Otworzyli sklep ukraiński „Czerwona Kalina”! Mieszkańcy są zbulwersowani

Szyld sklepowy przed zmianą i napis na witrynie sklepowej
23

W Brzegu (woj. opolskie) został otwarty sklep ukraiński „Czerwona Kalina”, który oferuje ukraińskie produkty: kiełbasę, słoninę, ryby, chałwę. Mieszkańcy są zbulwersowani, ponieważ nazwa sklepu pochodzi od pieśni, która uznawana jest za nieformalny hymn Ukraińskiej Powstańczej Armii odpowiedzialnej za ludobójstwo na Polakach.

Nazwa sklepu nawiązuje do pieśni „Czerwona kalina”, która Powstała w 1914 roku i w czasie I wojny światowej była hymnem Legionu Ukraińskich Strzelców Siczowych. Natomiast w czasie II wojny światowej „Czerwona kalina” była jedną z popularnych pieśni śpiewanych przez członków Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnej za ludobójstwo na Polakach na Wołyniu, Zamojszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce Wschodniej. Nazywa się ją nawet nieformalnym hymnem UPA.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Po nagłośnieniu sprawy w mediach społecznościowych, na witrynie sklepowej najpierw mieszkańcy przykleili naklejkę przedstawiającą palący się dom i napis „WOŁYŃ 1943 PAMIĘTAMY”. Ponieważ szyld nie został zdjęty, kilka godzin później mieszkańcy napisali na sklepie: „1943 1945 PAMIĘTAMY”.
To dowód na to, że Polacy mają dość ukraińskich prowokacji. Ile można zdzierżyć? Jeszcze chwila i Ukraińcy będą stawiać sklepy w Polsce o nazwie „Stepan Bandera”. Jeżeli w takim małym mieście oni nie boją się takiego sklepu otworzyć to niebawem będą je otwierać w kolejnych miastach w Polsce – mówi Robert Piskorski.

Komentarz do sprawy opublikował właściciel sklepu (z konta na Facebook’u – Anna Rozsadkina). Właściciel zapewnił, że „nazwa zostanie zmieniona” i zagroził zawiadomieniem organów ścigania. Na chwilę obecną (9.01.2023 r.) właściciel słowa nie dotrzymuje, bo zaledwie kilka godzin po zdjęciu, szyld wrócił na witrynę sklepową.

Zdjęcia:

Szyld sklepu w Brzegu i naklejka "Wołyń 1943 Pamiętamy"
Szyld sklepu w Brzegu i naklejka „Wołyń 1943 Pamiętamy”

Zobacz także:

“Ukraińcy gwałcili Polki i w krocze wsadzali butelki z benzyną, a Żydów rabowali ile wlazło” – Helena Partyka-Czoppa, Świadek ukraińskiego ludobójstwa na Polakach [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Ewa mówi

  Mają większe prawa niż Polacy u siebie, kiedy ,które państwa na świecie wywieszały flagi Polskie Polakom??

 2. W K mówi

  Nie może być tak, żeby obywatele neonazistowskiego kraju mieszkali w Polsce. Dla człowieka z choćby namiastką etyki, to nieakceptowalny stan.

 3. Krzesimir Dobry mówi

  Polskie flagi wywieszali nasi Bracia Węgrzy ale raczej w nasze lubi ich święta, 11 listopada itd. Może gdzieś jeszcze jakieś państwo wywiesiło kilka flag ale w tylu budynkach co w Polsce nie było tego nigdy i nigdzie. To jest miara skundlenia tej antypolskiej władzy.

 4. Ewa-Maria mówi

  Mieszkańcy w ramach protestu nie powinni kupować w tym sklepie. To najprostszy sposób aby właściciel ,, zwinął żagle,, .

 5. Hammurabi mówi

  @Ewa-Maria
  Masz rację ale nie do końca, bo zaopatrywać się w tej melinie będzie ukraińska mniejszość.
  Malowanie dat na witrynie również niczego nie da.
  To „straszne” co teraz napiszę ale jedyne co może przynieść pożądany efekt to fizyczna manifestacja niezadowolenia.
  Kiedy Rozsadkina wykupi abonament u szklarza zrozumie, że nie do końca ma prawo straszyć i tu być, na zasadach „równości” narzuconych Polakom przez „rząd”.
  Tu również jest pole do popisu dla powiadamianej przez Ukraińców policji. Będzie miała okazję udowodnić, kogo chroni i komu pomaga. Może czas najwyższy przypomnieć zachowanie Narodowej Policji Ukrainy jeszcze przed awanturą z Rosją!
  A tak na marginesie, to może doczekamy się sklepów o wdzięcznej nazwie ” Heidi, Heido, Heida”, szerzej znanej w Polsce jako „Heili, Heilo, Heila”, bo skoro potomkom jednych zbrodniarzy wolno, to jak odmówić drugim?

