Prof. Simon wystąpił w reklamie masek. To złamanie kodeksu etyki lekarskiej. Czy będzie interwencja Naczelnej Izby Lekarskiej?

Krzysztof Simon w reklamie masek/ fot. screen
13

W niedzielę (1.05.2021) TVP Info wyemitowała reklamę maseczek, w której wystąpił prof. Krzysztof Simon, ordynator Oddziału Chorób Zakaźnych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych i członek Rady Medycznej przy premierze Morawieckim. W reklamie pada stwierdzenie, że dzięki tym konkretnym maskom „każdy twój oddech jest zawsze bezpieczny”. – Polska firma, polski produkt, 95-procentowa skuteczność, pięciokrotnie mniejszy opór oddychania. Zachęcam do stosowania dla Państwa i Państwa najbliższych – mówi prof. Simon.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Art. 63 kodeksu etyki lekarskiej mówi, że lekarz nie powinien wyrażać zgody na używanie swego nazwiska i wizerunku dla celów komercyjnych. Pytany o to przez Wirtualną Polskę prof. Simon odparł: Nie wiem skąd pan ma takie przepisy i nie wiem co to jest. Już wcześniej promowałem maseczki, ale na prośbę władz Wrocławia. Faktem jest, że wówczas nie była to reklama, a działania promocyjne.

Prof. Simon oświadczył też, że wspiera polskie firmy, więc nie odmówił, kiedy poproszono go o poparcie polskiego produktu. Jak twierdzi, decyzję o udziale w reklamie podjął po zasięgnięciu informacji o jego jakości. – Poprosiłem o wykazy z ministerstwa odnośnie firmy, żeby nie naciąć się, że jest to „lewa” działalność. Kiedy takie informacje m.in. dotyczące jakości maseczek otrzymałem, podjąłem decyzję o wsparciu tego projektu – mówi Simon i podkreśla, że takie działanie jest „słuszne i propaństwowe”. Przyznaje, że jego udział w reklamie był „w niewielkim stopniu komercyjny”.

Wirtualna Polska zapytała Naczelną Izbę Lekarską o stanowisko w tej sprawie, ale odpowiedź jeszcze nie nadeszła. Z informacji nieoficjalnych wynika, że udziałem prof. Simona w reklamie ma zająć się Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej.

Mój komentarz: Prof. Krzysztof Simon wielokrotnie zachowywał się w sposób szokujący opinię publiczną. Występując w programach telewizyjnych lub udzielając wywiadów prasie obelżywie i pogardliwie wyrażał się o osobach, które nie noszą masek. Nazywał je idiotami, szkodnikami społecznymi, agresywną dziczą, paniusiami po pięćdziesiątce i facetami o określonym wyglądzie. Domagał się wprowadzenia powszechnego nakazu maskowania, również na wolnym powietrzu. A przecież jako lekarz powinien zdawać sobie sprawę, że długotrwałe noszenie maski jest szkodliwe dla zdrowia, szczególnie w przypadku osób, które z przyczyn zdrowotnych nie powinny zakrywać nosa i ust.

Czy prof. Simon kieruje się w swoich opiniach wyłącznie względami medycznymi? Gdyby tak było, to byłby przeciwnikiem wszystkich zgromadzeń podczas epidemii. Tymczasem Simon stwierdził, że manifestacje organizowane przez Strajk Kobiet nie stanowią zagrożenia epidemiologicznego, ale wizyta na cmentarzu podczas Wszystkich Świętych już takie zagrożenie stanowi. Ciekawe, prawda?

Teraz prof. Simon nie widzi nic niewłaściwego w zakazanym przez kodeks etyki lekarskiej używaniu swego nazwiska i wizerunku dla celów komercyjnych. Obowiązkiem każdego lekarza jest stosowanie się do zasad zawartych w tym kodeksie, a za ich nieprzestrzeganie grozi postępowanie z zakresu odpowiedzialności zawodowej. Czy prof. Simon poniesie konsekwencje swojego działania?

Źródło informacji i cytatów: wp.pl, Twitter

Zobacz też:

Wspomnień czar! Nagranie z początku pandemii, gdy prof. Simon mówił ludzkim głosem [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. W K mówi

  Może będzie cała seria reklam? Następna reklama zwierząt hodowlanych co roku eksperymentalnie wyszczepianych.

  1. ikss67 mówi

   Ja bym się nie czepiał starego żyda z demencją. Komentujmy ludzi poważnych i na poziomie, ekspertów opierających się na wynikach badań a nie profesorów z Bożej łaski, którzy mają już starcze urojenia.

  2. Zbigniew mówi

   zydek „w niewielkim stopniu komercyjny”

 2. Rafał mówi

  Oj tam, oj tam, zaraz złamanie etyki….. Wszak co wolno wojewodzie to nie tobie, smrodzie!!! A „profesor” Simon, jako starszy i mądrzejszy ma prawo do robienia rzeczy o których goj z Polin może tylko pomarzyć- a i wtedy ( tzn marząc) popełnia myślozbrodnię!!!!

  1. Matka mówi

   Rafałku, masz jakieś kompleksy, że określasz siebie mianem „goja z Polin”, a więc używając obraźliwego określenia na nie-Żyda? Współczuję ci, ale powodem twoich frustracji i poczucia niższości nie jest fakt, że rządzą tobą jacyś wszechpotężni Żydzi, tylko że jesteś oo prostu niepełnosprawny intelektualnie i faktycznie dostajesz od reszty społeczeństwa.

 3. MAREK mówi

  Lobbysta simon zakwestionował wszystkie randomizowane badania medyczne na temat skuteczności masek w kontakcie z wirusami . Powinien zostać natychmiast pozbawiony prawa wykonywania zawodu bo jest szarlatanem , który dla własnego zysku okłamuje ludzi !

 4. Zbigniew mówi

  Korwin mowil ze to madry narod, ale zapomnial dodac, ze madry inaczej.

 5. anonim mówi

  Przestańcie pisać o tym skorumpowanym parchu, plujacym jadem na tych co nie chcą przyjać jego szczepionkowej religii.

 6. Książę mówi

  Z pyska widać ,że ten Siemion to swołocz!!!

 7. Matka mówi

  A jak się to ma do prof. Bodnara, reklamującego cudowne efekty amantadyny (niepotwierdzone żadnymi badaniami, jedyne na razie badania ukończone w Meksyku nie wykazały żadnej istotnej skuteczności). Twierdzącego że wielu wyleczył jeszcze wtedy, gdy recept na ten lek wystawił ledwie… kilka (jak teraz zostało to dopiero ujawnione)? Wiecie, ile profesor na tym reklamowaniu zarobił tą wiosną? Wiecie, że z tych, których miał leczyć, jedynie jedna trzecia miała potwierdzony Covid? Wiecie, ilu jego pacjentów zmarło?

  Panią Katarzynę to nie interesuje, bo to bardzo nieprzyjemne dla niej informacje. Od niej więc się nie dowiecie. Taka etyka dziennikarska.

  1. Ewa-Maria mówi

   Skoro wiesz o czym tu nie jest wiadomym rozwiń więc temat?. Czy to cos co nazywają szczepionkami mają końcowe badania ?. Ja wiem tylko do ilu zmarłych przyczynili się sadyści rządowi zaniedbując leczenia innych schorzeń. Znam osobiście wiele osób, którym Amantadyna uratowała życie. Chwała Bogu ze można już ją kupić
   za parę euro.

 8. Kika mówi

  Stary ohydny żydowski kłamczuch . Idol masonow . Powinien zostać na zawsze na kłamstwa , mataczenie wykluczony z zawodu lekarza

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.