„Ukraińcu, znając historię nie powinieneś używać pewnych symboli w naszym kraju.” Polacy reagują na ukraińską restaurację

37

Wielu Polaków jest oburzonych otwarciem ukraińskiej restauracji w Lublinie o nazwie „Kalyna”, która kojarzy się z pieśnią „Czerwona Kalyna” uznawaną za nieformalny hymn ludobójczej Ukraińskiej Powstańczej Armii. Restauracja został otwarta w tym tygodniu przed dwóch młodych Ukraińców.

Dwa młode ukraińskie byki zamiast walczyć na wojnie o swoją Ukrainę – zakładają w Lublinie restaurację o nazwie Kalyna w czerwono-czarnej kolorystyce i prowokując śmieją się nam w twarz – sprawę komentuje Katarzyna Sokołowska z Fundacji „Wołyń Pamiętamy”.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W podobnym tonie sprawę komentują internauci lubelskich serwisów informacyjnych. Na portalu Lublin112.pl jeden z czytelników napisał: Drogi Ukraińcu znając historię nie powinieneś używać pewnych symboli w naszym kraju ze względu na szacunek do nas. Jeżeli nie znasz historii poczytaj jak Twoi pradziadowie mordowali Polaków i jakimi symbolami się posługiwali. Poczytaj o ich metodach i daj znać czy gdzieś indziej na świecie był ktoś podobny do nich. Ukraińcu symbolem Zorro jest „Z” ale mi ten symbol już nie kojarzy się z Zorro a z najazdem Rosjan na suwerenny kraj a to dlatego ponieważ Was szanuję i potępiam to co zrobili Rosjanie. A przecież mógłbym chodzić i wymalowywać sobie symbol Zorro tłumacząc, że Zorro od zawsze miał taki symbol i nie jest to nic złego. Ukraińcu pomyśl…

Pojawiły się także komentarze, w których garść internautów bierze w obronę Ukraińców otwierających restaurację. Jeden z nich otrzymał klarowną odpowiedź: Widzę, że ciężko Ci się myśli. Wytłumaczę jeszcze raz. Nie chodzi o to że Ukraińcy otworzyli restaurację tylko o kontrowersyjne symbole którymi się posługują.

A co Państwo sądzicie o tej sprawie? Napiszcie w komentarzu.

Przeczytaj także:

Otworzyli sklep ukraiński “Czerwona Kalina”! Mieszkańcy są zbulwersowani

Po protestach mieszkańców ukraiński sklep zmienił nazwę

“Ukraińcy gwałcili Polki i w krocze wsadzali butelki z benzyną, a Żydów rabowali ile wlazło” – Helena Partyka-Czoppa, Świadek ukraińskiego ludobójstwa na Polakach [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Wladca mówi

  Czy piosenka „Czerwona Kalyna“ jest w Polsce prawnie zabroniona ?A hymn NSDAP „Die Fahnen hoch,die Reihen fest geschlossen…“?
  Nalezaloby najpierw uregulowac te rzeczy prawnie.Potem mozna prawo egzekwowac.
  Na razie wyglada to na samowolke,chociaz prywatnie uwazam,ze jest to prowokacja.Ale Reklama jest dzwignia handlu

 2. Andrzej mówi

  Władca, a czy Polska zerwała stosunki dyplomatyczne z Rosją, że jej ambasador jest atakowany? Czy zabronione jest używanie w związku z wydarzeniami na ukrainie barw Federacji Rosyjskiej? Wiem, że osoby które posuną się do wywieszenia flagi Rosji, są ścigane przez nasze organy. Czy to prawnie jest zabronione?

 3. Быдлошевский Л.З. mówi

  6 000 000 Banderowcow plus 1 500 000 z Akcji Wisła w 1947 roku z maja na Ziemie Odzyskane razem z potomstwem i wnukami daje w ciągu 10 lat dobre 10 000 000 Banderowca włącznie z dziećmi jak wszy się rozmnazajacy…Polska jest przegrana przy tym potopie wrogiego elementu…

  mgr fil. rosyjskiej ur. 1959 rok…

  ❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗

 4. Adrian mówi

  Jak członek rządu oddaje hołd przed barwami upa to nie ma się co dziwić. Ci prowokatorzy powinni zmienić nazwę a jak nie to lublinianie powinni im za to podziękować, chyba wiecie co mam na myśli.

 5. Demokryta mówi

  To zwykła prowokacja i pełne przyzwolenie „naszych” antypolskich władz, które są winne wszystkiego zła. Stare, mądre powiedzenie; zawsze złodziej chce ukraść, ale tyle może zdziałać, ile mu pozwolisz.

 6. W K mówi

  @Wladca Prawo to tylko emanacja woli silniejszego. Zgodnie z prawem wymordowano miliony ludzi. W takich sprawach nie ma co liczyć na prawo, a nie ma co się na prawo powoływać.

