TVP Info powiela ukraiński fejk o wykorzystaniu polskich lotnisk przez ukraińskich pilotów. Prezydent Duda dementuje informację o wysyłaniu myśliwców na Ukrainę

myśliwiec MG 29/ fot. pixabay
26

We wtorek (1.03.2022) TVP Info opublikowało informację o planowanym przekazaniu Ukrainie 70 myśliwców przez Polskę, Bułgarię i Słowację. – W razie potrzeby samoloty będą mogły bazować na polskich lotniskach, z których ukraińscy piloci będą wykonywać zadania bojowe – napisano w artykule powołując się na informację zamieszczoną na Facebooku przez Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy. Po kilku godzinach artykuł został usunięty. Redaktor naczelny Samuela Pereira przyznał, że w sprawie lotnisk opierał się wyłącznie na informacji podanej przez Ukraińców.

Informację o wysyłaniu samolotów na Ukrainę zdementował prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej w Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku, którą odwiedził razem z Sekretarzem Generalnym NATO, Jensem Stoltenbergiem.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

– Tak jak powiedział przed momentem Sekretarz Generalny, nie wysyłamy naszych samolotów, ponieważ to oznaczałoby ingerencję militarną w konflikt, który toczy się na Ukrainie i włączenie się tym samym NATO w konflikt. NATO nie jest stroną tego konfliktu. Owszem, udzielamy Ukrainie pomocy, przede wszystkim pomocy humanitarnej. Natomiast nasze samoloty na Ukrainę w tej chwili nie latają –  powiedział prezydent Duda.

Minister Obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zamieścił na Twitterze wpis, w którym stwierdził, że ze względu na bezpieczeństwo rząd nie może przekazywać opinii publicznej wszystkich szczegółów dotyczących pomocy dla Ukrainy.

W tym miejscu należy zadać kilka pytań. Po pierwsze – dlaczego Ukraińcy podają informację, która oznacza wciągnięcie Polski w konflikt zbrojny z Rosją? Po drugie – dlaczego tę informacje powiela rządowa stacja informacyjna? Po trzecie – czy użyty przez prezydenta Dudę zwrot „nasze samoloty na Ukrainę w tej chwili nie latają” oznacza, że w ogóle nie będą latać, czy też, że będą, ale jeszcze nie w tej chwili? Po czwarte – dlaczego minister Błaszczak nie wydaje jednoznacznego dementi, tylko enigmatycznie pisze o nieujawnianiu szczegółów?

Jeśli Polska udostępni ukraińskim pilotom swoje lotniska do wykonywania misji wojskowych, to znaczy, że stanie się stroną zbrojnego konfliktu z Rosją. Miejmy nadzieję, że rządzący zdają sobie sprawę, jakie mogą być tego konsekwencje.

Źródło informacji: Twitter, Kancelaria Prezydenta

Zobacz też:

Katarzyna TS: Polowanie na „ruskie onuce”

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Michu. mówi

  USA powinni wysłać wojska, Gwarantowali Ukrainie bezpieczeństwo jak oddawali atom. Trzeba bić kacapa, bandyci są bezkarni, ruskie za parę lat mogą przyjść po nas. Wątpię w pomoc NATO, trzeba natychmiast zaatakować pozycje bandytów ruskich na Ukrainie. USAi Ełk Brytania to wasza powinność! Polska armia też powinna zaatakować Ruskich, nie ma co czekać, niech Putin będzie przeklęty.

 2. Polak Mały mówi

  Zbudować na granicy stalowe zapory i mury,a póki co to walić z katiusz na banderowską,bandycką swołocz.Ze zwyrodnialcami z UPA nie rozmawia się ale likwiduje i niszczy degeneratów i zbrodniarzy.Jan Rumel chciał z banderowcami pogadać i rozerwali go końmi.

 3. Anna mówi

  Michu, zanim coś napiszesz zapoznaj się najpierw z umową Mińską, sprawdź co uzgodnił Biden z Putinem i zobacz kto prowokował ten konflikt czy to nie przypadkiem Anglosasi w swoich interesach. Putin odpowiedział na prowokacje ukraińskie i przypomniał, że Ukraina nie wypełniła umowy mińskiej podpisanej przez Makrele, prezydenta ówczesnego Francji i przedstawiciela USA no i oczywiście stronę ukraińską. Należy porzucić emocje i zacząć kierować się rozumem. Jeszcze miesiąc temu Ukraińcy blokowali nasze pociągi jadące przez Ukrainę, wiozące towary ze Wschodu m. in. z Chin. Straciły na tym nasze firmy. Zanim klękniesz na drugie kolano przed Ukrainą oglądając emocjonalne obrazki z „wojny” pomyśl Misiu czy przypadkiem nie jesteś widzem w „teatrze” i nie patrz w górę ani na boki, bo mógłbyś zobaczyć coś, co nam robią nasze podobno władze.

