Unia polsko-ukraińska coraz bliżej? “Stałaby się drugim co do wielkości krajem w UE”

ukraińska flaga na miejscu gospodarza przy wejściu do Sejmu RP/ fot. Twitter
26

Prestiżowy amerykański magazyn Foreign Policy przekonuje do zalet unii polsko-ukraińskiej. To kolejny raz kiedy w przestrzeni publicznej pojawia się postulat utworzenia unii z Ukraińcami.

Unia polsko-ukraińska stałaby się drugim co do wielkości krajem w UE i prawdopodobnie jej największą potęgą militarną, stanowiąc więcej niż wystarczającą przeciwwagę dla tandemu francusko-niemieckiego – czego tak bardzo brakuje UE po Brexicie – spekuluje magazyn Foreign Policy, nawiązując do przykładu Rzeczpospolitej Obojga Narodów, wskazując, że ta stała się jednym z największych państw w Europie i fascynującym laboratorium zarządzania politycznego, szczegółowo badanym przez ojców założycieli Stanów Zjednoczonych. Po upadku dynastii Jagiellonów przekształciła się w monarchię elekcyjną, podobną do włoskich miast-państw, ale działającą na znacznie większą skalę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

FP wskazuje, że za unią polityczną miałyby przemawiać wspólne interesy.
Z pewnością, ze względu na cztery wieki wspólnej historii w ramach Rzeczypospolitej Obojga Narodów, znaczna część dzisiejszej Ukrainy (i Białorusi) ma o wiele więcej wspólnego ze swoją przeszłością z Polską niż z Rosją, niezależnie od twierdzeń rosyjskich propagandzistów, że jest inaczej, i niezależnie od faktu, że relacje te były często bardzo skomplikowane – amerykański magazyn cytuje PAP. – Obydwa kraje stoją w obliczu zagrożenia ze strony Rosji. Dziś Polska jest członkiem UE i NATO, a Ukraina pragnie dołączyć do obu organizacji – nie inaczej niż niegdyś Wielkie Księstwo, które chciało stać się częścią głównego nurtu schrystianizowanej Europy. Nawet jeśli wojna Ukrainy z Rosją zakończy się zdecydowanym zwycięstwem Ukrainy i wyparciem sił rosyjskich z kraju, Kijów czeka potencjalnie kilkudziesięcioletnia walka o wejście do UE, nie mówiąc już o uzyskaniu wiarygodnych gwarancji bezpieczeństwa od Stanów Zjednoczonych.

–  Unia polsko-ukraińska stałaby się drugim co do wielkości krajem w UE i prawdopodobnie jej największą potęgą militarną, stanowiąc więcej niż wystarczającą przeciwwagę dla tandemu francusko-niemieckiego – czego tak bardzo brakuje UE po Brexicie – spekuluje FP.

Źródło cytatów: Foreign Policy, za: PAP

Przeczytaj także:

Katarzyna TS: Unia Polsko-Ukraińska, czyli prowokacja na Europejskim Kongresie Samorządów

Świadek Rzezi Wołyńskiej z apelem do polskich władz, o pomocy Ukrainie i zakłamywaniu historii!

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. W K mówi

  Dopiero drugim? Tak to się nie opłaca. Trzeba dołączyć jeszcze jakiś kraj, żeby być pierwszym. Dołączmy jeszcze Turcję.

 2. A mówi

  Od pokolen tyworzony jest m.inn. na terenie Ukrainy i POlski tzw Polin. I to jest prawdziwa przyczyna wojny na Ukrainie. Takze proby powstania wspolnego panstwa. Jestesmy w UE i nie musimy sie z nikim zrzeszac tym bardziej z Ukraina. Ukraina nie przyznala sie do Ludobojstwa Wołyńskiego. Ponad 80% ukrow jest wyznawcami banderyzmu. Po powstaniu takiej federacji my Polacy stali bysmy sie automatycznie miesem armatnim w wojnie ukrainskiej.Polska to nasz Polski dom. Ukry maja swoja Ukraine

 3. W K mówi

  Tak naprawdę można domniemywać, że artykuł w tej żydowskiej gazecie pisał debil.

