TK orzekł o wyższości Konstytucji RP nad prawem UE. Budka: „Wyroki TK mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne”

defilada konstytucji/ fot. twitter
6

Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek (7.10.2021) o wyższości Konstytucji RP nad prawem unijnym oraz nad Traktatem o Unii Europejskiej (TUE). Uznał też za niezgodne z Konstytucją niektóre przepisy TUE. Totalna opozycja dostała szału, mimo, że jeszcze niedawno zgodnie deklarowano, że „Konstytucja jest największym prawem w Rzeczpospolitej Polskiej”.

Trybunał Konstytucyjny orzekł niezgodność z konstytucją RP przepisów TUE pozwalających organom UE na działanie poza granicami kompetencji przekazanych przez Rzeczpospolitą Polską i sprawiających, że polska konstytucja nie jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej. Za niekonstytucyjny uznano także przepis TUE przyznający sądom krajowym kompetencje do pomijania w procesie orzekania przepisów konstytucji i orzekania na podstawie przepisów nieobowiązujących (uchylonych przez Sejm lub uznanych przez TK za niezgodne z konstytucją). Wyrok TK uznał także za niezgodne z konstytucją przepisy TUE przyznające sądom krajowym kompetencje do kontroli legalności powoływania czy nominowania sędziów.

SKLEP-WPRAWO.PL

Orzeczenie TK zapadło większością głosów. Na 12 sędziów TK dwóch (Piotr Pszczółkowski i Jarosław Wyrębak) zgłosiło zdania odrębne.

W komunikacie TK opublikowanym przez PAP po wyroku czytamy, iż TK uznał, że próba ingerencji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w polski wymiar sprawiedliwości narusza zasadę praworządności, zasadę nadrzędności Konstytucji oraz zasadę zachowania suwerenności w procesie integracji europejskiej. Trybunał stwierdził, że kompetencji organów władzy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej nie mogą wykonywać organy, którym Polska ich nie przekazała, a stosowanie w Polsce, w oparciu o wyroki TSUE, pozakonstytucyjnych norm prawnych przed Konstytucją lub sprzecznie z Konstytucją oznacza utratę przez Polskę suwerenności prawnej.

TK podkreślił, że kształtowanie ustroju wymiaru sprawiedliwości nigdy nie zostało przekazane na rzecz Unii Europejskiej i pozostaje wyłączną kompetencją polskiego prawodawcy, a wyroki TSUE w tym zakresie wkroczyły, poza kompetencjami UE, w sferę polskiej tożsamości konstytucyjnej.

Trybunał Konstytucyjny uznał, podobnie jak w wyroku z 2005 r. o sygn. K 18/04, pod przewodnictwem ówczesnego Prezesa TK Marka Safjana, iż efektem przekazania kompetencji na rzecz UE nie może być sytuacja, w której Polska nie jest w stanie funkcjonować jako państwo suwerenne i demokratyczne – czytamy w komunikacie TK. Trybunał wskazał, że UE musi wykonywać kompetencje, które otrzymała od państw członkowskich z poszanowaniem tożsamości narodowej i konstytucyjnej państw członkowskich oraz w ramach zasad proporcjonalności i subsydiarności.

Orzeczenie TK nie podoba się posłom totalnej opozycji. Tymczasem jeszcze niedawno były przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka mówił: Każdego z nas obowiązuje Konstytucja, która jest najwyższym prawem Rzeczpospolitej Polskiej. Wyroki Trybunały Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne.

Hipokryzja najwyższego poziomu.

Źródło informacji: PAP, Interia.pl

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Postaw mi kawę na buycoffee.to
  2. verizanus mówi

    E tam ogłaszać mogą co chcą, nawet jak się zmieni skład trybunału. Np w konstytucji ZSRR czy PRL były zagwarantowane takie wolności i możliwości, że ho ho 😉

  3. Jerzy mówi

    Platfusy strzelili sobie w … stopę!
    Teraz w kontrze do planowanego przez Tuska marszu przeciwko wyrokowi TK powinien ulicami Warszawy przejść marsz Polaków ubranych w koszulki produkowane przez totalniaków KON-STY-TU-CJA !!!
    Opatrzność sprawiła, że przez wyrok Trybunału Konstytucyjnego obnażono prawdę o totalnej opozycji i wszyscy dowiedzieli się, gdzie tak naprawę współcześni targowiczanie mają Konstytucję!

  4. Historyk mówi

    W oknie mojej sąsiadki , od ponad roku wisi plakat „Konstytucja” . Ciekawi mnie , czy teraz go zdejmie ?

  5. Marcin mówi

    Przeczytajcie sobie art. 90 i 91 konstytucji. Przecież tam jest mowa, że umowy międzynarodowe ratyfikowane ustawą w Sejmie są ponad polskim prawem. Trybunał orzekł że Polska konstytycja jest nad prawem UE w niektórych kwestiach, a nie we wszystkich. A że większość kompetencji została oddana ratyfikowaniem np traktatu lizbońskiego to te niektóre kwestie są mało znaczące. Podsumowując prawo UE jest ponad prawem polskim w myśl prawa III RP. A te ich orzekania to teatrzyk dla gojów.

  6. ppp mówi

    pszczółkowski i wyrębak pod sąd. a najlepiej oddać ich Braunowi,on już wie co ze zdrajcami robić…

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.