 6. verizanus mówi

  @ Hammurabi Powiadomiona policja z pewnością się popisze i chyba JAK ZAWSZE udowodni kogo chroni i komu pomaga ;).

 7. Ewa-Maria mówi

  Już to widzę jak policja będzie szukać winnych. Oni nadają się co najwyżej do łapania pcheł, śmierdzące lenie. Chcieliby aby przestępców podać im na tacy. Szukają głupszych od siebie.

 8. Ewa-Maria mówi

  @ Hammurabi Brzeg to niewielkie miasto . W obecnych czasach przy takich wysokich kosztach utrzymanie sklepu pociąga za sobą duże opłaty. Sami Ukraińcy nie będą w stanie tego zrobić, aby mógł na dłuższa metę funkcjonować. Chyba że jako naród ukraiński jest na uprzywilejowanej pozycji . Miasto weżnie wszystkie koszty na siebie Wszystko jest możliwe

 9. Hammurabi mówi

  @Ewa-Maria
  Z całym szacunkiem ale…
  Skoro oficjalnie Brzeg liczy sobie 34778 mieszkańców, to śmiało można założyć, że pośród nich znajdzie się spory odsetek tych z Ukrainy. Do tego doliczyć trzeba spore stado baranów omamionych oficjalna narracją mediów i władze miasta które – jak słusznie zauważyłaś – wzorem innych będą się prześcigały w pomocy dla takiego geszeftu.

 10. Katarzyna mówi

  Brak szacunku do Polski że strony Ukrainy bije po oczach… a Pseudo Polski rząd założył okulary….

 11. wito mówi

  Niech prowokują dalej, to się doczekają odpowiedzi. Nie kupować , to po pierwsze.

 12. Error 404 mówi

  W ramach elementarnego prawa wyboru (które póki co jeszcze mam), do sklepów prowadzonych przez Ukraińców nie chodzę nigdy, niezależnie od ich szyldu.

 13. Ewa-Maria mówi

  @Hammurabi muszę przyznać że w Polsce baranów się namnożyło. Ostatnie majtki oddaliby UPAińcom.
  Zapominając ile krzywd doświadczyliśmy od nich.

 14. Lara mówi

  Dlaczego jesteśmy tak zawistnymi ludźmi , czy to się w nas nigdy nie zmieni. Czasami wstydzę się że jestem Polką . Nikt nie widzi ile Ukraińców pracuje i też płacą podatki. To samo mogą mówić o nas Anglicy gdzie tyle Polaków już tam jest że karmią nas. Po drugie kalyna to drzewko owocowe ,które jest bardzo popularne na Ukrainie… Czytając komentarze,to az mi słabo, ma prawdę jesteśmy tak prymitywni???!! Po trzecie ,cieszcie się że śpicie w cieplutkich i zasisznych swoich domkach ,gdzie w tym samym czasie ginął ludzie ,dzieci za swoją wolność o zrozumcie wolność naszą. Nie zycze Wam żebyscie musieli uciekać z jedną reklamówka w nieznane ,zostawiając swój dobytek, i w niepewności czy jutro nie dostaniecie telefonu że mąż ,brat ,czy syn zginął. Trochę pokory ,bo nie wiadomo co nas czeka. I jeszcze jedno,ukriancy nie prosili się o pomoc ,sami ją zaoferowaliśmy, jak można teraz wypominać że my kramimy. Jeszcze raz powtórzę cieszcie się że śpicie spokojnie,bo Ukraińscy żołnierze walczą też o nasza wolność!!!

 15. Bogdan Staszyński mówi

  Jeszcze nielegalna imigrantka spoza Unii Europejskiej zastrasza Polaków w Polsce policją! Nasłać na nią sanepid, urząd skarbowy i straż graniczną. Te ich produkty na 100% nie posiadają badań sanitarnych.

 16. Janet mówi

  Jest pytnie, jak policy znalezli sie na Wolyniu w tamtych czasach I czego tam szukali

 17. Henryk mówi

  Ta banderowska swolocz juz dawno powinna opuscic Polske

 18. Bura mówi

  @Lara
  Nie rozśmieszaj mnie bo mam zajady.
  Hahahahahaha !!!

  Robisz w TVP Info?

 19. Kwal mówi

  Lara nie picuj Nas że ty jesteś Polską…żydostwo aż od ciebie śmierdzi !

 20. Abbadon mówi

  A nie można po prostu im zrobić wolynia, tylko tym razem w naszym wykonaniu?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.