Agata Duda-Kornhauser oddała cześć ukraińskim mordercom! Poznaj historię obrońców Lwowa, których rozstrzeliwali Ukraińcy

Agata Kornhauser-Duda pod pomnikeim Ukraińskiej Armii Galicyjskiej/ fot. prezydent.pl
9

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, ludzie stoją, ślub i na zewnątrzPierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę na Ukrainie, podczas której m.in. spotkała się z członkami złoczowskiego oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oraz złożyła kwiaty na Cmentarzu Orląt Lwowskich, gdzie spoczęli obrońcy miasta w bitwie o Lwów oraz uczestnicy walk w Małopolsce Wschodniej podczas wojny polsko-ukraińskiej w latach 1918-1919. Ale małżonka prezydenta uczciła nie tylko polskich obrońców Lwowa, ale również żołnierzy z Ukraińskiej Armii Galicyjskiej, którzy walczyli z Polakami o Lwów! Ukraińcy strzelający do polskich dzieci (bo Orlęta Lwowskie to również dzieci w wieku poniżej 16 lat) doczekali się hołdu od żony Prezydenta RP. Szok!

PRZECZYTAJ: Pierwsza Dama uczciła pamięć Ukraińców walczących z Orlętami Lwowskimi!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Postawa Agaty Dudy-Kornhauser zasługuje na kategoryczne potępienie! Nie może być zgody na to, by Pierwsza Dama, oddawała hołd tym, którzy rozstrzeliwali polskich młodzieńców przelewających krew w obronie polskiego Lwowa! Bohaterów, których dumnie winniśmy nazywać Ojcami Niepodległości RP. Uznałem, że tym bardziej należy przybliżyć heroizm i bohaterstwo Orląt, których oprawców uhonorowała małżonka Prezydenta RP, co niniejszym czynię.

PRZECZYTAJ: Tadeusz Jeziorowski zapomniany bohater Płocka i wzór dla polskiej młodzieży – A. i K. Żabierkowie

Po rozpoczęciu walk o polskość Lwowa po dokonanym ukraińskim zamachu inspirowanym przez Wiedeń i Berlin walczące polskie oddziały o najważniejszych wiadomościach w czasie walk dowiadywali się z wydawanej w czasie walk gazetki „Pobudka”. Na jej łamach ukazał się w 3 numerze apel: (….) Wszyscy staliśmy się żołnierzami Polski walczącej o swe prawa. Zdajemy sobie dokładnie sprawę, że liczyć możemy tylko na siebie, że trzeba nam wytężyć wszystkie siły, nie cofać się przed żadnym poświęceniem. Stać nas na ofiary i ofiary być muszą! Na niemęski żal nie ma dziś miejsca. Krew i ranny to nasze najszczytniejsze odznaczenia, to pieczęcie na tym wielkim dokumencie, jakim jest obecny moment nowego świtu Polski! Mężczyzna, dziecko, starzec, kobieta – wszyscy w szeregi1.

Jednak dla polskich biało-czerwonych serc nie potrzeba było apelów. Już od początku w szeregi walczące za Polskę. Jeden z obrońców miasta Tadeusz Felsztyn zapisał: (…) Nie wiem, skąd batiary Grodeckie dowiedziały się o zamachu ukraińskim, o szkole Sienkiewicza i o rozbitym składzie, dość, że wkrótce zaczęli przynosić zeń karabiny i naboje. Każdy z przychodzących przynosił dwa lub trzy karabiny i zwykle przystawał do nas, zatrzymując jeden z karabinów dla siebie. Między innymi przyszedł jakiś mikrus: miał może 12 lub najwyżej 13 lat i jak inni poprosił: „Panie poruczniku, a jeden z tych gwerów bedzie dla mnie” „Za mały jeszcze jesteś” odpowiedziałem mu, „widzisz, że brak broni dla starszych od ciebie”. Chłopak nic nie powiedział, lecz po pewnym czasie wrócił, taskając ciężko znowu dwa karabiny. „A ter pan porucznik mnie weźmie?” zapytał. Przykro mi było, ale musiałem odmówić, aby go pocieszyć powiedziałem: „Jeśli przyniesiesz jeszcze raz, to jeden będzie dla Ciebie”. Chłopak wrócił z dwoma karabinami po raz trzeci. Musiałem dotrzymać słowa i zaciągnąłem go do mojej kompanii. Kiedy wieczorem tego dnia odmaszerowaliśmy do Rzęsny Polskiej, po drodze z ciemności odezwał się jakiś głos: „Jóźku, wracaj zaraz do domu!” Na to mały Jóźku, nie wiele większy od karabinu, który dźwigał wyprostował się i piskliwym głosem odpowiedział: „Odczep si mama: nu nie widzisz, że ja tera żołnierz?2.

