Przetwory z warzyw, owoców i kwiatów pełne zdrowia – czyli jak leczyć choroby jedzeniem
Wiele chorób można leczyć i o zdrowie dbać stosując właściwą dietę. Doskonale to pokazuje na przykładzie pełnych zdrowia przetworów z warzyw, kwiatów i owoców znany popularyzator ziołolecznictwa Zbigniew Nowak w wydanej przez wydawnictwo AA pracy „Domowa spiżarnia zdrowia”.
Wydawca pracy zachęcając do lektury pracy Zbigniewa Nowaka, przypomina, że „nasze prababki rzadko chodziły do apteki, być może nie posiadały dyplomów uczelni medycznych, a jednak potrafiły skutecznie zadbać o zdrowie całej rodziny. Wystarczyła im mądrość życiowa, która podpowiadała, że dobrze zaopatrzona spiżarnia domowa jest jak najlepsza apteka, bo można z niej czerpać przez cały rok naturalne witaminy i prozdrowotne przetwory przygotowane z sercem”.
We wstępie do swojej książki Zbigniew Nowak stwierdził, że „kto choć raz posmakował domowych konfitur, dżemów, przecierów, soków czy sałatek, kiszonych ogórków czy kapusty według starych, wypróbowanych przepisów, ten za nic w świecie nie da się przekonać, że podobne można kupić w sklepie”.
Zdaniem wydawcy pracy „przetwory przygotowane w domu to prawdziwa skarbnica zdrowia – i o nich właśnie jest ta książka. Znajdziemy w niej mnóstwo wypróbowanych przepisów na soki, syropy, konfitury, dżemy, powidła, galaretki, wino, nalewki, ocet jabłkowy, sałatki, przeciery, sosy i inne przetwory z najzdrowszych darów natury: kwiatów fiołka, z truskawek, porzeczek, czarnych jagód, poziomek, czereśni, wiśni, płatków i owoców róży, malin, ogórków, pomidorów, papryki, moreli, brzoskwiń, jabłek, śliwek, aronii, winogron, kapusty, żurawiny, czosnku i chrzanu. Każdy przepis Autor opatrzył wyczerpującym komentarzem na temat walorów leczniczych tych przetworów, a opracował go w oparciu o wiedzę, doświadczenie i najnowsze zdobycze medycyny”.
Według wydawcy „Domowa spiżarnia zdrowia” „to nie jest zwykła książka z przepisami. To poradnik, który dostarczy niezbędnej wiedzy na temat walorów zdrowotnych i odżywczych owoców z ogrodów i lasów oraz warzyw”.
Kolejne rozdziały „Domowej spiżarnia zdrowia” są poświęcone przetworom z: fiołków, truskawek, porzeczek, czarnych jagód, poziomek, czereśni i wiśni, róży, malin, ogórków, pomidorów, papryki, moreli, brzoskwiń, jabłek, śliwek, aronii, winogron, kapusty, żurawiny, czosnku, chrzanu.
Przeczytaj także:
Rzeczywiście, urozmaicone jedzenie pozwala organizmowi wybrać to, czego organizm potrzebuje.