Stowarzyszenie Klub Historyczny “Prawda i Pamięć” apeluje o wsparcie budowy pomnika Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych w Mielcu

fot. facebook
3

Stowarzyszenie Klub Historyczny „Prawda i Pamięć” apeluje o wsparcie budowy pomnika Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych na Górze Cyranowskiej w centrum Mielca. „Wielu z nich nie ma grobów, ale mogą mieć pomnik” – piszą organizatorzy zbiórki na swoim portalu. Aby tak się stało, potrzebna jest kwota 450 tys. zł. Na dziś zebrana kwota to 21 tys. LINK DO INFORMACJI Z NUMEREM KONTA.

Według informacji zamieszczonych na portalu pomnik tworzą trzy elementy stanowiące całość, z których część główna wykonana w brązie, przedstawia postaci Żołnierzy Niezłomnych. Z prawej strony kompozycji dostrzec można sylwetki Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, Wojciecha Lisa „Mściciela”, Aleksandra Rusina „Rusala”.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Po drugiej stronie przedstawiona jest grupa osób, w której rozpoznajemy bohaterów narodowych, m.in. : Witolda Pileckiego, Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, Waleriana Tumanowicza, Danutę Siedzikównę „Inkę”, Anatola Radziwonika „Olecha”, gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”. Prowadzi ich Leon Wanatowicz „Boruta”.

Górujący nad nimi orzeł – symbol Państwa, otacza postaci swoimi skrzydłami pełnymi ekspresji i dynamizmu. Zamierzonym efektem jest oderwana część prawego skrzydła – ta forma przestrzenna przedstawia dramat naszego społeczeństwa – dekapitację elity polskiego państwa dokonaną w latach II wojny światowej i czasach powojennych. W centralnym punkcie monumentu, znajduje się ryngraf z Matką Boską, towarzyszącą aż do śmierci Niezłomnym.

Drugą, istotną częścią pomnika, jest instalacja stworzona z popękanych brył piaskowca symbolizująca tajne miejsca pochówków, doły hańby, miejsca śmierci Żołnierzy Wyklętych, ofiar komunistycznych zbrodniarzy. Element ten wynurzający się z ziemi obok pomnika, będzie odniesieniem do powązkowskiej „Kwatery Ł” – Panteonu Bohaterów Narodowych i wielu innych, znanych i jeszcze nieodkrytych miejsc zbrodni.

Źródło: prawdaipamiec.pl

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Waldemar mówi

  Wszyscy szukają wsparcia . Kogo wybrać ?. Wspierajmy się ile kto może. Po 5zł, po 10 zł. Damy radę.

  1. Anna mówi

   Powoli, po odrobinie i uda się wszystko!

 2. Jarosław mówi

  to smutne że oni nie mają często grobów nawet a ich oprawcy cieszą się wysokimi emeryturami i przywilejami i dalej plują na Polskę

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.