 7. Jankes mówi

  Ukraińska policja na niemieckim pasku w1942rozstrzelala mojego dziadka, było minęło,ta akcja z knajpą to może i prowokacja, ale dzisiaj po cyrku z plandemią, sztucznym kreowaniem rzeczywistości ekonomicznej (spekulacje cenowe surowców aby zawyżyć ceny i już ich nie obniżyć) nie ma to większego znaczenia,w tym szaleństwie są ważniejsze rzeczy którymi należy się zająć,knajpa to naprawdę pryszcz

 8. ZioMzB4 mówi

  Trzeba cisnąć na takich bandersynów do skutku, krzyczeć, jak Żydzi, czepiać się , nie odpuszczać i dopominać o swoje.
  inaczej zostanie milczenie owiec / baranów?

 9. Damis mówi

  Bandera w ukraińskim micie symbolizuje walkę o niepodleglość Ukrainy i aktualną walkę z Rosją. Ja rozumiem złość środowisk narodowych z powodu wołyńskiej rzezi. W Ukraińcach mit Stiepana Bandery został zaszczepiony jeszcze w latach ’90, a po 2014 większość Ukraińców zaczęła się z nim identyfikować. Notabene Putin oskarża Ukraińców o kolaborację z Hitlerem i faszyzm, a zapomina o pakcie Mołotowa z Ribentropem. Sowieci podziwiali Niemców i srogo się sparzyli gdy zaczęła się operacja Barbarossa. Tak samo kiedyś potraktują ich Chiny, które oprócz gospodarczych interesów, udają przyjaźń, a tak naprawdę gardzą mongolskimi bękartami z Moskwy. Ale do rzeczy. Nie bez winy, a może przede wszystkim jest to wina polskiego i ukraińskiego IPN-u, że do tej pory nasze krzywdy nie zostały rozliczone. IPN woli brać udział w wojnie polsko-polskiej, lustrować 80-letnich dziadków, wygłupiać się z kultem „wyklętych” (dajac Białorusinom i Litwinom pretekst do gnębienia polskich mniejszości). No, ale z takim budżetem jaki ma IPN, coś trzeba robić, a jak nie ma co robić, to trzeba pisać historię od nowa. I tu leży pies pogrzebany…

 10. Dumny Polak mówi

  Ciekawie napisales, Damis!
  Pisz tu czesciej…!
  Po prostu, nie dajmy im tutaj oddychac! Nie moga sie tutaj wiecej czuc dobrze!
  Ignorujmy tych prymitywow, bez jakiejkolwiek cywilizacji! Pokazmy, co wobec nich czujemy, az sie wreszcie sami wyniosa.
  Pamietacie, ze kazdy, nawet mily gosc, na trzeci dzien, zaczyna juz smierdziec!
  Niech skoncza swoja debilna wojne i spierdalaja, latac dziury w swoich komunistycznych blokach i niech tam madrzeja, a nie tutaj, na naszych plecach
  W ktoryms z filmow ksiedza Natanka padla wypowiedz, ze cale pieklo jest puste i najbardziej, ich dotychczasowi mieszkancy, skupili sie wlasnie na naszej Polsce, bo jej strasznie wszyscy nienawidza za nasze nieposluszenstwo do poddania sie new world order i podobnemu demonicznemu badziewiu.
  Wyglada na to, ze ci wspomniani ucielesnili sie wszyscy, akurat w tych banderowskich, krzywonosych i pyzatych, bestiach! To jest prawdziwa NASZA AKTUALNA PANDEMIA, nic innego…

 11. Быдлошевский Л.З. mówi

  „…mongolskie bękarty z Moskwy…” – półgłówek szczegolny jesteś, prawda ? Idiota совершенный ….Przecież Polacy nie dorastaja tym Słowianom rosyjskim do piet, prawda ? Polska jest kolchozem unijnym…Tak. Unijnym. Pora 6500 bomb atomowych zrzucić choćby na Polskę, prawda ? Bez odbioru bo mi czasu szkoda..

  mgr fil. rosyjskiej ur. 1959 rok …

  ❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗

 12. Hammurabi mówi

  Problem i to niewątpliwy problem z Ukraińcami choć już nabrzmiewa będzie wciąż narastał i to bez względu na to kto i w czyim imieniu, akurat będzie „zarządzał” tym krajem.
  Będzie to trwało aż do przekroczenia masy krytycznej po osiągnięciu której, reakcja łańcuchowa może wyrwać się spod kontroli nawet tak opresyjnego państwa jak nasze.
  Wystarczy wówczas przysłowiowa „iskra na prochy”.
  A ukraińska knajpa? Przecież tak niewiele trzeba, żeby właściciele przekonali się, że powinni zwinąć interes, tylko…
  Właśnie problemem jest wewnętrzne poróżnienie Polaków, brak wspólnych, pryncypialnych dla wszystkich wartości, powszechny tumiwisizm, obojętność i niewiedza lub jak kto woli amnezja.
  To jest powód który niszczy to, co nazywamy polskością, patriotyzmem, uczciwością i odpowiedzialnością!
  Przykładowo, gdyby ktoś w geście protestu pokusił się o jakiś sabotaż na terenie tej knajpy, znalazły by się całe tabuny oburzonych debili chcących ratować jej finanse, jacyś znani celebryci albo nawet posłowie biegaliby z reklamówkami na ratunek a policja wyłaziłaby ze skór by „zbrodniarza” aresztować.
  A wystarczy tylko pomyśleć, co by się działo np. w Izraelu, gdyby tam jakiemuś Niemcowi przyszło do głowy otworzyć tradycyjną bawarską knajpę z wystrojem sięgającym czasów, za które cały świat jest zobowiązany przepraszać i kochać Żydów?

