Co sądzimy o Niemcach? [eMisjaTv]

7

Niemcy to wyjątkowo trudny sąsiad. Nasze wspólne relacje budujemy już od tysiąca lat, a wciąż pojawiają się nowe punkty sporne. Choć zawdzięczamy im istotny wkład w rozwój europejskiej cywilizacji, skala zniszczeń, których dokonali na przestrzeni wieków jest równie wielka. Od upadku Muru Berlińskiego Polacy zaczęli masowo wyjeżdżać do Niemiec za pracą. Dziś nasi rodacy chętniej postrzegają RFN jako rynek zbytu. Coraz częściej Niemcy przyjeżdżają także do nas. Natomiast zupełnie od niedawna mówi się o naszym partnerstwie militarnym, które umacniamy w ramach tzw. wschodniej flanki NATO. Czy jednak minęło dostatecznie dużo czasu, aby zapomnieć o zaborach i wojnach światowych? Czy suma zysków naszego partnerstwa przebiła już rachunek strat? I wreszcie: czy Niemcy faktycznie traktują nas po partnersku, a jeśli tak, to dlaczego naciskają polski rząd na przyjęcie uchodźców z Bliskiego Wschodu, których wcześniej tak chętnie zapraszali do swojego kraju. Co Polacy sądzą o Niemcach? Już teraz na kanale eMisjiTv!

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Hammurabi mówi

  Niemcy? Z czym się kojarzą? Po obejrzeniu materiału, nasuwa się wniosek, że im młodsze osoby tym mniej świadomości. To zapewne efekt wieloletniej i cierpliwej pracy propagandowej oraz spolegliwości części Polaków i polskich władz, wynikającej z hołdowania obcym interesom. Każdy, kto choć troszkę zagłębił się w historię naszego kraju musi wiedzieć czym są Niemcy jako sąsiad. Od czasów walk Mieszka I z Wichmanem, po czasy Werwolfu (kto dziś wie co to?) nie było praktycznie opartego na dobrych stosunkach sąsiedztwa. A dziś?
  Dziś mamy pokój. Jednak jest to pokój pozorny. Ekspansja niemiecka zmieniła jedynie narzędzia i sposoby, nie cele. Sama w sobie jednak trwa nadal. Ucywilizowała się. Niemieckie fundacje dotujące polskie partie, organizacje antagonizujące społeczeństwo i polityków, niemiecka ekspansja na polski rynek medialny, protekcjonizm gospodarczy – to tylko jedne z niezliczonych form agresji. Agresji w „białych rękawiczkach”, jednak równie groźnej jak ta z 1939 roku, za której przerażające skutki Niemcy do dziś nie odpowiedzieli materialnie a tym bardziej moralnie.

 2. UCHOdźca mówi

  „Niech ich diabli wezmą” – pełen szacunku jestem dla tego Pana na samym końcu, i trafnie znalazł się w tym miejscu filmu. Jakby powiedział Hajto „Truskawka na torcie”.

 3. Jarek mówi

  jaki tysiąc lat??? Niemcy tak wogóle istnieją od zjednoczenia przez Bismarka w 1872 a tak to masa róznych państw i państewek. Tak wogóle to my ich stworzyliśmy naszą bezczynnością – wczesne średniowiecze i podupadanie poszczególnych plemion Słowian Zachodnich, pomagaliśmy im potem zwalczac te plemiona Połabskie, potem pozwoliliśmy na Prusy książęce na królestwo Prus i dostaliśmy za swoje lenistwo – ogólnie to że od nich obrywaliśmy i obrywamy to nasza wina – naszej bezczynności braku konsekwencji słabości zamiłowania do litości itp

 4. gojek mówi

  ja pierdziu, ale wysyp debili w tej naszej umęczonej ojczyźnie…

 5. Lena mówi

  pracowalam w Niemczech , wiec mozna powiedziec ze sa napewno punktualni i czysci, ale w genach nadal maja wyzszisc rasy aryjskiej, pozatym zawsze beda kojarzone z hitlerem , jako narod ktory wywolal II WS. Chociaz niemcy obecnie prubuja zaklamac historje , ale I tak w przyszlosci beda postrzegani jako najezdzcy na Polske i inne kraje w Europie.

 6. przema00g mówi

  Co ja sądzę o kurwach przepraszam o niemcach , no niestety nic dobrego bardzo skrupulatnie pracowali na taką opinię no ale znani są ze swej nadgorliwość i pozornie uważa się ich za geniuszy jednak sądząc po nazwiskach wynalazców i konstruktorów trudno tam znaleźć hoć jednego nie żyda bo Niemcy prócz świńskiego zachowania przy stole raczej niczym więcej ci aryjczycy nie zasłynęli no prócz wywoływania konfliktów na świecie

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.