Rektor WUM nie ustąpi ze stanowiska: „Naciski ministra zdrowia są zamachem na niezależność uczelni”

prof. Zbigniew Gaciong/ fot. Facebook
10

Mamy kolejną odsłonę spektaklu pt. „Szczepienia spod lady”. We wtorek (12.01.2021) rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Zbigniew Gaciong, odniósł się do apelu ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, aby podał się do dymisji w związku z zaszczepieniem osób do tego nieuprawnionych, w tym aktorów z teatru Krystyny Jandy.

ZOBACZ: Wyniki kontroli NFZ: celebryci zaszczepieni jako personel niemedyczny pracujący w szpitalu [WIDEO]

W specjalnym oświadczeniu Gaciong poinformował, że nie ustąpi ze stanowiska, a minister Niedzielski usiłuje go zdyskredytować i manipuluje opinią publiczną – Naciski ministra zdrowia Adama Niedzielskiego mające na celu ingerencję w statutowe prawa oraz działania uniwersytetu godzą w reputację uczelni i są zamachem na jej niezależność – stwierdził rektor. Pełna treść oświadczenia poniżej.

W związku z wypowiedziami ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który podczas konferencji prasowej w dniu 11.01.2021 r. wyraził oczekiwanie mojej dymisji z funkcji rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, oświadczam, że nie ustąpię z zajmowanego stanowiska.

Ponadto pragnę zwrócić uwagę na następujące fakty:

 • Minister zdrowia Adam Niedzielski w swoim wystąpieniu uznał, że powinienem złożyć dymisję, co w jego mniemaniu byłoby dowodem „umiejętności pokazania odwagi cywilnej”. W poczuciu odpowiedzialności za reformę uczelni i dając świadectwo odwagi cywilnej, odmawiam spełnienia oczekiwań ministra zdrowia, który jako swój cel przyjął odsunięcie mnie ze stanowiska.
 • Wbrew słowom ministra zdrowia Adama Niedzielskiego nigdy nie mijałem się z prawdą.
 • Kryzys wizerunkowy, który dotknął WUM w związku z nieprawidłowościami przy organizacji szczepień przeciwko COVID-19, jest efektem nie tylko błędów popełnionych przez spółkę Centrum Medyczne WUM Sp. z o.o., ujawnionych w wyniku wewnętrznej kontroli uczelni (wszelkie konsekwencje służbowe zostały już wyciągnięte), lecz także bezprecedensowego manipulowania opinią publiczną przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Przykładowo wskazuję, że Narodowy Fundusz Zdrowia (w wystąpieniu pokontrolnym) oraz minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej w dniu 11.01.2021 r. sformułowali oczywiście nieprawdziwą tezę, jakoby w dniach 28–31 grudnia 2020 r. akcję szczepień prowadziło Uniwersyteckie Centrum Kliniczne (UCK), podczas gdy podmiot ten we wskazanym okresie nie posiadał żadnego zlecenia z NFZ, nie otrzymał jakiejkolwiek szczepionki i wobec tego nie zaszczepił żadnego pacjenta. Co więcej, niewyobrażalne jest, że w dniu 4 stycznia 2021 r. na koncie UCK w systemie informatycznym NFZ (tzw. SZOI) pojawiło się zlecenie (produkt rozliczeniowy) na prowadzenie szczepień w wyżej wskazanym, czyli już minionym okresie. W niedopuszczalny sposób został również przerobiony przez NFZ „wykaz podmiotów wykonujących działalność leczniczą realizujących szczepienia przeciw COVID-19”.
 • Od początku kadencji minister zdrowia Adam Niedzielski nieprzychylnie reaguje na podejmowane przeze mnie inicjatywy. Pretekstem do takich reakcji stało się m.in. przyjęcie przeze mnie zaproszenia od przewodniczącej Senackiej Komisji Zdrowia, by dołączyć do ponadpartyjnego Zespołu Doradców Komisji Zdrowia Senatu RP X kadencji.
 • Odnoszę wrażenie, że moja dymisja zadośćuczyniłaby oczekiwaniom tych, którzy próbują mnie zdyskredytować. Wśród nich znajduje się nie tylko minister zdrowia Adam Niedzielski, lecz także osoby odpowiedzialne za nieprawidłowości, które miały miejsce na uczelni w ostatnich latach. Obejmując funkcję Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dnia 1.09.2020 roku, zapoczątkowałem głębokie zmiany mające na celu zreformowanie struktury uczelni oraz wyeliminowanie nieprawidłowości (obecnie trwają końcowe prace nad raportem na ten temat).
 • Zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, jednym z fundamentalnych praw polskich uczelni wynikającym z art.70 Konstytucji RP jest ich autonomia. To w gestii uczelni leży powoływanie i odwoływanie jej organów jednoosobowych i kolegialnych. Naciski ministra zdrowia Adama Niedzielskiego mające na celu ingerencję w statutowe prawa oraz działania uniwersytetu godzą w reputację uczelni i są zamachem na jej niezależność.