 4. JMK mówi

  Co za idiotyzmy. Kiepsko jakoś widzę “przyjaźń” ukraińsko polską pod chazarskim kierownictwem, bo ta wojna doprowadzi do osiedlenia się chazarów na ukraińskich ziemiach.

 5. Egil mówi

  Ja bym wolal unie z Wegrami. Z Orbanem jako prezydentem.

 6. 77AD mówi

  Nigdy ukrainiec NIE będzie Polakowi bratem !!!

 7. Alex mówi

  Międzymorze to była kiedyś doktryna nawiązująca historycznie do sojuszu między naszymi państwami, takimi jak: Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Białoruś, Ukraina, Czechosłowacja, Węgry, Rumunia, Jugosławia oraz ewentualnie Finlandia i Gruzja. Dzisiaj “prestiżowy magazyn amerykański” Foreign Policy postuluje, i powiem szczerze, to ma sens, utworzenie supermocarstwa, które przeciwstawii się Rosji Putina. A w Unii Eurooejskiej przeciwstawi się Niemcom-Francji. Tylko, że to trzeba było robić w 2008 roku. Dziś jest to jest historia alternatywna i pierdolenie w stylu, co by było gdyby minister Beck się nie urodził i nie był tak honorowy, żeby zdechnąc w Rumunii jak pies pod płotem. Polska nie potrzebuje Ukrainy. To Europa potrzebuje Ukrainy. Ameryka potrzebuje Polski. M

 8. Ewa-Maria mówi

  To my polscy obywatele powinniśmy wyrazić swoje zdanie w referendum. Ja się nie zgadzam na żadną unie z Ukrainą. Po prostu nie chcę z nimi mieć nic wspólnego. Takie jest moje zdanie. WOŁYŃ pamiętam i nigdy nie zapomnę.

 9. Hammurabi mówi

  Zbyt wiele krwi i cierpienia leży w poprzek takiej drogi. Zbyt wiele jest różnic, których chwilowe potrzeby ukraińskie nie będą w stanie zniwelować!
  Nawet chwilowo stłumione wzajemne animozje wybuchną ze zwielokrotnioną siłą.
  Jeszcze gorsze w swoim wydźwięku i skutkach byłoby wydzielenie specjalnej strefy ekonomicznej po obu stronach dzisiejszej granicy, bo w efekcie objęłaby część obszarów województwa podkarpackiego a nawet części małopolskiego i lubelskiego i zostałoby poddane masowemu osadnictwu dzisiejszych “uchodźców” żerujących w Polsce na przyrodzonej polskiej naiwności.
  Są to tereny, na które Ukraińcy łakomie spoglądają już od wielu lat powołując się na rzekomą ukraińskość ziem leżących na zachód od linii Curzona.
  Później to znów plebiscyty, głosowania na koniec zaś będzie prześladowanie i rugowanie Polaków tak, jak to już było na Wołyniu i to przy ironicznym milczeniu “cywilizowanej Europy”.
  W styczniu 2022 roku, szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba zaprezentował sekretarzowi stanu USA Antony Blinkenowi mapę, na której „państwo ukraińskie” obejmuje m.in. Przemyśl i Chełm, Jarosław…

 10. wojtek mówi

  To jakiś koncept chazarski. Przyjaźni polsko-ukraińskiej nigdy nie było i nigdy nie będzie.