 13. Быдлошевский Л.З. mówi

  • 23 grudnia – papież Klemens VIII wydał bullę „Magnus Dominus et laudabilis nimis” zatwierdzającą Unię brzeską 1596 r. dzieki temu tatuś Stiepana Andriewicza Bandery był księdzem katolickim obrzędu grecko-katolickiego i mógł się żenić bo jego przodkowie uznali w 1595 papieża Klemensa VIII i przejęli wszystkie dogmaty wiary rezerwując sobie tylko zewnętrzne jak szaty i ubiur i możność zenienia się co też i już w Kościele Katolickim już ponad 400 lat jest to dozwolone a więc Bandera w 1959 r. umarł jako katolik a wy tego nie wiecie, prawda ? –

  ❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗

 14. Hammurabi mówi

  @Быдлошевский Л.З.
  No… Nie chcę się czepiać ale czy przeczytałeś swój tekst przed kliknięciem w „wyślij komentarz”?
  Jak na magistra filologii to jednak wstyd .
  Ale nic to! Zdarza się 😉…
  Teraz może parę słów o „czcigodnym słudze bożym”, niejakim Szeptyckim? Pełnym cnót heroicznych draniu?

 15. Быдлошевский Л.З. mówi

  Proszę mi wytknąć jeden błąd ! Nie ma ? Dziwne prawda ? Są Banderowcy KATOLIKAMI od ponad 400 lat czy się komuś podoba czy nie i się żenią od 400 lat …Więcej koledze nie pisze bo szkoda czasu…

  ❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗

 16. Dumny Polak mówi

  Usilujesz wykpic sobie katolicyzm jako taki, czy jak?
  O ile mgliscie wiem, naleza oni do greckiej odmiany, ktora z papiestwem i rzymska odmiana, maja sporo roznic.
  Mialbym / mielibysmy przez to przestac byc katolikami, przez to ze tych upancow blogoslawil, przed akcja ich pop, ktory mogl sie zenic?
  Czy co sobie zaplanowales?
  Ty smierdzisz mi tutaj jakims podejrzanym go..nem!

 17. Damis mówi

  Быдлошевский Л.З. Mówi: A dlaczego się pan oburzył, że napisałem „mongolskie bękarty z Moskwy”? Wielkie Księstwo Kijowskie dało początek trzem narodom: rosyjskim, białoruskim i ukraińskim. Ale jeśli agent KGB, czlowiek moim zdaniem, który już dawno powinien wąchać kwiatki od spodu (od korzeni), sławny Wołodia po matce nazywany Putinem, pieprzy coś roszczeniowo o Ukrainie, to ja mu to odpowiadam: Złota Orda w 1223 roku najechała Kijów, zgwałcili kobiety, wzięli w jasyr. To właśnie przez Tatarów Rurykowicze wyemigrowali do Moskwy i tam założyli państwo, które dziś zwie się Rosją. W skrócie. No i dziś Wołodia po matce zwany Putinem ma żale do Ukraińców, którzy notabene wyzwolili Auschwitz. No, ale to już temat na inny wykład…

 18. Dumny Polak mówi

  Ukraincy wyzwolili Auschwitz, co ja slysze!

 19. Damis mówi

  Dumny Polak: A co myślisz bracie, że w Armii Czerwonej walczyli tylko etniczni Rosjanie? Poczytaj, kto służył i kto ginął. Gdyby Putin miał honor, nigdy by nie bombardował ukraińskich cywilów, bo oni tez kiedyś ginęli w Wojnie Ojczyźnianej.

 20. Demokryta mówi

  Do damisa! Jest ogromna różnica między umową międzynarodową a haniebną kolaboracją, to nie to samo. Drugie, nikt normalny nie będzie się identyfikował ze zbrodniarzem, jak to robią Ukraińcy. To dzicz i koniec a wschodnia Ukraina daje sobie wmawiać tę ohydną wiedzę. Damis, czepiłeś się, jak pijany płotu IPN, który tylko w niewielkiej części realizuje swoje zadania i nasze Polaków oczekiwania. Nawet nie kryjesz się z tą sztuczną nienawiścią do Polaków. Gdybyśmy mieli polskie władze, to nikt by nie mówił o polskich obozach zagłady (właśnie to jest pisanie historii od nowa) i nie byłoby tylu Ukraińców nagle wpuszczonych do Polski na nasze utrzymanie. Czepianie się dziadków bandytów, poszukiwania szczątków zamordowanych Polaków w dołach śmierci to ci przeszkadza? Ci dziadkowie nigdy nie powinni dożyć tych lat za swoje zbrodnie. Jak ci źle, w Polsce, to na front z hasłem bandery na Ukrainu. Tak poza tym, współczuję normalnym ludziom ze wschodniej Ukrainy.

