Rocznica pierwszego transportu do Auschwitz! Narodowy Dzień Pamięci Polskich Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych [WIDEO]

Pierwszy transport do Auschwitz. Tarnów, 14 czerwca 1940
7

14 czerwca, w rocznicę pierwszego transportu do Auschwitz w 1940 r., a była to grupa 728 Polaków z więzienia Tarnowa, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polskich Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych. Polska w czasie II wojny światowej straciła około 6 milionów swych obywateli, z tej liczby zginęło 3 miliony etnicznych Polaków, pozostała liczba to w Żydzi i inne mniejszości narodowe (np. Cyganie).

Polacy stawali się ofiarami głównie niemieckich, sowieckich, ale i ukraińskich oraz litewskich zbrodni (np. Ponary). W tym dniu pamiętamy jednak szczególnie o męczeństwie milionów Polaków, więzionych i mordowanych w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych, o ofiarach niemieckiego barbarzyństwa. Na około 150 tysięcy więzionych Polaków w KL Auschwitz połowa z nich zginęła (czyli ok. 75 tysięcy), a więc co drugi więzień tracił życie, podobnie było w wielu innych obozach koncentracyjnych. Auschwitz, Stutthof, Dachau, Majdanek, Ravensbrueck, Mauthausen-Gusen, Gross-Rosen, Buchenwald i wiele innych miejsc, z reguły kiedyś mało znanych, bo położonych na uboczu, nawet w ukryciu pośród lasów, obecnie te nazwy brzmią nam znajomo, bo tam znajdowały się niemieckie, nazistowskie obozy koncentracyjne, gdzie Polacy byli więzieni, cierpieli i ginęli… Pamiętamy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Od redakcji: W dobie wszechobecnej, kłamliwej propagandy, mającej na celu skazanie Polaków pomordowanych przez Niemców i ich kolaborantów na niepamięć, 14 czerwca szczególnie pamiętajmy o pomordowanych rodakach. W imieniu Czytelników i Sympatyków portalu wPrawo.pl, redaktor naczelny portalu, Jacek Międlar, w Auschwitz, w dniu jutrzejszym, złoży hołd pomordowanym Polakom. Cześć ich pamięci!

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. jacek Wójcikiewicz mówi

  Niemcy chcieli zamordować Polskę i Polaków.Gdyby wygrali to nas by nie było.

  1. Marcin Kulesza mówi

   Zgadza się, że chcieli Zniszczyć Polskę i Polaków, ale stopniowo: najpierw wyrżnąć elity, naukowców, duchownych a potem z reszty zrobić niewolników pracujących na potrzeby „rasy panów” tak aby poprzez wyzysk i ciężką pracę wyniszczyć społeczeństwo.

 2. Jurek Ogórek mówi

  trzeba nam bronic prawdy historycznej…inaczej jeszcze nasze pokolenie doczeka się wymazania POLSKICH OFIAR z kart historii.

 3. Marcin88 mówi

  Trzeba koniecznie dodać do tych tysięcy zamordowanych Polaków ofiary KL Warschau!!! Zginęło tam szacunkowo 200 000 tysiecy Polaków.

  1. Pro Patria mówi

   Temat KL Warschau jest zupełnie zapomniany i nieznany nawet pośród współczesnych mieszkańców Warszawy. W filmiku jest ukazana tablica dotycząca tego obozu.

  2. Marcin88 mówi

   Gdyby to Polacy pisali powojenną historię to by społeczeństwo polskie było poinformowane,a wiemy kto i w jaki sposób ją pisał.Polecam książkę Marii Trzcińskiej na ten temat jak i Aldony Zaorskiej.Mam nadzieję,że Polacy wkońcu się obudzą!

 4. waldek mówi

  Proszę sprawdzić spis ludności z roku 1938 następnie pierwszy powojenny i z początku lat 50 . Z tego można wyciągnąć podstawowe wnioski ilu faktycznie straciliśmy obywateli w latach 40

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.