TK orzekł o wyższości Konstytucji RP nad prawem UE. Budka: „Wyroki TK mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne”

defilada konstytucji/ fot. twitter
6

Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek (7.10.2021) o wyższości Konstytucji RP nad prawem unijnym oraz nad Traktatem o Unii Europejskiej (TUE). Uznał też za niezgodne z Konstytucją niektóre przepisy TUE. Totalna opozycja dostała szału, mimo, że jeszcze niedawno zgodnie deklarowano, że „Konstytucja jest największym prawem w Rzeczpospolitej Polskiej”.

Trybunał Konstytucyjny orzekł niezgodność z konstytucją RP przepisów TUE pozwalających organom UE na działanie poza granicami kompetencji przekazanych przez Rzeczpospolitą Polską i sprawiających, że polska konstytucja nie jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej. Za niekonstytucyjny uznano także przepis TUE przyznający sądom krajowym kompetencje do pomijania w procesie orzekania przepisów konstytucji i orzekania na podstawie przepisów nieobowiązujących (uchylonych przez Sejm lub uznanych przez TK za niezgodne z konstytucją). Wyrok TK uznał także za niezgodne z konstytucją przepisy TUE przyznające sądom krajowym kompetencje do kontroli legalności powoływania czy nominowania sędziów.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Orzeczenie TK zapadło większością głosów. Na 12 sędziów TK dwóch (Piotr Pszczółkowski i Jarosław Wyrębak) zgłosiło zdania odrębne.

W komunikacie TK opublikowanym przez PAP po wyroku czytamy, iż TK uznał, że próba ingerencji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w polski wymiar sprawiedliwości narusza zasadę praworządności, zasadę nadrzędności Konstytucji oraz zasadę zachowania suwerenności w procesie integracji europejskiej. Trybunał stwierdził, że kompetencji organów władzy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej nie mogą wykonywać organy, którym Polska ich nie przekazała, a stosowanie w Polsce, w oparciu o wyroki TSUE, pozakonstytucyjnych norm prawnych przed Konstytucją lub sprzecznie z Konstytucją oznacza utratę przez Polskę suwerenności prawnej.

TK podkreślił, że kształtowanie ustroju wymiaru sprawiedliwości nigdy nie zostało przekazane na rzecz Unii Europejskiej i pozostaje wyłączną kompetencją polskiego prawodawcy, a wyroki TSUE w tym zakresie wkroczyły, poza kompetencjami UE, w sferę polskiej tożsamości konstytucyjnej.

Trybunał Konstytucyjny uznał, podobnie jak w wyroku z 2005 r. o sygn. K 18/04, pod przewodnictwem ówczesnego Prezesa TK Marka Safjana, iż efektem przekazania kompetencji na rzecz UE nie może być sytuacja, w której Polska nie jest w stanie funkcjonować jako państwo suwerenne i demokratyczne – czytamy w komunikacie TK. Trybunał wskazał, że UE musi wykonywać kompetencje, które otrzymała od państw członkowskich z poszanowaniem tożsamości narodowej i konstytucyjnej państw członkowskich oraz w ramach zasad proporcjonalności i subsydiarności.

Orzeczenie TK nie podoba się posłom totalnej opozycji. Tymczasem jeszcze niedawno były przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka mówił: Każdego z nas obowiązuje Konstytucja, która jest najwyższym prawem Rzeczpospolitej Polskiej. Wyroki Trybunały Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne.

Hipokryzja najwyższego poziomu.

Źródło informacji: PAP, Interia.pl

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. verizanus mówi

    E tam ogłaszać mogą co chcą, nawet jak się zmieni skład trybunału. Np w konstytucji ZSRR czy PRL były zagwarantowane takie wolności i możliwości, że ho ho 😉

  2. Jerzy mówi

    Platfusy strzelili sobie w … stopę!
    Teraz w kontrze do planowanego przez Tuska marszu przeciwko wyrokowi TK powinien ulicami Warszawy przejść marsz Polaków ubranych w koszulki produkowane przez totalniaków KON-STY-TU-CJA !!!
    Opatrzność sprawiła, że przez wyrok Trybunału Konstytucyjnego obnażono prawdę o totalnej opozycji i wszyscy dowiedzieli się, gdzie tak naprawę współcześni targowiczanie mają Konstytucję!

  3. Historyk mówi

    W oknie mojej sąsiadki , od ponad roku wisi plakat „Konstytucja” . Ciekawi mnie , czy teraz go zdejmie ?

  4. Marcin mówi

    Przeczytajcie sobie art. 90 i 91 konstytucji. Przecież tam jest mowa, że umowy międzynarodowe ratyfikowane ustawą w Sejmie są ponad polskim prawem. Trybunał orzekł że Polska konstytycja jest nad prawem UE w niektórych kwestiach, a nie we wszystkich. A że większość kompetencji została oddana ratyfikowaniem np traktatu lizbońskiego to te niektóre kwestie są mało znaczące. Podsumowując prawo UE jest ponad prawem polskim w myśl prawa III RP. A te ich orzekania to teatrzyk dla gojów.

  5. ppp mówi

    pszczółkowski i wyrębak pod sąd. a najlepiej oddać ich Braunowi,on już wie co ze zdrajcami robić…

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.