 21. Hammurabi mówi

  @Быдлошевский Л.З.
  No to wytykam „koledze” filologowi, choć sam prosty górnik jestem.
  Mianownik (kto? co?): ubiór ubiory
  Dopełniacz (kogo? czego?): ubioru ubiorów
  Celownik (komu? czemu?): ubiorowi ubiorom
  Biernik (kogo? co?): ubiór ubiory
  Narzędnik (z kim? z czym?): ubiorem ubiorami
  Miejscownik (o kim? o czym?): ubiorze ubiorach
  Wołacz (hej!): ubiorze ubiory
  W swej arogancji „kolega” się zbytnio unosi.
  Niemcy też ponoć byli katolikami. Od „Gott Mit Uns”, „Drang nach Osten” po trupach i tak dalej aż po wydatną pomoc watykańską w unikaniu odpowiedzialności za zbrodnie…
  Jak więc widać „katolików” ci u nas dostatek, tylko kościół bokami robi!

 22. Damis mówi

  Demokryta: Ukraińcy nie mieli własnej państwowości, więc nie porównuj ich do Rosji Stalina. Według ciebie rozbiór Polski we wrześniu ’39 wynikał z międzynarodowej umowy? Wiesz co ziomuś? Pisze do ciebie tylko dlatego, że mi zachciało srać i biore swój tablet do sracza. Cudzoziemcy, w tym Ukraińcy, stanowią zaledwie 5 proc. ogółu ubezpieczonych oraz znikomy odsetek świadczeniobiorców. W przypadku emerytur i rent pobierają oni poniżej promila ogólnej kwoty wypłat, a w przypadku zasiłków – około 1,5 proc. Poczytaj na prawo.pl, a później pisz, że Ukraińcy są na twoim utrzymaniu. Ja wiem, że tobie jest żal „normalnym ludziom ze wschodniej Ukrainy”, bo ty wrażliwy jesteś. To pakuj chuju plecak i zapierdalaj w okopy.

 23. Быдлошевский Л.З. mówi

  „Kościół greckokatolicki powstał w roku 1596 w wyniku zawarcia unii brzeskiej. W jej wyniku część hierarchii Kościoła prawosławnego na terenach ówczesnej Rzeczypospolitej podporządkowała się jurysdykcji papieskiej, zachowując przy tym dotychczasowy obrządek.

  Uznając dogmaty katolickie, Kościół greckokatolicki zachował prawosławne odrębności liturgiczne i prawne, w tym małżeństwo księży przed święceniami oraz odmienny kalendarz kościelny i języki liturgii.

  Przez wielu Ukraińców uznawany jest za Kościół narodowy. Na Ukrainie Kościół ten miał przed 24 lutego 2022 r. ponad 5 mln wyznawców. Ponadto kilka milionów mieszka wśród emigracji ukraińskiej na świecie, a kilkadziesiąt tysięcy – w Polsce. Największe skupiska wiernych są w naszym kraju na Warmii i Mazurach, w okolicach Koszalina, Wrocławia i Przemyśla. Rozproszenie wiernych tej cerkwi w Polsce wynika z przesiedleń ludności z południa kraju w ramach akcji „Wisła” w 1947 roku.

  W roku 2020 w wyniku reorganizacji struktury Kościoła greckokatolickiego w Polsce powstała nowa eparchia olsztyńsko-gdańska, a eparchia wrocławsko-gdańska zmieniła nazwę na eparchię wrocławsko-koszalińską.

  Od 1 września 2022 r. eparchie greckokatolickie w Polsce mają własny wspólny Trybunał cerkiewny, będący sądem I instancji dla spraw w zakresie Kodeksu Kanonów Kościołów Wschodnich.

  Na terenie naszego kraju działają także dwa męskie domy zakonne ojców bazylianów w Warszawie i w Przemyślu oraz dziewięć żeńskich domów zakonnych: Sióstr Służebnic Niepokalanej Panny Maryi w Przemyślu i w Warszawie, sióstr bazylianek w Warszawie, Przemyślu i w Gorlicach oraz Sióstr Świętego Józefa w Krakowie i w Przemyślu.”
  https://www.wnp.pl/parlamentarny/wydarzenia/abp-popowicz-brak-infrastruktury-najwiekszym-wyzwaniem-kosciola-grekokatolickiego-w-polsce,683493.html#:~:text=Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82%20greckokatolicki%20powsta%C5%82,i%20w%20Przemy%C5%9Blu.