Wspominając po latach o wydarzeniach z tego pamiętnego listopada jedna z mieszkanek Lwowa zapisała (…) Młodzi chłopcy i dziewczęta uciekają z domu, żeby bronić Lwowa. Nikt nawet nie przypuszcza, że dziecko trzymając w kącie lalkę zaciska mocno małe pieści i snuje plany, jak to też ucieknie i pójdzie się bić, tak jak oni. Nikt nawet nie przypuszcza, że właśnie wtedy zacieśnia się mocno wieź z Miastem, jak silnie małe serduszko przylgnęło na zawsze do Lwowa3. Jednocześnie w domach czekano na wyniki konfrontacji. Ta sama aktorka wspomnień zapisała : (…) Po odcięciu prądu elektrycznego wyciągnęło się stare lampy naftowe, które stawiano wysoko na szafie, żeby dzieci nie przewróciły w zabawie. A dzieci bawiły się naturalnie w obronę Lwowa, wśród poprzewracanych krzeseł4.

Heroizm polskich Orląt stał się przykładem na którym wychowywano młode pokolenie Polaków, tych którzy idąc za przykładem wspomnianych Orląt w czasie II wojny światowej i w czasach walk o jej suwerenność po zakończeniu działań wojennych ginęli wiedząc że na ich krwi wyrosną nowe pokolenia wiernych Ojczyźnie Polaków. Chyba najlepiej wielkość tych polskich orląt opisał Kornel Makuszyński:

Bo w tym przeklętym Lwowie nigdy nie znają miary. Do diabła wreszcie z tym miastem, które wszystkim jak sęp żarłoczny serce wyjada, jak i mnie wyjadło. Ni mniej, nie więcej tylko dwa tysiące grobów wydęło się w tej mieścinie psiakrewskiej, a wśród nich sto trzydzieści cztery nie wiadomo nawet, do kogo należy? Właściwie to wiadomo, sto trzydziestu czterech smyków, bosych i tak obdartych, że nawet odartych z nazwiska, porwało karabiny i poszło na śmierć. Znam cię jeden z drugim! Tyś sprzedawał gazety pod hotelem George’a, a tyś uśmiechał się do mnie pędraku słodki, prosząc o niedopałek papierosa (…) O, chłopaki wy moje, o cudne chłopaki, dzieci królewskie! – Nie macie nazwisk, pewnie dlatego, że każde choć najwspanialsze, jest dla was za małe5.

Orlęta Lwowskie nie walczyły przeciwko oddziałom o nieznanej proweniencji. Wiedzieli o tym już walczący, wiedziały gazety, wiedziało całe społeczeństwo, które potrafiło czytać i chciało tą wiedzę zdobywać. Obecnie doszliśmy do absurdu, gdy żona prezydenta Polski Agata Kornhauser-Duda składa wieńce pod pomnikiem żołnierzy Ukraińskiej Armii Galicyjskiej, którzy walczyli z Polakami o Lwów!6 . Polacy coraz częściej oskarżani są o rzekomy udział w mordowaniu Żydów, antysemityzm obecnie dochodzi do obdzierania z należnej chwały tych którzy powinni być wzorem dla polskich dzieci i młodzieży – Orląt Polskich. A społeczeństwo polskie patrzy beztrosko w przyszłość ciesząc się z wypłacanych z budżetu państwa różnego rodzaj nie zdając sobie sprawy że konsekwentnie polskość gnana jest na przepaść historii, z której jeśli spadnie nigdy się nie podnieście. Obudź się Polsko!

1 S.S. Nicieja, Cmentarz Obrońców Lwowa, Wrocław 1990, s. 35.
2 T. Felsztyn, Wspomnienia osobiste z obrony Lwowa, Biuletyn, 1963, nr 4, s. 9-11.
3 M. Komornicka, Wspomnienia z obrony Lwowa 1918-1919, Biuletyn, 1980, nr 37, s. 16-20.
4 M. Komornicka, Wspomnienia z obrony Lwowa 1918-1919, Biuletyn, 1980, nr 37, s. 16-20.
5 S.S. Nicieja, Cmentarz Obrońców Lwowa, Wrocław 1990, s. 21.
6 https://wprawo.pl/2019/06/11/pierwsza-dama-uczcila-pamiec-ukraincow-walczacych-z-orletami-lwowskimi/ aktualizacja 12.06.2019 r.

Przeczytaj także:

A. i K. Żabierkowie: Pierwsza matura w Polsce odrodzonej „świadectwem dojrzałości” miasta Lwowa

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. robert mówi

  wolna-polska.pl Banderowska symbolika „znaczkiem identyfikującym Lwów i Ukrainę”. Prokuratura umarza postępowanie.

 2. Buran mówi

  Są tacy którym ukraińscy zbrodniarze są bliscy sercu. Składa się im kwiaty a nawet odsłania tablice, zaś protestujących przeciwko temu patriotów szykanuje.

