„Sąsiedzi” Jacka Międlara zwyciężają w Międzynarodowym Festiwalu Filmów. Film poleca Telewizja Republika! [WIDEO+FOTO]
Stolica Dolnego Śląska po raz dziewiąty gościła Międzynarodowy Festiwal Filmów Maksymiliany, jedno z najważniejszych wydarzeń promujących wartościowe produkcje filmowe.Tegoroczna, 39. edycja festiwalu zgromadziła twórców, krytyków filmowych oraz miłośników sztuki filmowej, którzy przez kilka dni mieli okazję uczestniczyć w pokazach, debatach i spotkaniach z twórcami. Prestiżową nagrodę w festiwalu zdobył Jacek Międlar za 1. odcinek serialu dokumentalnego „Sąsiedzi. Ostatni Świadkowie ukraińskiego ludobójstwa na Polakach”! Aktualnie film jest dostępny na DVD – TUTAJ w 8 wersjach językowych. Kolejne odcinki są w trakcie realizacji, którą można wspomóc finansowo – TUTAJ. Film poleca Telewizja Republika.
Mamy to!!!
Kochani, 1. odcinek mojego serialu dokumentalnego „Sąsiedzi. Ostatni Świadkowie ukraińskiego ludobójstwa na Polakach zdobył 1. MIEJSCE w kategorii NAGRODA PUBLICZNOŚCI DLA NAJLEPSZY FILM w Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Maksymiliany 2024!
Nie miałem wsparcia… pic.twitter.com/kgf3VQRyZI— Jacek Międlar (@jacekmiedlar) December 12, 2024
Uroczyste Otwarcie Gali
Galę 39. Międzynarodowego Festiwalu Filmów „Maksymiliany” poprowadzili Marta Dzwonkowska oraz Jerzy Skoczylas, którzy z humorem i wdziękiem wprowadzili zgromadzonych w atmosferę wieczoru.
– To już dziewiąta edycja we Wrocławiu, a przyszłoroczna będzie jubileuszowa – przypomnieli prowadzący.
Muzyczne Akcenty
Atmosferę gali budowali utalentowani muzycy: Malwina Rabenda-Duszyńska (skrzypce i wokal) oraz Michał Hadasik (piano). Ich występy wprowadzały widzów w nastrój pełen refleksji, spokoju i duchowego uniesienia. Publiczność nagrodziła artystów owacjami, doceniając ich niezwykły kunszt.
Mecenasi i Patroni
Nie zabrakło podziękowań dla patronów i mecenasów, którzy przyczynili się do organizacji festiwalu. Wśród nich wymieniono m.in. Prezydenta RP Andrzeja Dudę, Arcybiskupa Józefa Kupnego oraz licznych biskupów z Dolnego Śląska. Słowa wdzięczności skierowano również do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za wsparcie finansowe i organizacyjne.
Wyjątkowe Nagrody
Podczas gali wręczono prestiżowe nagrody w kilku kategoriach. Statuetkę Maksymiliana w kategorii „Film, który zmienia życie” zdobył film „W intencji pokoju” w reżyserii Jerzego Szkamruka. W imieniu Prezydenta RP laureat otrzymał także specjalny upominek – wieczne pióro.
W kategorii „film dokumentalny” Nagrodę Publiczności zdobył film „Sąsiedzi. Ostatni Świadkowie ukraińskiego ludobójstwa na Polakach” w reżyserii Jacka Międlara, który zdeklasował konkurencję i zdobył najwięcej głosów widzów – niemal 56% z ponad 9000 głosów. Film poleciła nawet Telewizja Republika, co jest dużym zaskoczeniem, z uwagi na linię polityczną mediów kierowanych przez Tomasza Sakiewicza.
„LEKTURA OBOWIĄZKOWA”
Piekło zamarzło! W @RepublikaTV promocja 1. odcinka mojego serialu SĄSIEDZI. OSTATNI ŚWIADKOWIE UKRAIŃSKIEGO LUDOBÓJSTWA NA POLAKACH ( https://t.co/p90UviwjKx ).
Dziękuję Kochani POLACY 🤍❤️
Wczoraj zajęliśmy 1. miejsce i otrzymałem NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI za… pic.twitter.com/b6vwdvyWTy— Jacek Międlar (@jacekmiedlar) December 13, 2024
Jacek Międlar i Jego przemówienie podczas odbierania nagrody publiczności w międzynarodowym konkursie filmowym „Maksymiliany”.
Jacek prosił mnie abym przekazala Wam podziękowania za Wasze głosy i trzymane kciuki ☺️❤️. pic.twitter.com/LswyVlCa3w— Katarzyna Sokołowska (@Kasiasok123) December 12, 2024
Werdykt Jury
W kategorii filmów dokumentalnych główną nagrodę zdobył film „Tętno” w reżyserii Jana Sobierajskiego. Jury, złożone z wybitnych specjalistów, w tym siostry Kazimiery Joanny Wawrzynów OSU, ks. Przemysława Krakowczyka i Rafała Fleszara, doceniło również filmy „Maryja. Matka ludzkości” oraz „Miało nie żyć”, przyznając im wyróżnienia.