 24. Dumny Polak mówi

  No Damis!
  Na takie wypowiedzi, to tutaj, bez reakcji, nie bedziesz mogl sobie w przyszlosci pozwolic.
  Widocznie Twoje pierwsze wypowiedzi przeczytalem nieuwaznie, a z grubsza zabrzmialy ciekawie.
  Teza, ze ” Ukraincy wyzwolili Auschwitz” jest juz bardza brzydka manipulacja. ktorej my tutaj nie stosujemy, gdyz takimi metodami prowadzenia rozmow, W POLSCE, gardzi sie.
  TO JEST PO PROSTU NADUZYCIE faktow historycznych z twojej strony!
  Jakto nie przyszlo ci na mysl, ze ci jakoby wspaniali wyzwoliciele Oswiecimia, wyslugiwali sie w Powstaniu Warszawskim ss-manom, mordujac znowu tysiace warszawskich cywilow, ukrytych w piwnicach i kanalizacji!
  Chcesz z twoimi niegodnymi falszerstwami tutaj sobie bezkarnie przemaszerowac!
  Wybij sobie to z glowy!
  Polacy, choc chorobowo dobroduszmi, nie sa idiotami i choc cala moca uprawia sie wszedzie propagande, podobna do tej twojej, nie jestes w stanie odebrac nam tutaj zupelnie prostych, banalnych faktow.

  Ponadto, patrzac, jak ci sami parszywi decydencj odbierajac Polakom podstawy gospodarowania i samej egzystencji, to obciazenie milionami przyjetych , jasniepanskich, roszczeniowych prymitywow, bez ludzkiego honoru, stanowi dla Polski obciazenie nie do wytrzymania!
  To raczej ty, jesli masz taka wole, idz sobie na plac i zapros do siebie do domu, zgraje tych smierdzieli i dbaj o nich cala lata, NA TWOJ WLASNY KOSZT, bo Polacy nie maja juz powoli co do garnka wlozyc w swoim wlasnym kraju, nie mowiac nawet o dalszym wyzwaniu Putina do agresji!
  My do Rosji, po tym jak dala sie ucywilizowac, nic nie mamy!
  Im tez wolno zyc i dbac o wlasne interesy i bronic sie przed komunizmem, tym razem z rak Bidena!
  A teraz, jak o mnie chodzi, mozesz sobie w twoim kiblu juz na zawsze pozostac, a twoj laptop wypie..lic przez okno, aby nie dal pisac cie wiecej takiego gowna, a juz na pewno nie TUTAJ!
  Stoisz po zlej stronie prawdy i skompromitowales sie tutaj, kompletnie! Bujaj sie!
  Ciebie tez nie chcemy w Polsce, bo nie respektujesz jej godnosci!

 25. Hammurabi mówi

  @Dumny Polak
  Przecież agresja ze strony ZSRR we wrześniu 1939 roku była zaplanowaną wcześniej kontynuacją planów Lenina z chwili napaści na Polskę zaraz po odzyskaniu niepodległości, co potwierdzają haniebne układy teherańskie i zagarnięcie Polski w strefę wpływów radzieckich, ze wszystkimi tragicznymi tego konsekwencjami społecznymi, gospodarczymi i cywilizacyjnymi.
  Do dziś przecież można w Moskwie usłyszeć prócz bredni o wyzwalaniu Polski i poniesionych w związku z tym ofiarach, głosy o konieczności odzyskania „rdzenie rosyjskich” ziem, do których zaliczają tam i polskie, z czasów rozbiorów lub częściej, z granic powstałych pomiędzy Bugiem a Niemnem w wyniku porozumień niemiecko-radzieckich z 23 sierpnia i 28 września 1939 r.
  Cywilizowanie Rosji to jak czerpanie wody sitem, bo Rosja to stan umysłu, w dodatku robaczywego.
  Kiedy więc czyta się deklaracje o witaniu Rosjan chlebem i solą, rodzi się pytanie czy deklarujący jest jako Polak przy zdrowych zmysłach czy raczej wzorem żydowskim, już szykuje materiały na budowę powitalnych bram wraz z listami patriotów i polskiej inteligencji…
  Ukraińcy zaś po Niemcach i Rosjanach są trzecim katem Polaków. Nie usprawiedliwia ich nic. Nawet opowieści o pogardzie jaką ponoć odczuwali w kontaktach z Polakami i krzywdach których doznawali. Ludobójstwo którego wzorem swoich idoli się dopuścili na zawsze będzie znamieniem hańby, bez względu na okoliczności polityczne. Dość wspomnieć ich podejście do tego bolesnego tematu przed agresją rosyjską! Wspomnieć pełne buńczucznej pogardy prowokacje, manifestacje i rządowe wsparcie ukraińskiego nacjonalizmu oraz gospodarczą blokadę polskiego transportu tzw. „nowym jedwabnym szlakiem”.
  Dlatego wojna pomiędzy tymi dwoma tworami nie będąc naszą wojną, powinna być naszym interesem, bo osłabia gospodarczo i demograficznie naszych odwiecznych wrogów. To właśnie powinni uzmysłowić sobie wszyscy Polacy!

 26. Быдлошевский Л.З. mówi

  I co wy teraz milczycie zamiast mnie z miłością bliźniego zwyzywać, prawda ? Nie wiedzieliście o tych greckokatolikach ale mnie do piachu chcieliście zakopać, prawda ?
  No więc Bandery Andriewicza Stiepana tatuś był księdzem katolickim nie prawda li ? I w 1959 roku w Monachium był zabity jako katolik i papież się za niego modlil, prawda ? I 5 000 000 na Ukrainie razem z innymi Banderowcami również, prawda ?
  Szkoda tylko że w Akcji „Wisła” w 1947 się co nieco rozproszyli ci ukraińscy Katolicy, prawda ?