 3. amerro mówi

  typowe dla kornhauserów, tatuś opluwał Polaków w swoich marnych wierszykach, przypisując im zbrodnię komunistyczną /UB-NKWD/ w Kielcach! zięc jako prezydent w Polsce będać w Kielcach bredził o winie Kielczan na co mu Polacy, Kielczanie wykrzyczeli, ze to był mord UBcki a nie kielecki i, ze komuniści UB-NKWD to NIE SĄ POLACY!!! p.Duda wyjechał z Kielc jak zmyty! kornhauser stary zapomniał, ze UB NKWD to ani Polacy ani Rosjanie lecz jego ziomale, to komuniści! córka z kolei jako zona prezydenta W POLSCE /nie mylić z prezydentem Polski/ hańbi Polskę składając wieniec pod banderowskim pomnikiem. pamiętacie jak cztery lata temu ta kobieta żądała uposażenia, pensji. Nie wystarczyło jej, ze ma wszystko łącznie z majtkami i biustonoszem zakupione z naszych Polaków podatków oraz zaplacony ZUS, zażądala bezczelnie pensji! Braciszek nie lepszy. Rozparli sie wszyscy oni na PAŃSTWOWYCH ETATACH bo zadnemu nie chce się otworzyć własnej firmy i działać i się utrzymać!! pensji zażadała!! dlaczego nie otworzyła sobie szkoły jezyka niemieckiego i sama się nie utrzymywała i dawała rownoczesnie pracę innym!?? ale nie, co to, to nie! ale po pieniadze z ludzkiej pracy, z pracy Polaków tych co nie mają urlopow, ani wolnych dni tylko cięzko pracują bo musza załozone przez siebie firmy utrzymać i ludzi w nich pracujacych, od nich zażądała za nic nierobienie pensji. kazdy kto ma firmę to wie jak w naszym Kraju urzędy „pomagaja” najbardziej pracowitym, przedsiębiorczym i najmądrzejszym Polakom!! szkoda słów, gdyz ta pomoc to jest jedynie w teorii i w telewizji! w ich, kornhauserow przypadku,oraz setkach im podobnych, panstwowy etat to jest strata pieniedzy . tatus i braciszek nauczyciele akademiccy, obydwaj jacys niewydarzeni poeci, usadzili tyłki na etatach zajmmując je ludziom zdolnym, wnoszącym wartośc dodaną do literatury polskiej. ani to zadni wynalazcy, ani literaturoznawcy na wysokim poziomie, ani producenci rzeczy przydatnych, ani podatnicy bo cóz to za podatek, który dają z pensji państwowej!!? ot po prostu mniejsza to jest pensja i tyle bo oni niczego nie wnoszą do polskiej gospodarki, kultury, nauki. takie cudakli grające wyłącznie na siebie i dla siebie! zadnego pozytku a szkód mnóstwo. niedaleko pada jabłko od jabłoni, córka wychowana w braku szacunku do Polski, w atmosferze „należy mi się” i w imaginowanych, opartych na kłamstwie niebywałym, pretensjach do Polski, składa bezwstydnie, wieniec czcząc banderówców – morderców Polaków. komunistami oni się rodzą,komunizm w genach dziedziczą, komunistami są w sercu i duszy co nie przeszkadza im udawac ….katolików. fraulein kornhauser nigdy nie nabrała ani nie nabierze miażdzącej większosci Polaków, ale nie wiedziec czemu prezes Kaczynski pcha jej męza na urząd prezydencki. No my swiadomi Polacy drugi raz na niego już nigdy nie zagłosujemy /połozył trzy wazne rzeczy: ustawa o Sadach, ustawa o IPN, ustawa USA just 447/. Fałsz, obłuda, pazernośc, złodziejstwo, pasozytnictwo, dywersja, zakłamanie ……………….. oto immanentne cechy komunistow!!!

  1. Krzysztof mówi

   Świetny wpis i do tego w 100% prawda , brawo Amerro ! Pisz więcej , pokazuj ten fałsz , obłudę i cwaniactwo , niech Polacy wiedzą kogo wybrali.

 4. Leon mówi

  Orlęta Lwowskie – historia o tym jak Polacy wysyłali swoje dzieci na wojnę,wymówka – same chciały, piąstki zaciskały. A kto winien? – Ukraińcy. Ukraińska Armia Halicka była normalnym wojskiem wyzwalającym Ukrainę spod okupacji polskiej. Polacy tradycyjnie szlachtę Ukraińską za posiadanie broni na pal wbijali. Tymczasem trudno coś znaleźć o zbrodniach UHA, ale jak to na wojnie na pewno kogoś przeczołgali. Zbrodnie na Wołyniu to UPA. Ale oba ugrupowania ukraińskie i podobna nazwa, to się artykuł zrobiło, byle kogoś opluć. Tym razem patriota obsmarował żonę Prezydenta RP. Na pewno Polska od tego urosła w siłę. Brawo Międlar!

  1. Krzysztof mówi

   Prawda boli , co głupolu ?

 5. Krzysztof mówi

  Czego się się spodziewacie po żydówce ?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.