Rozszerzona strategia walki z Covid: izolatoria, szybkie testy antygenowe, automatyczna kwarantanna dla domowników zakażonego [WIDEO]

minister zdrowia Adam Niedzielski/ fot. Twitter
21

Podczas wtorkowej (3.11.2020) konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o nowej, rozszerzonej strategii walki z koronawirusem. Minister nazwał ją strategią 3.0. Efektem tej strategii będzie zwiększenie liczby testów, a zatem zwiększenie liczby pozytywnych wyników, co oznacza zwiększenie liczby osób w izolacji i na kwarantannie, na którą mają trafiać z automatu, bez konieczności uzyskania decyzji sanepidu.

Podstawową formą opieki nad pacjentami covidowymi mają być izolatoria oraz wykorzystanie pulsoksymetru w leczeniu domowym. – Naszym celem jest dojście do 10 tys. łóżek w izolatoriach, żeby zwiększyć możliwości wypisywania pacjentów ze szpitali covidowych – zapowiedział minister.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

– Chcemy wprowadzić też system opieki domowej nad pacjentem covidowym. W Małopolsce będziemy prowadzili pilotaż z wykorzystaniem pulsoksymetru, który razem z telefonem i aplikacją będzie systemem pozwalającym na opiekę nad pacjentem. Istotą użycia pulsoksymetru jest monitorowanie pacjenta, żeby w odpowiednim momencie wychwycić, kiedy potrzebuje bardziej intensywnej opieki. Do Małopolski trafiło już 1500 pulsoksymetrów – będą dostarczane przez Pocztę Polską i lekarzy POZ. Pulsoksymetr mierzy poziom natlenienia krwi pacjenta. Przez dane, monitorowane przez zespół, w którym będzie lekarz i personel pomocniczy, przy odczytach co 3h będzie można kontrolować stan zdrowia pacjenta – wyjaśnił Niedzielski.

Minister poinformował, że została zmieniona definicja przypadku Covid. – Za osobę chorą teraz uznaje się nie tylko osobę z dodatnim testem PCR, ale też z widocznymi objawami i dodatnim wynikiem testu antygenowego – powiedział Niedzielski dodając, że chodzi o szybkie testy drugiej generacji, które spełniają normy WHO. W zamieszczonej na stronie Ministerstwa Zdrowia strategii 3.0. zapisano, że testy antygenowe mają być stosowane również do diagnozowania pacjentów bezobjawowych w rozpoznanych ogniskach zakażeń. Pełna treść strategii TUTAJ.

Efektem wdrożenia diagnostyki przy pomocy testów antygenowych będzie wzrost „zachorowań”. Dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przewiduje, że może to być nawet 40-50 tys. pozytywnych wyników dziennie.

Im więcej pozytywnych wyników testów, tym więcej osób trafi do izolacji. Razem z nimi na kwarantannę trafią domownicy. Do tej pory skierowanie na kwarantannę odbywało się na mocy decyzji sanepidu. Strategia 3.0 przewiduje, że kwarantanna będzie automatyczna. – Nie chcemy, żeby czekanie na telefon od inspekcji przedłużało okres czekania na rozpoczęcie kwarantanny. Chcemy, żeby działała automatyczna kwarantanna. Jeśli ktoś z domowników ma dodatni wynik to wszyscy trafiają na automatyczną kwarantannę – oświadczył Niedzielski. Minister nie wyjaśnił, na jakiej podstawie prawnej można zamykać ludzi w areszcie domowym bez decyzji sanepidu.

Uczestniczący w konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że zmieniono przepisy dotyczące kwarantanny dla personelu medycznego. – Dziś w nocy zostały zmienione przepisy. Do tej pory ponad 30. tys. osób z personelu medycznego przebywało w kwarantannie. Po tej decyzji personel medyczny nie będzie podlegał kwarantannie, dzięki wykonywaniu codziennych testów antygenowych – powiedział.

Dworczyk poinformował też, że w przyszłym tygodniu do Sejmu trafi kolejna nowelizacja ustawy, dzięki której zostaną uproszczone warunki dla personelu medycznego spoza UE, który będzie chciał podejmować pracę w Polsce. Dzięki temu lekarz będzie otrzymywał decyzję w ciągu 2-3 tygodni.

Źródło informacji: Twitter, gov.pl

Zobacz też:

„Ochrona zdrowia nie istnieje. Przepraszamy, że będziecie umierać w domach”. Wstrząsające wyznanie ratownika medycznego

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. W K mówi

  Tak, ludzie w rządzie warszawskim zwariowali.

