USA daje Polsce „zielone światło” ws. przekazania Ukrainie samolotów bojowych

Sekretarz Stanu USA Antony Blinken/ fot. screen
17

W niedzielę (6.03.2022) Sekretarz Stanu USA Antony Blinken oświadczył, że Stany Zjednoczone dają Polsce „zielone światło” w sprawie przekazania Ukrainie samolotów bojowych.

– Rozmawiamy teraz z naszymi polskimi przyjaciółmi o tym, co możemy zrobić, aby zaspokoić ich potrzeby, jeśli faktycznie zdecydują się dostarczyć te myśliwce Ukraińcom. Co mogliśmy zrobić? Jak możemy pomóc, żeby dostali coś, co zastąpi samoloty, które oddadzą Ukraińcom? Prowadzimy z nimi bardzo aktywne dyskusje na ten temat – powiedział Blinken w rozmowie z CBS News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W odpowiedzi rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że „wykorzystywanie lotnisk dla bazowania samolotów, które będą atakowały siły zbrojne Rosji, może zostać uznane przez Rosję jako przyłączenie się tych państw do konfliktu”.

W poniedziałek (7.03.2022) szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch powiedział w rozmowie na antenie TVN24, że „działania i plany dotyczące wsparcia Ukrainy uzgadniane są z sojusznikami”. – Nie podejmujemy decyzji bez konsultacji w NATO i bez sojuszniczych gwarancji – oświadczył Soloch.

1 marca prezydent Andrzej Duda dementował informację na temat przekazywania Ukrainie polskich samolotów. – Nie wysyłamy naszych samolotów, ponieważ to oznaczałoby ingerencję militarną w konflikt, który toczy się na Ukrainie i włączenie się tym samym NATO w konflikt. NATO nie jest stroną tego konfliktu. Owszem, udzielamy Ukrainie pomocy, przede wszystkim pomocy humanitarnej. Natomiast nasze samoloty na Ukrainę w tej chwili nie latają – mówił PAD. Ile warte było te dementi?

ZOBACZ: TVP Info powiela ukraiński fejk o wykorzystaniu polskich lotnisk przez ukraińskich pilotów. Prezydent Duda dementuje informację o wysyłaniu myśliwców na Ukrainę

Źródło informacji: CBS News, Twitter

Zobacz też:

Katarzyna TS: Wojna z ruskimi pierogami

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Error 404 mówi

  Jak widać, komuś bardzo zależy na wepchnięciu Polski w wojnę.

 2. W K mówi

  Kto zdąży ze spowiedzią Wielkanocną, ten zwiększy swoje szanse na życie wieczne.

 3. Rebih mówi

  Od kilku lat Morawiecki i Kaczyński dążą do „wymiany ludności” w Polsce, poprzez popieranie imigracji Ukraińców, Białorusinów, Hindusów, Arabów i Murzynów, okazjonalnie pokazując przed kamerami, jak bardzo walczą z imigracją tych ostatnich. Wojna na Ukrainie dała okazję zrobienia milowego kroku na tej drodze. Dążenia do konfliktu z Rosją w interesie amerykańskiego, neo-marksistowskiego „Deep State” też są wyraźnie widoczne od dłuższego czasu. Wystarczy przypomnieć debilną akcję Lecha K., który bardziej troszczył się o niepodległość Gruzji niż o niepodległość Polski (podobnie jak Biden bardziej troszczy się o granice Ukrainy, niż o granice USA), czy wojnę hybrydową Morawieckiego rozpoczętą przeciw Białorusi.

 4. Głos mówi

  Rebih, to jest bardzo trafny komentarz, popieram

 5. Maksio mówi

  Problem w tym, że nasze Migi zostały trochę udoskonalone, przeskalowane według standardów NATO i ukraińscy piloci musieliby przejść szkolenie żeby nimi latać. W informacji o przekazaniu samolotów jest więcej chyba zamiaru dodania otuchy i pozytywnej energii niż rzeczywistych polskich możliwości. Ukraińcom brakuje samolotów, to fakt. Myślę, że Polska już powinna szkolić Ukraińców, bo ta wojna jeszcze potrwa.

