Senat przegłosował zmiany w „piątce dla z zwierząt”. Senatorzy PiS podzieleni. Jakie poprawki?

10

Senat przegłosował poprawki do „piątki dla zwierząt”. Teraz projekt będzie się znacząco różnił od tego, który początkiem września poparł wicepremier Jarosław Kaczyński. Prezes Prawa i Sprawiedliwości chciał zamknięcia ferm futerkowych i wejścia w życie zakazu uboju rytualnego w ciągu zaledwie kilkunastu miesięcy. Senat pokrzyżował plany Kaczyńskiego. Projekt ustawy z licznymi zmianami wróci teraz do Sejmu.

Pierwotny projekt, za którym obstawał Jarosław Kaczyński, składał się z pięciu elementów określonych jako „Piątka dla zwierząt”. Element pierwszy to „humanitarne traktowanie”, czyli wspomniany już zakaz hodowli zwierząt futerkowych oraz ograniczenie uboju rytualnego wyłącznie na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Element drugi to „kontrola społeczna ochrony zwierząt”. Przewiduje on zwiększenie kompetencji dla organizacji społecznych oraz możliwość asysty policji przy odbieraniu źle traktowanych zwierząt.

Trzecim elementem jest „precyzyjne prawo, większa ochrona”. Wprowadzona zostanie definicja kojca, a Inspekcja Weterynaryjna otrzyma prawo do nakładania mandatów.

Czwarty element to „bezpieczne schroniska”. Prawo do prowadzenia schronisk ma przysługiwać wyłącznie jednostkom gminnym oraz organizacjom pożytku publicznego  chroniącym zwierzęta. Wprowadza się wymóg niekaralności oraz nieposzlakowanej opinii wobec osób prowadzących i pracujących w schroniskach. Kontrole schronisk mają być częstsze.

Element piąty to  „koniec z łańcuchami”, czyli zakaz trzymania zwierząt na krótkiej uwięzi i ograniczenie stosowania kolczatek.

Teraz, po zmianach wprowadzonych przez Senat, okres likwidacji przemysłu futrzarskiego ma zostać wydłużony do 2,5 roku i aż do 5 lat w przypadku uboju bydła. Utrzymana została zgoda na dalszy, nieograniczony ubój rytualny drobiu. Projekt ustawy w nowej formie zakłada duże odszkodowania dla przedsiębiorców poszkodowanych zamknięciem branży. Wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS) wskazuje, że polski budżet tego obciążenia nie udźwignie. Zgodnie z projektem wnioski w sprawie rekompensat będzie rozpatrywał minister rolnictwa, a od jego decyzji będzie przysługiwało odwołanie do sądu.

Przeciw całej ustawie opowiedziało się 7 senatorów Prawa i Sprawiedliwości. Wśród nich był szef senackiej komisji rolnictwa Jerzy Chróścikowski. Zaznaczył, że nie boi się żadnych konsekwencji ze strony szefostwa partii. Przypomnijmy, że były minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski, a wraz kilkunastu partyjnych kolegów, zostali wyrzuceni z partii po tym gdy nie poparli „piątki dla zwierząt”.

Senatorowie, m.in. Jan Maria Jackowski (nie wziął udziału w głosowaniu nad odrzuceniem ustawy całości), Józef Łyczek, czy Jerzy Chróścikowski (wszyscy z PiS) przekonywali, że ustawa to bubel prawny, który zabije część działalności rolniczej, doprowadzi do upadku rodzinnych firm i wymusi konieczność wypłaty wielomiliardowych odszkodowań.

Źródło informacji: wPrawo.pl, Onet.pl

Przeczytaj także:

Ardanowski: „Zawód jest ogromny, mieszkańcy wsi żałują, że głosowali na PiS”

Kaczyński wyraził poparcie dla ustawy likwidującej przemysł futerkowy. Szczegóły projektu „Piątka dla zwierząt”

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. z-k mówi

  Są to ludzie, którzy nie wypracowali w swoim życiu złotówki dochodu narodowego a tylko żerowali na budżecie wypracowanym przez innych a rozdawnictwo cudzych pieniędzy opracowali do perfekcji dlatego też swój głupi pomysł będą rekompensowali poszkodowanym z pieniędzy naszych

  1. Ubaw z lewaka mówi

   Bosaka masz na mysli?