 4. verizanus mówi

  Rządzący zdają sobie sprawę z konsekwencji pewnych działań. Np w 1939 r. konsekwencje były ale rządzący ich nie ponieśli, bo zdążyli zmyć się na Zaleszczyki, a potem do ich przyjaciół (nie koniecznie przyjaciół Polski) ;).

 5. Rebih mówi

  To oczywista próba wciągnięcia Polski w konflikt. Na dodatek Duda kolejny raz powtarza kłamstwa o tym, że wciągniecie Polski w konflikt oznacza wciągniecie NATO. Nic z tych rzeczy. Członkowie NATO są zobowiązani do reakcji tylko w wypadku ataku państwa trzeciego na członka NATO, i ani rodzaj reakcji, ani jej termin nie jest określony.

 6. Rebih mówi

  @Michu Nikt niczego Ukrainie nie gwarantował. To brednie. Ukraina oddała broń jądrową, której nie była w stanie utrzymywać uzyskując przy okazji deklaracje dobrych chęci. Tyle i tylko tyle.

 7. verizanus mówi

  @ nowy Michu. A jakie powinny być wobec tego działania wobec banderowców, tych biurokratów europejskich którzy nałożyli na Polskę sankcje i tych bandziorów co chcą mordować polskie dzieci nienarodzone?

 8. Michu. mówi

  Ania nie opowiadaj głupstw. Obwód donieckim i Ługańsku był w części okupowany przez ruskich sługusów , najemników. Teraz masowo mordują Ukraińców. w całym kraju. Rosja jest bandyckim napastnikiem. Ukraina jest ofiarą. Wspieram Ukrainę, bo dzieje się im straszna krzywda. Mówisz o jakimś klękaniu, czy pomaganie i współczucie umęczonym ofiarom to klękanie? Trzeba przegnać kacapa z Ukrainy, to jest także nasza racja stanu. W 94 Ukraina oddała atom, Gwarantowali im niezależność… USA powinni dotrzymać tych gwarancji. Mówią, że byłaby wojna światowa, już jest dziś mordują Ukraińców, za rok mogą mordować nas. Rosja to barbarzyńca,vswiat musi obalić tego kolosa na glinianych nogach.

 9. Rebih mówi

  @Michu Nie ma żadnych informacji o „masowym mordowaniu”, choć z pewnością władze Ukrainy życzyłyby sobie takich mordów, bo w ten sposób potwierdziłaby się ich narracja. Mało tego, wadze Ukrainy aktywnie dążą do sprowokowania rzezi, namawiając ludność cywilną do atakowania wojsk rosyjskich przy użyciu butelek z benzyną. Rosjanie na razie nie odpowiadają na takie ataki, które kwalifikują się jako bandytyzm. Sprawę wschodnich republik regulowała umowa mińska, do której Ukraina przystąpiła dobrowolnie i dobrowolnie ją podpisała. I nie powtarzaj kolejny raz bzdur o gwarancjach dla Ukrainy. Nie było takich gwarancji, tekst memorandum budapesztańskiego jest dostępny dla umiejących czytać.

 10. verizanus mówi

  @nowy Michu. Jak obalimy Rosję, to USA i ChRL, przy pomocy Ukrainy i eskimosów (wypróbowanych przyjaciół) zbudują taki raj na ziemi, że na pewno nie będziemy się nudzić, chyba, że nasi sojusznicy z za Odry zdążą nas do tego czasu zagłodzić 😉

 11. szatan1313 mówi

  Obecna władza robi wszystko, aby Polskę wciągnąć w obecny konflikt. Od dłuższego czasu widać, że dla obecnej władzy ważniejsze jest dobro Ukrainy od bezpieczeństwa Polski. W końcu nie ma się co dziwić, przecież wielu w kręgach obecnej władzy to są ich ziomale. Pierwszy przykład z brzegu Pani minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, chce wszystkim przybywającym uchodźcom z Ukrainy, którzy mają dzieci dać 500 plus i kapitał rodzinny skoro jesteśmy tacy bogaci, to dajmy wszystkim rodzinom, które pochodzą ze wschodu. Dlaczego nikt nie mówi polskiemu społeczeństwu, jakie koszty poniesie Polski podatnik tej pomocy i kto za wszystko zapłaci, bo na pewno nie politycy z własnych majątków! Następna sprawa dlaczego dla Polaków istnieje pandemia, a przy granicy polsko-ukraińskiej nagle niema pandemii. Kolejna sprawa dlaczego nikt nie sprawdza, czy wśród uchodźców z Ukrainy do Polski nie wchodzą agenci FSB i osoby o poglądach banderowskich? Trzeba pomagać, ale pomagać powinno się z głową, dla władzy powinno być najważniejsze dobro Polski. Wniosek jest oczywisty, że ta władza jest wybrana przez obywateli Polski, ale nie pochodzi z Polski!!!

