„Ukraińcy wezmą udział w wyborach? Rząd chce poszerzyć ich prawa.” Wywiad z prof. Andrzejem Zapałowskim [WIDEO]

5

Za chwilę miną dwa lata od otwarcia granicy przez rząd PiS i masowego napływu do Polski Ukraińców po wznowieniu wojny ukraińsko-rosyjskiej. Początkowo większość mieszkańców naszego kraju przyjęła Ukraińców z otwartymi ramionami, a parlament błyskawicznie przegłosował ustawę nadającą ludności ukraińskiej specjalny status. Nie był to, wbrew informacjom medialnym, status uchodźcy, taki jaki nadawano i nadaje się nadal niektórym cudzoziemcom przybywającym do Polski.

Minione dwa lata spowodowały, że z jednej strony, wielu Polaków przywykło do obecności Ukraińców na naszym terytorium, czy też szeroko obecnych szyldów i napisów w języku przybyszów ze Wschodu. Jednak oprócz tego pojawiają się postulaty nadania Ukraińcom praw wyborczych, choćby w wyborach samorządowych.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powstaje pytanie, czy dalsza obecność Ukraińcom na terytorium Polski nie doprowadzi do nadania im praw politycznych, czy wręcz obywatelstwa. Doszłoby tym samym do powtórzenia sytuacji rodem z II RP, gdzie znaczący odsetek ludności stanowiły mniejszości narodowe. Niejednorodność etniczna II RP skończyła się napięciami na tle narodowościowym – czego najbardziej tragicznym efektem było ludobójstwo na Wołyniu.

O zagrożeniach płynących z postępującej, cichej ukrainizacji Polski oraz o tym, czy Ukraińcy już niedługo będą wybierać władze miast czy nawet polski parlament usłyszycie Państwo w kolejnym odcinku cyklu „Dokąd Zmierzamy?”.

Źródło: eMisjaTv

Przeczytaj także:

K. Baliński: Idioci dyplomatyczni

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Hammurabi mówi

  No tak…
  Nie mieli Polacy większych kłopotów to sami je sobie na łby pościągają.
  Dojdzie – bo musi – do różnic na tle narodowościowym, do aktów przemocy i powtórki z czasów o których władze wolą nie pamiętać.
  Żadnych praw dla Ukraińców! Ani biernych ani czynnych. Mogą przebywać na terenie Polski ale i to czasowo.
  Dość już tego bezmyślnego ich hołubienia a inicjatorów tego bandytyzmu pod sąd.

 2. bolo mówi

  Nie ma takiej mozliwosci .Pora wrocic tam skad przyszli

 3. Krzysztof mówi

  Nie zgadzam się ,żeby byle przybłędy z ukrainy mogły uczestniczyć w życiu politycznym Polski i Polaków. To skończy się rzezią. Mało mamy osób jak 7ydzi , którzy działają od lat destrukcyjnie na nasza gospodarkę , dochody itd ? Jeszcze banderowców nam trzeba ? Ci ukry ukryte jak siemoniak , kamysz i inni powinni być postawieni przed sądem i będa – przyjdzie na to czas , litości nie bedzie !

 4. Irmina mówi

  Możecie się nie zgadzać, ale to jest postanowione.Prof. Zapałowski tak broniący ukranizacji polin ma jakąś receptę?Chyba nie ,bo nadal zachwyca się hameryką a rusofobia u niego podobna jak u większości poliniactwa.

 5. RIKO mówi

  Zgroza…NARÓD się godzi…pokornie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.