgadzać i zamordyzm ma być, żeby ludzie nie wychodzili na ulicę. Niestety słabsze psychicznie jednostki wysiadają, a dla psychiki dzieci maskowanie to katastrofa i to jest największa zbrodnia tego rządu.

  1. Marju73 mówi

   Śmiertelność Covida jest kilkakrotnie (a nie o jedną setną) wyższa niż grypy – dane na podstawie szacunków naukowców, przy uwzględnieniu że wiele przypadków jest niediagnozowanych (bo wśród diagnozowanych umarło 5%). Nie rozpowszechniaj bzdur.

 8. ROMAN mówi

  ale jak to niektórzy mówią i piszą, „za trzy lata wyrzygam i zagłosuję na pis”…

 9. ROMAN mówi

  wody święconej nie ma , to diabeł hula… nie wirus…

 10. Ireneusz mówi

  Ta pseudo pandemia nie jest nawet epidemią,
  statystyki są przekłamane na potrzeby rządów by dalej siać panikę
  Do Marju 73 nie cytuj nie sprawdzonych danych.Przemilczana liczba zgonów w polsce w 2019 r na grypę to około 125 tys .obecnie pod Covid podciąga się wszystko a i tak statystyka jest banalnie niska.
  Testy są fałszywe -jak można chorować bezobjawowo bo analiza obecności antyciał w organizmie nie jest żadnym
  dowodem na bycie chorym ;ten wirus mutuje więc jak można określać jego obecność
  Wiosna pokazała jak łatwo można sterroryzować mentalnie ludzi teraz planują kolejny lock down i kolejne
  restrykcje swobody i wolności będą łamane więc jeżeli ludzie nie przejrzą na oczy i odważnie się temu nie sprzeciwią to ten totalitaryzm złamie wszystko;poczytajcie państwo z bardziej niezależnych żródeł o tym co się dzieje w Australii czy Kanadzie

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.