  2. Rob mówi

   Nie wiem co masz do Bosaka. Ja za niego nie dam się pokroić i nie wiem kim się stanie, jeśli liźnie władzy. Ale jednak jest to jedyny merytoryczny reprezentant dzisiejszej prawicy razem z posłami Konfederacji, którzy bez wątpienia nie są umoczeni w układ okrągłego stołu. Taki komentarz to zwykły bąk gównozjada, który nie ma pojęcia o czym mówi. Jesteś zwykłym mikrocefalem, ale jeśli jestem w błędzie, to weźmiesz sobie to do serca i zaczniesz się edukować, zanim całkiem nie zatoniesz w mule propagandy.

  3. Ubaw z lewaka mówi

   8 lat Bosak studiowal i niczego procz liceum nie ukonczyl. gdzie mi do nieuka startowac.

  4. keram mówi

   8 lat Bosak studiowal i niczego procz liceum nie ukonczyl… JA w ogóle nie studiowałem , byłem za biedny. Kiedy kończyłem czwartą klasę szkoły TPP , po szkole zawodowej o kierunku elektronik , o kierunku elektroenergetyk nauczyciel zawodu ojciec mojego wydawało mi serdecznego kolegi ( nie zdał dwa razy do drugiej klasy TPP)
   zaproponował mi niemal w przeddzień matury dwa tygodnie pracy , za taką forsę ,że dobrze zarabiający wówczas pracownik nie dostawał. No ale „prywaciarz” to co innego skusiłem się.z zarobiłem obkupiłem się ,pomogłem mamie spłacić długi.Maturę odłożyłem , na rok, ale wpieprzyli mnie do wojska . Marzenie o PIPSie , lub politechnice szlak trafił. Trepem nie chciałem zostać , ani iśćna uczelnię wojskową (maturę chcieli załatwić ) wyszedłem z wojska i finansowo byłem w pozycji jak przed wojskiem!!!._trzeba było iść do roboty i zapierda..ć , porzucić ambitne plany.Do dzisiaj mnie to dręczy ,ale wieSZ co ci powiem , gdybym miał być takim absolwentem wyższej uczelni jakich często spotykam , to wolę to co mnie spotkało. Jak widzę tych magistrów , „magisterki” ,po słynnych uczelniach , które i koń by skończył , gdyby właściciel opłacał czesne , to mdli mnie.Ty to pewnie politechnikę skończyłeś kierunek GOTOWANIE NA GAZIE i JAZDA NA KLOZECIE BEZ TRZYMANKI. Bosak to bardzo mądry człowiek choć czasem brak mu doświadczenia życiowego, cwaniactwa , aty jesteś zakompleksionym małym dupkiem , niezależnie od twoich dupkowatych fakultetów , jwżeli wogóle jakieś masz.

  5. z-k mówi

   Bosaka? Nie. Ten wykazuje zdrowy rozsądek. Mam tu na myśli Moskala, Pudę i ich pryncypała – prezesa, Grodzkiego i jego wszystkie Budki, Szczrby i Rabieje oraz was lewaków – tych kawiorowych, bolszewicko-trockistowskich, sodomickich i pozostałych

  6. Ubaw z lewaka mówi

   was? coz za bolszewicki jezyk do jednej osoby, iscie brezniewowski.

  7. Ubaw z lewaka mówi

   uzywajac slow Michalkiewicza uwazasz sie za intelektualiste?

  8. z-k mówi

   Panu Michalkiewiczowi to możesz czyścić buty, trawnik strzyc i psa na spacer wyprowadzać jeśli się zgodzi. Ja bym się nie zgodził

 2. wilk mówi

  KACZYNSKI OBAWIA SIE O SWOJEGO KOTA,A INNE ZWIERZETA TO TYLKO PRZYKRYWKA

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.