 12. adam mówi

  ilu to Polaków chce powtórzyć na sobie wołyń 1943

 13. adam mówi

  Podczas kryzysu ukraińskiego z cienia wyszli nowi aktorzy: jawny nazizm (Prawy Sektor, Swoboda) oraz europejskie żydostwo (Kołomojski2 jako szef Europejskiego Kongresu Żydowskiego – to wyjaśnia pojawienie się BHL 3). Kwestia tego, że obydwa te podmioty są po stronie atlantyzmu, wymaga wyjaśnienia.
  Jest jednak jeszcze jeden aspekt: rehabilitacja zinstrumentalizowanego nazizmu przez USA i bezpośrednie zaangażowanie żydowskie (Kołomojski nie tylko jako sponsor Prawego Sektora, ale również jako gubernator mianowany bezpośrednio przez juntę, który wprost – w otwartych groźbach – rzucił wyzwanie Putinowi i Rosji). Europejskie żydostwo (przynajmniej to uznające Kołomojskiego za swojego formalnego przywódcę) wypowiedziało wojnę Rosji Putina. Tak więc naziści i żydostwo pojawili się na scenie bez masek, jako określone i zdefiniowane siły polityczne. To prawdziwa rewolucja semantyczna.
  Tak więc, będąc nazistą, możesz zostać zaakceptowany przez rząd światowy, który wyłącza cię z kategorii politycznie niepoprawnych, jeśli jesteś atlantycki, antyrosyjski i proamerykański

 14. Andrzej mówi

  Michu a czym mamy atakować? Większość naszych samolotów nie lata, bo nie ma kasy na przeglądy. Taki offset podpisaliśmy. Nie mamy marynarki, nie mamy OPL. Mamy za to niedzielnych żołnierzyków z WOT, na których poszły pieniądze zamiast na armię. A jeśli chodzi o samą Ukrainę, to tam jest kociął jak na Bałkanach. Wschód jest prorosyjski i prawosławny, nigdy nie poparli Majdanu, dlatego ogłosili secesję. Ci z zachodu są grekokatoliccy, w czasie wojny jawnie wspołpracowali z nazistami. Za to głownie Ci że wschodniej części ich nie lubią. Polecam wszystkim książkę Marka Sołonina „Nic dobrego na wojnie”. Wstrząsające są zwłasza przykazania banderowskie tyczące się głównie Polaków. Jedno z nich brzmi podobnie jak słowa gen Shermana o Indianach – Zabijać dużych i małych. Z gnid wyrastają wszy.

 15. Ewa-Maria mówi

  Ja to już nie wiem czy polski rząd to jeszcze polki czy ukraiński?. Komik siedzi sobie i zdalnie wydaje wszystkim rozkazy a premier, prezydent załatwiają interesy Ukraińcom. A tak atakują Tuska że to sługus ,podnóżek, popychadło niemieckie reprezentujący niemieckie interesy. Teraz to samo mogę powiedzieć o naszej władzy tylko że interesy są ukraińskie.

 16. Ewa-Maria mówi

  Andrzej co Ty opowiadasz że nie ma kasy. Od pewnego czasu Polska stała się bardzo bogatym krajem, na wszystko nas jest stać. Szastają kasą na lewo i prawo. Czy słyszałeś że na coś nie ma kasy? .Ja nic takiego nie słyszałam. Teraz Ukraińcy będą na równi traktowani z nami np. 500+ i zapewnie też 13 i 14. Gdzie Ty zauważasz że brakuje kasy?

 17. Ewa-Maria mówi

  Rabih ja już słyszałam że atak Putina uznawają jako ludobójstwo. Ja uważam że nie jest to żadne ludobójstwo. Ludobójstwem był Wołyń , którego nie chcą uznać. Robią wszystko aby tylko uderzyć w Polskość. Banderyzm już się odrodził .

