SKLEP-WPRAWO.PL

„Spalić ten mebel”. Internauci komentują debatę licealistów przy Okrągłym Stole

debata licealistów przy Okrągłym Stole w Pałacu Prezydenckim/ fot. twitter
8

– Po 30 latach Okrągły Stół znów stanął w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego. Przy Stole debata oksfordzka na temat znaczenia obrad, które miały miejsce 30 lat temu. Dziś debatuje Młodzież, która jak ja 1989 roku, ma 17 lat. Bardzo jestem ciekaw Ich opinii – napisał na Twitterze Prezydent Andrzej Duda.

W przeddzień 30. rocznicy rozpoczęcia obrad przy Okrągłym Stole licealiści dyskutowali w Pałacu Prezydenckim, czy negocjacje między komunistyczną władzą a opozycją były jedynym sposobem, by pokojowo obalić komunizm w Polsce. Spotkanie toczyło się w formie tzw. debaty oksfordzkiej – merytorycznej dyskusji wywodzącej się z Uniwersytetu Oksfordzkiego z precyzyjnie określonymi regułami (uczestnicy losują swoją rolę: zwolennika lub przeciwnika tezy, głosu stronom udziela marszałek, czas wypowiedzi jest jednakowy dla wszystkich, surowo zabronione jest przerywanie, wyśmiewanie oponentów, nierzeczowe argumenty, np. odnoszące się do cech osobistych uczestników, przebieg spotkania ocenia jury).

– To dla Polski widok bardzo symboliczny. Śmiało można powiedzieć, że charakterystyczny dla momentu wielkiej zmiany, jaka nastąpiła w Polsce pod koniec XX wieku – zauważył prezydent Duda, inaugurując spotkanie. PAD podkreślił, że stół, przy którym 30 lat temu dokładnie w tym samym miejscu toczono rozmowy, ma wymiar symboliczny także ze względu na sposób debatowania „ludzi równych, ludzi, którzy wykazują wolę zawarcia kompromisu”.

W dyskusji wzięli udział licealiści. Uczniowie II LO im. Gałczyńskiego w Olsztynie (gdzie funkcjonuje Collegium Rhetoricum, jeden z czołowych ośrodków krzewienia dyskusji i debat oksfordzkich w Polsce) bronili tezy „Obrady Okrągłego Stołu były jedynym pokojowym sposobem obalenia komunizmu w Polsce”. Rola przeciwników przypadła licealistom z I LO im. Skłodowskiej-Curie w Ostrzeszowie (dwukrotnym finalistom Turnieju Debat Historycznych IPN).

Jak ocenił juror debaty, prof. Andrzej Zybertowicz, po bardziej dojrzałą argumentację sięgnęli przeciwnicy tezy. Przywołując kontekst historyczny negocjacji toczonych w 1989 r. doradca Prezydenta RP zauważył: – Wtedy nie uświadamialiśmy sobie, w jakiej rzeczywistej kondycji jest władza. Tak jak do dziś wielu obserwatorów nie uświadamia sobie, jak głęboka prawda była w komentarzu Andrzeja Gwiazdy, który powiedział, że podczas obrad Okrągłego Stołu komuniści podzielili się władzą z własnymi agentami.

Co na to internauci?

Źródło informacji i cytatów: prezydent.pl, twitter

Przeczytaj też:

„Niesiołowski jak Geremek!” Co internauci mają na myśli? Wyjaśniamy…

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. SKLEP-WPRAWO.PL
 2. Spostrzegawczy mówi

  Okrągły stół od początku był nasączony kornikami. I te korniki rozmnozone nadal niszczą Polskę. Trend się nasila.

 3. Ania mówi

  Czy przy okrągłym stole siedział chociaż jeden Polak ? Bo niektórzy podają, że była ich garstka. Ale czy rzeczywiście ?

  1. narodowiec mówi

   Mikołaj Kozakiewicz marszałek „Sejmu kontraktowego” w książce „Byłem marszałkiem kontraktowego…”1991. str. 131 pisze o tym, że na 57 uczestników „Okrągłego stołu” 47 było z pochodzenia Żydami !!!

 4. Waldi mówi

  ja osobiście się nie zgadzam z tytułem tego artykułu oraz z reakcjami internautów uważam że z perspektywy fotela wygodnego fotela po latach można ocenić wszystko nie będąc w takiej samej sytuacji a wtedy było inaczej i myślę ja osobiście że władza nie mogła czekać i musiała coś zrobić i zrobiła .
  uważam że gdyby nie to dziś co po niektóre osoby rzucały by się dlaczego nie mogą powiedzieć tego czy tamtego czy skrytykować tego czy tamtego więc bardzo bym prosił o nie gadanie bzdur.

 5. Waldi mówi

  jednak cieszę się że młodzież ma taką debatę i że się wypowiada na tak ważne tematy społecznie super pomysł i uczenie młodzieży Historii inaczej.

 6. Lee mówi

  Obrady żydowskiego stołu to lepsza nazwa

 7. Lech mówi

  Powinno,sie nazywać obrady żydowskiego,stołu

 8. Robert mówi

  Jak przed laty,po oksfordzku,każdy ma swoją rolę do odegrania.Nie palcie Titanica,kiedy węgiel znika,bo niszczy atmosferę i kruszy lody eskimosów

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.