 2. Ba mówi

  Co to, ku…wa jest? Jakim prawem pozbawiają Polaków wolności i pracy??? Przecież wszyscy znajdziemy się w aresztach domowych!!!! Co do jednego.
  Kto nam upiecze chleb, kto go dowiezie do sklepu? Kto po niego pójdzie?
  Są tysiące ludzi samotnych, bez rodzin, bez dorosłych dzieci, ktore wyjechały za chlebem zagranicę! Kto tym ludziom kupi leki czy jedzenie???? Kto tym ludziom pójdzie do przychodni po skierowanie na badania, skoro wszyscy będą na kwarantannie? Ludzieeeeeeeeeeee! Co z nami robią?

  1. I.F mówi

   U nas z przychodnią kontaktu nie ma,można umierać…..

  2. aro mówi

   u nas też

  3. Matka Polka mówi

   Nikt cię ani pracy ani możliwości zakupów nie pozbawia, ale jeśli skutki głupoty co poniektórych ludzi krzyczących, że żadnego wirusa nie ma, żadnej epidemii nie ma, żadnego zapchania szpitali, a maseczki to po co i bez podstawy prawnej, będą większe, to kto wie, co się zdarzy.

   Nie zapomnij podziękować pani Katarzynie i parunastu covidiotom z tego forum – swoją cegiełkę do obecnej sytuacji dołożyli.

 3. Irena mówi

  O,tu nie chodzi o dobro pacjenta.Trzeba być naiwnym ,aby w to wierzyć.Szpitale stoją puste.Nie ma kontaktu z lekarzem,to po co ten cyrk ??? Kobinacje w zniewoleniu…Dajcie ludziom wolność…..Leczcie siebie…..

  1. Matka Polka mówi

   Irena, puknij się w główkę. W całym kraju masz już wolnych tylko 30% łóżek tzw. covidowych, a przypomnę że szereg szpitali zostało na takie przerobionych kosztem wykonywania innych świadczeń medycznych. Miesiąc temu w szpitalach na Covid było 2 tys. ludzi, teraz jest ich 18 tys. Masz szpital polowy na Narodowym. A ty wypisujesz tu, że szpitale stoją puste i jak jakaś blondynka z dowcipu dziwisz się, że nie ma kontaktu z lekarzami. No nie ma, bo cała służba zdrowia zawalona jest Cividem m.in. przez kretyńskie zachowania covidiotów piszących, że „trzeba być naiwnym by w to wierzyć”.

  2. Petronela mówi

   Chyba Pani powinna… proszę poczytać o metodzie PCR i jak w jeden dzień zostały wymyślone ( i na jakiej podstawie, na jakich badaniach oparte ) testy bazujące na tej metodzie i wreszcie ( jak już Pani poczyta ) to proszę mi powiedzieć skąd wiadomo że te osoby są chore na kowid:) A służba będzie zawalona, bo część nawet za podwójną pensję nie chce brać w tym udziału, część ( nie wiadomo dlaczego ) siedzi na kwarantannie a po drugie im więcej testów tym więcej pozytywnych wyników ( które o niczym nie świadczą ), które teraz mają już kwalifikować osobę jako chorą… ( sick!!! )

  3. Karol mówi

   Nie chowaj się pod nickiem „Matka Polka” paskudo, bo trudno wtedy pisać prawdę o paskudnie jako o Matce Półce!
   Wont do swoich głupawa paskudo!

  4. Matka Polka mówi

   Nie muszę, bo w przeciwieństwie do pani, coś niecoś o nich wiem.

   A pani się wyjątkowo żenująco kompromituje. Oto dowód:

   – nie, testów PCR nie wynaleziono „w jeden dzień”. Wynaleziono je w 1983 roku, a wynalazca otrzymał za to nagrodę Nobla, metoda ta jest stale udoskonalana od 30 lat i obecnie jest najpopularniejszą metodą diagnostyki medycznej

   – skąd wiadomo, że osoba ma Covid? Na podstawie wykrycia RNA wirusa w pobranej od badanej osoby próbce

   – więcej zakażonych to wynik większej liczby testów? Serio? To sprawdźmy dane:
   wczoraj – 65 tys. testów, 27 tys. zakażonych
   5 dni wcześniej – 75 tys. testów, 21 tys. zakażonych
   2 tyg. wcześniej – 59 tys. testów, 10 tys. zakażonych
   3 tyg. wcześniej – 62 tys., testów, 8 tys. zakażonych
   miesiąc wcześniej – 44 tys. testów, 2 tys. zakażonych

   Jaki widać, bzdury pani wypisuje, że aż głowa boli.