  “Kościół greckokatolicki powstał w roku 1596 w wyniku zawarcia unii brzeskiej. W jej wyniku część hierarchii Kościoła prawosławnego na terenach ówczesnej Rzeczypospolitej podporządkowała się jurysdykcji papieskiej, zachowując przy tym dotychczasowy obrządek.

  Uznając dogmaty katolickie, Kościół greckokatolicki zachował prawosławne odrębności liturgiczne i prawne, w tym małżeństwo księży przed święceniami oraz odmienny kalendarz kościelny i języki liturgii.

  Przez wielu Ukraińców uznawany jest za Kościół narodowy. Na Ukrainie Kościół ten miał przed 24 lutego 2022 r. ponad 5 mln wyznawców. Ponadto kilka milionów mieszka wśród emigracji ukraińskiej na świecie, a kilkadziesiąt tysięcy – w Polsce. Największe skupiska wiernych są w naszym kraju na Warmii i Mazurach, w okolicach Koszalina, Wrocławia i Przemyśla. Rozproszenie wiernych tej cerkwi w Polsce wynika z przesiedleń ludności z południa kraju w ramach akcji “Wisła” w 1947 roku.

  W roku 2020 w wyniku reorganizacji struktury Kościoła greckokatolickiego w Polsce powstała nowa eparchia olsztyńsko-gdańska, a eparchia wrocławsko-gdańska zmieniła nazwę na eparchię wrocławsko-koszalińską.

  Od 1 września 2022 r. eparchie greckokatolickie w Polsce mają własny wspólny Trybunał cerkiewny, będący sądem I instancji dla spraw w zakresie Kodeksu Kanonów Kościołów Wschodnich.

  Na terenie naszego kraju działają także dwa męskie domy zakonne ojców bazylianów w Warszawie i w Przemyślu oraz dziewięć żeńskich domów zakonnych: Sióstr Służebnic Niepokalanej Panny Maryi w Przemyślu i w Warszawie, sióstr bazylianek w Warszawie, Przemyślu i w Gorlicach oraz Sióstr Świętego Józefa w Krakowie i w Przemyślu.”

  ❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗

 27. Dumny Polak mówi

  Siemano Hammurabi!
  Nie umiem nic przeciwko temu napisac, co tutaj przedstawiles
  Sam napisalem, ze jest to dla mnie rodzaj marzenia, choc bardzo, bardzo ryzykownego.

  Wprawdzie odzegniuja sie od starych upiornych komunistycznych tendencji, ale nie sposob przyjac tego, jako definitywne. Nie wiadomo przeciez, co prawdziwie w glebi swojej duszy ze soba niosa!

  Jak myslisz, jesliby prawdziwie byli tym wciaz zainteresowani, o czym piszesz, to oddaliby wtedy tak latwo swoje bazy militarne, wszedzie w Polsce?
  Nie bylo mnie juz wtedy w Polsce i te okolicznosci mi jakos umknely!

  Naturalnie, jak zawsze, za takie ” wyzwolenie”, kazaliby sobie slono ” zaplacic”, a ze ich przemysl zacofany, musielibysmy znowu na ich nieudolnosc pracowac!
  I do naszych dobr naturalnych , wciaz nie mielibysmy prawa!

  Nie wyobrazam sobie natomiast, ze przywiezliby do nas podobne bolszewickie, pejsate mendy, mordujace patriotycznych Polakow, gdyz, o ile wiem, nie maja do tego potencjalu!

  Tak, czy inaczej, Polsce teraz haniebny los ” z deszczu pod rynne” , komunizmu jewropejskiego z Brukseli
  Dla mnie jest to z ich strony pozytywny znak, uslyszec urywki ostatniego dwugodzinnego przemowienia Putina, w ktorym nie slychac juz agresywnosci a tylko zadziwienie, ze zachodni partnerzy doprowadzili do takiej sytuacji.

  Jak chcialbys sie Hammurabi, inaczej pozbyc tego komunistyczno-syjonistycznego, demonicznego badziewia i wreszcie uwolnic nasza slodka Polske od uciemiezenia?
  Musimy teraz zaczac sie wszyscy modlic!
  Nic innego nam juz nie zostalo…
  Przeciez tak, to ta wojna musialaby trwac jeszcze 10 lat, az sie wreszcie, (nasi wrogowie), wzajemnie pozabijaja! Przeciez to jest nienormalne!
  Czegos takiego nie mozemy pragnac!

 28. Dumny Polak mówi

  …Chocby dlatego, ze sie stad wtedy juz nigdy nie wyniosa…!

 29. Быдлошевский Л.З. mówi

  I co wy teraz milczycie zamiast mnie z miłością bliźniego zwyzywać, prawda ? Nie wiedzieliście o tych greckokatolikach ale mnie do piachu chcieliście zakopać, prawda ?

