Stowarzyszenie „Wizna 1939”: Polacy pomordowani w Jedwabnem będą mieli miejsce pamięci! [WIDEO]

4

Już wkrótce pożegnamy ofiary zbrodni niemieckiej z 1941 r. – Polaków z Jedwabnego i okolic. Kto czuje się patriotą i może – zapraszamy na uroczystość pogrzebową do Burzyna (Gmina Jedwabne). 6 maja 2023 r. (sobota), godz. 11.00 – informuje Stowarzyszenie „Wizna 1939”.

To efekt ekshumacji w Lesie Przestrzelskim położonym kilometr od Jedwabnego. Odnaleziono tam szczątki 11 Polaków, których w bestialski sposób zamordowali Niemcy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawę ekshumacji szczegółowo opisaliśmy TUTAJ. Przypomnijmy, że ekshumacja wykazała, że pomordowani Polacy mieli powiązane ręce do tyłu, połamane kości, zmasakrowane głowy, co oznacza, że albo byli bici kolbami od karabinów, albo strzelano im w głowę, a pociski wychodziły z tyłu lub bokiem. Na miejscu znaleziono także łuski od niemieckiej broni typu Mauser kalibru 7,92 × 57 mm. Co istotne, 46 łusek z karabinu tego samego typu odnaleziono podczas ekshumacji w miejscu stodoły w Jedwabnem w 2001 roku, a także w Wiźnie w 2018 roku, którego to odkrycia dokonali Szymanowski i Sochoń. To kolejny dowód na to, że na tamtych terenach Niemcy dokonywali egzekucji na Polakach i na Żydach z użyciem tej samej broni. To istotna kwestia, ponieważ ci, którzy z uporem maniaka powielają kłamstwa o Polakach grasujących po Jedwabnem i mordujących Żydów, próbują przekonać, że łuski z amunicji do Mausera, które znaleziono m.in. niedaleko stodoły, w której spłonęli Żydzi, albo pochodzą z karabinu z okresu I wojny światowej, albo z karabinu maszynowego MG 42, który ich zdaniem nie istniał w roku 1941. Zaprzeczają temu najnowsze dowody z “lasu śmierci”, a równocześnie potwierdzają fakt, że karabiny typu Mauser były z powodzeniem używane przez Niemców do końca II wojny światowej.

Obejrzyj relację Marcina Sochonia i Dariusza Szymanowskiego ze Stowarzyszenia „Wizna 1939”:

Przeczytaj:

J. Międlar: Skuteczniejsi od IPN-u! Kolejna ekshumacja w “lesie śmierci” obok Jedwabnego [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. W K mówi

  Czy to stowarzyszenie dostaje pieniądze publiczne, czy jak zwykle w Polsce to, co powinno być dawno zrobione za pieniądze z budżetu państwa, robi stowarzyszenie za pieniądze ze składek / zrzutek? Bo jeśli to idzie ze składek, na co są wydawane budżety wielkich ministerstw i innych organizacji państwowych mających się zajmować historią Polski?

 2. Hammurabi mówi

  @W K
  Jak to na co?
  Na upamiętnianie holokaustu, utrzymywanie muzeów typu „Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, szkalujących nas we własnym(?) kraju, Centrum Badań nad Zagładą Żydów PAN, gdzie z pomówień, wymysłów i „wizji” czyni się profesorską „naukę”, restaurację i utrzymanie kirkutów, na kultywowanie żydowskiej „kultury”… Mało?

 3. Boł mówi

  Wielkie słowa uznania i podziękowania dla tego Stowarzyszenia „Wizna 1939”!

 4. Rebih mówi

  Wiadomo, kto dokonał tej zbrodni? Bo to, że została dokonana przy użyciu amunicji do karabinu Mauser to niczego nie dowodzi.
  Grupy partyzantów, bandytów i partyzantów-bandytów, które w czasie wojny zasiedlały polskie lasy używały zwykle niemieckiej broni.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.