 6. W K mówi

  @Maksio To źle, że chcesz mnie zabić.

 7. Leszek SG mówi

  Abstrahując od samej szkodliwości pomysłu, to od razu należy zwrócić uwagę na to, kto wydaje polecenia. Polska nie decyduje. Polskojęzyczni politykierzy muszą mieć zgodę na dsyponowanie niby polskimi samolotami. Zgodę kogoś z zewnątrz. Polaków nikt nie pyta.

 8. Leszek SG mówi

  A kiedy oni zdążą wybudować lotniska? W wojnie symetrczynej, czy to UPAina, czy nawet Polska, zawsze będą słabsze od Rosji. Zawsze. Aby równoważyć szansę, należałoby inwestować w broń asymetryczną. Nich Błaszczak wyślę im Abramsy. Od razu sprawdziwmy. Ale tankują UPAińcy

 9. marcin mówi

  Pchają nas do tej wojny. To wszystko jest ustawione. Żeby trochę nas przetrzebić. Ukraińców wysiedlić i wybić. Polaków tak samo

 10. Misiek13 mówi

  Od 1989r caly czas przepraszamy Zydow,znaczy nasze pseudo Polskie rzady to robia,Lech Kaczynski wstszymal w Jedwabnym Ekshumacje wiec latwo sie dolyslec kto za tym stoj,tym bardziej ze w USA sa poterzne organizacje Zydowskie ktore walcza o wprowadzenie ustawy 447,tylko i wyacznie w Polsce,a czemu nie domagaja sie nic od Niemiec,bo to Niemcy masowo mordowali Zydow

 11. [email protected] mówi

  Żydzi dostali odszkodowania od Niemiec tylko Polacy w całej Europie NIE nie licząc Ukrainy i państw pokomunistynczych Żydzi żądza całym światem nawet Putin jest pochodzenia żydowskiego jak wypowiedział się Niemiec w Bundestagu

 12. MAREK mówi

  W wyborach od lat Polacy, tracąc logiczne myślenie oraz instynkt samozachowawczy, zapominając o historii, głosują i oddają ster władzy ugrupowaniom, które jawnie przedkładają interesy i korzyści obcych państw i tzw. instytucji międzynarodowych nad dobro i bezpieczeństwo Polaków.
  Najwyższa w Europie liczba zgonów tzw. nadmiarowych wywołanych przez totalitarne procedury oraz propagandę COV19 to wspólne działo antypolskiej koalicji PIS-PO-SLD-PSL i ich klonów, której większość Polaków oddała władzę decyzyjną!
  Tragedią Polski jest to, że ludzie, którym powierzono moc decyzyjną, gardzą Polską oraz zdrowiem i życiem Polaków realizując interesy i ideologie obcych państw, instytucji oraz korporacji.

 13. Marysia mówi

  @Maksio – Piloci są wzywania do Powidza (Wlkp). Nawet rezerwowi, nie będący w WOT.
  Nie przyjmuje do wiadomości pełnego zaangażowania. Nie potrafię tego pojąć, mając w sąsiedztwie Kaliningrad.

 14. Maksio mówi

  Marysia nie przejmuj się. Bądź zawsze dobra dla chłopców, dawaj często, a wszystko będzie dobrze. I patriotycznie! ☺️

 15. Adrian mówi

  Maksio jak tak się spieszysz na wojnę to karabin do ręki i za Bug, droga wolna!

 16. Iwa mówi

  Eskimos chce nas wepchnąć w konflikt. Nie wyśle samoloty z USA.

 17. pyta mówi

  Dlaczego USA nie przekażą kilku swoich?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.