  No więc Bandery Andriewicza Stiepana tatuś był księdzem katolickim nie prawda li ? I w 1959 roku w Monachium był zabity jako katolik i papież się za niego modlil, prawda ? I 5 000 000 na Ukrainie razem z innymi Banderowcami również, prawda ?
  Szkoda tylko że w Akcji “Wisła” w 1947 się co nieco rozproszyli ci ukraińscy Katolicy, prawda ?

  “Kościół greckokatolicki powstał w roku 1596 w wyniku zawarcia unii brzeskiej. W jej wyniku część hierarchii Kościoła prawosławnego na terenach ówczesnej Rzeczypospolitej podporządkowała się jurysdykcji papieskiej, zachowując przy tym dotychczasowy obrządek.

  Uznając dogmaty katolickie, Kościół greckokatolicki zachował prawosławne odrębności liturgiczne i prawne, w tym małżeństwo księży przed święceniami oraz odmienny kalendarz kościelny i języki liturgii.

  Przez wielu Ukraińców uznawany jest za Kościół narodowy. Na Ukrainie Kościół ten miał przed 24 lutego 2022 r. ponad 5 mln wyznawców. Ponadto kilka milionów mieszka wśród emigracji ukraińskiej na świecie, a kilkadziesiąt tysięcy – w Polsce. Największe skupiska wiernych są w naszym kraju na Warmii i Mazurach, w okolicach Koszalina, Wrocławia i Przemyśla. Rozproszenie wiernych tej cerkwi w Polsce wynika z przesiedleń ludności z południa kraju w ramach akcji “Wisła” w 1947 roku.

  W roku 2020 w wyniku reorganizacji struktury Kościoła greckokatolickiego w Polsce powstała nowa eparchia olsztyńsko-gdańska, a eparchia wrocławsko-gdańska zmieniła nazwę na eparchię wrocławsko-koszalińską.

  ❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗

 30. Hammurabi mówi

  @Dumny Polak
  Modły i posty to już nasi pra pra dziadowie czynili, krzepiąc się naprzemiennie modlitwą i przepowiedniami.
  Tak jak I wojna światowa rozbiła sojusz trzech zaborców Polski który przecież trwał nieprzerwanie od trzeciego rozbioru a ich solidarność w sprawie polskiej wielokrotnie uniemożliwiała Polakom wybicie się na niepodległość i paraliżowała wszystkie polskie powstania, tak i osłabiająca dzisiejszych wrogów Rzeczpospolitej wojna, może przynieść profity. Wszystko zależy od tego, jak do tego podejdą polskie władze z jednej strony a z drugiej ile z faktów dotrze do głów Polaków zaślepionych własnymi sprawami.
  Nieocenioną rolę odgrywają w tym temacie niezależne portale, kładące w głowy Polaków wiedzę skrzętnie ukrywaną przez całe dziesięciolecia.
  Tak jak na własne życzenie Kościół pozbawił się szacunku i posłuchu, tak – jak widzę – robi to samo unia, swoimi ukazami, swoją arogancją i pewnością bezkarności.
  Owszem, bogaty zachód ze szczętem ogłupiony, spasiony dobrobytem nieświadomie godzi się na dyktaturę komisarzy, na stopniowe ubezwłasnowolnienie i powszechną inwigilację, w zamian ciesząc się utopią rodem z reklam pokazujących konsumujących życie, uśmiechniętych ludzi, zapominających jednak o tym, że jedynie produkcja dóbr daje szansę na ten dobrobyt. Jednak byłe „demoludy” w tym przypadku już niedługo zaczną bunt, bo nowotwór unijny już w niczym nie przypomina tego, czym była Europejska Wspólnota Węgla i Stali której osiągnięcia dziś są źródłem bogactwa zachodu. Dziś „zielony ład” jest jak trąd który powoduje amputacje coraz większej ilości gałęzi przemysłu generujących dochody.
  Piszesz o wojnie, że: „czegoś takiego nie możemy pragnąć” i się mylisz. Powinniśmy tego pragnąć, bo w przeciwnym wypadku ci którzy dziś wzbudzają naszą litość, bez skrupułów wykorzystają naszą najmniejszą słabość! A jako społeczność jesteśmy bardzo słabi!

 31. Быдлошевский Л.З. mówi

  No i gdzie sa ci którzy katolików Banderowskich w ilości 5 000 000 bronili jak w czasie II Wojny Światowej, prawda ?

  I co wy teraz milczycie zamiast mnie z miłością bliźniego zwyzywać, prawda ? Nie wiedzieliście o tych greckokatolikach ale mnie do piachu chcieliście zakopać, prawda ?

  No więc Bandery Andriewicza Stiepana tatuś był księdzem katolickim nie prawda li ? I w 1959 roku w Monachium był zabity jako katolik i papież się za niego modlil, prawda ? I 5 000 000 na Ukrainie razem z innymi Banderowcami również, prawda ?
  Szkoda tylko że w Akcji “Wisła” w 1947 się co nieco rozproszyli ci ukraińscy Katolicy, prawda ?