 18. Maksio mówi

  Z ministrem Mariuszem Błaszczakiem jest bezpieczniej. Ten były ministrant, który nie zapomniał swojej ojcowizny, i wciąż biega do komunii jak głupi na każdą okazję, a szczególnie jak ważny Biskup kopnie w kalendarz, wie co jest dobre dla naszego bezpieczeństwa. Kupować, kupować i jeszcze raz kupować od Amerykanów. To jest plan na kolejne 100 lat. Dziękujemy Mariusz. Bez ciebie byłoby strasznie chujowo. Z tobą Polska będzie bezpieczna. Amen.

 19. George mówi

  Wydawać by się mogło, że ten cały Pereira to taki klasyczny funkcjonariusz PiS-owskiego aparatu propagandy i dezinformacji. Ale mi się wydaje, że to raczej typowy, PiS-owski głupek, pozbawiony – ze względu na wyraźny deficyt intelektualny – możliwości oceny swoich działań. On prawdopodobnie sam nie wie, co jest prawdą a co nie i dlatego tak wspaniale pasuje do PiS-owskiego środowiska.

 20. W K mówi

  Ruskie mają numery seryjne części z samolotów swojej produkcji i wiedzą, gdzie są takie samoloty, więc jeśli się okaże, że nieoczekiwanie znajdą takie części na Ukrainie, wtedy mocno skoczy Ruskim ciśnienie i kurs walut w Polsce może też mocno skoczyć, gdy w Polsce zacznie się wojna.

 21. W K mówi

  Aleksandr Gorczakov to był ich człowiek i to on powiedział: ,,Nie wierzę w niezdementowane informacje”.

 22. Leszek SG mówi

  Naszymi dyplomatołkami pomiata każdy kto chce. Czy to UPAina, czy Gruzja i Litwa. Do takiego stanu doprowadzili Polskę solidaruchy i postkomuchy

 23. Leszek SG mówi

  @Michu. W Republikach Ludowych zbuntowali się robotnicy o tożsamości rosyjskiej. Na banderowskich szmaciarzy, starczy uzbrojony robotnik, Aby sie bronić, bo na ofensywę to za mało. Na Krymie pojawiły się naprawdę rosyjskie wojska, to Rosja Krym zajęła. W Donbasie byli najwyżej ochotnicy rosyjscy.
  A ty czemu nie popylasz bronić swojej banderowskiej ojczyzny, tylko tchórzu dekujesz się w bezpiecznym kraju?

 24. Leszek SG mówi

  Prawda jest taka, że Putin to polityk bardzo ostrożny. Jeżeli zdecydował się na atak (o ile on decydował, bo jest podpułkownikiem a zwykle generałowie są ważniejsi), to musiał.
  Wszak kiedyś nawet nie zajął małej Gruzji. Wówczas Sakasvili podjął decyzję o ataku na Osetię Południową. Ten typ wygląda albo na wariata albo na agenta CIA. Bo ten atak rozsądny, z punktu widzenia Gruzji,nie był. I Rosja przejęła Osetię i Abchazję. Abchazja w średniowieczu miała własne małe imperium ze stolicą w Kurtaisi. Osetyńcy natomiast to potomkowie starożytnych Alanów. Czyli to nie jacyś Kosowarzy, tylko prawdziwe, stare narody. Rosja im pomogła, a resztę Gruzji zostawiła w spokoju. Jeżeli teraz uderzyli na Ukrainę, to powód mieć musieli. Może to te kilkanaście laboratoriów z bronią biologiczną? Kontrolowanych przez USA?
  Polska się prosi o guza (polskojęzyczni politycy)), a nas atakować pewnie nie zamierzają, bo po co? Nawet Kijowa i Lwowa by nie chcieli. Skoro pozwolili istnieć małej Gruzji?

 25. LOLO mówi

  te, michu – na ch czekasz? ujadać to każdy ratlerek potrafi – rusz d i jedź walczyć jak ci tak bardzo na ukroidach zależy – ja mam ich głęboko w d i za kijówek i banderoland życia oddawać nie zamierzam
  p.s. jak śmieszne są twoje żałosne wypociny świadczy fakt iż do tej pory z 2 mln ukraińskich samców którzy żyją w Polsce zgłosiło się do ukraińskiego 'wojska’ CAŁE 9 tyś… a ilu za to z ukrainy uciekło… wyjmij główkę z nocniczka, dzidziuś

 26. LOLO mówi

  PRZYPOMINAM: JEŚLI ŚWINIE Z WIEJSKIEJ SPRÓBUJĄ WCIĄGNĄĆ NAS W KONFLIKT Z rosją TO SAME PÓJDĄ DO OKOPÓW.
  zresztą dajcie kałachy – prościej będzie ten kraj z żydokomuny posprzątać

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.