Proukraiński dziennikarz Onetu: „Polskie i ukraińskie interesy gospodarcze są sprzeczne”

prezydent Zełenski z Orderem Orła Białego przyznanym przez prezydenta Dudę/ fot. prezydent.pl/Grzegorz Jakubowski
3

Ukraiński portal Evropeyska Pravda opublikował tekst, w którym stwierdza, że Polska prowadzi „wojnę” przeciwko europejskiej przyszłości Ukrainy. Komentarz do publikacji zamieścił proukraiński dziennikarz Onetu Marcin Wyrwał, stwierdzając, że polskie i ukraińskie interesy gospodarcze są sprzeczne.

– Znana ukraińska redakcja opublikowała tekst o pogarszających się relacjach polsko-ukraińskich, w którym całą winą obarczył Warszawę. Autorzy artykułu dokładają starań, aby zrazić do siebie Polaków i Ukraińców, poprzez granie moskiewską kartą. Równie szkodliwe jest to, że nie mają lub nie chcą mieć pojęcia o polskiej perspektywie – czytamy w artykule proukraińskiego dziennikarza Onetu, Marcina Wyrwała.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentując publikację Ukraińców, polski publicysta wskazał, że Wołodymyr Zełenski nie docenił tego, co Ukraina otrzymała od Polaków tuż po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę z 24 lutego 2022 roku. W tym miejscu przypomniał słowa Zełenskiego, który posądził Warszawę o romans z Moskwą.
I niepokojące jest to, jak niektórzy w Europie, niektórzy nasi przyjaciele w Europie, odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem. Może się wydawać, że odgrywają własną rolę, ale w rzeczywistości pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora – mówił Zełenski.

prezydent Zełenski z Orderem Orła Białego przyznanym przez prezydenta Dudę/ fot. prezydent.pl/Grzegorz Jakubowski
prezydent Zełenski z Orderem Orła Białego przyznanym przez prezydenta Dudę/ fot. prezydent.pl/Grzegorz Jakubowski

Wyrwał, który od początku wojny Ukrainy z Rosją nie kryje swoich skrajnie proukraińskich upodobań, pisze: Jeśli chodzi o obecny kryzys pomiędzy naszymi państwami, to wina nie leży tylko po jednej stronie. W znacznym stopniu odpowiadają za niego polityczne błędy popełnione w Warszawie i Kijowie w trakcie pierwszej fazy rosyjskiej inwazji z 2022 r.
O ile takie słowa w ustach publicysty nie mającego w zwyczaju płynąć z głównym nurtem nie powinny dziwić, to taka wypowiedź wypływająca z ust dziennikarza Onetu zasługuje na odnotowanie.
Pomoc ukraińskim cywilom była doskonałą decyzją, podobnie jak skierowanie na Ukrainę polskich czołgów i innego uzbrojenia. To wszystko działało w interesie obu naszych krajów wobec rosyjskiej agresji – pisze Wyrwał językiem tych, którzy jeszcze niedawno za podobne słowa byli obrzucani fekaliami i oskarżani o sprzyjanie Putinowi. – Jednak nie jest tak, że w czasie wojny kraje przestają realizować swoje interesy gospodarcze i biznesowe. Realizuje je Ukraina i realizuje je Polska. Problem w tym, że politycy obu krajów popełnili w tej kwestii zbyt wiele błędów. (…) Pierwsze miesiące rosyjskiej inwazji to nie był czas na rozmowę o interesach. Ale też nie był czasem na serię wypowiedzi ustawiających Polskę w roli bezwarunkowego dostawcy pomocy. Symbolem tych wypowiedzi pozostanie wyjątkowo nietrafne oświadczenie ówczesnego rzecznika MSZ Łukasza Jasiny o Polakach jako „sługach narodu ukraińskiego”. Takie wypowiedzi zupełnie niepotrzebnie przypisywały nam rolę podrzędną.

Wyrwał wskazał, że redakcja Evropeyskiej Pravdy w prosty i jednowymiarowy sposób odpowiedzialność za wszelkie gospodarcze problemy zwala na Polskę, co – rzec jasna – jest niezgodne z rzeczywistością. Sam Wreszcie proukraiński dziennikarz Onetu, w wytłuszczonym podtytule jednego z akapitów artykułuje to, o czym prawdziwie prawicowe środowiska wskazują mówią od dawna, że polskie i ukraińskie interesy gospodarcze są sprzeczne.

Przeczyta także:

Ukraiński cukier nie spełnia norm i zalewa Polskę!

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. W K mówi

    Ukraińcy muszą opuścić Polskę.

  2. Irmina mówi

    WK jesteś optymistą niepoprawnym. To poliniaki mają opuszczać Polskę.

  3. zgred malkontent mówi

    Obawiam sie, ze juz niedlugo, wiekszosc naszego sprzetu militarnego, podarowanego ukrainie – wroci do Polski wraz z fachowa obsluga!!! Nie cieszmy sie z tego, – bo lufy beda skierowane na nas Polakow!!!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.