  “Kościół greckokatolicki powstał w roku 1596 w wyniku zawarcia unii brzeskiej. W jej wyniku część hierarchii Kościoła prawosławnego na terenach ówczesnej Rzeczypospolitej podporządkowała się jurysdykcji papieskiej, zachowując przy tym dotychczasowy obrządek.

  Uznając dogmaty katolickie, Kościół greckokatolicki zachował prawosławne odrębności liturgiczne i prawne, w tym małżeństwo księży przed święceniami oraz odmienny kalendarz kościelny i języki liturgii.

  Przez wielu Ukraińców uznawany jest za Kościół narodowy. Na Ukrainie Kościół ten miał przed 24 lutego 2022 r. ponad 5 mln wyznawców. Ponadto kilka milionów mieszka wśród emigracji ukraińskiej na świecie, a kilkadziesiąt tysięcy – w Polsce. Największe skupiska wiernych są w naszym kraju na Warmii i Mazurach, w okolicach Koszalina, Wrocławia i Przemyśla. Rozproszenie wiernych tej cerkwi w Polsce wynika z przesiedleń ludności z południa kraju w ramach akcji “Wisła” w 1947 roku.

  W roku 2020 w wyniku reorganizacji struktury Kościoła greckokatolickiego w Polsce powstała nowa eparchia olsztyńsko-gdańska, a eparchia wrocławsko-gdańska zmieniła nazwę na eparchię wrocławsko-koszalińską.

  ❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗

 32. Dumny Polak mówi

  Przepraszam, ty bedziesz ten tekst powyzej, jeszcze wiele razy tutaj powtarzal, az ci przyznaja za niego nagrode Nobla, czy co?
  Myslisz sobie, ze ten twoj tekst jest juz twoim szczytem kreatywnosci!?
  Wiesz, ze to pomalu juz denerwuje?
  Bardzo mi zal, ze obaj, tam na gorze, nie macie w sobie fascynacji Bogiem i powtarzacie tutaj wasze napastliwe wypowiedzi!
  W bliskiej przyszlosci pozostaniecie CALKIEM SAMI, jak wam sie zalamie grund pod nogami, a ja za to bede mial moja pomoc!
  Coz, pozostaje to Wasz wybor, dziwne tylko, ze zadne inne, choc tak wazne, a czesto kontrowersyjne tematy, was tutaj nie ruszaja.

  Czasem sobie mysle, zest to wasz glowny cel, wywierac taki deprymujacy wplyw na innych czytelnikow.

  Jak o mnie chodzi, juz pojalem, co tu napisaliscie, ciekawe, czy pojawi sie tutaj od was jeszcze cos innego…!?

  Dam Wam moje slowo, ze nie wyrzekne sie mojej Wiary, chocby wszyscy ksieza i cala instytucja koscielna, zostali, (przez was) kompletnie zdyskredytowani.
  Wiara, albo pewnosc Jego obecnosci nie zostanie przez te wasze wypowiedzi, uszczuplone, mozecie sobie teraz juz dac na zatrzymanie…

 33. Быдлошевский Л.З. mówi

  Ja do Kościola Katolickiego chodziłem jako 9 – letni chłopiec i modlitwy i ministranture po łacinie zdawałem…Balaski były z obrusem przy przyjęciu Jezusa Chrystusa…I ambona była na księdza kazanie…I sami chłopcy jako ministranci…I jak księdza ubieraliśmy to nawet pojęcia nie masz co nosił i jaki szaty miał…Dzisiaj biskup takich nie ma…I wszystko było po lacinie jak tysiącletnia tradycja nakazuje….

  Dlatego też chodzę w Rzeszowie – Zaczerniu do FSSPX na godz. 09:30 i tam jest jak Bóg przykazał po łacinie i jak było wcześniej u was… Nie mieliśmy masek na twarzach jak w KK jak wszyscy …I ksiądz dupa do tabernakulum się nie odwracał i do całego sakrum jeżeli jeszcze jest i fotele dla Księży są na przeciw ołtarza …I nie szczepilismy się aby wśród szczepionych + 36 % śmiertelnych ofiar było….Chodź dalej i tylko w maskach czy nagle bez i weź Jezusa do brudnej łapy i всё будет хорошо, prawda ? –

  ❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗

 34. miedlar lizal pupy w seminarium mówi

  Uwielbiam Ukraińską kuchnię. Jest moim zdaniem dużo smaczniejsza od Polskiej. Chociaż nasz żurek jest nie do przebicia. Uj w dupe patopatriotom od ksiezulka nazisty. Zryjcie oplatek i JEGO ciało. A Ukraincy tu byli są i będą a wasze dzieci w tych knajpach będa myć gary jebani nieudacznicy.

 35. baderopedofil mówi

  ukroidy daja dooopy za miskę zupy, cienki szczawiu. jak masz problem dawaj namiar to cię zakopię

 36. baderopedofil mówi

  akcja Wisłą 2.0 coraz bliżej. tym razem to my ponabijamy ukroidów na sztachety

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.