W kategorii filmów fabularnych zwyciężyła produkcja „Przejście” w reżyserii Michaela Spieriga. Wyróżnienie otrzymał film „Złowrogi” Chucka Konzelmana i Cary’ego Solomona.
Słowa Dyrektora Festiwalu
Podczas końcowego przemówienia Piotr Pietrus, Prezes Fundacji Vide et Crede i Dyrektor Festiwalu Maksymiliany, wyraził wdzięczność wszystkim uczestnikom i organizatorom.
– Niech ten festiwal rośnie i przyciąga coraz więcej twórców oraz widzów. Chcemy, aby był jeszcze ważniejszy na filmowej mapie świata – mówił.
Podsumowanie i Pożegnanie
Gala zakończyła się wspólnym zdjęciem laureatów i organizatorów, a także występem muzycznym, który na długo pozostanie w pamięci uczestników. Marta Dzwonkowska i Jerzy Skoczylas pożegnali publiczność, zapraszając na jubileuszową, 40. edycję Festiwalu Maksymiliany w 2025 roku.
39. Międzynarodowy Festiwal Filmów Maksymiliany 2024 był nie tylko świętem kina chrześcijańskiego, ale także miejscem spotkań, inspiracji i wymiany wartości, które na długo pozostaną w sercach uczestników.
Nie było w tym roku świątecznego tekstu, ale za to już niedługo święto Trzech Króli, czyt. Objawienie Pańskie, więc pięknego świętowania i szczęśliwego 2025 roku czytelnikom i dla wPrawo.PL.
Cieszyć się wypada, bo uznanie publiczności jest światełkiem w tunelu obojętności brukowanym niefrasobliwością i jakże często głupotą tak wielu Polaków, dla których słowa niejakiego Jasiny bredzącego o służeniu narodowi rezunów, czy bełkot polskiej (?) konsul generalnej we Lwowie plującej na własny kraj i rodaków są do przyjęcia a marnotrawienie gigantycznych środków na utrzymanie Ukraińców w Polsce, nadawanie im praw przysługujących obywatelom Rzeczpospolitej niczym złym.
Postawa Polaków nie jest czymś niewytłumaczalnym, bo oto godzą się na prześladowanie swoich rodaków mówiących prawdę i dbających o jej przetrwanie, jednocześnie czapkują potomkom zbrodniarzy, morderców, gwałcicieli, degeneratów, barbarzyńców i złodziei.
Winni zamordowaniu w okrutny sposób ponad sześciu milionów Polaków i trwałemu okaleczeniu fizycznemu i psychicznemu kolejnych milionów, obróceniu w gruzy dorobku materialnego i kulturowego, zrabowaniu majątku od złota poprzez dzieła sztuki, przemysł aż po setki tysięcy ton produktów rolnych Niemcy bezczelnie odrzucają polskie roszczenia reparacyjne i… banda sprzedawczyków wiernie im sekunduje po polskiej stronie!
Podobnie z Ukraińcami. Mają czelność domagać się upamiętniania zwyrodniałych zbrodniarzy na polskiej ziemi i stawiają warunki a polska wielomiliardowa pomoc militarna i ekonomiczna wciąż jest dla nich niewystarczająca.
Można zrozumieć obawy przed Rosją, przed powtórką z lat 1919, 1939, 1944, jednak zamiast żywić, leczyć i ubierać coraz bardziej roszczeniową bandę Ukraińców w nadziei na ich walkę z Rosjanami, lepiej w takim wypadku przeznaczyć te miliardy na budowę polskiego przemysłu zbrojeniowego, włącznie z dziś zakazanymi a już niebawem używanymi środkami, zwłaszcza w obliczu nieuniknionego ponownego sojuszu niemiecko-rosyjskiego, co do którego zawiązania na nowych warunkach nie ma żadnych wątpliwości. By kolejny pakt Ribbentrop-Mołotow – nazwiska nie są tu ważne – nie okazał się kolejnym przyczynkiem do polskiej hekatomby.
Póki co, to Jacek Międlar w pojedynkę i grupką wspaniałych Polaków, „odwala” robotę za rządy, rządowe agendy, instytuty, kinematografię i oświatę.
Chapeau bas!
Jak się cieszę, że tę nagrodę otrzymał film Pana Jacka Międlara. Widziałem obraz na pokazie w kawiarni Agere w Warszawie i zrobił niesamowite wrażenie. Absolutnie znakomity pod każdym względem, historycznym i artystycznym. Gratulacje Panie Jacku. Czekam na kolejne odcinki i mam nadzieję, że któraś z większych stacji „puści” w obieg dla szerszej widowni.
Dziękuję!
Gratulacje Panie Jacku!
Dziękuję!