 11. Flex mówi

  Obawiam się, że Zwykłym Ukraińcom żądna taka oficjalna unia nie jest potrzebna. W tej chwili bez przeszkód siedzą i pracują w Polsce, dostają socjal taki sam (jeśli nie lepszy w niektórych aspektach) jak polacy. Co dzień widać na naszych ulicach tysiące zdążających do/z pracy Ukraińców, bezpiecznie zadekowanych tu przed bohaterskim oddaniem życia za Ukrainę i Zełenskiego. A z punktu widzenia ich władz, to co taka unia by im dała? Nic więcej ponad to, co na tacy podają “nasze” władze. Jaki będzie ich prawdziwy partner strategiczny z którym nas wspólnie “rozegrają” mi mówi nie tak dawna nominacja b. ambasadora w DE, piewcy heroji z UPA, niejakiego A. Melnyka na wiceministra ukraińskiego MSZ. Jego zadaniem będzie zapewne zacieśnianie więzów przyjaźni i szukanie płaszczyzn wspólnych interesów. A Polak “jak zrobi swoje” będzie mógł odejść ( w 3,14 zdu! ) żeby już w tej sielance nie przeszkadzać. Po prostu pójdą z tymi, którzy mają silniejszą gospodarkę iwłasny kapitał na inwestycje, a nie długi do spłacania.

 12. Pewex mówi

  Nie po to oszołomieni ukry giną za wolność, żeby być znowu pod rządami PL….a czy potem znowu Wołyń 2.0?

 13. z-k mówi

  Jaka Unia? To od dawna przygotowywany projekt Chazarskiego Kaganatu Europy Środkowo – Wschodniej. Tylko ten znienawidzony Łukaszenka staje w poprzek projektowi. Po cóż był by ten wielki port lotniczy albo dziesiątki hektarów wybudowanych (obecnie pustych) biur w Warszawie?

 14. Boł mówi

  Wychodzi na to, że to amerykańskie żydy chcą nam to gówno ukropolskie zafundować, a te debile morawieckie są tylko ich pachołkami do tego celu.

 15. anonim mówi

  Brednie wyglaszane przez koszerny dziennik w USA. Po pierwsze oba kraje dzieli przepasc kulturowo-mentalna. Ukraina to kultura turanska, oligarchiczna i wodzowska, dla ktorej jednostka sie nie liczy. W Polsce wsrod ludzi jest nadal kultura lacinska, personalna ktora stawia na wole ogółu w poszanowaniu zasad prawdziwej demokracji (nie mylic z obecna demokratura albo kaczykracja i tuskokracja polskojezycznych przybled, ktorzy chca byc slugami narodu ukrainskiego i niemieckiego!!!). Po drugie Ukraia to juz ruina gospodarcza w przeciwienstwie do Polski ktora jednak posiada gospodarke dajaca chleb. Polski nie stac, zeby przyczepic sobie kule do nogi na kiladziesiat lat.

 16. Rebih mówi

  Nowe państwo i nowi obywatele re-importowani z Niemiec, USA i Izraala?
  A co ze starymi?
  Część może zostać, by pracować na nadludzi, część żeńska, póki młoda może służyc celom rozrywkowym, a reszta na włóczęgę!
  Polska wymarzona przez braci Kaczyńskich i Józefa Adlera.

 17. Metzitzah b'peh mówi

  Tylko na Ukr obowiązuje religia żydowska. Będzie trzeba zniszczyć kościół w Polsce.

 18. adam mówi

  My Polacy sami wyrazamy zgode na Miernoty ktore Nami Rzadza.Powinnismy zorganizowac punkty: Dobrowolny Nabor Bochaterow pomocy wojskowej dla Ukrainy.Ci chetni powinni wraz czolgami,samolotami udac sie na pole walki-( Natychmiast) wraz z Naszymi umilwanymi Przywodcami.Kto ma inne zdanie powinien pamietac o Wolyniu i Katyniu.Ida wybory i znowu bede Przekupywac Swietlana Przyszloscia- ZAMIENIL Stryjek Siekierke na Kijek a Atom jest taki sam dla WSZYSTKICH.Adam Falkowski

 19. Andrzej mówi

  Nigdy w historii nie wychodziliśmy dobrze słuchając anglosasów. To ich polityka, ich interesy, absolutnie sprzeczne z naszymi. A pomysł unii z krajem, który jest w stanie wojny z innym państwem to absurd.

 20. Dumny Polak mówi

  Wyobrazacie sobie malzenstwo krolika ze zmija!?

  Albo mialoby cos dobrego wyniknac z polaczenia wody z ogniem!?