 4. 44 mówi

  Testy antygenowe są mniej dokładne od testów PCR. Rozmnożą ludzi z pozytywnymi testami. Poza tym definicja covida jest inna , to jest ciężka niewydolność oddechowa a nie lekkie przeziębienie lub grypa. To jest kompletne pomieszanie przyczyny i skutków. Do tej pory wyglądało to tak że jak ktoś był chory na grypę to była grypa ale mogło to doprowadzić do zapalenia płuc czyli powikłania a teraz ktoś połączył grypę z powikłaniami i mamy nową chorobę.

 5. mateusz mówi

  MORDERCA ! CZŁOWIEK PRAWDOPODOBNIE NA SILNYCH ŚRODKACH PSYCHIATRYCZNYCH !

 6. Schock mówi

  Miała być walka z pandemią w obronie ludzi, jest walka z ludźmi w obronie pandemii.

  1. Matka Polka mówi

   Najcięższa jest walka z głupotą ludzką w obliczu pandemii. Wystarczy poczytać komentarze.

 7. Ayax mówi

  Przecież oni wiedza, ze następnych wyborów już nie wygrają a jeśli to wiedza i maja to w d… robiąc to co robią to jest pytanie czy takie wybory się wogole odbędą? Czy maja dość siły przebicia w wojsku i policji żeby te naród za mordę wzięły i się nie zbuntowały. Mundurówka zawsze była lewicowa, komunistyczna jak PiS zreszta ale bardziej sympatyzują z SLD czy PO. Ale tak czy siak wg mnie wracają czasy „stalinowskie” a o tej namiastce wolności po 89 możemy zapomnieć

 8. grimm mówi

  Kiedy wreszcie prokurator weźmie się do roboty !!!!!!!!! Jeśli nie sam stanie przed prokuratorem w późniejszym czasie.

  1. Matka Polka mówi

   Weźmie się. Np. za kretynów organizujących marsze czy inne „spontaniczne spacerki” w obliczu tego, co się dzieje. Mam nadzieję, że zgodnie z zaleceniami Ziobry, weźmie się na równi za idiotów po obu stronach – od organizatorów protestów kobiet po tych, co by chcieli zorganizować dziś Marsz Niepodległości albo „hehehe spontaniczny spacerek” we Wrocławiu 11 XI.

 9. Księgi narodu polskiego mówi

  A nauka podług CHRYSTUSA miała być słowem Bożym, chlebem i zdrojem życia. Powiedział CHRYSTUS: Człowiek nie tylko żyje chlebem, ale i słowem.

  A póki tak było, szanowano urząd i naukę. Ale potem ludzie podli zaczęli cisnąć się do urzędu jako do łoża ciepłego, aby w nim spać, a cenili miejsce urzędowania jako karczmę przy drodze wedle dochodów jej.

  A ludzie uczeni rozdawali zamiast chleba truciznę, i głos ich stał się jak szum młynów pustych, w których nie było już zboża wiary; a więc młyny szumią, a nikt się z nich nie nakarmi.

 10. Robert B. mówi

  Proszę mi powiedzieć, skąd się ten cały Niedzielski wziął i skąd on tak wszystko wie? Mnie mdli, jak zaczyna tym monotonnym głosem głosić tą swoją covidową ewangelię. Natychmiast przełączam.

  1. Petronela mówi

   Może odpowie „Matka Polka” bo widać że bardzo aktywna tu na tym portalu, choć jak po komentarzach widać czuje się tutaj obco a przy okazji obraża innych.;)

  2. Matka Polka mówi

   Proszę bardzo. To doktor ekonomii i menedżer z wieloletnim doświadczeniem w obszarze medycznym. A wie to wszystko, bo jest wspierany przez zespół ekspertów – lekarzy, czy profesorów, w tym epidemiologów, jak i również korzysta z doświadczeń innych krajów, organizacji, naukowców zajmujących się Covid.

   W przeciwieństwie do pani Petroneli, która nie wie o wirusie zupełnie nic, bo wypisuje tak zabawne bzdury, jak te o wymyśleniu testów PCR w jeden dzień, nie wie, jak się wykrywa Covid i wydaje jej się, że jak było kilka razy mniej przypadków to było mniej testów. Mimo to, pani Petronela, nie wiedząc niemal nic, postanowiła się tutaj wymądrzyć. Skąd się wzięła ta cała pani Petronela?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.