Źródło informacji: wum.edu.pl

Zobacz też:

Katarzyna TS: Szczepionka spod lady

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. wilk mówi

  A DLACZEGO MA ODEJSC,BO JAKIS POZAL SIE BOZE PISOWSKI BURAK TAK CHCE,MINISTER NIE WIADOMO OD CZEGO,KACZYNSKI DYKTATOR MOWI WSZYSTKIM CO MAJA ROBIC,PRZYJDZIE CZAS ZE NAROD ICH ROZLICZY

  1. Jerzy mówi

   Zwykły krętacz i oszust. A PiS NIE MA TU NIC DO TEGO. Śmieszny jesteś

 2. Marianna mówi

  Najpierw sami polecali cwelebrytom by robili reklame szczepionce, a teraz chca zwolnic tego co ich posluchal i zrobil jak mu sami kazali. Pozadrawiam.

 3. 22 postulat mówi

  o co pisiorom chodzi?
  czlowieka honoru gonic ze stanowiska? gdzie braun i spolka,bronic dziada!!!!

 4. AS mówi

  “Spektakl” jak pisze Autor lub inaczej USTAWKA, trwa. Większość (zgodnie z badaniami Francis’a Galton’a) jak zwykle łyknęła starą formułę stworzenia “sztucznego tłoku” do luksusowego towaru. Są oburzeni na “celebrytów” i idą na szczepienia dumni, że dobry rząd dba o ich dobro i właśnie dla nich dowiózł kolejny transport świeżutkich genetycznych lekarstw. Na zdrowie !

 5. Robert mówi

  Fabio G. C. Carisio: SARS – 2. ,,Chiny, USA, NATO i Five Eyes Intelligences ukrywają pochodzenie wirusa stworzonego przez człowieka”. Szokujące twierdzenia izraelskiego oficera eksperta ds. Broni biologicznej.

 6. Mirka mówi

  Komentarz ten nie na temat , ale muszę Ci napisać co wydarzyło mi w sądzie we Wrocławiu. Spotkaliśmy się na zgromadzeniu upamiętnienia ofiar rzezi Wołyńskiej . Po zakończeniu zgromadzenia i odśpiewaniu hymnu ludzie zaczęli się przemieszczać i ja też z mężem i dziećmi podeszliśmy pod pomnik aby się pomodlić .Tuż za plecami stał policjant chciał od mnie bo dowód osobisty i tu zaczęły się moje problemy . Policjant spisał mnie i sprawa trafiła z automatu do sądu o ukaranie mnie kwotą 600 . Odwołałam się ale , niezawisłe sądy , gdy mają już człowieka , to paragraf się znajdzie . Zostałam ukarana nie za , nie rozejście się , nie za modlitwę pod pomnikiem , ale za rozmowę z Tobą i robienie sobie zdjęć . Jestem winna ,kara to 200 zł , pięć razy jeżdżenia do Wrocławia na sprawę . Wyrok wydała Izabella Gabriel .Proszę odezwij się do mnie . Mój e-mail mi******@ wp.pl

 7. Adam mówi

  Ludzie! W tej pseudo aferze nikt nikogo nie wyrzuci… Chcą przez manipulacje pokazać, że,, szczepka ” jest wartością i trzeba się o nią bić.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.