  Ktos, kto cos takiego planuje, nie bierze kompletnie pod uwage realiow, tylko wlasne pejsate interesy
  ( obojetnie, czy docelowe, czy jako przejsciowy etap)!

  NIC NAM PO TAKIEJ UNII!
  BEZ WZAJEMNEGO ZAUFANIA WSZYSTKO SKAZANE JEST NA CALKOWITA KLESKE!
  Nie wolno laczyc nam sie z NASZYM SKRYTYM WROGIEM!
  WSZYSTKO NAS DZIELI, A NIC LACZY!!!

  Moglbym tak tutaj wypisywac caly dzien i krew mnie zalewa, jak cos takiego slysze!
  NIE ZNOSZE TEJ KALMUCKIEJ MOWY I WYCH ZAKAZANYCH UPADLINSKICH PRYMITYWNYCH MORD!!!

  Ta cholerna wojne oni sami sprowokowali i jest to ich problem, ja teraz zakonczyc, a Polska wychyla sie juz o wiele zanadto z okna, ryzykujac tym samym wlasna egzystencje.
  Maja u siebie cale mnostwo problemow, ktorych my im, wbrew im, przeciez nie rozwiazemy!
  A wciaz pomagac, pomagac, i za to widziec tylko ich KRZYWA MORDE!

  A N I E C H S I E W S Z Y S C Y S R A J A z ich smierdzaca, UPAdla, U-padlina,!!!

 21. Michu. mówi

  Mała korekta, a raczej duża. Ukraina razem z Krymem miała 600 tys km kw, Polska ma 312, razem mielibyśmy hipotetycznie ponad 900tys kmkw i byłby to zdecydowanie największy terytorialnie kraj w UE. Francja ma ponad 600 tys km kw i jest największym państwem w w Europie, nie wliczając Rosji.

 22. Dumny Polak mówi

  Michu!
  Jak ci sie tam podoba, to wez laske i plecak, i juz cie tu nie ma!

  Kim ze ty wlasciwie jestes, ze argumentujesz za takim kompletnym idiotyzmem, jakiego nawet nie sposob sobie wyobrazic!
  Usilujesz namawiac nas Polakow, aby wlazili na odbezpieczona mine, albo kompletnie bezmyslnie skakali z okna wiezowca na twarz!
  Jestes kompletnym bezmozgowym idiota, bydlakiem i zdrajca Polski!

 23. Irmina mówi

  Różne warianty szykuje żmijowo-jankeskie plemię dla krainy Polin, i nic dobrego dla Polaków z tego nie wyniknie.

 24. ew mówi

  W obecnej chwili Polska wraz z Ukrainą miałaby 60 – 70 milionów obywateli i byłaby raczej trzecim krajem Europy pod względem ludności, a może tylko czwartym (za Niemcami, Francją i Włochami).
  Pod względem terytorialnym trudniej ocenić, gdyż nie wiadomo, czy Ukrainie zostanie jakieś terytorium, a jeżeli tak, to ile tego będzie.
  Cała ta inicjatywa służy raczej przygotowaniu Polaków do tego, że będą musieli pod hasłem “zjednoczenia” dzielić swój kraj z dzikim i okrutnym ludem ze wschodu.

 25. Negro mówi

  W mediach ostatnio krąży info o planowanej wizycie Zełeńskiego w Polsce, który ma podpisać jakąś ważną umowę. Podobno ma się odbyć w kwietniu.
  Podobno ma to być umowa o zacieśnieniu współpracy, prowadzeniu wspólnej polityki i zrównanie praw obywateli i podmiotów gospodarczych obu krajów.
  Zeleński rozmawiał z Dudą telefonicznie i zdradził, że obydwie strony szykują się do czegoś nadzwyczajnego.
  Może właśnie chcą pod dyktando USA i Zachodu utworzyć tą unię i wepchnąć Polskę w łapy UPAdliny.

 26. cccpsucks mówi

  wychodzi na to że podlaczki to naród pedałów. cały czas walą was w doopę a wy się uśmiechacie LOL

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.